Válka světů

• USA War of the Worlds (více)
USA, 2005, 116 min

Rozvedený newyorský mechanik Ray Ferrier získává od bývalé manželky na víkend do péče své dvě děti – desetiletou dceru Rachel a náctiletého syna Robbieho. V té době dochází ve městě k podivným změnám v počasí, včetně několikanásobných úderů blesků do jednoho stejného místa. Lidé si to nedokážou vysvětlit, když se začne zvedat zemský povrch, ze kterého vylezou ze svých úkrytů podivné mimozemské stroje. Mimozemšťané ve svých mechanických maskách začnou útočit a zabíjet lidi. Strhne se davová panika a Rayovi je jasné, že musí utéct s dětmi z města pryč. V kradeném cizím automobilu se tedy vydává do domu své manželky, která zde však není. Druhého dne objeví Ray na ulici vrak spadlého boeingu. Na místo přijíždí štáb televizních reportérů, který Raye informuje o tom, že mimozemšťané ve svých strojích zaútočili na všechny světové kontinenty a podařilo se jim zničit velká území a zabít miliony lidí. Ray se rozhodne odvézt své děti k jejich matce do Bostonu, ovšem jejich auto je přepadené davem zoufalých lidí. Ray tedy přichází o auto, ale jsou naloděni na trajekt, který má odvézt obyvatele Bostonu do bezpečí. Loď je ovšem potopena a Ray s dětmi se dostávají na břeh. Ray se musí smířit s tím, že Robbie se rozhodl bojovat proti mimozemšťanům po boku armády, a pokračuje s Rachel na cestě sám... (TV Prima)

swamp

Další katastrofický film?! V žádném případě! Jedná se o familiérně natočené sci-fi, ve kterém si budete pokládat otázky, jak by to asi bylo doopravdy..zfanatizovaný dav, který se pokouší dostat do auta s Rayem a jeho dětmi či scéna, kdy Ray zaváže Rachel oči a řekne jí, ať si zpívá kvůli tomu, aby neviděla a neslyšela, jak její otec zabije někoho, kdo je vlastně zachránil. Člověk si uvědomí (v rámci možností:), že tohle by se nejspíš opravdu dělo! Dakota Fanning opět dokazuje, že patří mezi současné nejlepší dětské herečky, i když její výkon v Man on fire byl ještě o třídu lepší! A co konec?! Spielbergův závěr sráží celý snímek do kolen a dělá z něho "pouze" vysoký nadprůměr! Bohužel! ()

Fingon

Asi jsem divnej, ale osobně dávám přednost Marsu útočícímu! a Dni nezávislosti. Zkrátka, Válka světů mně nějak nechytla. ()

Sašenka165

Kdybych měla hodnotit samotný děj, bylo by to tak na 3 hvězdičky. Spielberg to ale natočil neskutečně napínavě, podtrhují to krásné efekty a hudba. Cruise mile překvapil (a vypadá to, že na "stará" kolena konečně začne hrát) a pro mě byla hodně velkým překvapením maličká Dakota Fanningová. ()

nascendi

Wellsova predloha má už za sebou nejaké to storočie a patrí už skôr do literárnej histórie, než do obligatórneho čítania súčasníkov. Steven Spielberg bol kedysi v mojej Top ten, ale každým filmom sa v mojom virtuálnom rebríčku zosúva nižšie. Stalo sa to už viacerým presláveným režisérom. Vojna svetov je podľa mňa excelentnou ukážkou hlúpeho filmu, s trápnymi hercami, drahými efektmi a nádejou, že zvedaví diváci vrátia producentom ich vložené doláriky. O veľkosti sklamania svedčí aj to, že som pri hodnotení váhal medzi jednou a dvomi hviezdičkami. A to sa pritom považujem za fanúšika sci-fi, i keď skôr v literárnej podobe. ()

predators

Vynikající sci-fi, pravděpodobně jeden z nejlepších! Nemá cenu jej víc komentovat, protože až na délku filmu si nemám na co stěžovat. Ale vyvstává mi ještě jedna otázka...kdo tedy vymyslel TRIPODy? Spielberg nebo Apple?:-) 90% ()

Slartibarkfast

Inu.. dalo se to. Ale že bych byl vyloženě nadšený. Knižní předloha nejspíš znamenala pro filmové zpracování až příliš velké sousto. Spielberg se sice snažil a dokonce si ani Američani nehráli na hrdiny. Ale jinak.. Nevím. Dobré ano.. výborné nikoli. Tak tak 70% ()

Arsenal83

Nie katastrofický, ale skôr katastrofálny film, s dobrým vizuálom na začiatku a nulovým dejom. Neskutočne hysterická Fanning mi liezla na nervy, ten bradatý Židák využil jej herecké nadanie len na trápne kvílenie. Cruise priemerný a jeho syn debil. ()

Slarque

To, zda se vám bude tenhle film líbit, či ne, do značné míry závisí na tom, jestli přistoupíte na Spielbergovu hru. Ten perfektně natočil svůj „nejmenší velkofilm“ tak, že ho vůbec nezajímá nic, u čeho není jeho hlavní hrdina. S výjimkou výpomoci tu Justina Chatwina, onde Tima Robbinse, celý film odtáhne výborná dvojice Tom Cruise a Dakota Fanning, všichni ostatní (včetně Mirandy Otto) jsou na úrovni komparsu, a vedlejší postavy nedostanou prakticky žádný prostor. Nevím, jestli je v pořádku, když se nejzásadnější informaci na konci dozvíme z úst nepřítomného Morgana Freemana, ale nic jiného proti filmu nemám. ()

Tomco

Rozhodne treba vidieť v kine! Brucho filmového fajnšmekra naplnené v každom ohľade až po okraj a na prasknutie. ()

eLeR

Ja na tieto sci-fi filmy moc nie som, a prihliadala som aj na rok 2005, ale nejako ma to nechytilo. Tom Cruise typický Cruise, hudba dobrá, napätie miestami aj výborné, Dakota mala tie svoje očičká parádne vyvalené ... ale celkovo len 2,5* ... a ten koniec jedna katastrofa - tá vyčesaná a vykrémovaná posádka vo dverách, to čo bolooooo. ()

Vitason

Válka světů se na první pohled může tvářit jako klasický film o invazi z vesmíru, v němž si to tentokrát s naší planetkou rozdávají obří Ipody, ale toto zdání opravdu rychle pomine. Spielbergova verze Wellsovy klasiky je komorním pohledem na osud jedné rodiny, která musí nějak přežít ve světě zmítaném se válkou. Režisér se při tom vyhýbá monumentálním bitvám, či scénám, kde by bylo ničeno nějaké ne-americké město (bez toho dříve snad žádný film o invazi mimozemšťanů nemohl existovat, snad jen s výjimkou E.T.ho:-). Místo toho se Spielberg soustředí na psychologii otce, který si snaží nalézt cestu ke svým dětem, při čemž se může opřít o skvělého Toma Cruise, jehož dacancký fotřík je naprosto k sežrání. Navíc Tomovi zdatně sekunduje uvřískaná Dakota Fanning, jejíž postava funguje jako motor rodinných vztahů. Kromě komornějšího pojetí film disponuje úžasným vizuálem. Za pozornost stojí hlavně kamera Janusze Kaminského (především neuvěřitelně dlouhé záběry, kdy se kamera drží hlavních postav, které jsou neustále v pohybu). Úžasný vizuál Spielberg okořenil pevnou režijní rukou a vytvořil několik scén, na které jen tak nezapomenu (především čůrání u řeky). Válka světů je vizuální obžerství, které přináší jiný pohled na filmy o mimozemských invazích a které si plně zaslouží plné hodnocení. ()

classic

„Vojna svetov” Števka Spielberga, to sú predovšetkým všetky jeho doterajšie skúsenosti so science-fiction žánrom, ako takým, kedy spája dohromady jednotlivé filmové postupy, keď zároveň i nakrúca tzv. "vizuálnu bombu" , ale zase herecké výkony ústredného tria, ma väčšinou strašne akosi iritovali, no postupom času som si zvykol už aj na postavu Raya Ferriera, ktorý bol zo začiatku - maximálne neznesiteľný, akoby bol trebárs závislý na drogách, alebo si iba príliš dobre nerozumel so svojimi dvomi deťmi, t. j. naštrbené, medziľudské vzťahy. Priznám sa, že som si taktiež veľmi rýchlo spomenul i na paródiu Scary Movie 4, kde si títo tvorcovia trochu zgustli na kasovom trháku z roku 2005, ale už od zlomového "bodu epicentra" v New Yorku, sa konečne začali moje myšlienky presúvať už úplne niekde inde, keďže chlapci od firmy na špičkové, vizuálne efekty: Industrial Light & Magic (ILM), ma jednak dostatočne zamestnávali svojim spracovaním, alebo sa aj zároveň a extrémne odtrhli z reťaze, ako snáď nikdy predtým, že "TRIPODI" , vás vážne poriadne vydesia, tiež som si "obľúbil" aj horiaci vlak. Triky versus Tom Cruise, a síce sa to medzi sebou trochu bije, ale dá sa to zniesť, pretože Kahnov strih a Kamińskiho kamera, vylepšujú celkový dojem. PS: Veľmi dobre si ešte pamätám, že sme chceli ísť na Vojnu svetov i do kina, vtedy v Trenčíne (kino Metro), ba sme aj následne dorazili do sály, ale dlho sme čakali na spustenie filmu, ktorý nie a nie doraziť. Dorazil, ale zapnutý až od polovice a k tomu dole hlavou, čo bolo totálne fiasko zo strany vedenia kina, keď sme si radšej peniaze naspäť vypýtali ! A mohlo by sa zdať, že odvtedy budem mať iba negatívne spomienky na túto "spielbergovinu" , ale film za to v podstate vôbec nemôže ! ()

Tommy987

Strach, depresia, zúfalstvo, beznádej... Pre Spielberga dosť netypické, ale vo Vojne svetov to funguje dokonale. Atmosféra je vybudovaná skvelo, úzkosť cítiť na každom kroku, ste vtiahnutí do deja a všetko prežívate spolu s postavami. Herci zvládli svoju prácu taktiež na výbornú. Prerod Raya je v Cruisovom podaní plne uveriteľný a Dakota opäť potvrdila, že je najlepšia detská hviezda súčasnosti (Dakota, len sa nedaj na drogy... :-). Potešilo ma aj to, že inváziu mimozemšťanov konečne nesledujeme len z pohľadu US prezidenta alebo nejakého heroického vojaka. Hlavný hrdina je obyčajný ničím nevýnimočný looser, ktorý sa nestará o nič iné len seba (ani to nie dobre...). Zrazu sa ocitá v krízovej situácii a jediné, čo môže a musí urobiť je snažiť sa zachrániť seba a svoje deti (nie svet ako v iných podobne ladených filmoch). Čo sa ale pokazilo (a že niečo sa pokazilo je zrejmé z môjho hodnotenia)? Filmu chýba logika! A to nehovorím o malých nedostatkoch, ktoré si menej všímavé oko ani nevšimne, ale o priam galaktických logických priepastiach. *Teraz budem trochu spoilovať* Ak nás tí superinteligentní kamaráti sledujú už milióny (či koľko) rokov, ako je možné, že si nevšimli takú maličkosť ako miliardy im smrteľných mikróbov? Tie trojnožky boli zahrabané pod zemou (aj vo veľkých mestách), kde sa bežne nachádzali vodovody, kanalizácie, metro... Je veľmi nepravdepodobné, že bytosti s ich inteligenciou a prostriedkami nemajú vyvinutú termovíziu... atď atď atď. Suma sumárum, Vojna svetov je režijne, herecky a technicky dokonale zvládnutým, ale, bohužiaľ, logicky veľmi odfláknutým filmom. 7/10 ()

FrodoF

Ale jo, kdybych od toho moc neočekával, tak bych byl jistě spokojen, protože tenhle film má všechno co by měl letní blockbuster mít, ale zároveň je úplně jiný (tím je opravdu jedinečný) než jiné letní blockbustery. Tedy je napínavý, s dobrými triky, nemá nijak náročný děj, ale přesto má propracovaný scénář. Jedinečný je především takovou civilní atmosférou a tím, že tu nenajdeme žádné otravné americké vlatenectví. Několik scén mě opravdu dostalo, několik opravdu naštvalo. Třeba celá sekvence u Tima Robbinse ve sklepě, je opravdu strhující, stejně jako některé následující scény. Naopak poslední scény filmu mě dosti znechutili /SPOILER/(tím myslím ten úplný konec, že všichni z rodiny přežili, ještě krásně načesaní, bez škrábnutí)/KONEC SPOILERU/, ale takový prostě Spielperg je a u něj mě to nijak nepřekvapuje. Tím ovšem nemyslím tu pointu, která byla vcelku chytrá a i pravděpodobná, když o tom tak přemýšlím. Pokud jde o logické chyby jsem si všiml jen jedné (nepoškozené auto, po pádu letadla). Také mě štvalo občasné nelogické jednání postav (nevěřím že ten kluk bych chtěl jít bojovat, přesto že ví že proti nim nemá šanci). Hereckým výkonům nemám co vytknout (ani pištící Dakota mi nevadila). U mě lepší 4*. ()

Chrustyn

Spielberg prostě umí. První půlhodina diváka totálně přiková do křesla a po zbytek filmu ho nepustí. Atmosféra je dokonalá, triky úžasný, (kde je Oscar sakra!!) kamera opět perfektní a Cruise ukazuje, že pokud ho má na starost dobrý režisér tak umí hrát. Možná je pravda, že po neuvěřitelně rychlé první půlhodině film mírně zpomalý ale tempo rozhodně neztrácí a scény ve sklepě jsou ještě napínavější než ve "Znamení". Film občas mírně kazí mladší část hereckého obsazení a "Spielbergovský" happyend ale to nic nemění na faktu, že "Válka světů" je perfektní a patří k mým nejoblíbenějším filmům. ()

klerik

Ono to nie je tým, že to natočil Spielberg. Ide o to, že on má okolo seba toľko profíkov, že aj takýto zlý film je v podstate dobrý. Scenár je zlátanina, rodinné pozadie je slabé a jedna hrozne naivná scéna podkopáva vierohodnosť celého kolosu. Samozrejme poteší technická stránka, nekrvavá ale dravá brutalita a psycho návšteva u Tima Robbinsa. Film, ktorému musím dať štyri hviezdy, ale dúfam, že celý ho už nebudem musieť druhý raz pozerať... ()

Lenny.M

Skvělý film, jak po audiovizuální stránce, tak po stránce herecké. Malá Dakota je až neuvěřitelně nadaná, taktéž se mi tu líbil i Cruise, kterého v lásce moc nemám. Mimozemské téma je mi blízko, takže jsem si film užila plnými doušky. Hodnotila bych ještě víš, ale až takový happyend mi do tohoto typu filmů nesedí :) ()

SeBig

Na to jak byly celej film ty ufouni neporazitelny, tak na konci teda pěkně trapnym zbusobem vychcipali. Ze začátku to vypadalo dobre, i když mě srala ta kamera pak mě to postupně prestavalo bavit a čekal sem kdy to skonci. Taky mohl někdo z hlavních chcipnout. ()

LaciLC

Ako je u Spielberga zvykom digitálne triky sú na veľmi vysokej úrovni a film má slušnú dávku hororového napätia. Čo však môjmu hodnoteniu strháva * je môj neobľúbenec Tom Cruise. Inak som vo filme žiadne výrazné chyby nezaznamenal. ()

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

15.06.2024

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (více)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (více)