Duna

• USA Dune: Part One (více)

Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají? (Vertical Entertainment)

Platom

Druhý den po promítání se snažím hodnotit objektivně a střízlivě to, co jsem předešlého dne viděl na filmovém plátně se zvukem Dolby Atmos a po dvouleté absence návštěvy kina. Reklamní kampaň na Dunu byla dlouhá a plná otazníků přesně tak, jak to mám rád. Často můžeme vidět u filmů Christophera Nolana, který pošle do světa z natáčení jen hrstku fotografií, těsně před premiérou vyleze teaser a následně trailer, které slibují, že to bude minimálně nevšední podívaná a je na co se těšit a výsledné dílo je většinou čirá symfonie. Na Dunu jsem byl opravdu zvědavý. Knižní předlohu jsem nečetl, předchozí filmy viděl kdysi dávno a nepamatoval si na ně a hru Dune 2000 před cca 20ti lety hrál s nadšením. Dle prvotních reakcí na film jsem tedy patřil do té skupiny, která by si měla návštěvu užít více, nežli skalní fanoušci díla Franka Heberta. Těsně před premiérou provázel film celosvětový hype a po premiéře se vyrojily chvalozpěvy z řad filmových kritiků. Má očekávání narůstala a zdálo se, že již nemohou být vyšší... A to bylo právě možná trochu na škodu. Dunu jsem si užil, dlouhá stopáž mi rozhodně nevadila a naopak, bylo mi líto, že některým scénám nebylo věnováno více času, kdy by byly nezasvěcenému divákovi lépe vysvětleny např. politické poměry, nebo film dovolil divákovi, vybudovat si k některým důležitým postavám větší pouto. Má očekávání plně nenaplnila ani vizuální stránka filmu, ta byla nádherná, ale ne epická, jak jsem slýchával a čítával před návštěvou kina. Nepřipadalo mi, že bych se díval na něco, co by zde již nebylo. Nebyly zde žádné velké čáry se střihem a kamerou. Efekty vypadaly věrohodně, namísto digitálního bordelu, jenž se teď ve filmovém průmyslu hodně nosí, ale z mého pohledu měla prostě tato látka větší potenciál, který nebyl naplněn v maximálním možném rozsahu. Oproti tomu musím opět vyzdvyhnout hudební doprovod, kdy zejména pasáže s vokály byly opravdu skvostné. Celkově vzato mi Duna (1. část) připadala jako dlouhý trailer na další pokračování, které bude ještě více grandiózní, epické a tentokrát snad i v mých očích vyvedené k dokonalosti. Zatím 4* (Po dalším přehrání možná hodnocení upravím.) BTW: Nevěřil bych, že to někdy nepíšu, jakožto fanda filmů a do jisté míry odpůrce seriálů, ale uměl bych si Dunu představit spíše jako seriál, kde by bylo daleko více prostoru zapůsobit na diváka. Musel by mít však řádný rozpočet. ()

sirien

Hezký vizuály a dobrej casting. Nicméně z Duny jako takové ve filmu skoro nic nepřežilo - příběh zjednodušenej do zprimitivnění, world-building naprosto odfláklej (zejména co do společnosti Duny, která je pro Dunu klíčová), postavy zahozený nebo totálně osekaný a zjednodušený, klíčové scény vynechané nebo zpracované bez původní hloubky nebo pointy... kdo knížku nečetl uvidí jen vysokorozpočtovou efektovku, ale z toho co dělá Dunu Dunou tam nezbylo nic. Slabý 2* a ohromný zklamání :( ()

B.Wilde

Asi nejsem cílovka pro tenhle příběh, přiznám se, že jsem se v kině neuvěřitelně nudila... svět Duny mi byl do dnešního dne cizí a asi bude i nadále. Stopáž byla neskutečně dlouhá a přiznám se, že 90% filmu se to pro mě neskutečně vleklo... a pak, když už to začalo být zajímavé, tak přišel konec prvního dílu. No jestli tady bylo "něco pro fajnšmekry" mě to teda minulo obloukem... obsazení zajímavé, ale i ten trailer mě bavil víc než celý film. ()

nessbeal

Mam rad scifi, ale... Baba Voss v akcii, Zendaya je stale dieta a hlavny hrdina detto. Neuveril som vsetkemu a to mrzi. Inak spokojnost. ()

rexino

Denis Villeneuve dokázal dnes takmer nemožné. Natočil blockbuster, ktorý je prekvapivo ne-blockbusterový. Zvlášť musím pochváliť prístup k špeciálnym efektom, ktoré sú majestátne a minimalistické v jednom. Pliage dnešného Hollywoodu pchať všade efekty, lebo je to lacnejšie a umordovať ľudí od vizuálnych efektov k smrti, Denis odoláva. V dunách je človek naozaj ako v dunách, exteriéry fungujú a sú naozaj efektné a vesmírne lode nepôsobia ako cutscene z novej hry od EA (pozerám na teba JJ), ale pôsobia absolútne skutočne (špeciálna pochvala za lode s krídlami ako muchy). Tento vizuálny perfekcionizmus dopĺňa Zimmer so svojim najkvalitnejším soundtrackom posledných rokov. Ak niekomu nechutila posledné roky jeho tvorba, tak toto je full scale "Zimmering" a je z toho veľmi cítiť jeho vzťah k predlohe. Odporúčam v IMAX, alebo aspoň Dolby Atmos kine, keďže sound mixing je v tomto filme absolútne spot on a ak má hudba či zvukové efekty zaDunieť (pun slightly intended), tak to spraví. Predlohu som nečítal, ale po pár minútach mi bolo jasné, že lore Duny musí byť zlatá studňa a môžeme byť pri zrode nového komerčne úspešného univerza. Určite bolo správne rozhodnutie nesnažiť sa nahustiť celú knihu do jedného filmu. Bola z toho ale cítiť "seriálovosť", kde sa veľa veci ponecháva na ďalšie časti. Majestátnosť sveta je ale určite veľké lákadlo na ďalšie časti. Jediná väčšia výčitka voči filmu je možno pacing, ktorý v istých častiach filmu trocha pokrivkával. Absolútne žeriem ideu ísť na to pomaly a svet duny "prežiť", ale predsa len niektoré pasáže sa zdali byť o niečo menej fungujúce a ona seriálovosť spôsobila, že zo záveru sme mali tak trochu anti-záver, kde sľubovaný epic ending, ktorý sa v takýchto blockbuseroch pýta, bola paradoxne zrejme najmenej "kulervouci" pasáž.  Záverečné hodnotenie za mňa 8.5/10 s tým, že sa možno ešte zmení, lebo test filmu, čo zostane v hlave, Duna určite spĺňa a okrem nedočkavosti na ďalšiu časť ma možno prinúti siahnuť aj po predlohe. ()

Chundys

Naprosto velkolepé ultimátní scifi!!! Tohle tady bylo potřeba! Chybělo to tu strašně dlouho a je to tu. Bylo tu Star Wars, byl tu Pán Prstenů, no a teď, teď je tu konečně Duna! Čekání bylo dlouhé, ale sakra!!!! Toto bylo prostě úžasné po všech stránkách a nevěřím tomu, že by se dvojka měla zkazit, protože jak u Nolana tak tady, mne tento režisér Denis Villeneuve zatím nezklamal! A Hans Zimmer! Tam už je většinou zaručená kvalita úžasného snímku a já si prozatím troufám říct, že je to jeho nejlepší hudební doprovod k filmu!!! Já prostě smekám a jdu si ještě užívat kinozážitek a husinu :-) ()

katalog

Ještě to vstřebávám, vizuál i soundtrack famózní, doufal jsem že herecké výkony budou na jiné úrovni a některým postavám jsem prostě neuvěřil ale jako celek byla i tak první část parádní. ()

barteca

Filmový zážitek, trouby z Jericha majestátně zazněly (Zimmer forever) ! Duna nestárne ve svém poselství, je dobře, že se dočkala novodobé verze. Režisér nezklamal, nesedělo mi obsazení krasoducha Timothée Chalameta. ()

Grizzly

Tak zatim dobry. Vizualne famozni a predlohy se drzici zuby nehty. Dokonce hezky dukaz toho, ze dnes povinny negersky genderbend se da udelat i dobre a bez fatalniho dopadu na vysledek. No tak nezbyva nez doufat, ze zbytek knizky prijde co nejdriv a ze to neposerou. ()

theSaint

Blade Runner mě od něj minul. Duna mě nadchla. Esteticky podmanivé, minimalisticky pojaté. Krása, která mě svým příběhem a atmosférou vcucla. Nemám výhrad, sedlo mi to dokonale. Rejža měl v tomto případě menší výhodu- a to sice v tom, že původní Lynchovo hrůzu nebylo těžké překonat. Zatímco se původní Blade Runner stal kultem a tím pádem měl Villeneuve velkou šanci, že v porovnání s originálem pohoří (a pohořel), tak s Dunou, nezatížen originálem, mohl jen bodovat. Zde to šlo pouze vylepšit- a tudíž odpouštíme i "chladné postavy" a naplno si užíváme audio-vizuální pastvu. Také se mi líbí jasně rozpoznatelná inspirace arabskou kulturou. Druhou část vyhlížím s nadšením. ()

Vabr odpad!

Další z řady projekcí na letním kině, no a rozhodně ta nejhorší! Pozval jsem na to spolužačku, protože jsem věděl, že je velkou fanynkou sci-fi, a doufal, že se mi to také bude líbit (předem chci říct, že jsem si o tom nic nezjišťoval). Ale ejhle! Trefa přímo do toho druhu sci-fi, které tak bytostně nesnáším! Takové to sci-fi, kde si nějaký „chytrý" člověk vymyslí celý, úplně smyšlený svět, kde funguje vše, jak se mu zamane, a existuje tam vše, co si usmyslí. Takový to universum, kde je vše postavené na tom, co to vlastně toho „chytrého" tvůrce napadlo. Takže zkráceně - pí*ovina vycucaná z prstu. Nechci tady řešit film samotný, protože to by bylo na A4 a bylo by to o hovně stejně jako děj této sra*ky, ale chtěl bych spíše rozebrat, co přesně mě na Duně tolik vytáčí. Začal bych asi tím, jak moje spolužačka film zhodnotila: „No jako líbilo se mi to dost. Sice jsem děj moc nepochopila a byl vcelku o ničem, k postavám jsem si moc vztah nevybudovala, protože byly docela chladné, ale mělo to extrémně nádhernou kameru a hudbu a krásný herce a herečky. Takže jo, líbilo se mi to." 🙃. Co na to říct? Asi to, že pokud takto smýšlí všichni, co film hodnotí pozitivně, tak se styďte, protože hodnotit film na základě kamery, hudby a hezkých herců a hereček, ale s*át na děj a akci a zvraty, to je úplně padlé na hlavu. Fakt, se*e mě to. Protože já vím, že takhle se kouká na film většina mých vrstevníků, a je to otřesný. Vždyť v tom filmu se za celých 155 minut NIC NESTALO!!! Plakát s titulkem Začínáme je výstižný natolik, až je to směšné. Proboha, celou tu dobu sledujeme jen nějaký rozjezd nějaké nudné, příliš nadhodnocené ságy!!! Já se celou dobu vrtěl, kontroloval čas na mobilu, zíval, hrál si s prsty, dělal cokoli, abych přežil to dvou a půl hodinové peklo!!! Chci svůj drahocenný čas zpět!... Ale jo, hlavně, že tam máme hezkou kameru, hudbu, herce a herečky, ti to určitě zachrání, určitě. A to ani nemusím myslet ironicky, protože podle procent to stačí. K čemu děj? K ničemu očividně. Stačí mít vše ostatní řemeslně ve špičkové kvalitě a lidi to opominou. Jsem vytočený, že si toto vysloužilo na ČSFD 82% a 25 000 hodnocení. Ve srovnání s tím jsem viděl den předtím 5⭐ slast pro oči jménem Rodinná oslava, která byla ve všem úplně na té nejprofesionálnější a nejkvalitnější úrovni ve srovnání s touto ko*otskou rádoby velkolepou ptákovinou. A víte vy co? Má to jen 6 000 hodnocení a o 3% víc. Je to fér? Není. Tato sra*ka by totiž měla letět daleko níž. Takže vám doporučuji, abyste opravdu pečlivě zvážili, zda si tento film opravdu zasluhuje takové procentuální hodnocení, jaké nyní má. Vyhodnocení: Objektivně bych dal jednu (za řemeslo), ale jelikož je film ztělesněním všeho, co mě nanejvýš u sci-fi filmů a filmů obecně se*e, dávám drtivý odpad! I pozlacené hovno, je stále hovno! ()

Mona-Lisa

ÚŽASNÉ!!! To hlavní-předurčenost Paula se jim tam povedla dostat v každé jeho slze a mimice obličeje. A zbytek obsazení též excelentní. A ta hudba a kamera jsou stvořené pro kino. ()

FeriusParfax

Nepochybně se jedná o jedinečný sci-fi zážitek. Nevím ale, jak by na mě film zapůsobil, kdyby tu nehrála geniální hudba geniálního génia Hanse Zimmra. Film jsem sledovala v poněkud halucinogenním stavu, a tak byl můj zážitek o to epičtější. Chvílemi jsem zavřela oči a nechala vyprávět hudbu. Smrt umělců a známých lidí se mnou nikdy nic nedělá. Až se ale odebere na věčnost tento génius, tak to bude obrovská rána. Pokud jde o samotný film, tak mě zaujaly nejen úžasné herecké výkony, ale i kostýmy, scénář a prostředí. Všechno bylo do detailu promyšlené, přesně se vědělo, kam všechno směřuje, mělo to hlavu a patu. Myslím ale, že filmu samotnému bych dala 3 hvězdy (nejsem úplný fanda echt sci-fi snímků). Díky krásné hudbě se ale hodnocení povýšilo na krásné 4*. Těším se na pokračování. Jen mě trošku mrzí, že jsem si nepočkala ještě alespoň 2 roky, abych se mohla podívat na všechny 3 díly zaráz. ()

tyna97

Ani nevím, co bych měla hodnotit a upřímně beru Dunu jako asi nejvíc divný a nudný „megafilm“, co jsem viděla. Díky délce (a i první čtvrthodině) jsem musela koukat nadvakrát a po závěru odcházím od domácího kina dosti hlavou kroutíc. Nejhorší byly časté oční výpaly a nehezké arabské „aaaaaaaaaa“. O těch lítajících nesmyslnostech všude kolem radši pomlčím. ()

Thire

Neskutečný audio-vizuální zážitek. Rozhodně doporučuji naposlouchat soundtrack před shlédnutím, stojí to za to. Velmi se mi líbilo postupné a plynulé představovaní univerza (žádný 5 minutový prolog), všechno je vysvětleno v momentě, kdy je to potřeba a divák tak není zahlcen informacemi hned ze začátku. Tohle jsou konečně vizuální efekty, které si Duna zaslouží - ztvárnění lodí, vojáků a celkově všech kostýmů, používání štítů, vůbec celá bitva (exploze uvnitř štítů lodí), laserpaly... Líbí se mi i rozmanité hudební motivy pro různé frakce - např. dudy pro Atreidy, nebo hrdelní zpěv pro Sardaukary pokaždé, když se objevili na scéně, člověk tak hned věděl, že jde do tuhého. První shlédnutí (spoilery) - trochu mi vadilo pomalejší tempo v závěrečné fázi (všechno po útoku), hlavně kvůli tomu, že jsem přesně nevěděl, ve které části film skončí. Dále vynechání některých pasáží (banket) a postav (Imperátor, Irulán, Feyd, Hasimir Fenring). Potěšilo by mě, kdyby se např. scéna s banketem objevila v druhém filmu, jako nějaký flashback/vzpomínka. Harkonneni by si také zasloužili více prostoru, trochu víc intrik od Barona a ne jen jednu větu v každé jeho scéně. Na druhou stranu takhle působí tajemněji. Druhé shlédnutí v IMAX - Jelikož první shlédnutí bylo v kině s formátem "Laser ultra 4K", tak IMAX mi přišel prakticky stejný (Samozřejmě rozdíl oproti klasickému kinu je hodně velký). Samotný film se mi podruhé líbil ještě víc, naposlouchaný soundtrack to celé umocňuje. Po druhém shlédnutí je to pro mě čistých 100%. Plánuji na to jít minimálně ještě jednou... ()

anatheman

Předlohu jsem začal číst, ale i přes čtivost mě moc nechytla. Ale řekl jsem si, že zkusím alespoň očekávaný film. Přeci jen s Villeneuvem mám zatím převážně kladné zkušenosti, takže se mi zhlédnutí jeho Duny zdálo jako sázka na jistotu. A... ano, musím říct, že mistr nezklamal, ale patrně mě nepřesvědčil, abych světě Duny věnoval více svého času. I když je tu řada zajímavých věcí. Hlavně tedy boj mezi představenými frakcemi a celkové vykreslení světa. V samotném filmu jsem byl okouzlen představenými scenériemi a nápaditou technikou. Nicméně... ten ústřední příběh okolo Paula je jedno gigantické klišé. Je to zkrátka situace, kdy hlavní hrdina je "chosen one". Takže pokud se vám při tomto vyslovení vybavily jakékoli asociace, tak ty jsou naplněny nepříliš invenčně i zde. Také zde máme pomyslné mistrovství světa v obětování - inu, jak jinak. Také mi nevyhovovala ona technologická nevyváženost světa. Což tedy znamená - máme tady epické vesmírné lodě s devastujícím arsenálem X na zemi bojujeme pouze v brnění s mečíky (WTF?!). Dále musím říct, že po scénáristické stránce je odbytá přibližně poslední půlhodina, která působí trochu paraziticky jakožto prostředek k otevření vrátek k pokračování. Obecně je možné za vrchol filmu považovat jistou sekvenci před zmíněnou půlhodinou. Expozice s představením světa a postav je provedena brilantně. Nevadilo mi ani pomalé tempo, jelikož jsem byl připoután k obrazovce takřka od počátku  Nyní tedy mohu představit výčet kladů. Audiovizuální stránka je prostě v dnešním kontextu takřka bezkonkurenční. Villeneuve dokázal, že se může rovnat kolegům-mágům ze svého oboru. K Scottovi a Nolanovi tedy přidávám i jeho jméno. Je to zkrátka nádhera. Absolutně miluji spojení minimalismu a působivých krajinných scenérií. Jsem též velkým fanouškem "ruchových" soundtracků, když vše okolo hučí. Nyní se o hudební doprovod postaral sám mistr Zimmer a líbilo se mi, že do minimalistického soundtracku ukryl spoustu nápaditých melodií. Jen je třeba je odhalit. Musím pouze podotknout, že ona ruchovost mi už začala ke konci filmu trochu vadit. Trochu jsem se přejedl i schizoidních či zpomalených pasáží (a to mnohdy zbytečných). To ale platí pouze pro tu poslední půlhodinu, která - jak jsem zmínil - byla poněkud odbytá. K hereckému obsazení snad není třeba nic dodávat. Všichni byli skvělí. Mě osobně zaujal Oscar Isaac jakožto vévoda Leto Atreides. Dosti si to dávala i moje oblíbená Rebecca Ferguson. Takže slovo na závěr? Čekání na Dunu se vyplatilo. Jednalo se o působivé dobrodružství, jehož jediným závažnějším nedostatkem jsou zmíněná klišé. Duně tedy uděluji 4 pečeti z 5. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

04.03.2024

První Duna při svém nástupu do kin měla poměrně náročnou pozici. Jednalo se sice o očekávaný blockbuster s nabušenou hereckou sestavou a režijním matadorem za kamerou, do široké distribuce však… (více)

Druhá Duna dorazí o něco dřív

Druhá Duna dorazí o něco dřív

18.11.2023

Premiéra napjatě očekávaného pokračování úspěšné sci-fi Duna z roku 2021 se opět posouvá. Fanoušci se ovšem v tomto případě nemusí vůbec chytat za hlavu, tenhle přesun je pro ně dobrou zprávou.… (více)

Dočkáme se třetí Duny?

Dočkáme se třetí Duny?

29.08.2023

Jedna by byla málo, dvě jsou fajn, ale co takhle tři? Ačkoliv vizionářský režisér Denis Villeneuve (Sicario, Blade Runner 2049) původně zamýšlel zadaptovat velkolepou sci-fi Duna spisovatele Franka… (více)