Oscarový režisér Francis Ford Coppola natočil remake klasického děsivého příběhu o neuvěřitelně svůdném transylvánském princi (Gary Oldman), který se vydává z východní Evropy do Londýna 19. století, aby zde hledal lidskou lásku. Po staletích strávených o samotě v chátrajícím zámku je Drákula posedlý spalující touhou, která jej přiměje vystoupit z ústraní. Když charismatický Drákula potká mladou ženu Mínu (Winona Ryderová), která je odrazem jeho dávno ztracené lásky, oba se vrhnou do víru romantické vášně a hrůzy. Díky “iluzorním” speciálním efektům a mimořádnému hereckému obsazení se Coppolovi podařilo vytvořit svěží a provokativní pojetí upírského příběhu, v němž se až nezvykle věrně drží Stokerovy předlohy. (Cinemax)

Mouzon

"Chci, abyste mi před setměním donesl pitevní náčiní. - Chcete jí pitvat? Lucy? - Ne, ne tak docela. Chci jí pouze useknout hlavu a vyjmout srdce." Předestřená postmoderní drákulovská variace u mne z hlediska Stokerových adaptací bude pro příště pravděpodobně na čele. Důvodem je zajisté to, že horory nemám rád, a tento žánrový i stylistický propletenec zvládl díky své postmoderní hravosti překonat i můj odpor k danému druhu filmů. Možná v tom jistou roli hrál i fakt, že Gary Oldman má v Transylvánii mnohem lepší manikéry než Max Schreck. Svou roli perfektně sehrál (v obou významech toho slova) také Anthony Hopkins, jehož Van Helsing pro mne zastínil všechny, nevyjímaje režijně i herecky výtečně pojatou titulní postavu. Navíc - pod "nablýskaným" (mno...) povrchem lze stopovat dál. Tato variace je, i díky svým významovým posunům oproti předloze, komplexní a nikoli pouze efektní. Svou invencí povýšili Coppola s Hartem historku o chlápkovi, který přijede do Anglie v bedně s hlínou, na hrozivou (opět v obou významech toho slova) audiovizuální smršť o "člověku", který miloval za všechny myslitelné hranice, aby se nakonec stal svým vlastním pokřiveným odrazem a monstrem. Je to děsivé a zároveň děsivě tragické. ()

Garch

Od Premiéry pořád stejná radost, jak to Coppola pojal. Uvěřitelně neuvěřitelné, stylizované do kulis, ale ne papundeklové. ()

geimz

Toto mi vôbec nesadlo. Drakulovi sa nedajú uprieť remeselné kvality, no všetko pôsobí tak strašne teatrálne, že by to ozaj lepšie fungovalo ako divadelná hra. Oldmanov Drakula je naviac oproti knihe príliš poľudštený, každú chvíľu sa vyplakáva, čo jednak uberá na hororovosti filmu (prvok, ktorý je beztak na minime) a jednak uberá na démonickosti jeho postavy, ktorá bola tak zrejmá v predlohe. Reevesovo prkenné herectvo a strašný anglický prízvuk taktiež vedia ubrať na zážitku. Ostatné postavy celkom fajn, možno až na Helsinga, ktorý pol filmu hrá pojašeného dedka. Takto si ja vernú adaptáciu rozhodne nepredstavujem. ()

laepus

Je to natočeno opravdu děsivě (myšleno dobře, divák je vyděšen obsahem, ne formou) a přehnaná stylizace tomu nijak nevadí. Jen prostě po zhlédnutí Drákulovin s Leslie Nielsenem člověk polovinu filmu už nemůže brát vážně. ()

Mikino00

Klasická předloha volala po přepracování a celý tento jiný koncept není ve výsledku špatně zamýšlený. Jenže je dost zkratkovitý a ve výsledku nedává moc smysl. Kdybych nečetl před pár dny knihu byl bych opravdu velmi zmaten. Tak nějak se to rozpadlo po dějové stránce. Na druhou stranu vizuální zpracování, hra se stíny, celý vytvořený svět (byť studiový) je nesmírně vydařený a působivý. ()

Oralfabet

Jo, po vizuální strance bomba, je to skvěle natočené a líbila se mi hudba... Ale všechny změny oproti předloze byly v tomto případě změnami k horšímu. Což bohužel způsobilo, že mi na postavách vůbec nezáleželo, nepřišly mi ničím sympatické či zajímavé. A to mě to obsazení tak nalákalo. Ani Winona mě tentokrát moc neohromila, nejvíc se mi líbilo, když si psala do deníčku, protože mi to připomnělo Heathers. 6/10 ()

TwoFace

Coppolův Dracula je nejspíše nejvěrnější adaptací nesmrtelného Stokerova románu. A zcela určitě je tou nejefektivnější. Vizuální efekty, kostýmy a kulisy naprosto dokonale vytváří atmosféru gotického hororu a romance. Postava Draculy dostává mnohem více prostoru a na rozdíl od románu není pouze monstrem, které je třeba zničit, nýbrž postavou, ke které divák snadno cítí sympatie, a to i díky perfektnímu podmanivému hereckému výkonu Garyho Oldmana. ()

Renfield

To že předloha patří mezi mé oblíbené knihy, mi nebrání v nadšení z této adaptace. Nebo dobrá tedy, řekněme Coppolovy trefně gotické vize. Převedení příběhu do čistě hororově gotického hávu, který s sebou tak nějak přináší i onu romanci mezi Minou a Draculou, mu totiž velmi sedne. Coppola navíc využívá dobu, v níž se příběh odehrává, aby v kinematografu zavzpomínal na filmové počátky, což není jediný odkaz. Nádherné až divadelní kulisy zase jakoby vypadly z časů hororů expresionistických a vizuál celkově pávě těch gotických, kde ke kulisám nutno zmínit také kostýmy a celkové pojetí. Tvorba scén často založena na výše psaném, podpořena věčnou mlhou, temnou erotikou, ale též výborným světlem, které ještě podtrhuje kamera Michaela Ballhause. To vše za nádherného hudebního doprovodu Wojciecha Kilara dělá z této verze Draculy silně atmosferickou záležitost. Proto tolik neřeším předlohu a postavy, z nichž jsou zřejmě pro tu romanci nejlépe rozvedeny právě Mina a Dracula. Herecky taktéž zaujme především tato dvojice a k nim Tom Waits jako Renfield, scény z "léčebny" taktéž patří k nejlepším. 85% ()

cherita

Ze začátku jsem byla trochu v rozpacích, ale když mi bylo po deseti minutách jasné, že tohle opravdu není vtip a že to Coppola myslí smrtelně vážně, rozhodla jsem se přistoupit na jeho hru a nechat se unášet veškerou tou přehnanou hororovou stylizací, osudovou láskou, touhou po krvi atd. Jak je vidět z mého hodnocení, vyplatilo se. Žádný jiný Drákula než ten s tváří Garyho Oldmana pro mě už neexistuje. ()

JanPancir

Tak tohle zpracování Drákulovi legendy mam rád. Coppolo natočil vizuálně nádherný film. To že Drákula cítí a chová se jaksi rozpolceně, mě donutilo dokonce s ním i sympatizovat. Gery Oldeman zahrál svoji roli dokonale! Pozadu však nezůstávají ani Hopkins a Reeves. Perfektní výprava a kulisy dodávají filmu ten správný šmrnc. Hezká scéna je jak Hopkins alá Professor Abraham Van Helsing a jeho pomocníci jdou zarazit kůl do srdce asi mrtvé Sadie Frost:) ()

masiko

Hodnotím jen jako mizerný horor s nulovou atmosféru, který vypadá díky špatné výpravě a kostýmech jak kdyby byl natočen v 60. letech . Předlohu jsem nečetl. ()

JM87

Začátek byl vážně výbornej, mělo to atmosféru a skvělej feeling. Bohužel po čtvrtce filmu to začalo upadat a pak to byla celkem nuda. Udělat film o hodinu kratší (a to věřím, že by šlo), bylo by to mnohem lepší. Ale mrzí mě to, film měl vážně potencial. Mimochodem, trošku mě potěšil jinej pohled na upíří "schopnosti", ne ta klasika typu Twillight nebo True blood. ()

Standic1

Pro mě rozhodně nejlepší filmové zpracování příběhu o Draculovi. Některé scény jsou spolu s dokonalou hudbou dechberoucí. Herecké obsazení snad nemohlo být lepší, možná bych se obešel bez Winony Ryder, ale pravdou je, že ta mi nesedí ve více filmech. Gary Oldman a Keanu Reeves jsou už zárukou kvalitního filmu. Tom Waits v roli Draculova poskoka je zahrán na výbornou - potrhlý slizoun v jehož očích se po každé šíleně zableskne když kolem proběhne šváb nebo proletí moucha opravdu pobaví. Vřele doporučuji! ()

Mortemiss

Četla jsem knihu, takže mi nedělá problém posoudit tento film podle ní. Film se mi moc líbil, zpočátku jsem měla strach, že to bude pěkná kravina, jen občas narazíte na film, který je dobře natočený podle knížní předlohy. Drácula je důkazem toho, že nic není nemožné. Děj byl pozměněn a film udělal z hlavního hrdiny oběť nešťastné lásky. Skvělé masky, skvělá kamera, barvy. Nemám co bych vytkla :) ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Dracula začíná

Dracula začíná

13.07.2007

Nejdřív oddělal Brandona Lee ve Vráně, pak stvořil neúspěšnou, ale stoprocentně kultovní sci-fi Smrtihlav a nakonec nechal Willa Smithe válčit s plecháči v Já, robot. Alex Proyas je režisér, který… (více)