V útulném newyorském klubu probíhá párty na rozloučenou. Jejím aktérem je Rob, který se rozhodl dát sbohem městu přezdívanému Big Apple a odjet pracovat do Japonska. Zábava je v plném proudu, digitální kamera snímá rozjařené tváře Robových přátel, jenže pak vše razancí blesku přeruší výpadek proudu a zlověstný neidentifikovatelný zvuk, který se rozléhá nad městem. Dodávka elektřiny se sice po chvíli obnoví, ale úleva je jen dočasná. Zatímco televizní reportéři spekulují o zemětřesení nebo jiné přírodní katastrofě, nedaleký horizont ozařuje mohutná exploze, znovu doprovázená tím podivným zvukem připomínajícím kvílení nějakého pravěkého monstra. Párty razantně končí, nastává panika. Špatně se ale utíká, když netušíte před čím prcháte. (Bontonfilm)

Paxxx.cz

Pro mě docela velké překvapení. Film bych charakterizoval jako Godzillu točenou stylem REC. Vše navíc působilo hodně věrohodně, povedly se efekty, snad jen konec trochu zklamal. Přesto spokojenost a pro mě 75%. ()

RasputincZ

Cloverfield není tak tajemný jako Záhada BlairWitch ani tak autentický jako REC. A dokonce mi nepřišel ani tak monstrózní jako Godzilla. Příběh je béčkové klišé, které vám rozzuzlení katastrofy neposkytne, a proto se musíte spokojit s hloupým žvatláním hlavního kameramana, který vás bude doprovázet téměř celý film. Za kvalitní zvuk, stříh a jednu scénu v tunelech ještě tři hvězdy. ()

Tayen

No konečně. Konečně se objevil film, který je ochotný mě zvednout ze židle. Lekačky, dunění, křik, opilé nálety kamery - ale to vše jen na velkém plátně a s odpovídajícím ozvučením. Hezky nám začal ten rok 2008, opravdu hezky. Jen doufám, že se nějaký rozumrada nerozhodne natočit pokračování. Tohle zprznění bych nesnesla. ()

Praxis

Výborný film, skvěle mrazivá atmosféra.Ze začátku mě lehce štvala šílená kamera, a na konci zase málo akce na můj vkus ale jinak bravo bravo.Takhle si představuji správný "autentický" film přímo z bojové scény... a to monstrum je vážně nechutný:-) ()

mustafa

První třetina snímku je struhující, chaos a zmatek je zachycen strhujícím způsobem. Úprk před neurčitým monstrem, které zničehonic začalo bořit iluzi dalšího všedního dne plného zbytečných problémů, je jednoduché a svým způsobem pobuřující, protože monstum je pouhý tvar, neurčité zlo. Po chvíli to ovšem omrzí a divák čeká, s čím dalším snímek přijde. S ničím. Monstrum se začne proměňovat v naprosto průměrný konvenční žánrový přírůstek. Zhruba v polovině se začíná příběh rozvíjet a hlavní hrdinové začínají přemýšlet a moralizovat, tím snímek ztrácí své kouzlo a monstrum ustupuje do pozadí, aby tvůrci mohli zachytit základní lidské emoce. Navíc podobnost příběhu s nedávným 30 dní dlouhá noc bije do očí. Využití ruční kamery mi poté přišlo spíše jako laciný prostředek, jak zakrýt naivnost a konvenčnost příběhu, který se pro tyto typy snímků stává základem. Monstrum není ničím víc než hezky zabaleným cukrátkem, které se navenek hezky třpytí, ale uvnitř nic nenabízí. ()

Terter

Jako člověk, který vyloženě nemá rád Blair Witch, jsem k tomuto filmu přistupoval se smíšenými pocity. A po shlédnutí musím konstatovat, že tenhle film je takový... nijaký. Po technické stránce mu není co vytknout, trikově je film velmi vychytaný a kamera je naprosto dokonalá a důsledná v tom, co chce a co nechá diváka uvidět a co ne. Zvuk je rovněž slušný a hudba podbarvující závěrečné titulky nemá chybu. Ale tvůrci jaksi zapomněli, že netočí amatérské video pro YouTube, ale film určený do kin, a film tak postrádá jakýkoliv nápad nebo spád (jsem jediný, komu přišlo podivné, že kam se hlavní hrdinové pohnuli, vždycky narazili buď na ono monstrum nebo jeho mladé?). Navzdory krátké stopáži jsem neměl pocit, že by se jednalo o nějakou jízdu. A co je horší, tvůrci navzdory snahám o autenticitu zobrazení rezignovali na jakoukoliv autenticitu dějovou. Pominu-li klišovitou zápletku o vztahu, až vouyeristickou posedlost kameramana a několik až úsměvných detailů (ačkoliv jsem v New Yorku nikdy nebyl, mám dojem, že hlava Sochy Svobody je ve skutečnosti větší než mikrobus), je hlavním kamenem úrazu fakt, že protagonisté nedokáží v divákovi vzbudit pocit, že tohle se opravdu děje (narozdíl od BW mi osud těchto lidí byl úplně fuk, což je ve srovnání s protagonisty BW, které jsem vyloženě nesnášel, pokrok, ale pořád to není ono). Tenhle film je prostě jako komentáře některých zdejších uživatelů. Snaží se efektem zastřít fakt, že obsah je nicneříkající. Takže ve výsledku to jsou trochu lepší tři hvězdičky. ()

mysiak

Po nadupaných traileroch prišiel tento film do kina....a donútil takmer do šialenstva v kine svojím skvelým zvukom nadupanou atmosférou a príšerou, ktorá mi vyrazila dych...takto som dlho nebol zmrazený filmom v kine... ()

snoopik

Zvláštní film ale jsem buran a nedokážu zas tolik ohodnotit kvalitu tohoto filmu. Pojetí zajímavé. Ale jelikož nejsem až tak velký intelektuál tak klepající se kamera mě odrazuje. Jinak příběh o lásce naproto chápu . Udělal bych to samé ale nebyl bych natolik silný. Skončil bych někde napůl cesty sežrán "monstrem" ()

katasta

"Monstrum" rozhodně přineslo hodně nového. Nápad všechno točit na bázi amatérské kamery je podle mě prostě geniální. Sem tam mi sice trochu vadilo, že se v ničem pořádně neorientuju, kamera se houpe sem a tam a všechno je nepřehledné, hrozně chaotické, zamotané a ne všechno, co bychom chtěli vidět, vidět opravdu můžeme. Tohle všechno na vás ale přenese pocit, jako byste tam opravdu byli, že se to fakt stalo, dodá to tomu prostě na věrohodnosti, autentičnosti a zážitek z filmu je tak umocněn způsobem, který se jen tak nevidí. Na zajímavosti tomu ještě ke všemu dodává to, že se páska přehrává a sem tam vidíme části, které se staly několik měsíců před příchodem Monstra, což docela příjemně zlehčuje obrovské napětí. Kdyby někdy něco takového udělali v 3D provedení, tak bych neváhala ani vteřinu a šla bych se s prominutím posrat do kina! ()

Laxik

Už chápu, proč lidi nesnáší Found Footage, protože ta rozklepaná kamera mi vážně cuchala nervy i vkusový buňky. V tom je ale zakopanej jen jeden z několika psů, a navíc spíš čivava. Upřímně považuju koncept mostr filmu bez monstra za zajímavej, ale to by ho musely utáhnout zajímavý postavy a příběh. Rozhodně ne obyčejný "musím ji zachránit, i když nás evakuujou a já bych měl zdrhat" a rozhodně ne pár chodících klišé. ()

Jillen

Malé, levné, lahodné...producent Abrams vážně ví co a jak a šplhá se na příčky nejlepších tvůrců a producentů posledních let. Monstrum je filmové velmistrovské dílko v kategorii : gradace, napětí...a zde si dali pozor na slogan "čeho je moc, toho se přejí" a dali nám super ochutnávku, která by byla ve větším množství na blití, žeo Emmerichu :o)? Od Fontány, Sunshine a Transformerů sem nebyl v kině tak nadšenej! Btw: perfektní zvukové efekty =)!!! Dávám 90% ()

Ridick

ufff, no tak toto bol fullservice narez...pokakany z diana co sa to tam vobec deje zachytene amaterskou rukou a s absenciou akehokolvek vysvetlenia....civilne zahrane, tot ale mimoriadne presvedcujuce az na tociaceho huda a jeho prilble komentare, ale bez neho by sme boli asi uplne v pomykove...velmi ma tento film prekvapil svojou originalitou (len ta priserka bola na smiech:D)...90% ()

GodComplex

Styl pojeti celeho Cloverfield projektu, tedy natoceni radoby amaterskym zpusobem handheld kamerou je jeho nejvetsi plus i minus zaroven. Pusobi to diky tomu pomerne efektivne, ale mnohdy je to znacne otravne. Nejde ani tak o chaoticke zabery, coz take obcas prudi, ale da se to. Mnohem vetsi problem je napr. clovek stojici za danou kamerou, ktery je neskutecne na zabiti kvuli svym neustale protivnym hlaskam a komentarum. Dalsi problem bych videl v grupe lidi, kteri jsou na kamere zachyceni, to ze se jedna o noname vyrostky by mi vubec nevadilo, spis mi vadi fakt, ze ani jeden z nich neni vubec sympaticky. Jinak je ale cely happening tocici se okolo neznameho monstra v NY docela dobry, obzvlast monstrum samotne pusobi skvele. Zakonceni je sice trosku zvlastni, ale alespon je korektne realisticke. 6/10 ()

Vyrida

Po úvodních nudných řekněmě 15 seznamovacích minutách, se zpustí takové tóčo až vám polezou všechny bulvy z důlku vašeho těla. Neuvěřitelná jízda a za mě jednoznačně prozatímní nejlepsi first person film na světě. Je pravdou, že horrorovou atmosféru nesahá svým předchůdcum z The Blair Witch Project či REC ani pokotníky, ale její přednosti jsou jinde. Zásadně jsou to amaterské neuvěřitelné záběry kameramana, kterým bych klidně věřil, že jsou reálné. Úžasná pastva pro oči z pohledu vysokých budov na příšeru, která demoluje celý New York. Je sice pravda, že scénář nám moc informací neodhalí, jako například kde se to monstrum vzalo, ale jelikož sledujeme osudy prostých lidí, je to vyřešeno v naprostým pořádku a tak tohle malé tajemství si můžeme leda vycucávat z prstu. Docela mě uchvátila i skutečnost z jakým na dnešní dubu malým rozpočtem šel film na plátno a opravdu jde vidět, že i s minima se dá natočit úžasný zážitek. Pro mě jednoznačně 5 hvězdičkové představení, které si pustím minimálně ještě jednou, třeba i kvůli easter eggům, kterými je film posetý a je už zábava i výzva je všechny najít. ()

sta

masakr... kdyby autoři zcela vypustili jakoukoli storyline a šlo by "jen" o stylizovane para-home-video zabery, bylo by to za pět.. míň Hollywoodu a ještě víc chaosu a tajemna (tvor nemusel být nikdy vizualizovaný) by tomuhle Monstru dodalo punc geniality ()

sonnak

Dlouhá doba, po kterou jsem se na Cloverfield těšil, poskytla příliš mnoho volnosti pro mou fantazii, která si z dostupných materiálů již dopředu nalinkovala celý film, a tak není divu, že jsem tak nějak "dostal něco trochu jiného", než jsem očekával. Mohl bych tu začít nadávat, že nebyly naplněny moje očekávání, ale to by nebylo přesné a fér. Film jsem si náramně užil, ale zkrátka ne takovým způsobem, jak jsem si původně představoval, což je ale pouze moje chyba, a tohle rozčarování mi kazilo zážitek. Rozhodně počítám se druhým shlédnutím, pak si snad tuhle úžasnou a výjimečnou jízdu užiju naplno. Nepleťte si to s hledáním důvodu, proč dát filmu plný počet, není tomu tak. Klidně může skončit na 3 *. ()

Her0.89

Tehle film se nedá k ničemu přirovnat. Četl jsem tu srovnání s Godzilou, ale tohle je uplně o něčem jiném. Monstrum slouží spíše jako kulisa. POhled z digitální kamery to je něco, co tu ještě nebylo, a jednou to muselo přijít. Vynikající zvuk a perfektní dechberoucí podívaná. Trochu mě sklamal hodně roztřepaný obraz, díky němuž byly záběry choatické a nepřehledné (no ale zase na druhou stranu- mě by se ta ruka taky třepala, i kdybych nebyl podělaný strachy). Pro mě osobně nejpozoruhodnější film co jsme zatím zhlédl. Nejlepší na tom všem je useknutá hlava sochy svobody - symbol chaosu a beznaděje pro amerikánce. ()

Sawyer815

Chtělo to asi hodně odvahy pustit se do takového projektu a já smekám.Výsledek světě div se je naprosto strhující.Málokdy se nachytám jak sleduji film s "otevřenou hubou" a u Cloverfiledu se mi to stalo hned 3x.Jak to shrnout?Prostě Mazec. ()

zipper111

Tak,není to zas tak napínavé, monstrum nemělo být vůbec vidět,to by dodalo mnohem větší dojem tajemnosti a strachu. Taky mi přišlo zvláštní, že vydrželo tolik zásahů ze všemožných druhů zbraní, ale budiž..hodně nerealné mi přišlo natáčení celé situace, ani náhodou by nikdo nedokázal dělat takovéhle záběry ve všemožných polohách,ale ok...je to film...no na druhou stranu zajímavý nápad a byl to celkem masakr, takže 3,5*.... ()

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

30.01.2021

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

04.07.2020

Snímek Songbird od producenta Michaela Baye má potíže. Herecký odbor SAG-AFTRA (The Screen Actors Guild - American Federation of Television and Radio Artists) totiž vydal přísný zákaz všem svým… (více)

Michael Bay chystá film o pandemii

Michael Bay chystá film o pandemii

21.05.2020

Netflix ulovil Matta Reevese

Netflix ulovil Matta Reevese

06.01.2018

Ačkoliv se tržby z kin nijak zásadně nepropadají, diváků (alespoň v Americe) reálně ubývá. Leckdo totiž místo riskování s blockbusterem zůstane doma a zapne si Netflix, jenž se snaží vyrobit co… (více)