Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

Petulka88

První polovina je tak trochu zkouška trpělivosti diváka, protože je místy opravdu zdlouhavá. To je škoda, protože druhá polovina je někde úplně jinde a z několika scén jde až mráz po zádech. Navíc Kate Winslet tu předvádí nejlepší výkon své dosavadní kariéry. ()

10Domik10

Tešil som sa na oscarový výkon Kate Winslet, ktorý je naozaj zaslúžený ale ešte viac ma očaril tento neobvyklý príbeh spriaznených duší, pohybujúci sa na hrane všetkého možného či nemožného. Tak isto musím vyzdvihnúť obdivuhodný výkon mladého Davida Krossa. ()

Chip89

Nádherný, dokonalý. Kate Winslet dokazuje,že umí hrát. Síla lásky, která kvete v každém věku. Myslím,že diváci,co nejsou zrovna romantici tenhle příběh osloví. Není to je o lásce mezi starší ženou a mladíčkem. Ale o tajemství, pravdě, holokaustu .... A jak je všechno strašně pomíjivé. Dojemný příběh,který mě rozplakal s neuvěřitelnou kamerou. Vše bylo natočeno vkusně s nádhernými detaily. Tohle je film,který stojí za to vidět vícekrát za život, protože při každém shlédnutí člověku naskáče husí kuže, v dobrém slova smyslu. ()

bono22vox

Film, který mě opakovaně dojímá k slzám... Film, který mě vždycky totálně emočně rozseká... Film, který mě děsí, straší (genocida a vše kolem ni), ale zároveň hladí po duši a rve mé srdce na kousky a nutí plakat... A to vše díky čtyřem lidem: užasne Winslet, smutně vybornemu Fiennesovi, mlademu Krossovi a výborné režii pana Daldryho, protože ten příběh o tom, jak velké břemeno může tajemství být, jak člověka izoluje od těch, které miluje, ale i o tom, jak jeho sdílení může pomoci ven ze samoty, vypráví citlivě, ale nemilosrdně. Není to vůbec lehký snímek, ale uvidíte, že ho z hlavy nedostanete ještě několik dní. Popravdě, o kolika filmech se tohle dá říct?... ***** NEZAPOMENUTELNÝ ZÁŽITEK ***** ()

Rawar

Díky tomuto mistrovskému dramatu, Kate potvrzuje svojí roli mé osudové herečky. Už hodně dlouho jsem neměl čest s takovou koncentrací krásy a bolesti, zoufalství a naděje, radosti a smutku. Roztrhalo mi to srdce ()

PavelU

Předčítač má několik úhlů pohledu, milostné vzplanutí, následné chování k ženám. Vyrovnání se s krutou pravdou, úzce související s tím prvním. Celoživotní tajemství a ovlivnění vztahu s vaší dcerou. A konečně, interpretace událostí druhé světové války očima jejich přímých aktérů. Co si z toho divák odnese, to je na něm. Ale jak vidíme, je takováto zkušenost opravdu silné kafe. Zajímavé je, že první polovina snímku vyznívá jinak, jak ta druhá. Obě ale zprostředkovávají nahlédnutí do života dvou stěžejních postav, kterým osud předurčil spolu zůstat na celý život. Retro perspektiva, s níž je snímek vyprávěn od začátku do konce, funguje výtečně, až se v tom dá snadno ztratit. Zejména pokud si nevybavíte události z průběhu sledování. Vlastně je to rozděleno na začátek, prostředek a konec. To se mi hodně líbilo, že jsem si zpětně přehrával jednu pasáž, abych lépe pochopil děj. Film viděn již nesčetněkrát, má své osobité kouzlo. ()

Jicr777

Výborně natočený a zajímavý film, který se vyvíjí z milostného příběhu až na hlubší psychologické drama. Film obsahuje několik podivných momentů, které dávají větší smysl v knížce. Spoiler. Když spolu Michael a Hanna začnou milostný vztah, je Michaelovi teprve 15 let a Hanně 36. Už v první části filmu jsou náznaky Hannina náklonosti k práci dozorkyně. Uniforma, práce revizorky, manipulativní vztah. Proč Hanna tak náhle ukončila vztah? Možná v tom hrála roli získaná práce, o kterou stejně nestála a dala raději přednost nástupu do SS. A pak také epizoda na Michaelovi narozeniny, kdy nakonec Michael odešel za svými přáteli na plovárnu a Hanna ho sledovala. Možná si uvědomila, kam Michael patří. Další podivný zvrat byla sebevražda těsně před propuštěním z vězení. Ve filmu to nebylo ukázáno, ale Hanna si ke konci pobytu půjčovala knížky o koncentračních táborech a svědectví přeživších. To a neodpuštění Michaela ji nejspíše zlomilo. Díky těmto vysvětlením dává film větší smysl, ale stejně mi tam něco nesedí a z příběhu šlo dostat ještě trohu více. Celkově ale velmi zajímavé a utkví dlouho v hlavě. ()

MoniKoloma

Skvěle natočený film a zajímavý. Příběh o milostném vztahu až se z toho stane drama. Nechápu proč si Hanna vzala život a jiné divné věci mě ve filmu nesedí. Nešlo mě do hlavy jak byl Michael od Hanny mladší než ona to bylo velmi zvláštní. A jak se Hanna chovala k němu. ()

Amonasr

Dobře vystavěný příběh, který propojuje obecné vnímání viny přisluhovačů nacistických zvěrstev s osobní rovinou vnímání jejich blízkých. Nejsou to snadné otázky a film se na ně naštěstí ani nesnaží odpovědět. Bohatě stačí, že je klade. Výtečný počin, který nasvěcuje problematiku z originálního úhlu pohledu. ()

TSZ

Díky tomu, že jsem základní dějové schéma Předčítače znal z diskusí na internetu již před shlédnutím a menší "podzápletky" jsem si vcelku rychle domyslel (určitě rychleji než hlavní hrdina), tak mi Reader jaksi neměl co nabídnout. Kromě zajímavého tématu totiž nedisponuje téměř ničím - herecké výkony jsou v normě, kostýmy a ani celkové zpracování Německa z přelomu 50. a 60. let není ničím příliš zajímavé.Každopádně se jedná o slušný nadprůměr, nicméně však ničím výjmečný. ()

BaronX

Jsem velmi rád, že oskar roku 2008 pro nejlepší herečku je v těch správných rukou, Kate Winslet je PANÍ HEREČKA top kategorie a špatný film jsem s ní ještě neviděl !!! Podivuhodný příběh u kterého jsem čas od času zapomínal dýchat, abych v jiný čas ... dýchal jak lokomotiva ... a přesto jsem Předčítače v závěru ... málem nerozdýchal. Po úžasnym Billy Elliotovi mě Stephen Daldry opět dostal k zemi. ()

Tanner

Bohužel, asi mi uškodilo to, že to záhadné tajemství, o kterém se mluví v popisku filmu a které má asi znamenat "šokující" zlom, jsem tak nějak odhalil již o několik desítek minut dříve, takže ohromení a náboj se jaksi nedostavily. Film nabírá na síle až ve druhé části, kde dostává větší prostor tradičně skvělý Ralph Fiennes, ale stejně mě snímek moc nepřesvědčil, protože jsem měl dojem, že začleněním motivu "vyrovnávání se s minulostí" si tvůrci ukousli až příliš veké sousto. Na mě to působilo vykonstruovaně, tak nějak slepeně. Ale jako koukat se na to dá :-). ()

Erian

Velmi kvalitní film, který narozdíl od knížky nepůsobí chladně a vypočítavě, nečeká na slzy a nesnaží se soudit...Kate WInslet je úžasná a právem si zasloužila Oscara, i když Nouzový východ je srovnatelně působivý. ()

UncleSam

Proč bych měla litovat bývalou dozorkyni v Osvětimi? Jen proto, že chudinka neumí číst a psát? Nebo proto, že to na ní ostatní hodily a ona nedokáže polknout svoji pýchu? Nebo proto, že spala s mladým klukem, který (ač ji mohl zachránit od trestu) se na ní vykašlal? S tím jděte do háje! Výkon Kate Winslet mi nepřišel nic extra. Celý film měla jeden stupidní, ublížený výraz... ()

Nostos

Nudnějších prvních 50 minut sem u takhle oceněného filmu snad ještě nezažil. Pak se ale konečně příběh rozvine a je se na co koukat. Bohužel konec taky není nijak famózní. Winslet si cenu asi zasloužila, i když sem s ní nesoucítil, což nejspíš byl záměr tvůrců. ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž