Transformers

• USA Transformers
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Režie:

Michael Bay

Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, Rachael Taylor, Anthony Anderson, Jon Voight, John Turturro, Kevin Dunn, Amaury Nolasco, Zack Ward (více)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

Jinny

Michael Bay naservíroval divákům to, co umí nejlíp. Čtyřhvězdičkový popcorn. Shia LaBeouf je sympaticky obyčejný kluk, zato jeho partnerka ve zbrani je spíš jako vánoční ozdoba - hlavně nesmí spadnout z příliš velké výšky. ()

eraserhead666

První hodinu to docela šlo, až jsem byl překvapený, jak je to lepší, než jsem očekával. A že jsem tedy neočekával mnoho. Pak, když se to tam začalo hemžit roboty, tak to razantně kleslo, hlavně jakousi snahou o jejich zlidštění a trapnými pokusy o humor (ostatně, myslím si, že snaha o jakousi komediálnost je nejhorším negativem filmu). Navíc mi přišlo, že scénáristé (snad proto, že psali dlouhý scénář k tak dlouhému filmu) občas jakoby zapomínali co už napsali, nebo na prostá fakta - buď nám zapomněli nějak zmínit, že ten malý trapný deceptikonský zmrdeček v Air Force One je neviditelný, nebo si mysleli, že jim opravdu sežereme to, že ho nikdo nevidí. Občas jsem zíral, co se najednou děje, i během několika málo střihů. Ke konci už to pak bylo trošku dost suché a jeden trapný moment střídal druhý (např. snad narážka na Star Wars, kdy jeden robot druhého oslovil Lorde, to se mi až hnul žaludek). Jednou za čas prostě podobná vizuálně onanující kravinka pročistí mozek. I ta Megan Fox se dala přežít. On Bay podobné bezduché popcornové jednohubky docela umí a je zázrak, že se to dá i když propadl seberecyklačnímu syndromu a pokud by zůstal u tohohle a nekurvil horrorový žánr, měl bych ho snad i rád. Ale rozhodně bych nemilosrdně prostřihl tu dětskou úlitbu v podobě prologu a epilogu, která celou tu megalomanii akorát pozvracela. 2,5* ()

HellFire

Kdysi dávno, když jsem byl ještě malý, měl jsem úžasné autíčko. Byla to sanitka, co se dala rozložit v robota. Od té doby už uběhl nějaký ten čas. Jakmile jsem ale spatřil trailer na Transformers, doslova mi vyrazil dech a doufal jsem, že to bude bomba. Moje očekávání se naplnilo a přeteklo. Sežral jsem všechno i s navijákem, dokonce i scénu, kdy Transformeři říkají hlavnímu hrdinovi, že drží v rukou klíč k záchraně lidstva, což by v jiném filmu byla hláška k zasmání. Kapitolou samu pro sebe jsou uvěřitelné výkony všech herců a zakomponovaný humor. Přistání Transformerů na Zemi doprovází nádherná hudba a efekty, které jsou samy o sobe neuvěřitelné. Uz se těšim na dvojku (haha, jak jsem byl bláhový, když si to čtu s odstupem času :D)! Akademici se letos vyznamenali a pokud si tenhle film zasloužil jednu věc, tak to bylo ocenění za efekty. Vidět tenhle snímeček v kině s 3D zvukem musí být zážitek na celý život. ()

jonyyy

První půl až třičtvrtě hodinka jasných sto procent a třikrát mi naběhla husí kůže, pak na chvilku tempo zvolnilo a konec naprosto neskutečný nářez. V Transformers se objevilo naprosto všecko co od filmu čekám... Od dobře zvolených herců, přes úžasné efekty, sladkou romantiku až k výborným vtipným hláškám. Sečteno podtrženo pro mě zatím nejlepší film z roku 2007! "Za co sebrali vás? Koupil jsem si auto a proměnilo se v robota" "Čmeláku, přestaň toho muže olejovat!" . Hlavně u toho nepřemýšlejte! Má to docela slušný český dabing! 95% ()

Janek

Extrémně dětinské, moc dlouhé, předvídatelné - tudíž nudné. První třetina filmu je dobrá, ve zbytku patosu přibývá a scény, které mají být dojemné naprosto nefungují (žlutý robot s tulením kukučem). Film mohl být více temný (ze snímku je cítit, že je brán ohled na nejmladší diváky, pro které koneckonců Transformers jsou). Všechno je dokonale sterilní, ve filmu neukápne kapička krve. To už je drsnější Harry Potter. Ale o tom to asi není - Transformers jsou čistě letní popcornovou zábavou se zaměřením na masové publikum a s cílem vydělat zlaťáky. Výhody - mozek můžete nechat doma, najdou se tu opravdu pikantní scény (nejspíš už trošku senilní John Voight coby ministr obrany se smrtelně vážným výrazem a brokovnicí v ruce "Cover me"), a nakonec překvapí i samotný Shia LaBeouf, s kterým se v budoucnu uvidíme zaručeně častěji. 50% ()

Kailo

Lepší digitální triky jsem neviděl.Všechny světelné efekty a detailnost transformace... Radost na to koukat 95% Za dig. triky ()

Thomick

Pocházíme z planety Cybertron ... já jsem Optimus Prime, todlencto je Jazz, Železňák, Šroubek a Čmelák, váš ochránce. Říkejte nám Autoboti ... jó, a málem bych zapomněl, musíme se dostat k (jakési) zážehnici, prostě kostce, dřív jak Megatron a jeho nohsledi, Decepticoni, jinak celé lidské pokolení vymře. --- Námět jako stvořený pro animovaný trhák, s nímž by dospěláci raději neměli laškovat, ale také myšlenka jako udělaná pro další Bayovo vizuální řádění určené všem, kdo na něj zkrátka a dobře mají chuť. Já na něj chuť věru měl a přesvědčil jsem se o jednom, že tenhle chlapík zraje jako víno. Jak mohl tentýž režisér natočit Pearl Harbor mi opravdu hlava nebere. Vždyť todle byla jízda, odvaz, husťárna, kruťárna, zkrátka bomba. Navíc celá zabalená do roztomilého a místy i doopravdicky (ne jen rádoby jako v případě Ostrova) vtipného obalu. Co na tom, že scénář není bůhvíjak promakaný a originální, co na tom, že celý film stojí vlastně jen na úchvatných tricích. Na tom skutečně nezáleží, když si celé dílko vezme na starost někdo jako Bay. Pearl Harbor či Armageddon neměl nic, co by z nich dělalo nadprůměrný film, Ostrov taky nenadchnul, ale Transformers? Když už nic jiného, tak každý střet robotů musel zaručeně lahodit vašim očim, každičký záběr na Autobota (stydim se za ty naše české pitvaly, kteří prostě museli vymyslet nějaký "spešl název" - Aubot) vás musel zarazit do pohovky, velkolepá hudba Stevea Jablonského zmrazit, talent hlavního protagonisty omráčit (stejně tak exhibice skvělého Johna Turturra) ... a závěrečný souboj zkrátka nadchnout (i když byl místy nepřehledný). Sic nejde o snímek, který bych zkoukl podruhé, potřetí a klidně i potisící, účel nenudící jednohubky splnil do posledního puntíku - proto mu dávám krásných 80%. ()

Sofia

Při úvodních titulkách a prologu mě úplně mrazilo v zádech, mrazení zůstalo po celou první hodinu. Od doby, kdy se transformers začali jeden po druhém podrobně představovat, to začalo trochu váznout a konec byl zase na můj vkus až moc překombinovaný, to ale nezmění nic na tom, že to starý dobrý Bay zase dokázal - ať už je to hudba, která si je u všech jeho filmů strašně podobná nebo patetické kýčovité záběry (nástup vojáků, holčička u bazénu, první náhled na Hoover Dam...), zkrátka to vždycky funguje. Dávám jen za 4 kvůli námětu, který pro mě přece jen není až tak atraktivní. ()

Ilicka

První záběr - vrtulník letí pouští, jeho stín se sune po zemi, přizpůsobuje se terénu, pak kamera rozmáchle objede poušť. Ano, to je Michael Bay. Zahřímá hudba, mimochodem naprosto úžasná a následuje řež apokalyptických rozměrů. Pak se prudce dupne na brzdu aaa Shia si jde koupit auto a svádí pohlednou spolužačku. S plynovým pedálem si hraje Bay očividně rád a s láskou, což ale divákovi může chvílemi připadat infarktové, chvílemi bez tempa. Shia je sympaťák, to vím už od Disturbie, i ostatní herci jsou solidní, ale v hlavní roli jsou dnes především roboti. I kdybych za drhnutí soukolí Bayovy mašiny chtěla dát tři, Optimův prolog a epilog, nástup Autobotů na scénu, jejich komedie na zahradě u Shii mi to nedovolí. Navíc se Bay asi rozhodl citovat své starší filmy od Skály, přes Mizery k Armageddonu. Takže ačkoli místy transformers mírne skřípali (nepřehledná akce, povolující tempo, nelogický přesun do města), dobře promazaná kolečka (Shia, Autoboti, trasformování, úvod v poušti, sluncem zalité scény=) nářezová hudba) je žene dopředu. Závěr: Hezká pohádka pro dospělé... ()

luka4615

Blockbuster, který ostatní filmy zadupal do země a strhl svou pozornost na sebe. Nikdy mě neomrzí koukat na tento film a slintat nad roboty, auty, parádní akcí a Megan Fox. NIKDY! „My name is Optimus Prime. We are Autonomous Robotic Organisms from the planet Cybertron. “ ()

mm13

august 2007 - To vážne muselo byť až také prízemné až stupídne? ... január 2008 - beriem na milosť. Doma mi to tak "neryčalo, nebučalo", ako v kine s nemožným premietačom (menej je niekedy viac a keď je to cez hlavu, treba to kurva vedieť ukočírovať - Michael Bay presne toto zvládol). Stihol som si všimnúť na koľkých miestach si film sám zo seba vkusne uťahuje, neberie sa vážne a pritom stíha vyznievať pozitívne. Naivné, ale milé. Vyhrajkali sa s tým, mysleli na všetko, to sa musí nechať i oceniť. A Megan Fox, samozrejme! Teším na pokračovania. ()

Ištván87

Ale jó, vždyť to byla sranda. Byl to o něco menší průser než Ostrov, který měl svou první polovinou slušně našlápnuto na nejlepší Bayův film, ale druhá půlka ho nemilosrdně poslala pod drn. Transformers oproti tomu od začátku prokazují, že ambicemi tohoto filmu zůstává "jen" pobavit publikum. A daří se. Shia LaBeouf je sympatickej pitomeček a Megan Fox je neuvěřitelná kočka ( už chápu, proč američani pro sexy holky používaj výraz HOT- mě bylo z Megan taky poměrně horko ). Počítačové efekty byly perfektní a až na ty záběry do slunce a některý dost trapný vlastenecký žvásty to byla příjemná podívaná. A dost dobrej byl dovětek Samových rodičů ( kdo by to byl řek, že i Michael Bay si někdy zkusí aspoň popoutáhnout z americký vlády a z blbosti průměrných američanů? ). ()

ARI50

První robotická bitva, takže aby jsme to celé shrnuli jsem moc spokojený už po ukázce která navnadila jsem se hodně těšil a vůbec jsem se nezklamal. Shia v roli posery a blázna do Megan byla vtipnou součásti Transformers. Souboje jsou výborné efekty skvěle, herecky si člověk nemůže ani stěžovat a celkový příběh filmu výborný. Jsem rád že se tady nepláti jen kousky železa v podáni super robotu ale že to má výborný příběh a hlavně spousty srandovních scén. ()

Bauer

Oh, Michael you son of bitch I love your movies I really do!! Jeden z nejočekávanějších filmů tohoto roku a prostě bomba!!! Znamenitý režisér se po výborné akční sci-fi Ostrov pustil do dalšího filmu, jenž má také žanr sci-fi. A povedlo se mu to naprosto svkělé. Michael Bay je génius, co umí točit filmy a to tak, že filmy opravdu baví a hlavně zaručí tu zábavu a také vás dokáže vtahnoud do děje a vy pouze s nervozitou čekáte, co se bude dít dál. Hudba od Steve Jablonského nemá chybu a předvedl se už v Ostrově a je vidět, že spolupráce na Bayových filmech mu velmi prospívá. Před akčními scénami a vizuálními efekty tedy kloubou dolů, protože je to propracovaný do posledního detailu. Scénář je také výborný a sem tam zde padnou hlášky, které jsou opravdu vtipné. Dále se zde najde i nějaká ta vtipná scéna. Herecké obsazení by moloh být lepší. Vyskytne se zde pár znamých jmen a ne třeba jako v Armageddonu, kde co jméno to největší filmová hvězda. Ale to je jen detail, který mi rozhodně tento film nezkazil, protože herecké výkony jsou výborné a především tedy John Turturro exceloval a ani hlavní hrdina Shia LaBeouf nebyl špatný. Jen se sám sebe ptám, jak je možné natočit něco tak špičkového za "pouhých" 150 milionů dolarů? Já bych to tipoval na takových 200 milionů. Velmi se mi líbilo jak si tvůrci nechali na konci otevřená vrátka na možné ( více než pravděpodobné ) pokračování. Určitě nejlepší film tohoto léta a je i možné, že i jeden z nejlepších filmů tohoto roku. ()

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

16.02.2022

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)