Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Někdo by si mohl myslet, že Donnie Darko je typický puberťák. Jenže Donnie je zklamaný kluk, trpící vizemi o obrovském králíkovi, který se ho snaží dostat pod svůj zničující vliv. Aby tomu zabránil, dopustí se činů, které ho přivedou až na psychoterapii. Přežije nesnáze středoškolského života i lásky a unikne bizarní smrti, která mu hrozí při pádu motoru z letadla. Donnie bojuje se svými démony, v přeneseném i skutečném slova smyslu, a prožívá příběhy, související s putováním v čase, s fundamentalistickými guru, osudem i machinacemi s vesmírem. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 3

Recenze (1 859)

Djoker 

všechny recenze uživatele

Konspirační onanie v Donnie Darko mě po dlouhé době donutila popřemýšlet o světě kolem nás. Teď nemám na mysli blbost lidí a oslavu konzumního života, ale míru poznání. Kolik možností, které by nám ulehčily život, jsme ještě neobjevili? Kolik tajemství ještě skrývá vesmír? Téma cestování v čase se objevuje i v Osudovém doteku, který má přeci jen větší spád, ale atmosférou se mu Donnie Darko v klidu vyrovná a po herecké stránce ho válcuje na plné čáře. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Temnější vize Americké krásy s dokonalou režií. Mladý neznámý Richard Kelly předvedl, že dokáže hodně. Hudba nemá tu nejmenší chybu. Střih a kamera jsou též perfektní. Herci jsou lepší než by se dalo čekat. Drew Barrymore tu podle mě odvádí asi nejlepší výkon kariéry :). Mladý Jake Gyllenhaal má dobře našlápnuto (až na budoucí Den poté). Tato temná vize chlapce, který touží po "píchání" a vyznání svého neklidu v sobě. Během 30 dní do "konce světa" se jeho život lehce mění a on dělá věci, které mu jsou "přikázány". Velmi zajímavý film, jehož příběh a hlavně konec se (jak vidím podle komentářů) dá vyložit mnoha způsoby. PS: Lynch je pro Kellyho opravdu idolem....:) ()

Reklama

JFL 

všechny recenze uživatele

O některých filmech se říká, že zrají jako víno, ale adekvátnější spíš bude, že je jinak či více doceníme, jak sami zrajeme. "Donnie Darko" představuje ultimativní eruptivní debut, do něhož jeho tvůrce kondenzoval vše dosavadní ze sebe. Kellymu se ale hlavně podařilo za pomoci sci-fi motivů a mysteriózního vyprávění předestřít mnohovrstevnatý obraz dospívání. Když je člověk sám ve věku hrdinů, může podobně jako oni nejvíc řešit jednoznačnou odpověď po smyslu, kauzalitě a vnitřní logice vyprávění. Paradoxně až s přibývajícími roky začne doceňovat, že všechny fantastické motivy a WTF elementy slouží k tomu, aby film mohl pojmout a expresivně vystihnout co nejširší paletu emocí i myšlenek vířících v dospívajícím těle. Titulní hrdina se tak snaží dobrat odpovědí na existenciální otázky po osudu, svobodné vůli i předurčenosti, chce ničit i tvořit, žít i zemřít, je na všechno, na všechny a na sebe naštvaný, ale chce být milován, nebo si aspoň vrznout. Kelly vytvořil důmyslný labyrint plný zavádějících uliček, které ale pomáhají dále ohledávat různé stránky hrdiny, který stejně jako všichni teenageři je středobodem svého světa. A divákům to nabízí několik rovin potěšení a zapojení, ať už coby metafora, příběh, konstrukt, mystérium, projekční plocha i zrcadlo. "Donnie Darko" tak je pro dospívání tím samým čím je "Fight Club" pro maskulinitu. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Skutečně brilantně napsané a natočené teenagerské sci-fi, které nostalgicky oprašuje atmosféru 80. let... Nejenže chytře využívá toho, co chce náctileté publikum vidět (tedy tajemno, mysteriózno) zasazené do cílovému divákovi blízkého prostředí, ale přináší navíc i minimálně dvojznačně vyznívající příběh, u něhož se divák musí rozhodnout sám. Je skoro překvapivé, že snímek byl natočen v roce 2001, tak dobře se povedla retro stylizace do éry 80. let, umně podpořená dobovou hudbou, obsazením herecké ikony osmdesátek Patricka Swayzeho i zvolením vlastního žánru, který byl v této době příznakový. Mladý režisér Richard Kelly odvedl při psaní scénáře i režii skutečně dobrou práci (percepci filmu ještě utvrzují dobové popkulturní odkazy - promítání dobového hororu Evil Dead v kině atd.). V ranku teenagerských filmů snímek patří skutečně k tomu nejlepšímu, co v tomhle žánru bylo kdy natočeno... Přesto se nemohu ubránit dojmu, že záměrná stylizovaná žánrová lacinost dobové produkce 80. let ve výsledku filmu přece jen trochu uškodila... Podobné filmy: Osudový dotek, Svěrací kazajka ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to dosť dobrý mysteriózny thriller od Richarda Kellyho. Má vydarený príbeh o mladom stredoškolákovi, ktorý je veľmi inteligentný, ale aj dosť problémový, keďže je aj psychicky chorý, často námesačný a má vízie o veľkom králikovi, ktorý má na neho veľký vplyv a dokonca sa od neho dozvie, že čoskoro bude koniec sveta. Ale práve mu jeho problémy zachránia život, keďže je námesačný v čase, keď mu do izby spadne motor z lietadla, ale aj tak si žije stále svojim životom, nachádza si priateľku, snaží sa dozvedieť niečo nielen o cestovaní v čase a je samozrejme zvedavý, ako to bude s tým koncom sveta. Spracovanie sa mi páči, film sa síce výrazne zameriava na pomerne štandardnú americkú rodinu, samozrejme s výnimkou hlavnej postavy žijúcej v bežnom prostredí, pričom sa väčšinou riešia skôr také obvyklé záležitosti, čo mi v tomto žánri príde dosť nezvyčajné a navyše na prvý pohľad aj nevhodné, ale nakoniec si po tejto stránke vôbec nemôžem sťažovať, keďže je to zvládnuté výborne. Všetky tie výrazné postavy, vzťahy medzi nimi a vlastne aj tie bežné záležitosti pôsobia až prekvapivo zaujímavo, no hlavnú pozornosť si aj tak samozrejme získa skvelý hlavný hrdina, okolo ktorého je vytvorené originálne tajomno, takže som bol skutočne zvedavý, čo z toho bude a navyše musím pochváliť aj ten jeho prístup, či už po stránke získavania informácií, ale aj to inteligentné rebelstvo. K tomu dej obsahuje plno zaujímavých prvkov, pri ktorých sa v priebehu len ťažko určuje význam pre celkový príbeh, ale je aj výborne prepracovaný a inteligentný, takže sa je nielen stále na čo pozerať, ale pre plnohodnotné pochopenie treba aj trochu dávať pozor. K tomu sa to po celý čas nesie vo výbornej atmosfére a našťastie nesklame ani záver, toto sa mi páčilo. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, Jake Gyllenhaal v jednej zo svojich najlepších úloh, sympatická Jena Malone ako jeho priateľka, sadlo mi aj celé zloženie jeho rodiny, no pochváliť musím vlastne všetky výrazné postavy, hlavne učiteľký zbor, kde vynikajú Drew Barrymore a Noah Wyle a poteší aj Patrick Swayze v zaujímavej úlohe. Réžia a technická stránka sú výborné, síce vizuálna stránka pôsobí väčšinu času skôr len tak štandardne, ale aj tak občas poteší nejaký zaujímavý typ záberu, no prednosť má hlavne tá skvelá atmosféra a inteligentné prevedenie. Takže síce plné hodnotenie tomu nedávam, ale aj tak som veľmi spokojný, bavilo ma to aj po opakovanom pozretí a tú svoju kultovosť si Donnie Darko rozhodne zaslúži. 80% ()

Galerie (88)

Zajímavosti (54)

Související novinky

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD.cz tradičně sestavili trojku nej filmů a seriálů, uvedených do distribuce nebo na filmových festivalech v uplynulém roce. S pěti hlasy jednoznačně vyhrávají mezi filmy… (více)

Tvůrce Donnieho Darka opět zkouší sci-fi

Tvůrce Donnieho Darka opět zkouší sci-fi

12.03.2012

Richard Kelly (foto) je tak trochu „one hit wonder“. Navíc Donnie Darko vlastně ani nebyl hit, jen postupem času získal kultovní status. Každým dalším filmem Kelly nahrává svým odpůrcům, kteří tvrdí,… (více)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Byl by hřích opomenout při příležitosti končícího prvního desetiletí nového milénia souhrn nejlepších filmů daného období. Zde vám přinášíme žebříček třiceti nejlepších celovečerních filmů dle… (více)

Reklama

Reklama