Duna

• USA Dune: Part One (více)

Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají? (Vertical Entertainment)

Diskuze

Duncan66

Duncan66 (hodnocení, recenze)

Arbiter

Nehlasi se k tomu, protoze ten vyzkum zatim neprovadel. Zatim se venoval studiu jinych skupin, nez ras. A vzhledem k te nesmyslne hysterii, kterou jeho nazory vyvovaly se ani nedivim, protoze delat v dnesni dobe oficialne takovy vyzkum je evidentne tabu a zakazane, protoze pro urcitou skupinu lidi je to nabozenske dogma a vedci se chovaji jako cirkve pred mnoha staletimi, kdy se pro nazor upalovalo na hranici.

Duncan66

Duncan66 (hodnocení, recenze)

Han_Quintet

Diky za zajimave odkazy, na toho typka, co ho vyhodili jenom proto, ze si dovolil vznest nazor, jsem uplne zapomnel. A napr. jeho argumentace s nackama krasne dokazuje, jaky je dnesni svet posahany a jak i vedci samotni dokazou byt fanaticky tupym stadem ovci, kdyz se jim nekdo otre o jejich jedinou spravnou ideologii a videni sveta a jednaji zcela iracionalne a proti veskerym zasadam a pravidlum vedy. Jsme pekne v prdeli.

na příspěvěk reagoval dr.horrible

Han_Quintet , franzkfk

franzkfk: No, kdo je demagog se očividně neshodnem. Han_Quintet: nehledě na další nesrovnalosti, podpora petentů z něj přece nesnímá rozporuplnost (což je hodně mírně řečeno). Především ale, nezdá se ti, že u jejich podpory zamenujes jejich podporu ve jmenu svobody bádání (což to bylo) za jejich podporu jeho závěrů (což to nebylo). A ani on se dle článku nehlásí k ke korelaci DNA:rasa:IQ.

na příspěvěk reagoval Duncan66, Socrates, Subjektiv, Subjektiv, Han_Quintet, Han_Quintet

Uživatel Arbiter smazal svůj příspěvek.

franzkfk (hodnocení, recenze)

Naposledy a jednoduše.

Téma rasismu bylo pro mě zcela irelevantní. Nikde se k němu ani nevyjadřuju. Také se nevyjadřuju k ostatním oborům jako je sociologie, antropologie aj.

Konstatování ve tvém příspěvku XY, že jsou psychologové vcelku ve shodě ohledně zmíněného tématu, je mylné. Proč? Protože psychologové NEJSOU v NIČEM ve shodě (ani ve zdánlivě jednoduchých tématech), a to je AXIOM. Proč? Protože psychologie není exaktní věda. Pokud argumentuješ tím, že se na něčem vcelku psychologové shodnou, tak je zcela evidentní, že nerozumíš tématu. To by nevadilo. Nikdo není neomylný a učený z nebe nespadl. Není však v pořádku, že se prezentuješ distingovaně, a tudíž svými výroky působíš fundovaně. Zjednodušuješ, manipuluješ, GENERALIZUJEŠ a jako každej demagog to děláš po "špičkách" (viz vcelku, možná jsem, můžeme s nějakou opatrností mluvit).

Sám nejlépe víš jaký jsi. A pokud jsi prostě jen řekl kravinu, jelikož ses příliš nechal unést diskuzí, tak to skousni a jdi dál. Pokud ne, tak je to fuk:)

Dobrou.

na příspěvěk reagoval Arbiter, Arbiter, niethustra

Uživatel franzkfk smazal svůj příspěvek.

Han_Quintet

Co že jsi mi rozšířil..? :) Můžeš mi ukázat nějaký můj příspěvek, kde tvrdím, že se v akademiii nikdo nevěnuje korelaci DNA a inteligence a nebo že se v současnosti nikdo nezabývá výzkumem "vlivu genů na prokázané skupinové (rasové) rozdíly v IQ"? Ty články, cos postunul, přece vůbec nejsou v rozporu s tím co tvrdím. Já mluvím o dominujícím postoji vědeckého mainstreamu a ty postneš příběhy minoritních a rozporuplných postav, jako by to snad dokazovalo... ani nevim co. Dal jsi mki šach mat, fakt :)

na příspěvěk reagoval Han_Quintet, Han_Quintet

Shakaar

to také, ale on nikdy nebyl s Dunou spokojený, možná v jedné z těch verzí, které pak studio vydalo, našel nějaký vnitřní klid, ale s tou původní verzí, nikdy nebyl spokojený a Duna pro něho představuje kostlivce ve skříni.

na příspěvěk reagoval Jakkob

Shakaar

Je to víc než solidní film, je to kvalitní špinavá cyberpunková záležitost, která má velice intenzivní atmosféru a taky jeden z nejvíc depresivních filmů, který má hlavu a patu a neni jen účelový krutý a depresivní. A také uzavírá příběh, který začal před třicet pěti lety.

na příspěvěk reagoval Shakaar

Shakaar (hodnocení, recenze)

Yoshitsune

právě že jsem Blade Runnera 2049 viděl, je to solidní film, ale nemohu se zbavit pocitu, že nepřináší nic nového do toho světa. Každý film je ale jiný, plusové body jsou určitě v Denisovi Villeneuvovi, to je dnes zkušný tvůrce, který se už uvedl dle mého lepším Arrival, nebo Prisoners.

na příspěvěk reagoval Yoshitsune

Shakaar

jo a proto Lynch nebyl spokojen s tím, co natočil a následně na to vznikli další dvě verze, ve kterých se snažil napravit své vlastní chyby, jak sám několikrát přiznal.

na příspěvěk reagoval Shakaar

Han_Quintet (hodnocení, recenze)

Omlouvám se za off topic, jenom jsem chtěl arbitrovi trošku rozšířit obzory, že vše není jen bílé a černé.

na příspěvěk reagoval Arbiter

Příspěvek byl smazán administrátorem.

Příspěvek byl smazán administrátorem.

franzkfk

A co prosím teda vlastně tvrdíš? Točíš to trochu na slovíčkaření a moje statementy zbytečně házíš do kategorický pozice, což mi přijde trochu jako argumentační faulování. Mě by ale zajímalo, jak teda situaci vnímáš ty... Tvrdíš, že nelze ve vědě popsat dominující myšlenkové proudy a teorie poplatné dané době, a že kdo se o to pokouší, věci nerozumí? Je nadměrnou (nad jakou míru?) generalizací jakákoliv kniha shrnující vývoj oboru v čase? Nelze tedy podle tebe říct, že tento "mainstream" už nevnímá jako relevantní striktní rasistické kategorizace, a z nich údajně vyplývající hierarchie a limity potenciálu intelektuálních schopností té které "rasy" a argumenty a metody, o které se tyto teorie na přelomu 19. a 20. století opíraly? To jsi našel v knize od Práška? A čím je vytáhnutí Práška méně selektivní abstrakcí, než můj odkaz na zdrojovaný článek, který má aspoň snahu popsat vývoj přístupu oboru k rasismu? ___ Nemyslím si, že je korektní, když v diskuzi označuješ za paradoxní, když sebereflexivně upozorním, že nejsem vystudovanej psycholog. Říkám tím pouze, když to trochu rozvinu, "ok, uznávám, že mohu chybovat, že můj vhled není oslnivý, a že není v mé moci rozporovat literaturu, ze které tyto statementy autorů papouškuju". To ale automaticky neznamená, že se tím vzdávám slov, která pronáším. Už jen protože daný myšlenkový pohyb vnímám také v oborech, do kterých vidím o něco víc a protože podobné myšlenkové obraty jdou zpravidla napříč sociálními vědami __ Se slovem "objektivní" pracuješ pozoruhodně svévolně. Jako by snad ta tvá dálková analýza mého domnělého kognitivního omylu neprobíhala v relativní interakci tebe, jakožto vykladatele teorie (sociální teorie!) uplatněné na mé vystupování. Opakuju: moc nevím, co se snažíš říct. Že není v současné relevantní literatuře z oboru psychologie výjímkou odkazovat se na rasově podmíněné vzorce chování a intelektuální schopnosti? To mám číst mezi řádky?

na příspěvěk reagoval franzkfk, franzkfk

franzkfk (hodnocení, recenze)

Arbiter

Můžeš špatně napsat / vyložit zákon. Můžeš ho špatně formulovat. Špatně pochopit. Psychologie není exaktní.

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

04.03.2024

První Duna při svém nástupu do kin měla poměrně náročnou pozici. Jednalo se sice o očekávaný blockbuster s nabušenou hereckou sestavou a režijním matadorem za kamerou, do široké distribuce však… (více)

Druhá Duna dorazí o něco dřív

Druhá Duna dorazí o něco dřív

18.11.2023

Premiéra napjatě očekávaného pokračování úspěšné sci-fi Duna z roku 2021 se opět posouvá. Fanoušci se ovšem v tomto případě nemusí vůbec chytat za hlavu, tenhle přesun je pro ně dobrou zprávou.… (více)

Dočkáme se třetí Duny?

Dočkáme se třetí Duny?

29.08.2023

Jedna by byla málo, dvě jsou fajn, ale co takhle tři? Ačkoliv vizionářský režisér Denis Villeneuve (Sicario, Blade Runner 2049) původně zamýšlel zadaptovat velkolepou sci-fi Duna spisovatele Franka… (více)