Reklama

Reklama

Válka rozumu a cti

  • Česko Souboj stratégů (více)

Obsahy(1)

370 let př. Kristem byla Čína rozdělena na sedm národů a několik dalších malých kmenů. Jeden z nich sídlí ve městě Liang. Velitel Xiang Yangzhong se svojí 100 tisícovou armádou má za úkol zahájit útok na Liang, který stojí v cestě do Jenu, a zabrat ho. Město by tomuto mohutnému útoku zcela jistě podlehlo a tak je jejich jedinou nadějí válečník Ge Li z Mo-Tsu kmenu jehož členové jsou proslulí obranými schopnostmi. Město, za pomoci Ge Liho odolává postupně jednomu útoku za druhým. Král města se však brzy začne obávat o své postavení a velitel Xiang ještě neřekl poslední slovo... (Siriuss)

(více)

Recenze (117)

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavý film z Hong-Kongské produkce,který vás zaujme svou propracovaností bojových scén (stejně jako "1612-Kronika smutných časů"). Když se nad tím zamyslíme, tak nám vychází fakt, že celé lidské dějiny jsou plné násilí a vzájemného zabíjení. Jinak souhlasím s hodnocením kolegy DOUGLASE. Je to film, který rozhodně stojí zato vidět. ()

dee-key 

všechny recenze uživatele

Jak už jsem řekl. Čínské historické filmy je moje kravní skupina. Tenhle film mě příjemně překvapil. Nečekal jsem nic extra, ale příběh i nápady geniálního Ke Liho při obraně města mě nadchly. Nebylo to kdovíjak výpravné ani velkolepé, ale hezké ano. Především však tady nebyl žádný mega nakorbený borec který lítá vzduchem a zabijí pohledem. Zdejší hrdina bojuhe hlavou. ()

Reklama

Douglas 

všechny recenze uživatele

Historický hongkongsko-jihokorejsko-japonský film o obraně jednoho městského státu uvnitř dnešní Číny proti nájezdu jiného národa oslavuje myšlení, věnuje se strategii a tematizuje neefektivnost rozdělování světa na „černé“ a „bílé“. Za začátku jasně definované opozice válka x mír, přítel x nepřítel, my x oni, dobrý x špatný, vítězství x prohra film postupem času systematicky destruuje, zatímco vypráví precizně natočený příběh, kterak geniální stratég Ge Li přijde do obléhaného města, aby mu pomohl ubránit se nepřátelům. Ge Li je zástupce filozofického směru Mozi, který sice mistrovsky ovládá schopnost strategizovat, ale zajímá ho jen obrana a jeho hlavní myšlenkou je univerzální láska. Ge Li nechce zlikvidovat nepřátele města, ale ubránit město, přičemž jej nezajímají vítězství ani prohry. Jeho ideou je mír a své schopnosti chce využít jen k jeho dosažení. Jenže mír je nakonec stejně relativní jako vítězství, dobro nebo ve výsledku i útočící/bránící se. Battle of Wits je to, co si představíte (nebo alespoň já ano) pod spojením „nehorázně chytrý film“ (nikoli ve smyslu amerických „smart movies“). Intimní velkofilm s ohromujícími akčními scénami sloužícími fascinující „kanonizaci“ myšlení, aniž by zastával konkrétní ideologické stanovisko. Každé stanovisko je totiž možné relativizovat nebo zpochybnit. Přirozené spojení zmíněného intimního s velkolepým, myšlení o válce s válčením samotným, iracionálních rozhodnutí s ryzí racionalitou je dokonale čisté. Několik asijských zemí se spojilo v touze natočit co nejlepší film - společně daly dohromady to nejlepší, co mohly poskytnout: peníze, exteriéry, tvůrce, hvězdy... Přitom neadaptovaly žádné univerzální nadnárodní téma, ale víceméně z hlediska světového válečnictví vyprávějí o malé události obléhání jednoho konkrétního městského státu. Jako inspirace posloužil manga comics, který se ale věnuje hlavně válečným strategiím ve všech možných podobách. Ve výsledku je A Battle of Wits víceméně dokonalý, ale nikoliv ve smyslu chirurgicky přesných a ve své mechanické vypulírovanosti trochu sterilních filmů jako Forrest Gump nebo Vykoupení z věznice Shawshank, nýbrž ve významu zmíněné vyváženosti zdánlivých protikladů, ohromující inteligence a soustředěných hereckých výkonů (zejména Andyho Laua v hlavní roli Ge Liho). U Battle of Wits jsem však zatím stále příliš paralyzován a nadšen, než abych se tak krátce po projekci snažil o systematičtější nezaujatou analýzu... Každopádně pokud budete mít možnost jej na plátně vidět, neváhejte ani na okamžik. A pokud jinde, tak taky ne... - FAR EAST FILM FEST (Udine) ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Dokonalé? Ale kdepak... Jenže všechny nedostatky jsou oproti kvalitám, tak nepodstatné, že je takřka ani nepostřehnete. Ne vždy je zde úplně perfektní hudební složka, odehrává se to celé na jednom exteriéru a v několika málo interiérech, vizuální efekty nejsou z nejkvalitnějších... Ovšem režie, nápady, herci v čele s perfektním Andy Lauem, vývoj postav a hlavně a především příběh samotný vše přebíjí. Obrovská koprodukce se projevila na fascinující výpravě či kostýmech, ale nic z toho tu není jen pro okrasu. Kdo by to byl řekl, že na značně vyčpělém poli válečných výpravných historických velkofilmů je možné přijít s něčím neotřelým. Začátek je sice ještě poměrně klasický, ovšem čím dále jsme v stopáži tím více fascinuje jak se scénář zdatně vyhýbá všem žánrovým klišé a navíc zdařile i účelně odvrací děj na zcela jinou kolej, než-li byste očekávali. Perfektní záležitost a jeden z nejlepších filmů ve svém žánru v posledních letech. ()

kitano 

všechny recenze uživatele

HIstoricky velkofilm je zaner, ktory v poslednej dobe straca tvar. Kde su casy ked platnam vladli skovosty ako Ben-hur ci Spartakus. Hadam len famozny Gladiator nam opat ukazal silu a potencial, ktore v sebe tento zaner ukryva. Vlna filmov ktoru spustil (Troja, Alexander, Kralovstvo nebeske), ani zdaleka nedosahuje kvalit menovanych a sposobili to, ze ludia sa tohto zanru prejedli a jednotlive filmy sa zliali do jednoho velkeho gulasa, kde vitazi ten, kto ma viac vojakov v monstroznejsiu bojovu scenu. Ako skvelo som sa citil po dopozerani tohto filmu! A battle of Wits je historickyfilm s velkym F, klenot zanru ktory patri vobec k tym najlepsim ake boli kedy natocene. Od pribehu, cez herecke vykony, vypravu, kostymy, bojove sekvencie....vo vsetkom sa radi k absolutnej spicke. Pribeh je zasadeny do doby zjednotovania ciny, konkretnejsie opisuje snahu ubranit mesto pred prichadzajucou armadov. Napinavy pribeh nam predvadza posobivu obrannu strategiu hlavneho hrdinu Ge Li, ktory mesto nebrani k tomu, aby ho doviedol k vytazstvu ale aby zabranil prelievaniu krvi na obidvoch stranach. Neuveritelne putavo, dramaticky, energicky a emotivne rozvijany pribeh o nezmyselnosti vojny, ktory krasne vystihuje tento dialog z filmu -"Preco si ma nezabil? - Preco mi davas take hlupe otazky. Preco by mali ludia zabijat jeden druheho?". Tak plynulo, cisto a putavo rozpravany pribeh kde nic nieje len pre efekt a vsetko ma svoje miesto v pribehu, bez akychkolvek chyb ci zadrhelov, tak poctive a vysperkovane vo vsetkych smeroch.... to som uz dlho v tomto zanri nezazil. (10/10) ()

Galerie (32)

Zajímavosti (3)

  • Ge Li (Andy Lau) a velitelka jezdectva Yi Yue (Fan Bingbing) jsou přistiženi při pozorování nepřátelského vojska v noci, ale hned v dalším záběru před vojáky utíkají za jasně slunečného dne. (JoranProvenzano)
  • Podkladem pro vznik filmového snímku se nestala jen velmi populární japonská historická novela 'Bokukō' ('Mohist Attack') japonského spisovatele a novelisty Ken'ichi Sakemi, ale rovněž úspěšná eponymní manga série, původně vycházející v době od roku 1992 do roku 1996, jejímž autorem je japonský manga spisovatel Hideki Mori ('Umizuru', 'Aozora Shot'). (Conspi)
  • Snímek se skládá z 1531 záběrů, průměrná délka záběru je 5 sekund, nejkratší záběr trvá 0,3 sekundy a nejdelší pak 124,5 sekund. (Wisborg)

Související novinky

Filmasia 2007

Filmasia 2007

01.12.2007

Festival asijských filmů FILMASIA (www.filmasia.cz) má letos čtyři sekce: Zaostřeno na Hongkong, Pocta režisérovi: Johnnie To, Novinky asijského filmu a Asijská hororová noc. V programu je například… (více)

Reklama

Reklama