Reklama

Reklama

Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (564)

golfista 

všechny recenze uživatele

Asi nejklasičtější katastrofický film, ve kterém se sešla na svou dobu nevídaná plejáda "áčkových" herců. Film je natočen podle skvělého stejnojmenného románu tandemu Scortia/Robinson a popisuje požár v nově otevřeném mrakodrapu, v němž právě probíhá slavnostní otevírací párty. Z hereckých výkonů zaujme především Steve McQueen, který si šéfa hasičů vystřihnul s velkou chutí a také Freda Asteira v malé roli sňatkového podvodníka. ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Jsem skoro v pokušení dát 5*, tohle je totiž film, který nelítostný zub času příliš nenahlodal a s dvojicí charismatických sympaťáků P. Newman + S. McQueen v hlavních rolích se na "Skleněné peklo" dá dívat opakovaně. Některé scény už sice vyvolají na rtech shovívavý úsměv, ale celkově jde o zábavnou, napínavou podívanou, jaké se většina pozdějších žánrových snímků nemůže vůbec rovnat. 85% ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Víte, o čem jsem snil? Abych v tomhle baráku nikdy nemusel hasit." K mrakodrapům mám velkou důvěru. Zejména k těm s ošizenou elektroinstalací. Do těch chodím nejraději na večeři. Samozřejmě do nejvyššího patra. A od jistý doby čekám až to začne pořádně hořet, aby se kluci hasičský zase jednou mohli vytáhnout. Dokázali to kdysi v San Franciscu, takže s moderními technologiemi to dneska bude hračka. Pokud tedy zase někdo něco při stavbě pořádně neošidil. Ale to je možný snad jen v USA, za naše firmy ručím. Ty by nikdy nešetřily kvůli zisku, raději doplatí případnou ztrátu ze svýho. U nás tedy můžeme večeřet v klidu až pod nebem a pouštět si k tomu tento hrdinskej snímek, kterej mě osobně asi nikdy neomrzí. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) Viděla jsem víc lepších filmů o lidské pýše. Ale pocit zhoubné monumentality z toho divák získá, to zase ano. Já mám u tohohle typu filmů problém s tím, že při takovém množství postav není příliš času ani prostoru pro emocionální investování do osudů a ze všech jsou jenom takové pokusné myšky. Říkám si: "Faye Dunaway neumře, na to je moc slavná, ale tuhle paní neznám, chudák paní, ta někam nejspíš spadne." A takováhle schematizace a objektifikace (pořád nevím, jestli je to opravdové slovo) lidského prožitku mi nedělá dobře. Ten odstup je pro mě ve své podstatě děsivější než všechny plameny a výšky dohromady. Závěrečné zmoudřelé hlášky tří hlavních mužů potom v takovém světle působí směšně a školometsky a míjí se jakýmkoliv účinkem. Kombinaci nejpůsobivější/nejumírněnější/nejpravděpodobnější závěr dějového oblouku u mě vyhrál Fred Astaire - a za povšimnutí stojí to, že svůj "message" předal beze slov a se zvířetem v náručí. Co se týče napínavosti, tak jsem si u filmu pletla šálu a v klíčových situacích mi utekly tři oka, takže čistě z tohoto hlediska by si film zasloužil plný počet bludišťáků. Po zprůměrování mi ale vychází průměr. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Takmer trojhodinové (!) SKLENENÉ PEKLO je jeden z najslávnejších katastrofických filmov (minimálne) americkej kinematografie. Odštartujú ho úvodné titulky plné bombastických mien. Ak necháme stranou zručného britského režisérskeho remeselníka Johna Guillermina (neskôr nakrútil slušný remake KING KONGA), a ktorému z pozície režiséra akčných scén pomáhal Irwin Allen (DOBRODRUŽSTVO POSEIDONA), zostane nám po ruke vskutku strhujúci kasting: modrooký diabol Paul Newman (BUTCH CASSIDY A SUNDANCE KID, PODRAZ) svojou príjemne obyčajnou a predsa atypickou charizmou ťahá film dopredu ako spenená piraňa a akonáhle by diváka ovládla mierna vlna stereotypu, z ktorého by ho nevytrhol ani „zvyšok“ castingu (Dunawayová, Holden, Chamberlain, Astaire, Vaughn, O.J. Simpson), po hodine filmového času na plátno nedočkavo napochoduje jeden z najväčších frajerov, požiarnik Steve McQueen. Nastáva nonstop dravá akčná jazda s na tú dobu skutočne impozantnými trikmi. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (44)

  • Natáčelo se od 9. května do 11. září 1974 v San Franciscu. (Varan)
  • V čase 1:06:50 vykopává strážný dveře od bytu, kde může být někdo ohrožen. Je ovšem vidět, že si dveře rukou přidržuje a půl vteřiny před kopnutím se pootevřou. (HonzaR.)
  • Léta po uvedení filmu uvedl scenárista Stirling Silliphant v jednom rozhovoru, že od dob natáčení filmu si v budovách vždy sedá pod požární sprchové zařízení. Naučil se to prý od hasičů, když pracoval na tomto projektu. (džanik)

Související novinky

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson

11.04.2024

Ve věku šestasedmdesáti let zemřel ve středu 10. dubna v nevadském Las Vegas bývalý profesionální hráč amerického fotbalu, úspěšný herec a později jedna z nejkontroverznějších osob americké kultury a… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno