Purpurové řeky

• Francie Les Rivières pourpres (více)

chlievik

Hneď od začiatku bolo jasné, že tá ženská (Nadia Fares) v tom má prsty. Neexistuje nič trápnejšieho než prehliadnuteľné detektívky. Také nech sa ani radšej nenatáčajú. Je to len strata času a vyhodenie peňazí. Je to ešte úbohejšie než blbé komédie s idiotom Benom Stillerom, ktorý robí zo seba debila aj tam kde už vôbec totálne nemusí. Kritika je kritika, prepáčte. Niekedy je moja recenzia čistou kritikou, a tak to bude aj v prípade Purpurových riek. Smiešne až groteskne vyznieva vyústenie, že ide o dvojčatá, nič debilnejšieho si nevedia vymyslieť? Stále som viac a viac presvedčený, že musí byť mega ľahké urobiť 99% filmov čo existujú, ak má človek dobrý rozpočet, a 500 ľudí, ktorí na tom makajú. Zasype ich lavína, a o minútu sú už nad povrchom zeme, v pohodičke si rozprávajúc historky, keď ani nedokončia pointu, lebo už idú predsa záverečné titulky? Iba idiot vymyslí niečo podobné. Tento film je len o tom, že je tam Jean Reno, herec pre debkov z davu, ktorý je "vzorom" pre každého tupca, ktorý sa chce tváriť na AKOŽE emocionálneho, záhadného Francúza, fejkovo príťažlivo utajeného a hrubo charakterného, plus aj drsného až brutálneho = to je trapas táto society. Reno mal skončiť s kariérou hneď jak sa natočil film Leon. A Vincent Cassel? Úplne nesexy v neemocionálny pseudo-lámač sŕdc niektorých nezrelých žien, ktorým stačí drsná chlapská povaha s chlapčenskou "neposlušnou" tváričkou, a ktoré nie sú si schopné všimnúť čo i len kúsok mužskej prirodzenej inteligencie a negýčovej normálnej jemnocitnosti. A film? Kde sa odohráva? V horách je univerzita pre nacistov a nacistické deti? No jasné :)) všetko konšpiračné čo existuje hoďme na náckov, aby sme sa vyhli akejkoľvek spoločensko-politickej kritike, robme sa, že konšpirační vrahovia sú vždy len psychicky narušené a v detstve zranené deti, alebo skrachovaní zakopmplexovaní outsideri spoločnosti, a zase len preto, aby žiaden politik, či kráľovský alebo bankársky rod, nemal za ušami aj na verejnosti, a všetko zahaľme do tajuplnej (všetkých ľudí namotávajúcej) mystiky, ktorá divákov odvráti od videnia skutočnej pravdy o reálnom svete, v ktorom žijeme, od pravdy, ktorá je dnes už aj priremerne inteligentným ľudom úplne známa a viditeľná. Film je ešte klasicky rezaný idiociou policajtov, kde priermerný poliš (Jean Reno), je tak tupý, že "niiič neeeviem a necháááápem", a potom postupne a lineárne poskytujú divákovi pochopiteľné fakty, ktoré Reno aj tak neporieši, len sa proste nakoniec prezradia, a tento tĺk je počas celého filmu obletovaný a obdivovaný polišom už na úrovni debility (Cassel), a tých obkolesujú úplní imbecili, ktorí nechápu, ani ako pochodovať v dave raz.. dva... raz a dva.. Proste geniálny Hercule Poirot žiadny, zauzlenie žiadne, jedna imbecilná škaredá mníška, ktorá to celé spolu so svastikou na hrobe zatieni do nepríčetna, potom obdiv kreténa kreténom, naháňačky, striľačky, a nakoniec hlúpe vyústenie pre škôlkarov. Strata času. Vráťte mi 100 minút života prosím, šekom, ďakujem. Môžem otvorene konečne povedať, že 90% filmov klasickej mainstreamovej produkcie majú takúto recenziu odo mňa, sú jednoducho a nijak ináč LEN primitívne, a tak ich už ani nebudem komentovať, len odkážem na tento komentár. Proste je to slabé! Na pokus o konšpiračný film som horko, vrcholne sklamaný. Vlastne, ani nie som sklamaný, je mi to jedno :) p.s. Existuje aj kniha? To som nevedel. Je napísaná pred natočením filmu. Tak potom to nefilmujte, keďže poseriete všetko, čo napíše nejaký spisovateľ. () (méně) (více)

Lakenzi

Když jsem viděl tento film poprvé, tak mě do sebe vtáhl neuvěřitelnou silou a nepustil. Doopravdy thriller jak má být, skvělá atmosféra. Navíc vynikající Reno & Cassel. ()

MUNRO

Reno je v roli dominantního komisaře jako vždy excelentní,stejně jako Vincent Cassel jakožto poněkud výbušnější policajtík.Je třeba pochválit i velmi zdařilé a trefné hudební podložení celého filmu,které už tak napjatou atmosféru mrazivého prostředí hor skvěle dotváří.Bruno Coulais odvedl výbornou práci.Jedinou vadou tak zůstává hodně pokažený závěr s dosti přitroublým rozuzlením.Nicméně za mně i přes nepochopitelný závěrečný kolaps 5 hvězd.Výborná kriminálka nabitá zvláštní dusivou atmosférou.Prostředí Savojska a Mont Blancu je originální a dodává ději na atraktivnosti. ()

Otan

Jenom bych kopíroval,protože to přesněji nedokážu napsat,než třeba Galadriel.Pro mne 70%.Fakt škoda konce. ()

mlock

To si zase lidi vybrali jednu modlu, v tomto případě Sedm, a od té doby všechny filmy, kde najdou sebemenší náznak podobnosti, s ním srovnávají a shazují. To už by se nedal natočit žádný další film, kde se děje něco trochu podobného. Naštěstí filmaři se zdejších "odborníků" neptají. Tak co mají ty 2 filmy společného: nacházejí se rituálně zavražděné oběti. Tím jakákoliv podobnost končí. Podle mého názoru je zde použit zcela originální nápad. Až na pár klišé a menších logických vad, kterému se ani zde autoři nevyhnuli, je toto hodně slušný thriller. ()

Gamine

Trochu nadprůměrná detektiva.. tu temnou horskou atmosféru jsem si užívala, konec jako z červené knihovny trochu zklamal. ()

Al90

Premyslim kde se stala chyba...cekal jsem mrazivy triller s dusnou atmosferou,jenze to se nejak nedostavilo,navic ta zaverecna pointa...Jsem zklaman,na dvojku se radeji divat nebudu.. ()

SantaCruz

Atmosféra, námět, výkony a hlavně nádherné scenérie s kamerou na 5 hvězd, mínus dávám za neadekvátní rozuzlení. ()

Cesty timem

Nebylo to špatné. Zajímavá zápletka... Nicméně, když to máte těžké. Já mám Jeana Reno spojeného až příliš s Leonem a Brutální Nikitou od Luca Bessona, což jsem viděl x krát a ještě x krát vidět mohu a tohle mi stačilo asi 1x, možná 2x... uvídíme... kolikrát hodnocení po druhém shlédnutí upravím. ()

MartinNewman

Jean-Christophe Grangé je Francouzský mistr napětí a v díle Purpurové řeky dokázal mistrně vybudovat kriminální příběh zasazen do skvělého prostředí hor, kde může naplno rozvíjet děj plný napětí, tajemna a zvratů s hlavním hrdinou komisařem Niemansem. Povedlo se to přenést dobře i na plátno? Rozhodně ano. Dvě dějové linky, zdánlivě nesouvisejících případů dali filmu ten správný šmrnc, stejně jako představitelé dvou rozdílných policajtů výborně obsažených Jeanem Reno a Vincentem Casselem. Už začátek filmu v podobě titulků s první mrtvolou a zástupci hmyzí říše dává tušit že se divák začíná dívat na tak trochu jinou francouzskou krimi než jaké mohl dosud vidět. Mathieu Kassovitz, který se také spolupodílel na scénáři se chopil i režie a odvedl dobrou práci. Film může stylem připomínat jiné, americké kousky, ale rozhodně bych to nebral jako mínus, nebo slabinu. Celý děj drží dobře pohromadě, i když po otevření hrobky a následném záběru na Nadiu Fares je ledacos jasné, přesto bych na filmu jako celku nehledal nějakou slabinu. Vše drží dobře pohromadě a o nudě nemůže být ani řeč už kvůli hlavním představitelům a prostředí do kterého je děj zasazen. Misterioznost, záhada a jakýsi okultismus který je cítit v pozadí případu je dost silný mix na to, aby se Purpurové řeky stali parádní francouzskou krimi, která kvalitou rozhodně vyčnívá nad průměr. Nakonec dobrých krimi, ještě navíc s dvěma detektivy je jako šafránu, takže dávám rozhodně za 4 a dost uvažuji že změním body na 5. Rozhodně je to hodně silná čtyřka. ()

ZelenyPaul

Napínavý, efektní vražednický thriller. Ale co ten konec??? Právě jsem dočetl knižní předlohu a být autorem, tak scénaristovi něco udělám. Změna konce a překombinování zápletky tak, že se nedá pochopit jsou dost závažné prohřešky. ()

Producer

Celkem šílená nuda, nesrozumitelná zápletka s řadou logický nesmyslů. Doporučuji jděte na to ve více lidech, ať si můžete zrekonstruovat jak to vlastně bylo (nebo spíš mělo bý?t). Na konci v rozuzlení se dočkáte opravdu ukázkové kraviny, aneb ani dvojčata nemají (ani jednovaječná) stejné otisky prstů. Klidně si to ověřte na kriminálce. Třeba Vám potvrdí i že ten film je s..... ()

Shadow

Dala bych jim i čtyři hvězdičky, ale tenhle film mě přeci jen nepřesvědčil o nějakých zvláštních kvalitách. Zápletku jsem rozmotala už v polovině filmu a jen jsem mohla doufat, že to Niemans a Max vyřeší tak nějak rychleji. Navíc mi zrovna takovýhle konec nepřipadá nejšťastnější. Ono se běžnému divákovi totiž může zdát, že se pořád nic neděje. Jen sem tam naznačují a pak na něho v posledních pár minutách vychrlí celé hlavní rozuzlení. Nebýt toho trapného konce... ()

Uhložrout

V podstatě plýtvaní tvurčím potenciálem. Kritikům závěru - co jste čekali? Vždyť již pointa literární předlohy je trapná až to bolí! ()

Ywec

Komorní drama, které obsahuje především originální zápletku, která je pořádně zamotaná. Z celého filmu mě nejvíc bavilo samostatné vyšetřování Vincenta Casselse. Jean Reno působí poněkud unaveně, ale jeho role je tak napsaná. ()

bocy

Riadne psycho, mrzačenie tiel, nacistické teórie, genetické experimenty a dvojčatá...všetky predpoklady pre výborný filmový zážitok. :-) ()