Mladý bankéř Andy Dufresne (Tim Robbins) je v roce 1947 odsouzen za vraždu své ženy a jejího milence. Přesto, že tento čin popírá, čeká na něj dvojnásobný doživotní trest v obávané věznici Shawshank. Andy se snaží přizpůsobit vězeňskému životu a po krušných začátcích se sblíží s Redem (Morgan Freeman), jenž si tu odpykává svůj doživotní trest už dvacet let. Sílu, jak přežít zdejší peklo, Andy nachází v tajném snu a skryté naději na svobodu... (Magic Box)

duklak2

3 hvězdy dávám jen proto, abych tady mezi Váma nevypadal blbě, když skoro všichni dáváte 5. Film se mi moc nelíbil. Podle mě to na Zelenou míli nemá ani omylem. Trochu se mi líbil akorát Morga Freeman, jinak nic moc, na to jak to každej obdivuje. Kult, kterej asi nikdy nepochopím. ()

MáŠa

Sice tenhle film nepovažuju za ten úplně nejlepší ze všech, což ze zdejšího hodnocení tak trochu vyplývá, ale 5 hvězd dát musím, to zase jo. Film má atributy oscarového filmu, a dokonce jsem se u něj i nenudil. ;-) ()

Sifaka

Je to skvělý film o naději a že nic se nemá vzdávat a musí se věřit a všechno se dá dokázat ! Výborný scénář ! Herecké výkony 2 hlavních představitelů - to je hotový koncert! ()

matestlust

Dlouho mi tento snímek unikal a popravdě sem se po něm ani tolik nesháněl i přes tak vysoké hodnocení zde. Jsem ale o to víc než rád, že sem se prakticky donutil a tento snímek shlédnul. Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Příběh, který se mi zaryl hluboko do srdce a Andy Dufresne, v podání do té doby pro mě opomíjeného Tima Robbinse, taktéž. Jedna z nejkrásnějších podivaných, co jsem kdy viděl ! ()

Earl_23

Dlouho jsem odolával filmu, který je diváky zařazen v žebříčku nejlepších snímků všech dob na prvním místě. Nyní budu ještě dlouho odolávat plnohodnotnému komentáři, takže si dovolím uvést alespoň pár zajímavých myšlenek, které nekorunovaný král všech filmů přinesl: - Pracuj na svém životě nebo na své smrti. - Naděje je dobrá věc. Možná ta úplně nejlepší. A žádná dobrá věc nikdy neumírá. - Musím si připomínat, že někteří ptáci nepatří do klece. Jejich pírka jsou příliš jasná. A když odletí do daleka, ta vaše část, která věděla, že byl hřích je zavřít, se rozveselí. Ale stejně to místo, ve kterém žijete je potom mnohem prázdnější a jednotvárnější. - Na hudbě je nejkrásnější to, že ti nemohou vzít ()

prome

Tenhle film je dokonaly po vsech strankach a jestli ma nekdo neco proti tak bud se dival na neco jineho nebo chce kazit hodnoceni filmu ()

Sawy

Jednoznačně nejlepší film z vězeňského prostředí, jaký jsem kdy viděl. Frank Darabont si se Stephenem Kingem moc dobře rozumí, jak později potvrdil i v Zelené míli a Mlze. Film je typově naprosto přesně obsazený, Tim Robbins je skvělý a Morgan Freeman možná ještě lepší. Řekl bych, že Vykoupení není film, na který bych se musel dívat znova a znova. Já jsem ho viděl dvakrát a vždy bylo výborné, ale potřetí si ho asi jen tak brzy nepustím. Shawshank je film, který diváka ohromí, nadchne, dá mu chuť do života. Ale abych byl upřímný, Forrest Gump je mi přece jen daleko bližší. 90 % ()

NIRO

Těžko k jednomu z nejoblíbenějších filmů všech dob dodat něco, co už stokrát nenapsaly tisíce jiných zapálenců. Snad bych se radši mohl pochlubit, že jsem Shawshank neobjevil "až po letech na videu", ale byl jsem na tehdejší novince třikrát v kině, heč. (A jelikož jsem ještě nebyl výdělečně činný, udělalo mi to slušnou díru do kapesného.) Jinak též jde o zářný příklad toho, že filmové překlopení literární předlohy nemusí vždy vyústit ve výsledek slabší, ale občas mohou přesně propočítané adaptátorské zásahy naopak povýšit slušný text na skvostný obrázek. ()

Mordenroth

Spolu so Zelenou míľou najlepšia "nehororová" adaptácia Stephena Kinga. Nádherný (emocionálny) príbeh priateľstva, nádeje a silnej viery. Nádej totiž umiera posledná, trpezlivosť ruže prináša a bez viery sa jednoducho nedá žiť... Áno, je to výborný film, ale či si "zaslúži" byť na prvom mieste v rebríčku, to je otázne. ()

Richie666

Vidět tento skvost = nesdělitelná zkušenost. Nebudu se proto rozepisovat, raději si jej pusťte, než abyste četli můj komentář. I kdyby byl totiž sebelepší, řekne vám o tomto filmu asi tolik, jako přičichnutí ke smrduté ponožce o chuti rajčete. ()

stub

Tady musím připustit určitou svoji tendenčnost. Asi bych dal 4, na moment bych možná zvažoval i 5, ale tohle má být nejlepší film všech dob? Podle mě to ani není nejlepší film z vězeňského prostředí... ()

Handle

Vykoupení z věznice Shawshank je jiné než ostatní vězeňská dramata a to tím, že tenhle film je prostě opravdový. Vězeňská dramata jsou většinou o násilí, která chtějí za každou cenu šokovat, ovšem tenhle film je úplně o něčem jiným. Pomalé tempo mně osobně někdy vadí, ale v tomto případě je to přesně naopak. Film netlačí na pilu, ale nenudí ani na chvíli. Nese v sobě spoustu emocí, má všechny filmové kvality. Co víc si přát? Krásné. Lidské. Silné. Nezapomenutelné. (Doceněno po druhém zhlédnutí.) PS. Asi to pro mě není nejlepší film všech dob, jako je to zde ohodnoceno, ale to, že film neproměnil ani jednoho Oscara beru jako výsměch... V tomto případě akademii fakt nechápu. ()

Iggy

Shawshank je v podstatě dokonale provedený řemeslný film, který se může jen málokomu nelíbit. Nelze mu nic vytknout, ale to je tak asi vše, co se o něm dá říci. Osobně bych ho vůbec nezařadil do žádného top žebříčku. ()

hendrich6

Tohle je skutečně pro mě jeden ze tří nejlepších filmů,možná nejlepší.Styl vyprávění Morgana Freemana je neskutečně poutavý a Shawshank je potřeba vidět.I když jsem film viděl už hodněkrát, tak mě vždycky chytne a na konci neuvěřitelně dojme.Nemůžu jinak než 100 % ()

Pepy

Výborný film od Franka Darabont a ten na mě udělal velký dojem někdy až šílený a nemohl jsem se nabažit konce. Tim Robbins oscarový herec s Morgan Freeman tvořili výbornou hereckou dvojici na plátně. Po celou dobu sledování, mě film naplňoval tím úžasem na takto ztvárněný snímek, který jsem už dlouho neviděl a taky dlouho neuvidím. Holywood, zase stoupl na větší stupínek popularity a to díky sedm* nominovaném snímku na oscara. Je fakt, že je film příliš zdlouhavý a řekl bych, že ke konci se hodně věcí opakuje, ale to mi až tak nevadilo. Spíš se mi nelíbila role Boba Guntona, protože si myslím, že byli lepší kandidáti, než byl on. Příběh byl velmi zajímavý a upoutavý. K tomu příjemná atmosféra, která tomu dodala příjemnou pohodu ke sledování. Co více si přát! ()

Lacike

Najlepší klasicky natočený film, s neskutočne krásne zobrazeným priateľstvom medzi hlavnými postavami. V tomto filme mnoho hercov podalo svoj životný výkon a to aj v tých najmenších úlohách. V prípade Tima Robbinsa to platí až tak výrazne, že som ho už nikdy nedokázal akceptovať v žiadnej inej úlohe. Proste pre mňa neexistuje herec Tim Robbins. Existuje len Andy Dufresne. Nebudem ďalej menovať jednotlivé zložky filmu, lebo tento film je proste bezchybný. Vrátane českého dabingu. Je akurát zvláštne, že Shawshank v kinách prepadol. Ale našťastie čas preverí kvality každého filmu a tento svoje kvality jednoznačne potvrdil. _edit 2019_ boli chvile, ked som si tento film pustal kazdy tyzden aspon raz. Totalne som ho zral. Zakazdym mi zlepsil naladu. Posledne roky som ho uz dlhsie nevidel, ale aj po rokoch to je proste nadherny film v ktorom dokonale funguje chemia medzi ustrednou dvojkou. Fakt nieco uchvatne. Je to jeden z pripadov, ked je film prehypovany opravnene. Nepacit sa môze len cynickym ludom, ktory sa nechcu alebo dokonca boja uniest emociami. Ich problem. Ja som si ho znova vychutnal. 10/10. ()

ScarPoul

Po dlhom čase som sa k nemu vrátil. Vlial si trochu nádeje do žíl v týchto časoch. Stále to u mňa funguje bez najmenšej chybičky. Tá hudba. Tie postavy. Všetko tam pôsobí tak skutočne a ľudsky. Milujem to. ()

BrooksW.Here

Najsympatickejší, najkrajší a tiež aj najľudskejší film všetkých čias. Aspoň to si myslím ja. Bola by chyba nemať tento film medzi obľúbenými, pretože podobný už pravdepodobne nikdy nevznikne a s istotou môžem povedať, že pri žiadnom inom filme som neprežil také silné emócie ako pri tomto skvoste (veď samotný záver je tým najemotívnejším filmovým vyvrcholením, aké som doposiaľ videl)... Podľa mňa nemá Vykúpenie z väznice Shawshank ani jednu chybu. Herecké výkony sú bezchybné, všetky zábery sú premyslené, hudba je fantastická... Jednoducho, pozerať tento film je jedna radosť. Neviem, komu mám za vznik tohto diela poďakovať skôr - pánovi Darabontovi ako režisérovi tohto filmového skvostu alebo Stephenovi Kingovi ako autorovi jeho knižnej / poviedkovej predlohy (ktorá je mimochodom rovnako prekrásna ako jej filmové spracovanie, ak nie aj viac). Pokiaľ by Vykúpenie z väznice Shawshank malo byť odpoveďou na otázku, ktorý film je najlepší, tak ja by som veľmi ochotne súhlasil. Myslím si, že toto je jeden z tých filmov, pre ktoré by bolo aj 10* málo, pretože tento snímok je pre väčšinu filmových nadšencov (vrátane mňa) čistá dokonalosť... "Remember Red, hope is a good thing, maybe the best of things, and no good thing ever dies." ()

HateBreeder

Nejlepší, nejsilnější, nejemotivnější, nejkrásnější.. Dalo by se vymyslet spousta superlativů, jenž tento snímek vystihují. Snad ani není možné, aby někdo natočil tak dokonalý film, který diváka připoutá a nepustí až do závěrečných titulků. Je to skvělá ukázka toho, že není třeba ohromného rozpočtu, aby vznikl ohromný film. Já jsem ten film poprvé ani neviděl od začátku, přišel sem asi až po půl hodině, na obrazovce sem viděl Morgana Freemana ve vězeňské uniformě, tak sem se ze zvědavosti posadil a začal sledovat a vstal sem až když už byla dobrá půlhodinka po skončení filmu. Film mě jak se říká totálně dostal. Nevím co na něm bylo tak výjimečného, nevím čím to bylo, že mi u něj tekly slzy, ale nebyl sem ani smutný ani nějak zvláště dojatý. Nevím jak to Frank Darabont udělal, že se mu povedlo natočit jeden z nejsilnějších snímků světové kinematografie. Ale už je to prostě tak a já mu sem za to vděčný a zároveň mám pocit, že už nikdy nic podobného ve filmu nezažiju, jako tehdy, když se Tim Robbins a Morgan Freeman vykoupili z věznice Shawshank. Jak zde již bylo několikrát řečeno, pokud bych si musel vybrat jeden film, kde bych hodnotil plným počtem, byl by to tento. 100% ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont