Válka světů

• USA War of the Worlds (více)
USA, 2005, 116 min

Rozvedený newyorský mechanik Ray Ferrier získává od bývalé manželky na víkend do péče své dvě děti – desetiletou dceru Rachel a náctiletého syna Robbieho. V té době dochází ve městě k podivným změnám v počasí, včetně několikanásobných úderů blesků do jednoho stejného místa. Lidé si to nedokážou vysvětlit, když se začne zvedat zemský povrch, ze kterého vylezou ze svých úkrytů podivné mimozemské stroje. Mimozemšťané ve svých mechanických maskách začnou útočit a zabíjet lidi. Strhne se davová panika a Rayovi je jasné, že musí utéct s dětmi z města pryč. V kradeném cizím automobilu se tedy vydává do domu své manželky, která zde však není. Druhého dne objeví Ray na ulici vrak spadlého boeingu. Na místo přijíždí štáb televizních reportérů, který Raye informuje o tom, že mimozemšťané ve svých strojích zaútočili na všechny světové kontinenty a podařilo se jim zničit velká území a zabít miliony lidí. Ray se rozhodne odvézt své děti k jejich matce do Bostonu, ovšem jejich auto je přepadené davem zoufalých lidí. Ray tedy přichází o auto, ale jsou naloděni na trajekt, který má odvézt obyvatele Bostonu do bezpečí. Loď je ovšem potopena a Ray s dětmi se dostávají na břeh. Ray se musí smířit s tím, že Robbie se rozhodl bojovat proti mimozemšťanům po boku armády, a pokračuje s Rachel na cestě sám... (TV Prima)

Rudinsky

Invázia mimozemšťanov poňatá tak, že si doma na upokojenie musíte zapnúť E.T.- ho, aby ste sa zase presvedčili, že pán Steven je dobrý, milujúci ujo. Film, ktorý svojou formálnou stránkou mrazivo presne, v správny čas knockoutuje diváka scénami, ktoré pre film z dejového hľadiska nemajú žiadny význam, no ich nepredvídateľnosť a hrôzostrašnosť spoločne s technickým prevedením(zvuk) robia z War of the Worlds unikátny horrorvý kino-zážitok. Tento film bude citovaný dokenonečna, môžete sa spoľahnúť. Spielberg opäť raz posunul latku. PS: Aj pri opakovaných vzhliadnutiach veľká vychutnávka (trúbenie, pád lietadla, vlak, mŕtvoly vo vode, pivnica...) ()

killjezor

Příjemné překvapení. Čekal jsem bombastický akčňák a a ono se to drželo v příjemné survival rovině. Happy end byl trochu moc šílený, ale líbilo se mi, že dokonce zanechali podobnou scénu jako ve filmu z roku 1953 s vypadnutou rukou umírajícího emzáka. Jenom mi přišlo trochu zavádějící vysvětlení. Pro neznalce mohlo být trošku matoucí. ()

KoRner

Nebyť toho presladeného konca, kde sa stretne celá rodina bez ujmy (Čo hlavne naserie po synovom výstupe priamo v strede bojiska) a neuveriteľne rozmaznaných frackov, ktorí mi celý film liezli na nervy, neváhal by som dať piatu *, pretože je to úžasne napínavý a geniálne zrežírovaný film. Najmä prvé stretnutie s tripodmi ma dokáže vydesiť viac ako hocijaký pravoverný horor. ()

see_sawandrew

Asi nejlepší subjektivní pohled na mimozemskou invazi ve filmových dějinách - mnohem lepší než pochybné Shyamalanovo Znamení, kde nic jako atmosféra nefungovalo. Spielberg také narozdíl od svých současných kolegů a CGI fanatiků umí natočit působivou scénu i bez destrukcí, a stačí mu k tomu dokonale tichá schovávačka před mimozemskou sondou nebo zoufalý uprchík, který holýma rukama škube rozbité sklo auta. Spielbergovy filmy, ač nikdy nejsou bez chyb, prostě fungují, jak fungovat mají, přes všechna logická zaškobrtnutí a klišé v podobě nerozbitné rodiny. 75% ()

xaver

I mistr tesař se utne a tady se Steven Spielberg pořádně uťal. Naprosto nelogické scény, námět úplně zcestný, scény pro scény bez děje, prostě slátanina bez myšlenky. ()

Chipsonator

Válka světů a válka Cruise s dětmi. Právě z filmových dětí Toma Cruise jsem měl nejvíc nahnáno a to ať se jednalo o malou ukřičenou Dakotu (která však svou roli zahrála výborně) nebo o Cruisova synátora Justina Chatwina, jehož postava je jedna z nejdebilnějších co jsem kdy viděl (všechna čest Justinovy jak toho kreténa zahrál... no a pokud ho nehrál, tak potěš pánbůh). Ale teď už dost těhle děcek, které bych já asi zaškrtil, teď něco k filmu. Steven opět za brouzdal do žánru, jemu milému a to do žánru sci-fi. A vzal to velkém stylu, jelikož se rozhodl zmasakrovat Zemi nemilosrdnými emzáky. Atmosféra filmu je dobrá, stejně jako hudba a vizuální stránka je perfektní. Tom Cruise hraje dobře a jeho postava mi byla okamžitě sympatické, na rozdíl od jeho dětí... tak fajn, už opravdu dost, necháme ty děcka už na pokoji. Akce byla atmosferická a napínavá. Bohužel musím nějaká ta procenta strhnout za tu debilní postavu Justina Chatwina, a taky za to debilní rodiné setkání, mě by tady prostě víc seděl méně happyendovský konec. Ale i tak nám Steven naservíroval jó kvalitní sci-fi zábavu. Stačí prostě vypnout mozek a užívat si. 78% ()

iXtr3m3

Fantastická sci-fi dráma. Žiadne super heroické zachraňovanie sveta, len zachraňovanie svojej prdele. Živo si pamätám, ako som na to volal do kina aj brácha, ktorý si to nechcel rozmyslieť, ale už po pár minútach som mu písal SMS, že idem na to znova (a to som bol ešte len na začiatku) a aj on ide nasilu tiež. Fakt pecka. Nedám plný počet len preto, lebo sa tam prevarilo strašne veľa miliónov a mohlo to byť ešte ďaleko lepšie a pridať možno ešte pol hodinku naviac, možno aj na samom závere. Ale inak skvelé spracovanie úžasnej predlohy. ()

Loki_Six

"No one would have believed in the early years of the 21st century that our world was being watched by intelligences greater than our own; that as men busied themselves about their various concerns, *they* observed and studied, the way a man with a microscope might scrutinize the creatures that swarm and multiply in a drop of water. With infinite complacency, men went to and fro about the globe, confident of our empire over this world. Yet across the gulf of space, intellects vast and cool and unsympathetic regarded our planet with envious eyes and slowly, and surely, drew their plans against us." ()

Zagros

Remake klasiky se moc nepovedl a to jsem tentokrát raději ani nic neočekával. Bohužel se mi dostalo podprůměru i na typický americký sci-fi akčňák. Logika byla mimozemšťany odpravena nemilosrdně již na začátku, atmosféra mě celou dobu nedokázala vtáhnout, na akční film jsem se překvapivě nudil, s postavami jsem nedokázal najít společnou řeč a selhala i režie. Kam se film hrabe například na první Den nezávislosti, když to po sobě čtu, dvě hvězdy jsou ještě milosrdné. ()

Milano33

Wow! War of the Worlds je rozhodne najlepší filmový snímok o mimozemskej invázii (myslím od prvopočiatočného vylodenia - takže nerátam sem Edge of Tomorrow alebo A Quiet Place), ktorý som mal doposiaľ možnosť vidieť. Táto dychberúca a nervydrásajúca podívaná ma úplne pohltila. Atmosféra bola mimoriadne pohlcujúca a plne ma ovládla. Ešte teraz pociťujem dozvuky toho pravidelného mrazenia, ktorá nás sprevádzalo celým snímkom. Zo Spielbergových doterajších počinov mi War of the Worlds tou celkovou napínavosťou a atmosférickosťou najviac pripomína práve Jurassic World, len s tým rozdielom, že dinosaury vystriedali mimozemšťania. Spielbergová War of the Worlds je omnoho komornejším spracovaním mimozemskej invázie, než na aké sme mohli byť zvyklí od iných filmov na túto tému. Nálada, ktorá panuje počas invázie, je dosť melancholická a beznádejná. Ľudstvo podlieha svojim najfundamentálnejším inštinktom a tým je pud sebazáchovy. Ľudia sa snažia za každú cenu prežiť, nehľade na to, čo im stojí v ceste. War of the Worlds sa nezameriava na apokalypsu z globálneho hľadiska, ale z toho individuálneho - sústredíme sa na postavu Raya Ferriera a jeho rodinku. Príbeh je velice osobitným a tvorí samostatnú jednotku v rámci tohoto všetkého chaosu a zdesenia. Tom Cruise tu podáva jeden z jeho najviac srdcervúcich výkonov za celú svoju kariéru. Tomovi sa podarilo predať divákovi emócie naozaj hodnoverne, silu jeho hereckého umu si vychutnáme obzvlášť pri scénach s jeho rodinkou. Ide o neskutočne silnú emocionálnu jazdu, ktorá ukazuje kráse rodinného putá i za katastrofických a nepriaznivých okolností. Dakota Fanning, ktorá stvárnila Rayovú dcérku Rachel, ma svojim hereckým výkonom a jednotlivými kreácia úplne odrovnala a jej pohľad na prebiehajúcu apokalypsu bol absolútne unikátny. Ona zo všetkých najlepšie bola schopná zachytiť ten aspekt strachu a zdesenie vyvolaný mimozemskou hrozbou, malinká Rachel ma skrátka neustále a bez prestania dojímala. Prítomnosť Mirandy Otto tiež veľmi potešil. A zvukové prevedenie bolo takisto ohromujúce a častokrát dokázala až drastickým spôsobom zveličiť jednotlivé scény. ()

Adramelech

Moderní zpracování klasického Wellsova románu. Začne to neobvyklými meteorologickými jevy. Lidé se nejprve myslí, že to způsobují erekce na Slunci nebo tepelná perverze v ovzduší, jenže pak vypadne proud a přestanou fungovat mobily, potom začne praskat asfalt a z hlubin země se vyloupnou první mimozemští tripodi. Přišli sice z vesmíru, ale místo shůry záludně napadli lidstvo zdola. Proč se rozhodli lidstvo zničit? Dlouhodobě lidskou populaci sledovali a dospěli k závěru, že je to vesměs banda debilů a darebáků. Avšak podobně jako sklenice dokáže přetéct přidáním jedné jediné kapky, i zde sehrál zásadní roli poslední drobný impuls: mládenec bez dovolení odjel otcovým autem a přitom ani neměl řidičský průkaz. (Podobně tomu bylo při zkáze Sodomy, kde coby příslovečná poslední kapka zapůsobila soulož striptérky s pávem. Její vystoupení mělo úspěch, ale Hospodin se nakrknul a pak začala z nebe pršet horká měď. V Bibli tuhle historku nenajdete, je z jednoho apokryfu.) Děj se opírá o klišé použité již v nespočetných variantách, což není míněno jako kritika, nýbrž jako konstatování; když to Wells psal, tak to ještě klišé nebylo. Naproti tomu jsem nikdy neviděl sci-fi film, kde by invaze mimozemšťanů skončila totálním vyhlazením lidstva a jehož závěr by ukazoval, jak mimozemšťané vybudovali na Zemi lepší, spravedlivější, dokonalejší a možná i krásnější civilizaci – samozřejmě už bez lidské účasti, neboť lidé po úspěšné dehumanizaci planety přestali existovat. Kdybych byl dolarovým multimilionářem, nechal bych takový sci-fi thriller podle mého námětu natočit. Samozřejmě v USA, naši režiséři dobrý thriller natočit nedovedou. ()

matthew.d

Spielberg nás zahrnuje absolutně úžasnými scénami (jednozáběrovka - únik autem po dálnici, schovka ve sklepě) a dokazuje, proč je jeden z nejlepších režisérů Hollywoodu. Boj o planetu z prespektivy jednotlivce však trochu pokulhává ve scénáristické oblasti. Navíc je to naplněné tím příšerným lpěním na instituci zvané "rodina", což je americká specialitka... ()

Theraphosa

Je zde sice několik nelogických pasáží a hlavní hrdina asi všechny andělíčky strážné někde nakradl, ale byl zážitek sledovat děj na filmovém plátně, kde se všechno zdálo doslova ohromující. Závěr? Mě to připadlo jako pokus o happyend, i když ty potvory zabili miliardu lidí. A malá poznámečka závěrem,prohlédněte si galerii a uvidíte sami, že Tom Cruise se neumí tvářit jinak než s otevřenou papulí. 78% ()

cab

Do té doby než se objeví první mimozemšťané, nemám k filmu výhrady, ale pak je to horší a horší. Celé to vyvrcholí koncem pod kterým nevím, co si představit. Poučení nebo nedotaženost? Udělal bych ho jinak. Herci: Cruise z plátna nesleze, ale moh být horší a ostatní jsou průměr. Dakota má asi nějakej potenciál, ale tady mi ho neukázala. Poslední věc. Proč to stálo tolik doláčů, když většina akčních scén je skryta oku diváka??? 45% ()

Balu...

Jednoznačně nejlepší z apokaliptických sci-fi, co jsem viděl. Hra s kamerou byl asi největší zážitek; "trojnožky" ve mě evokovaly Half Life 2. Rád sem roli v Gordona Freemana =) viděl Tomíka od Krujzů; narozdíl od hysterky Dakoty (děsný jméno..) Taktéž mohlo být upuštěno od patetické citové vsuvky s nezdárným synem; to bych ale asi už chtěl moc.. ()

Kapybara

Za uslintaný závěr jsem byla v pokušení strhnout jednu *. Jenže zbytek filmu je natolik skvělý, že to nedokážu. A navíc by to nebyl maestro Spielberg, kdyby tam nakonec nenarval srdceryvnou rodinnou scénku, že? Pro mě moc příjemné překvapení a perfektní oddychovka, u které jsem se nenudila ani minutu. ()

wosho

Skoro dokonalý film,kterého srází na kolena Happy End-láká mě představa,že by Spielberg nechal marťany vyhrát a Cruise v závěru použít na kompost ()

DocBrown

Jak uz to dneska byva, ustrednim motivem dnesnich americkych filmu musi byt rodina. Takze zatimco armada utoci na tripody, kamera zabira hadku otce se synem. Jen kdesi v pozadi projizdeji tanky a proletavaji vrtulniky. Nejsem american, takze asi proto se mi takove pojeti zda zoufale. Mne cela Cruisova rodina absolutne nezajimala, takze jsem jen cekal, kdy se obcas na pozadi objevi neco zajimaveho. V necem se film slusne drzi predlohy, ty tripodi pusobi v dnesni dobe mozna az trochu komicky. Jenze absolutne nechapu, kde autori vymysleli puvod tech tripodu. Misto aby Spielberg rozvinul invazi z Marsu, tak vymyslel takovou ptakovinu, asi aby mel vic casu venovat se Cruisove rodine. Srovnani s Dnem nezavislosti se primo nabizi, i kdyz byl dejove o neco stupidnejsi, tak celkove o tridu lepsi, protoze nepostradal nadsazku. ()

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

15.06.2024

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (více)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (více)