Sirotčinec

• Španělsko El orfanato (více)

Mrtvé děti si chtějí hrát... Laura vyrůstala v sirotčinci na mořském pobřeží a po třiceti letech se spolu s manželem a synem vrací do míst dětství. Ráda by znovu otevřela opuštěný ústav jako domov pro postižené děti. Její syn se však na novém místě začíná chovat zvláštně a Laura se pomalu přesvědčuje, že starý dům má své hrůzostrašné tajemství, o kterém neměla ani potuchy! (oficiální text distributora)

TheEvilTwin

S odstupem času po letech jsem film zhlédl znovu a jsem až zklamaný, jak málo toho ve filmu je. Del Toro, hodnocení v červených číslech i fakt, že snímek je víceméně “kult” v hororovém žánru lákaly na exkluzivní hororové strašení, ale bohužel toho jsem se vůbec nedočkal. Po filmové stránce je Sirotčinec skromný a vystačí si s pár herci, jedním domem a fajn povídačkou o temné minulosti sirotčince, ale jako celek je to takové mdlé a bez větších diváckých emocí. Slabší průměr, u kterého jsem měl očekávaní na plnou pětku, a o to víc mě výsledek zklamal. ()

Jinny

Sirotčinec je sice divácky velmi vstřícný, ale v mnoha směrech nedotažený film. Především neví, čím by chtěl být, jestli víc psychologickým dramatem matky, která při hledání ztraceného syna pomalu přichází o rozum, nebo duchařinou. V obou polohách totiž zůstává spíš na půl cesty. Sám Guillermo del Toro dovedl dva žánry spojit daleko srozumitelněji - ve Faunově labyrintu, kde měla navrch rovina drsných dějin, kdežto vysněný svět hlavní hrdinky bych především režisérskou vizuální hříčkou. Diváckou spokojenost zaručuje vedle vypjatých okamžiků především skvělá Belén Rueda. ()

Ivoshek

Docela povedený film, u kterého je pro mě ale docela těžké říct, co vlastně je - na horor je tam strašidelných scén relativně málo (i když těch pár stojí za to) a trochu nevyrovnaným vývojem. Nicméně pár scén opravdu stojí za to a hlavně zpočátku mi to individuum s pytlem na hlavě přišlo celkem strašidelné. ()

GigaPudding

Sirotčinec je docela pomalý a atmosféru má tak nějak pořád neměnnou, protože pořád to jen stojí na matce, chrastícím a vrzajícím domě a očekávání, kdy už "to" jako přijde. Do toho jedna zvlášť zvukově strašidelnější duchařská seance a jeden Tomás, který působí ve scéně na chodbě fakt docela zle. Narozdíl od třeba Frágiles tu ale je i nějaké opravdové rozuzlení, které celý film vytáhlo až na čtyřku, protože předchozí události vysvětluje zvlášť kvalitně a bez toho, že by šlo o nějaké násilně vložené "šokující" odhalení. :) ()

Xeelee

[LFŠ 2008] Já to říkám pořád, že jsou s dětmi jen samý problémy. Hlavně s těmi mrtvými. Del Torův rukopis je na vizuální stránce filmu znát. Začátek je skvěle našlápnutej, ale Bayona film strašně překombinoval. Laura jde podle indicií od dětí z jedný lekačky do druhý pořád dokola, až to začíná být lehce úsměvný. Samotný lekačky jsou perfektní, ale všeho moc škodí. Z filmu si pamatuju hlavně děsivou scénu s útěkem do koupelny a lekačku při objevení zatapetovanejch schodů do sklepa, při který se celej sál smál tak hlasitě, až to některý jedince probudilo. Já se nevím proč probudil krátce předtím po asi čtrthodinový indispozici. Prý jsem ale o nic zásadního nepřišel. ()

Kailo

Film svůj účel splnil.... klasické horrové lekačky byly a jsou mnohem lepší než spousta krve.Toto bylo natočený tak kvalitně že jsem se po dlouhé době bál.Možná opravdu škoda toho fádního konce.Jinak 90% ()

SOLOM.

Přestože mám filmy z Mexické a Španělské produkce rád a většinu řadím mezi své nejoblíbenější, tak Sirotčinec mezi ně patřit nebude. Neříkám že jde o špatný film, ale já se u něj dost nudil. Slyšel jsem na něj ohlasy jako kráva a když jsem se na něj díval, tak nuda, nuda, detektivka, dlouho nic a potom se konečně dostavila i duchařina. Což mě docela zklamalo. Pointa příběhu je docela dobrá, ale já se chtěl dívat na duchařinu u které se mi budou ježit všechny chlupy a ne sledovat detektivku se špatným koncem. Některé scény se vážně režisérovi povedli to musím uznat, ale film jako celek je jen trošku lepším průměrem. Asi jsem až moc přemlsán asijskými filmy, které miluju nejvíc. ()

Sofia

Duchařský film přesně podle mého gusta – úžasně vystavěná a ponurá atmosféra, kterou jsem si celou dobu užívala zalezlá pod dekou na gauči s hrnkem kafe v ruce. Kam se na tohle hrabou zbytečné a stupidní brutality jako Saw nebo Hills have eyes. Španělský jazyk a herci tomu navíc dodali správný ne-hollywoodský spád. Už teď se těším na další Bayonův počin. ()

penylane

Už dlouho mne žádný film tak nedojal. Film bych nazvala více drama než horor, přesto o napětí není nouze. Mistrovsky zvládnutá zápletka a šokující závěr. I přes pomalejší rozjezd jsem nakonec spokojená a odcházím se silným zážitkem. ()

ARI50

Film mě hrozně zajímal a já na něho dvakrát radši kouknul a chlapec je děsivý a místa ve filmu taky ale příběh mě už nezaujal a nedostal jsem moc hororového adrenalinu a to je pak na nic. ()

mm13

Svinstvo sa tváriť, že iba čerpám z podobných duchárskych výletov za posledné roky (datované od dnes už klasiky 6th Sense cez Amenábara a Del Tora) a potom to zaklincovať pointou, ktorá asi nemohla byť krutejšia. Výkon!!! ()

JASON_X

Poslední dobou se nějak opakuju, ale i když El Orfanato už není žádná novinka, je to zase TEN případ - film, který je vizuálně hodně pohledný, ALE... Ale co jsou mu platné jeho dechberoucí exteriéry, jeho (většinou) dobrá klidná kamera, jeho středomořsky krásná dáma v hlavní roli a jeho Geraldine Chaplin v malé ale výrazné roličce, když jeho příběh je banální, jalový, skoro až nudný, natož aby byl nějak strašidelný. Už mě prostě ty stále dokola omílané soft horrory o maminkách a jejich dětech nebaví, stokrát radši bych dal nějakou dementní teenagerskou vyvražďovačku. ()

MáŠa

Tak co se týče žánru, tak to asi špatné není, ale už jsem se docela nudil, protože sem asi podobných filmů už překoukanej. Nějaká ta lekačka sice přišla, ale moc jich teda nebylo tohle je přeci Evropa a tady si spoustu času musíme taky projít psychikou postav. Závěr se svezl na vlně překvapení, které byste možná mohli i čekat, jen nevěděli, jaké přesně bude :-), no a co se týče úplně toho nejzávěrnějšího s celého závěru :-), tak podobné závěry by se už v nějakých filmech našly a vždycky se najde pár lidí, co si nejsou jistí, jestli tu tečku pochopili. ()

becki_tu

Je sice hezké, že se režisér pečlivě pitvá v hutné atmosféře, ale o to větší škoda potom je, že u toho zapomíná vyprávět příběh a i díky tomu se tak plynulost filmu místy lehce zadrhává. Sirotčinec by ale i tak měl dostatečně potěšit fanoušky žánru, ale výraznější vzpomínkovou stopu nejspíš nezanechá. ()

matestlust

V jisté míře pro mě docela zklamání.Po velkých ovacích,které El Orfanato zklízel jak tady tak v kinech jsem čekal naprostou pecku,ale dostalo se mi to ani ne z poloviny.Rozhodně má film svoje zvláštní kouzlo,jak už bývá u filmů na kterých se podílí Guillermo del Toro zvykem.Horší už to je ovšem s atmosferou filmu,která je do poloviny filmu prakticky nulová.Od druhé poloviny pak divák sleduje klasickou duchařinu s velikým a šokujícím rozuzlením na závěr.Když ale tak přemýšlím,takových filmů je spousta.Pro mě jen lehce nadprůměrná záležitost. ()

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze