Peytl

Byl jsem podveden a křičím hurá, čekal jsem totiž nějakou rádoby cool veselou trapnost ve stylu Dannyho parťáků, kterou bych tak zaplácal kus odpoledne a zároveň bych měl námět na večerní pošklebování se uctívačům tohohle pseudožánru. A ejhle, dostal jsem velmi slušnou kriminálku kombinovanou s politickým thrillerem, když zmiňuji kombinaci, mám na mysli rozumnou zápletku, ne jak když koupíte vysoce sofistikované kombinačky s vodním scooterem od Horsta Fuchse. Ze začátku mě přesto napadaly různý krávoviny v souvislosti s kopáním tunelu pro prašulky a s tunelem Blanka stavěným z lásky, ovšem pak, když vylezly na světlo boží obrázky Pavlíků Bémovijc a jiných mazlíků v krajkových kalhotkách, které kdejaká kráva bitchovala a zřejmě jim i chcala na pomazané hlavy, pak se snímek už dokonale zlomil a přitvrdil. Statham, kupodivu až na jednu výjimku, nebyl ten klasickej neohroženej superbijec a zkrátka to nebylo nikterak přitažený za vlasy, a že by to šlo překrásně, tolik afra pohromadě jsem dlouho neviděl :). Zkrátka kvalitní žánrovka, která celou stopáž šlape víc a víc na plyn a až na samotný závěr, který je trošku uťáplý, člověk neví jak co a kdo dopadne... Odpouštím :), vše nemusí nutně skončit sekerou v prdeli, aby to neztratilo punc solidní retro drsňárny. Nenapadlo mě, že to napíšu v souvislosti se Stathamem v hlavní roli, ale moc dobrý pokoukání a silné 4 hvězdice. ()

Kaka

Pořádný kopec nudy zabalený v šíleném britském hávu 70. let. Plechový přízvuk se dá ještě unést, ovšem neumětelství scénáristů a režiséra už nikoli. Není to ani stylove retro, ani kvalitní a napínavé kriminálka, rodiné drama rovněž nefunguje a komedie už vůbec ne. Motivy hlavních hrdinů jsou neopodstatněné a bez pevné základny a hlavní klíč, kolem kterého se všechno točí mi nepřijde jako něco za co by se muselo jet na doraz a trhat hlavy. Statham poprvé nekope a dá se na to kupodivu i koukat, Saffron Burrows luxusní, zbytek jen přicmrndávači. Solidní potenciál, avšak v konečném součtu naprostá rutinna. ()

castor

Je to zvláštní. Celý film má vizuální šmrnc, příjemné herecké výkony, jistotu v režisérském rutinérovi Donaldsovi i úžasné tempo (což režisér ostatně dokázal už ve Třinácti dnech), přesto něco schází. Po několika minutách začíná samotná loupež, která má relativně přímočarý průběh, není ale zdaleka namířeno pouze na ní – to až poté vybředne řada komplikací a postav. V zákulisí tak čekají všelijaké intriky, dohody, ve finiši spokojené rybaření a kruh se uzavře!! Samotný snímek je prakticky akceprostý a velmi dialogový. Krimi poctivé, nikoli dechberoucí. ()

Adrian

Povedane jednou, mierne rozvinoutou vetou: "Ma to prudko chytlavy smrnc". Ako snaha o divakcy atraktivne spracovanie skutocnej udalosti ide o velmi prijemny, stylovo precizny a remeselne dokonaly heistik, ktory si uzijete o to viac, o co vacsie su vase znalosti slangoveho anglickeho zargonu (pozor nie z krajiny za velkou mlakou, ale iba od ostrova za kanalom La Manche). Namatkovo: Might it not be prudent to get the committee to consider issuing a D-notice, to protect everyone potentially embarrassed by this criminal activity?// bollocks... . Statham zase raz nesklamal. ()

Matty

Třebaže by se dnes způsob, jakým zdejší zloději hodlají vybílit banku, lépe vyjímal v nějaké parodii na heist movies (pronajmeme si ten obchod vedle a uděláme velkou ďouru do země), Bankovní loupež jako stylový krimi-thriller funguje výtečně. Mechanismus, jenž jej popohání, drhne jenom během příliš chaotického prologu a v závěru. Vyjma poslední desetiminutovky jsem byl ochoten věřit, že tahle nějak to proběhlo i ve skutečnosti (případ nebyl nikdy objasněn). Tvůrcům nejspíš bylo líto mít obsazeného Jasona Stathama a neumožnit mu pár kopnutí do něčích ledvin. Že jim nebylo líto mít obsazenou Saffron Burrows a neumožnit nám pár pohledů… ale o tom snad jindy. Roger Donaldson v pohodě naplnil ani po letech nezklamávající schéma a až na pár nepatřičných pornograficky-mučících scén natočil pohodově napínavou jednohubku, která mimo jiné zajímavě převrací role kradoucích (hodní) a okradených (hodně, hodně zlí a mocní). Apendix: detail pro fajnšmekry – Hercule Poirot zde hraje pornomagnáta. 75% Zajímavé komentáře: Adrian, imf , genetique, Psema ()

• K bankovní loupeži v londýnské bance Lloyds Bank v ulici Baker Street skutečně došlo v září 1971. Stejně tak je skutečností, že radioamatér tehdy náhodně zachytil vysílačkovou komunikaci lupičů a předal informaci policii, která ji ale nedokázala včas vytěžit. Pravdou je i to, že se případ údajně po několika dnech poněkud vytratil ze stránek novin a pachatelé přepadení dodnes nebyli odhaleni. Vše ostatní ve filmu je ale čirá spekulace. (curfew77)
  • Cameo si strihol spevák skupiny The Rolling Stones Mick Jagger ako zamestnanec banky. (m.a.t.o.)