V útulném newyorském klubu probíhá párty na rozloučenou. Jejím aktérem je Rob, který se rozhodl dát sbohem městu přezdívanému Big Apple a odjet pracovat do Japonska. Zábava je v plném proudu, digitální kamera snímá rozjařené tváře Robových přátel, jenže pak vše razancí blesku přeruší výpadek proudu a zlověstný neidentifikovatelný zvuk, který se rozléhá nad městem. Dodávka elektřiny se sice po chvíli obnoví, ale úleva je jen dočasná. Zatímco televizní reportéři spekulují o zemětřesení nebo jiné přírodní katastrofě, nedaleký horizont ozařuje mohutná exploze, znovu doprovázená tím podivným zvukem připomínajícím kvílení nějakého pravěkého monstra. Párty razantně končí, nastává panika. Špatně se ale utíká, když netušíte před čím prcháte. (Bontonfilm)

HH

No, tak nějak jsme nepochopil, proč tohle uřvané a neoriginální dílko vlastně vzniklo. Aby se mezi sebou mohla parta nesympatických hrdinů neustále ptát: "Jsi v pořádku? Jak se cítíš?" apod. a to i v okamžiku, kdy jim z těla crčí krev, trčí drátěné výztuže z železobetonu či za patama dupe příšerka vypadající jako kříženec kraba, velké blechy a vetřelce. A ono obří monstrum, které ničí Manhattan, je podobné Miláškovi z Hobita na steroidech... Půl hvědy z milosti zaokrouhlených na jednu, protože jsem viděl i větší blbosti. ()

drankeryth

Tak takymto sposobom sa robia kvalitne filmy, kde to cloveka bavi pozerat od zaciatku az do konca. Aj ked ten zaciatok bol troska nudny, ale to zas netrvalo prilis dlho, aby sa na scene ukazala nejaka zaujimava scena s poriadnou davkou napatia, co sa to deje vo filme. ()

septic

nemám rád tyto "války světů", ale když člověk čte jak se srovnává s Blair Witch, nelze to ponechat bez odezvy. Nicméně vzhledem k nízkému zájmu z mé strany jsem si tento brutus kino snímek s nutností surrounded zvuku pustil dabované na 'noutbůku' s pidi repráčkama při pátečním svítání. O veškerou atmosféru jsem se tedy ochudil sám, ale i tak na to dokážu pohlédnout s odstupem a nebylo to vůbec špatné. Dokonce i otravnost předních postav nebyla tak absurdně extrémní jako jsem zvyklý. Těch několik extrémních kokotin pominu, když je to science-fiction horor. Skladba v závěrečných titulcích skvělá a závěrečné zachraptění "help us" po zkončení titulků to ještě krásně dopepřilo. 68% ()

KNTRFKT

Špekulanti dostali prostor a špekulují, Monstrum je tak trochu ortodox. Slovy světaznalého filmového kritika-kokotina. Prvních 25 minut pokládám za špatný vtip, který se během další části změní pouze ve vtip. Nic víc, nic míň. Připomnělo mi to tím pádem jeden staršív tip. Bača je svědkem znásilnění a je přizván do televize, aby se o svůj zážitek podělil. "Bačo, povězte, co jste viděl..." Bača povídá: "Jdu si takhle lesem, vpravo veverka, vlevo jahůdka a přede mnou taková jebačka!" Redaktor se zděsí nad jeho slovníkem a povídá:"Bačo, musíte to říct trochu jinak, zkuste místo jebačka říct soulož." Bača se zamyslí a říká:"No, dobře. Tak jdu takhle lesem, vpravo veverka, vlevo jahůdka a přede mnou soulož, tak jdu blíž, koukám a taková jebačka!" Co jsem tím chtěl říct? "Člověk by chtěl vidět pěkně žhavou soulož, ale většinou je to jenom jebačka." Milouš Tuzeman, Hovory sobě, Část první. ()

cuish

Dvojku bych uvítal. Až na občas horší herectví, některé trochu wtf momenty, přehnané, dost povedený first person biják. ()

Raziel_cz

Found-footage s rozpočtem, ale pořád jenom found-footage. Ale postavy jsou celkem sympatické, jsou tu monstra a občas je opravdu vidíte, kamera tolik nemíří k zemi jako v jiných žánrovkách a ta vojenská blokáda Manhattanu má svoje momenty, ale celé to působí spíš jako videohra. Rozhodně bych tenhle vizuál víc ocenil v klasicky natočeném filmu a bez reflektorů mířících do kamery. Nenudil jsem se, CG vypadá i po letech dobře, ale že bych to potřeboval ještě někdy vidět znovu, nebo že bych potřeboval, aby z toho Abrams budoval filmový vesmír skrze momenty očividně na sílu vecpané do jinak naprosto nesouvisejících filmů, to fakt ne. ()

MickeyStuma

Found footage se od dob prvotního snímku 'Zahada Blair Witch' (1999) stal takovým fenoménem, že si tento styl pohledu vzali na paškál i tvůrci vysokorozpočtových filmů a vytvořili efektový film, jaký do této doby skutečně neměl obdoby. Found footage, nebo-li česky Nalezené záběry je audiovizuální materiál, který je prezentován mimo svůj původní kontext. Je to materiál v původní podobě uložený ještě stále někde v kameře, ve filmovém archivu a nebo prostě a jednoduše v domácím videu. Je to tedy něco, s čím se všichni setkáváme v podstatě každý den. Nakonec, snad není nikoho, kdo ještě nic nenatočil na mobilní telefon. Jedná se tedy o záběry z pohledu dané osoby v celé své amatérské prosperitě a jednoduchosti. Takže takový film si může udělat naprosto každý. Třeba z oslavy narozenin nebo nějaké párty jako mladí lidé v tomto snímku. Vše probíhá jak má, všichni se náležitě baví, ale až do určitě chvíle. Najednou se něco stane a nikdo neví co. A my celé dění prožíváme úplně stejně, jako protagonisté tohoto příběhu. Město se ocitá v plamenech, zdi se bortí, všude armáda a střelba a nikdo stále neví, co se vlastně děje. Snímek šokující ve své reálnosti, čemuž napomáhá i obsazení neznámých herců. Úzkost a hrůza skupinky mladých lidí tu předčí očekávání v celém spektru neustále děsivé a napínavé atmosféry. Vyprávění má samozřejmě šílené tempo, ale to je v zájmu věci. Lidé prchají před něčím a neví před čím. A kam vstoupí, tam katastrofa. Scéna s mostem je asi vrcholem veškeré děsivosti. Most se hroutí a stále nikdo neví co, kdo a proč. Chaos a bezmoc je tímto na nejvyšší úrovni. To všechno se však bohužel rozpadá v okamžiku, kdy je nám odhalen onen útočník. Daná hrůza právě tímto skutkem upadá a snímek se tak stává už jen dalším obyčejným monster filmem. Asi každého určitě napadne u prvních náznaků, že se bude jednat o Godzillu. Poměrně krátká stopáž, pokud nepočítáme závěrečné dlouhé titulky, je účelová. Snímek si tak udržuje tempo a atmosféru a nespadá do zbytečně natahované tvůrčí trapnosti. Celý snímek je samozřejmě plný CGI efektů, na kterých si tvůrci dali opravdu záležet. Pocit autentičnosti je skutečně na nejvyšší míře a to i včetně značně roztřesené kamery. Kritici by si měli zkusit natočit záběr v rychlém běhu a snažit se, aby byl záběr co nejstatičtější. Found footage ve velké rozpočtové popcornové zábavě, která nasadila laťku tak vysoko, že tohle dlouho nikdo nepřekoná. ()

Folky

Jeden z mála filmů, kde skvěle funguje žánr found footage. Pátá hvězdička za to, že to působí pořádně epicky i na obrazovce počítače. ()

domirovec

Když jednoho dne na Manhattan zaútočí obrovská přerostlá zmutovaná opice, které z těla na zem vypadávají zvláštní mimozemské verze přerostlých škvorů, celé město je v šoku a začne se evakuovat, přičemž celé tohle peklo zaznamenává kamera od jedné z hlavních postav. Řeknu vám to teda na rovinu.. Monstrum je opravdu skvělá found-footage záležitost, při které se budete opravdu bát hlavně z toho důvodu, že je hodně těžké určit, zde to všechno dopadne dobře, nebo ne. Tak či onak je tento film ale skvělou ukázkou toho kdyby se něco podobného doopravdy událo a já sakra pevně doufám v to, že se nikdy nic takového nestane. 4/5 ()

Olík

Found Footage kombinace chaosu, monster-movie, katastrofického filmu a mysteriózního sci-fi….děkuji, nechci. Celkově mám s touto  filmovou technikou (myšleno FF) problémy. V tomto formátu jsou mi strašně vzdálené jednotlivé postavy plus je těžko se soustředit i na samotný děj. A když se k tomu ještě přidá pro mne neatraktivní téma, tyto problémy se ještě násobí. ()

Jakubik

Tady to snad ani jinak nejde než za 5. Pokud jste schopný překousnout i pár drobných "nelogičností" tak se budete skvěle bavit. Řekl bych, že film má a bude mít své kouzlo jen v kině. Doma ať už na lepšim kině nebo na "stereu" to nebude ono, protože zvuk je právě jedna z těch nejlepších stránek filmu a je naprosto geniální. Pakliže jste měli v plánu počkat ať už na kinorip (to bych si nedovedl představit) tak se na to vykašlete a těch 150 do toho kina vražte. Co se týké té kamery na kterou si tu stěžují snad všichni tak vás můžu ubezpečit, že mi to vadilo asi prvních 20 minut pak už to tak strašný nebylo. Kamra je v podstatě další malý plus protože, bez těhle rozklepanejch záběrů by to ztratilo část své atmosféry, a na závěr jsem si nechal "monstrum". Po celou dobu od začátku "monstrum" není moc vidět (což je dobře pač se pořád těšíte jak vypadá aspoň to platilo u mě) a když máte možnost ho pak samozřejmě vidět delší dobu tak vás (alepoň mě) zamrazí v zádech je fakt ošklivý a zlý. Na závěr film mě od začátku doslova vtáhnul do děje a když ten masakr přešel do titulků tak ani já a ani zbytek sálu ani nedutalo byl jsem prostě mimo a nevěděl co říct. Můžu doporučit hlavně v kině je to nezapomenutelnej zážitek. ()

Kalimero13

Má to své kladné stránky, bohužel i ty slabší. Ještě že se hlavní váha a konec filmu přikloní k opravdové podstatě filmu, kteoru opravdu není pobíhající nestvůrka po Manhatnu, o které nikdo nic po shlédnutí filmu neví. Bohužel i přes nesmírně emotivní konec toho nemá film tolik na chválení, aby dostal 5*, ale pod 4* jít by byl hřích, má to skvělou atmosféru a až na krátkou dobu je to i parádní podívaná. ()

raelz

Na tenhle film jsem se těšil jako na žádný jiný nikdy předtím. Nevydržel jsem to a zkouknul pirátskou verzi z kamery... Co nejdřív na to půjdu do kina, protože i v té hnusné verzi s RGB kostičkami místo černé barvy jsem byl ohromený. Žádný film nikdy nedokázal vyvolat strach z obrovského monstra jako tento, nemusel jsem si představovat jaké by to asi bylo, protože jsem tam fakt byl. Po emocionální stránce to bylo sice slabé, konec mě moc nezasáhl, ale WHO CARES, stejně už asi nikdy neuvidím lepší monster-movie :) (a Emmerichovou Godzillou tento komentář opravdu nehodlám hyzdit :P) dodatek: Ten úvod byl fakt strašný, neskutečná otrava (a hlavně mě štve, že tam otravoval jen kvůli tomu, aby jsme pochopili, proč pro tu holku jde); kamera mi vůbec nevadila, ale holt ještě uvidím v kině na velkém plátně; o závěrečné znělce tu všichni mluví s takovým nadšením, že bych těch 120 za kino zaplatil jen za ní :) ()

Hovado

Na Montrum jsem se těšil od první ukázky. Konečně se mi poštěstilo a film jsem viděl. A jsem maximálně spokojený. Pro mě zatím nej film roku. ()

chemicquei

Film natočený jakože amatérskou kamerou mě totálně dostal. Kdyby byl tenhle film točený obyčejným způsobem, byl by to prostě obyčejný řadový film. I kdyby při natáčení používali sebedelší kamerové jeřáby, nepřekonalo by to tu originalitu, kterou to získalo "amatérštinou". Méně známí herci zajistili pocit, jakoby se to na Manhattanu opravdu stalo, kdyby tam byl třeba Will Smith, nebylo by to zas tak realistické. Další věcí, která mě dostala, je zvuk. Promítač to pořádně osolil, až se třáslo obložení zdí, takže zážitek byl opravdu vynikající. Na konci filmu mě celkem mrzelo, že už to končí. ()

jay.lee

Strhující domácí video s příšerou v hlavní roli. VŠIMNĚTE SI: těsně před závěrečnými titulkami pozorně sledujte horizont. na pravě straně je v dáli vidět záhadný meteor, který se nezadržitelně řítí k zemi. !!!!!!! ()

bend-ik

Prosím Vás pekne, nie sú zvieratá náhodou prvé, ktoré utekajú pred nebezpečenstvom? Tak "WTF" tam robí ten pokojne sa prechádzajúci zapriahnutý (!) kôň???!!! ()

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

30.01.2021

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

04.07.2020

Snímek Songbird od producenta Michaela Baye má potíže. Herecký odbor SAG-AFTRA (The Screen Actors Guild - American Federation of Television and Radio Artists) totiž vydal přísný zákaz všem svým… (více)

Michael Bay chystá film o pandemii

Michael Bay chystá film o pandemii

21.05.2020

Netflix ulovil Matta Reevese

Netflix ulovil Matta Reevese

06.01.2018

Ačkoliv se tržby z kin nijak zásadně nepropadají, diváků (alespoň v Americe) reálně ubývá. Leckdo totiž místo riskování s blockbusterem zůstane doma a zapne si Netflix, jenž se snaží vyrobit co… (více)