Transformers

• USA Transformers
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Režie:

Michael Bay

Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, Rachael Taylor, Anthony Anderson, Jon Voight, John Turturro, Kevin Dunn, Amaury Nolasco, Zack Ward (více)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

Chrustyn

Tak už je to tady. Nejočekávanější film roku je tu a já sedím v kině a lapám po dechu když vidím co přede mnou Bay rozehrál. Už od prvního traileru jsem věděl, že film bude bomba a moje přesvědčení ještě umocňovala jména Bay-Spielberg. Příběh filmu není nikterak složitý a rozhodně se nesmí brát vážně ale to vůbec nevadí protože bylo jasné, že o příběh tentokrát nepůjde. V první řadě šlo o trikovou podívanou a v tomto směru film válcuje vše co jsem zatím viděl. Už jen samotná přeměna auta v robota je naprosto úchvatná ale to nic není oproti tomu co se ve filmu děje dále. Film má v sobě tolik trikových sekvencí, že by to vydalo tak na dva až tři filmy. Bay na nás chrlí jednu vizuální bombu za druhou a divák může jen žasnout. Už jen scéna boje vojáků s mechanickým škorpiónem by v jiném filmu mohla být závěrečným soubojem ale zde to byla jen třešnička na ohromném dortu. Bayův film musí končit ve velkém stylu a konec Transformerů nemohl být velkolepější. Roboti se mlátí hlava nehlava a přitom zdemolují asi půlku města a divák jen žasne nad Bayovým perfekcionismem akčních scén a na tom jak má vše do detailu promyšlené. Je sice pravda, že i takový akční nářez jako jsou Transformers má neakční části ale i ty jsou velice povedené a v mnoha případech i velice vtipné. Film má navíc veliké plus i v obsazení, které se ve většině případů skládá z velice sympatických herců. Transformers jsou prostě nejlepší letní blockbuster a s naprostou přesností a razancí zadupávájí do země všechny letošní trháky a sesazují z akčního trůnu Johna McClaina i Jasona Bournea. ()

LaciLC

V podstate ma nehorázne mrzelo, že som tento film prešvihol v kinách (áno, je to pravda), ale na DVD som si ho zaobstaral hneď, ako to bolo možné. Tak, tak, teraz ma to mrzí ešte viac. Film som si skutočne nadmieru užil aj v pohodlí svojej útulnej obývačky, ale v kine to rozhodne muselo byť niečo neopakovateľné. Čo už, ale prejdem k veci, t.j. Transformers sú BOMBA.:-) Uznávam, Michael Bay je boh, teda prinajmenšom poloboh, každopádne to, čo dokázal vykúzliť s tými "smiešnymi stopäťdesiatimi miliónmi vo vrecku" je proste niečo výnimočné. A to, že hravo strčil do vrecka všetky blockbustery posledných X rokov je minimálne uznania hodné. No, IMHO je to s prehľadom najlepší Bayov film, nutno dodať, že zatiaľ, paradoxne som od jeho filmu čakal "len" výbornú štvorhviezdičkovú zábavu, takže v tomto ohľade Michael ešte prekonal moje očakávania. Z filmu som prakticky nedokázal spustiť oči, aj keď úplne na vrchole blaha som bol vtedy, keď som sa popri bombastických akčných scénach mohol kochať aj pohľadom na neskutočne sexy cicu Megan Fox, ehm. No dobre, uznávam, že aj ten Shia LaBeouf je talent a má pred sebou veľkú budúcnosť, ale povedzte, no nie je roztomilá? A na záver, mám taký silný pocit, že Transformers budú veľkým hitom aj o niekoľko rokov, ale pozor zanedlho na nás už zaútočí dvojka. Michael, len tak ďalej... ()

bassator

Tak toto měl být nejlepší film roku, ze všech stran jen samá chvála, dokonce oskary varovaly. A začátek tomu i nasvědčoval. Vše mi připadlo úplně přirozené, realistické, uvěřitelné (tedy v rámci možností), ale poté se vše strhlo v příšernou parodii, směšnost, trapnost a nevím jak to dál nazvat. Jak jde něco tak dobře připraveného tak úplně zazdít. A Shia opět nezklamal, byl opět zcela příšernej :( ... - kino 70 - Nové Město nad Metují - 20% ()

korbitch22

Michael Bay to dokázal.Nejlepší popcornová show všech dob, vizuální orgie, nabušené hlášky, drsní vojáci, nablblej Turturro, neskutečně sexy Megan Fox, podmanivá hudba.Dokonalé 100% dílo které má prostě diváka bavit a baví.Pseudointelektuálové táhněte do prdele, pusťe si něco vod Triera nebo čuráka Lynche a nechte nejlepšího režiséra všech dob dělat to, co režisér dělat má a to překonávat hranice, diváka bavit a přitom zůstat umělcem, to je Michael Bay a tohle je jeho nesmrtelné dítko. ()

Yardak

Robotický Bay! Akce roku! Výborné akční scény u kterých nebudete dýchat. Shia LaBeouf je pro mě velmi milé překvapení a dvě krásné kočky (Megan Fox a Rachael Taylor) skvěle sekundují. Je vidět, že bylo už natočeno mnoho filmů, protože některé prvky scénáře objevíme ve spoustě jiných filmečků (morzeovka, signál světlicí). I tak je to ale skvělý film, pro mě 4 a půl hvězdy, Skála nebyla překonána. ()

mat.ilda

Snad první film od M.Baye u kterého jsem nebyla znechucená. Dokonce se zdálo, že ubylo trapných hlášek, ale pravděpodobnější bude, že smršť akce a pastva pro oči vedla k jejich velkorysému přehlížení. Nemám problém ani s kýčovitou barevností snímku, v této akční podobě nemá chybu. Sem tam se vyskytne hluchá pasáž, místy se dotýká dětského žánru, ale jinak dobrý,dobrý :-) ()

heyda

Kýč jako hrom, ale velmi efektní díky dobré hudbě a parádním trikům. Docela chápu i velmi vysoké umístění v oblíbenosti. Já to vidím tak na 80%. Prostě spokojenost :) ()

Stanislaus

Rok 2007 odstartoval éru vizuálně vypiplaných blockbusterů s nepřeberným množstvím akce a bayovských výbuchů. První Transformeři nasadili v rámci akčních filmů prvního desetiletí celkem vysokou laťku. Scenáristicky jde samozřejmě o film, který se musí brát hodně s rezervou a člověk se musí povznést nad některými vyloženě připitomělými dialogy a scénami. Vedle přehršle akce si našla ve filmu své místo i špetka humoru a romantiky, což z hlediska žánrové různorodosti oceňuji. Z hereckého obsazení nutno vyzdvihnout Anthonyho Andersona a Jona Voighta, Megan Fox zde byla vyloženě na okrasu, nicméně nijak nerušila, zatímco Shia LaBeouf byl chvílemi na pěst. Hledá-li člověk nějaké hluboce promyšlené sci-fi, tak v tomto případě by Transformeři neobstáli, nicméně jako popcornová letní zábava jsou ideální volbou. ()

packa

Pro vizuální orgie si člověk ani nevšimne, jak je scénář doslova debilní. Ale koho to zajímá? Ze všech nejméně Michaela Baye a Stevena Spielberga, kteří si náramně napakovali kapsu. Za sebe říkám, že nelituji těch 140ti minut, ale repete si určitě odpustím. ()

jojinecko

Blockbuster obrovských a nafúknutých rozmerov, ktorý maximálne spĺňa svoj účel baviť...Máme tu dychvyrážajúce efekty a grafiku, sympatického hrdinu, jeho parťáčku (Megan Fox skrátka "vyzerá", ako herečka je hrozná!), parádne zužitkovaný rozpočet (ktorý poriadne vidno), zábavný príbeh a predovšetkým- Michael Bay rezignoval na svoje povestné patetické a sentimentálne onanovanie a drží sa v rámci medzí "pri zemi" (pravedopodobne vďaka Spielbergovi), čo je len v prospech príbehu a celkového pozitívneho vyznenia...teším sa na pokračovanie:) ()

honajz

Po celý film jsem se nemohl ubránit dojmu, že se dívám na film ne Michaela Baye, ale Stevena Spielberga, kdyby mu dnes bylo kolem dvaceti a měl ty finanční a trikové možnosti, co Bay dnes. Něčím Transformers skutečně připomínají filmy 70., 80. let, a to v rovině typické americké rodiny, sem tam i takových těch podružnějších akcí. Ale pak tu máme takové ty Spielbergrovy domény jako rodina (schválně si zkuste tenhle film srovnat s jeho Válkou světů!) a soudružnost rodiny, najdeme zde typické téma studentských filmů ze středních škol, kdy je nějaký student opovrhován, aby nakonec ukázal své kvality. A s tím vším se střídá akce jako z Černého jestřába (sestřeleného). A abych nezapomněl – pár scén mi připomnělo film Číslo 5 žije... Nevím, přes všechnu tu akci, a možná kvůli tomu neustálému střídání žánrů i řadě nelogičností, mi nakonec přišel snímek hodně chladný, i když samozřejmě dovedně a profesionálně natočený, s pár slušnými „bayovskými“ vtípky, ale jinak odcizený – nedokázal mne vtáhnout. Ale možná pro kluky, kteří rádi skládají LEGO a vedou své malé soukromé bitvy, zatímco se jim ve škole ostatní posmívají, mohou být Transformers i naplněním dětského snu. Neskutečný a nepřehledný blábol. ()

Flego

Typický letný nenáročný blockbuster... Plno akcie ( po technickej stránke dokonalé ), vcelku dosť humoru a hlášok. Michael Bay určite nesklamal, len by som už od neho čakal trochu inovácie... mal som pocit, že som niektoré pasáže videl. ()

sharky

Transformers jsou přesně ten důvod, proč existují takové věci jako kino a prostorový zvuk. Tohle není tisíckrát lepší než Armagedon, jak říká jedna z postav, spíš tak milionkrát. Scénář je dětinsky naivní a hloupoučký, ovšem být mi 11 a půl tak asi oněmím úžasem. Jelikož jsem dvakrtát starší, tak mě pitomosti ve scénáři dost štvaly. Na druhou stranu je ale tenhle biják extrémně vtipný, smál jsem se možná i víc než u Simpsonových a každý investovaný dolar je tu vidět. Herecké obsazení je příjemné, v hlavních rolích sympatického losera a neokoukané sexbomby září herci, které oba čeká určitě velká budoucnost a John Turturro v roli supersupertajného agenta prostě exceluje. Na tohle se určitě vyplatí zajít do kina, jenom ale nezapomeňte před začátkem vypnout mozek a pak vás gigantičtí roboti určitě dostanou (asi se ještě přiměju vyhrabat rozlámané transformersy z mých 6 let, kdy jsem si s nimi hrával, ze skříně a dám si film ještě jednou:). ()

Natascha

Dokonale křupavá popcornová jízda. I kdyby byl děj třikrát tak přiblbý, stejně budete muset zírat na sympatické roboty, kteří se motají po plátně jak by se nechumelilo. Bay by mohl natočit pracující mikrovlnku a stejně by na to člověk zíral s otevřenou pusou. Prostě skvělá letní, sice hodně nenáročná, ale přesto odzbrojující zábava. ()

Darneth

Do puntíku splňující žánr akční sci-fi! Rozpoutala se vlna zájmu o robotické hračičky, filmové triky se posunuly na vyšší úrověň a vznikl fanclub Megan Fox :D Hvězdička hezky vypadající, avšak o hereckém umění asi jaktiživ neslyšela. Chápu ale, že je to úděl každé hollywoodské krásky. Má v popisu práce pěkně koukat, křičet jak když ji na nože berou a odhalovat své přednosti. Zkousnuto. Děj se ze začátku velmi táhl, chvíli trvalo, než nastala nějaká Ta akce. Když ale nastala, tak se vším arsenálem, co jen kdo pobral. Vtipálek Shia mě dostával do kolen svou neviností a krom toho jsem si oblíbila Bumblebeeho :-) Pecka roku 2007!!! ()

anais

Transformeři jsou film pro kluky, kteří se nestydí za to, že si ulítávají na rozkládacích autobotech. Této cílové skupině se film zavděčí v mnohém a lépe ani dopadnout nemohl. Jsou tu dokonalé triky, hlasitá hudba a hlavně velcí nablýskaní roboti kličkující v záplavě kulek a tříštících se budov. Slabinou však zůstává příběh postav, které postrádají transformační schopnosti. Nejde ani tak o to, že je to příběh banální (to se přece dalo čekat!), ale že předem vzdává jakoukoliv možnost diváka něčím překvapit. Stejnou chybou trpí například pixarovská Auta - kvalitně napsané dialogy (nechybí jim pointy) působí v šablonovitém příběhu až nepatřičně. Druhá chyba snímku je samotný Bay. Ten sice dokáže natočit skvělou akci, ale pokud jde o emoce, tak největším úspěchem zůstává dokonalá Megan Fox naklánějící se nad motorem. Jenže tenhle záběr a jemu podobné nevyvolávají reakce psychického, ale spíš fyzického rázu. Bayův divák může s postavami soucítit maximálně tak, jako divák reklamy na spodní prádlo. A to je u dvouhodinového filmu trochu málo. Kdyby se Transformeři objevili před Dnem nezávislosti, Godzillou atp., byl by to dokonalý blockbusterový zážitek. Takhle má člověk pocit, že už něco podobného viděl mnohokrát, a nezbývá než litovat, že se autoři nepokusili být originálnější (jako třeba Spielberg ve Válce světů). Asi ale patřím do skupiny popsané v první větě článku, tedy dám 4*. ()

Jinny

Michael Bay naservíroval divákům to, co umí nejlíp. Čtyřhvězdičkový popcorn. Shia LaBeouf je sympaticky obyčejný kluk, zato jeho partnerka ve zbrani je spíš jako vánoční ozdoba - hlavně nesmí spadnout z příliš velké výšky. ()

rikitiki

Superdrahá megablbost o tom, co se stane, když se vzbouří angličák. Dala bych asi vyšší hodnocení, kdybych nebyla handicapovaná tím, že jsem nikdy neměla pochybnosti o velikosti svého penisu, jako zjevně tvůrci filmu. Snímek je postavený na efektech, má militantní náboj s nabádavým poselstvím: zapiš se do armády a odpudivě patetické scény. Zároveň při všem tom macho machrování ale zcela jasně vyplouvá na povrch děsivý strach z techniky. Chybí mu opravdový humor, zato staví na nehumorné, povinné a očekávaná "legraci" (např."vtipné" prádlo agneta ze sektoru 7). Jeden z mála momentů, který měl vtipnější přesah, byla závěrečná scéna s letmým náznakem meziplanetární švédské trojky. Nezáměrně legrační je úzké propojení mezi hračkami a armádou, které v případě tohoto filmu přesáhlo filmové plátno a pojmulo i obchodování a vzájemnou reklamu. /4. 11. 11/ ()

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

16.02.2022

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)