Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

(více)

Recenze (558)

salahadin 

všechny recenze uživatele

Daleký sever, ostré hory, hluboké lesy, u pobřeží kotví vikingské lodě a mlha patří ke kraji jako déšť k Anglii. Příběh se nápadně podobá eposu o Beowulfovi. A k tomu hraje fenomenální Jerry! Hlouposti ve filmu: (1) Tataři!!! Hehe, výborný vtip, v této době a v této oblasti se s nimi fakt nemáme šanci setkat, žili tu spíš jiní kočovníci (Pečeněhové apod.). (2) reálie jsou pro vikingy dost mimo, určitě ve výzbroji neměli gladiátorské helmy, či španělskou zbroj z 15. století. No tvůrci asi při natáčení nesnídali, tak do filmu naprali všechno, co viděli v encyklopedii zbraní od Larousse. A tak podobně (nepravděpodobné věštění z kostí, vůdcové byli pohřbíváni spíše pod velké mohyly v lodích, ibn Fahdlán byl poslán na sever společně s několika tisíci lidmi atd.). Ale víte vy co? Mně je to fuk. Naopak souboj cti a stavba opevnění - oboje na jedničku. Já vím, že je strašně vidět, že film točili dva režiséři a že Crichton byl kri...chton, ale postupem času ten film vzbuzuje spíše milosrdný přístup. A bijec Vláďa Kulich se konečně předvedl... a ta hudba, ta hudba, láska na první tón...... ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

S zděšením srovnatelným s tím, které pocítí neozbrojený jedinec při pohledu na wendola řítícího se jeho směrem, jsem zjistila, že jsem při hodnocení ťukla vedle a dala Vikingům tři hvězdičky. Zasloužila bych od Buliwyfa naplocho mečem přes hlavu, ale jako by se stalo (soudě dle následků). Tímto to napravuji a veřejně hulákám do světa, že se mi to líbilo! Smažte mě, škvařte mě, mučte mě, bijte me, zabte mě, nasaďte mi španělskou botu, nakazte mě francouzskou nemocí a pusťte na mě německé myši, ale neodvolám to. Protože najděte mi nadupanou a svižnou historickou (no dobře, historickou odvolávám, ale to je to jediné) fantasy s herci, kteří vypadají, jako by se oháněli mečem pod zamračenou oblohou odjakživa, hláškují jako o život, krev se mísí s bahnem a dešťovou vodou v nedigitálních řežích, bojuje se i žije s neúprosným fatalismem prosyceným neméně hlubokou vírou a odhodláním položit život nejen proto, že je to třeba, ale proto, že tak se to patří, a celé se to odehrává na chladném severu. Jsem si jistá, že nenajdete. Já pro změnu uznám, že logických kiksů tam je nemálo a jazykový rychlokurs je jedním z nich, ale dobrý film se podle mě pozná i podle toho, že nad chybami mávneme rukou a uvědomíme si, že filmy mají kromě jiného i bavit a dát zapomenout na okolní svět. Na což jsem s Vikingy zapomněla rychle a ráda. ()

Reklama

choze 

všechny recenze uživatele

V kině by to asi byla trochu nuda, v televizi se to ale docela dá. Rozhodně tu bylo zaděláno na mnohem víc, příběh je jakýsi plytký a bez gradace a dynamiky, akce málo a nic moc, nicméně to má atmosféru (i když zdaleka ne tak temnou, jakou to mohlo mít), pár dobrých nápadů a scén (asi jako všem se mi líbila Banderasova adaptace mezi vikingy) a vydařil se i casting. Nakolik je celková průměrnost snímku vinou McTiernana či Crichtona je otázka, ale faktem je, že McTiernanovy následující snímky už byly hotové sračky. Navíc všechny Crichtonovské adaptace co jsem zatím viděl (kromě Jurského parku) - KONGO, VYCHÁZEJÍCÍ SLUNCE, KOULE, TIMELINE) - byly stejně na půl cesty jako VIKINGOVÉ. ()

Boogeyman 

všechny recenze uživatele

Začnu klasickým klišé - kniha je mnohem lepší. Na filmu je opravdu znát, že jeho vznik nebyl zrovna hladký. Očividně vysoký rozpočet vykoukne na diváka jen občas, jindy se topíme v laciné inscenaci. Banderas se do role hodí, stejně tak jako většina seveřanů, špína a zima opravdu lezou až za nehty a občas aby se jeden fakt bál. Ale mnoho hloupých nedotažeností a hloupostí sráží na průměrné tři hvězdy....Těšil jsem se na to, jak se ve filmu zhostí Fadlánova porozumění řeči seveřanů, no dostal jsem teda pořádnou facku!:-) ()

Paldini 

všechny recenze uživatele

Podivná fantasy slátanina, která vůbec nefunguje jako film, ale jen jako série několika soubojů. Vypadá to, že film byl původně asi zamýšlen jako televizní seriál, neboť jinak si neumím vysvětlit takovou levnou televizní produkci, která byla z celého filmu cítit. Souboje, na kterých celý film stojí jsou natočeny neskutečně fušérsky. Buď není nic vidět, protože je černočerná tma nebo je jako v poslední bitvě světlo a potom se režie vyžívá ve zpomalených záběrech, což nechápu, protože ještě více je tím zdůrazněna nemohoucnost některých zúčastněných. Ještě bych dodal, že český distribuční název Vikingové je dost zavádějící a více by se hodil jen čistý překlad originálního názvu, tedy Třináctý válečník. ()

Galerie (26)

Zajímavosti (29)

  • Ahmad ibn Fadlān (ve filmu Antonio Banderas) byl ve skutečnosti vyslancem, který měl za úkol šířit islám v zemích Volžského Bulharska, což byl stát, rozkládající se při soutoku řek Volha a Kama mezi 7. a 13. stoletím (na území dnešního středního Ruska). Po jeho návratu do rodné země v roce 923 se o něm nedochovaly žádné zprávy. (Conspi)
  • Režisér John McTiernan v čase premiéry filmu komentoval své nahrazení autorem knižní předlohy Michaelem Crichtonem: "Nebylo s ním možné spolupracovat. Často jsem to probíral s Barrym Levinsonem, který měl během natáčení Koule Crichtonova 'vměšování' už tak plné zuby, že se projektu s těžkým srdcem vzdal a místo toho natočil raději Vrtěti psem. Byl rozumný a já jsem to udělal stejně. (...) Jsou lidé, kteří za své filmy bojovali a byli svědky toho, jak se jim hroutí kariéra. Phil Kaufman je velmi talentovaný režisér - a od spolupráce s Crichtonem na Vycházejícím slunci nenatočil film. Totéž se stalo Franku Marshallovi s Kongem." McTiernan tyto příběhy už dříve slyšel, ale "věřil jsem Crichtonově publicitě a myslel jsem si, že Kaufman a Marshall byli neschopní pitomci, kteří neposlouchali, když Crichton vysvětloval látku. Ten člověk je proslulý tím, že očerňuje režiséry adaptací svých románů. Jen Spielberg byl dost mocný, aby toho zůstal ušetřen. Během příprav a natáčení Jurského parku se o Crichtonovy návrhy vůbec nestaral a prostě ho vynechal." (NIRO)
  • Vikingové se posmívají Arabovi, že má malého koně. Ve skutečnosti by tomu mělo být naopak. Arabové měli (a dodnes mají) krásné a velké koně, kdežto Vikingové té doby jezdili na drobných zvířatech, přípomínajících větší poníky. (Rawen616)

Související novinky

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Je tomu tak – rok 2008 je mimořádně „bohatý“ na pády hvězd z filmového nebe. Ledger, Heston, Newman, Minghella... a teď Michael Crichton. Ten se proslavil hlavně jako bestsellerový spisovatel, ale… (více)

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Dávnověcí skandinávští bojovníci se vrací na plátna kin. V posledních letech se jim tam kdovíjak nedařilo. Adaptace Crichtonových Pojídačů mrtvých pod tuzemským názvem Vikingové dopadla tuze neslavně… (více)

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)

Reklama

Reklama