Duna

• USA Dune: Part One (více)

Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Padišáh imperátor svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště. Jejich jedinou nadějí jsou nedůvěřiví domorodí obyvatelé fremeni, schopní trvale přežít ve vyprahlé pustině. Mohl by Paul Atreides být spasitelem, na kterého tak dlouho čekají? (Vertical Entertainment)

Kesiak

Čítal som aj knihu. Film vsadil viac na audio-vizuálny zážitok v umeleckom podaní. To znamená menej vysvetľovania, dialógov - viacej náznakov, vizuálnej epickosti, pomalší prístup, snaha o maximalizovanie atmosféry. Najväčším mínusom filmu je jeho nedokončenosť v celistvosti deja.  Nevytvára to komplexný, ucelený zážitok. Je vysoká pravdepodobnosť, že s druhou časťou to môže dosiahnuť maximum. V knihe sa buduje viacej paranoidná atmosféra, veľký dôraz sa kladie na vnútorné prežívanie, psychické stavy a rafinované myšlienkové pochody a intrigy. Takisto má kniha trochu inú atmosféru - menej epickú, viacej komornú s množstvom myšlienok, komplexne vykreslené postavy a náboženský mysticizmus, aby som spomenul z najdôležitejších. ()

DEADMANincCZ odpad!

Nejepičtější a nejmasivnější boring shit ever, kterej jsem ani nedokoukal, což se mi stalo u filmu asi podruhý v životě. Možná je mi i trošku fyzicky špatně. Možná hodně. ()

Folky

Snad nikdy jsem neviděl film, u kterého bych měl celou dobu tak silný pocit, že jsem ho měl vidět v kině. Jenže já ho nestihl. A všechny ty úžasné obrazy tak měli poloviční účinek. Snad ho budou znovu dávat, až přijde druhý díl. Naprosto věřím, že pak dám pět hvězdiček. ()

Aurus

Když jsem viděl první trailer tak mě to nezaujalo a když jsem viděl druhý trailer tak mě to taky vůbec nezaujalo. Bylo to v kině a já sem nešel, později jsem začal litovat že jsem nešel ale když jsem to teď dokoukal tak jsem byl rád že sem na tom v kině nebyl protože bych spíše trpěl. Příběh je docela fajn, postavy jsou ovšem docela dost nesympatické, hudba je spíše průměrná, akce tu ujde, efekty jsou na vysoké úrovni, lokace jsou docela zajímavé a kamera filmu je dobrá. Pro mě sklamání, ptáte se proč? Tak jednoduše je tam moc scén kdy se nic neděje a když se tam objeví akce tak to nevypadá špatně ale mohlo to vypadat lépe. Postavy jsou nedostatečně vykreslené. No na druhou část se kouknu ale nic moc odní nečekám. Za mě 2/10. Už nepotřebuji vidět znovu. ()

F.Sucre

Za mě dokonalost. Konečně něco nového, co dodává té současné – nudné – nuzné kinematografii trochu života do ochablých žil. Jen tak dál. ()

strikeman

Tak začalo to slibně. Škoda, že na pokračování budeme čekat roky, jak je v dnešní době dost debilním zvykem... 80% ()

Vabr odpad!

Další z řady projekcí na letním kině, no a rozhodně ta nejhorší! Pozval jsem na to spolužačku, protože jsem věděl, že je velkou fanynkou sci-fi, a doufal, že se mi to také bude líbit (předem chci říct, že jsem si o tom nic nezjišťoval). Ale ejhle! Trefa přímo do toho druhu sci-fi, které tak bytostně nesnáším! Takové to sci-fi, kde si nějaký „chytrý" člověk vymyslí celý, úplně smyšlený svět, kde funguje vše, jak se mu zamane, a existuje tam vše, co si usmyslí. Takový to universum, kde je vše postavené na tom, co to vlastně toho „chytrého" tvůrce napadlo. Takže zkráceně - pí*ovina vycucaná z prstu. Nechci tady řešit film samotný, protože to by bylo na A4 a bylo by to o hovně stejně jako děj této sra*ky, ale chtěl bych spíše rozebrat, co přesně mě na Duně tolik vytáčí. Začal bych asi tím, jak moje spolužačka film zhodnotila: „No jako líbilo se mi to dost. Sice jsem děj moc nepochopila a byl vcelku o ničem, k postavám jsem si moc vztah nevybudovala, protože byly docela chladné, ale mělo to extrémně nádhernou kameru a hudbu a krásný herce a herečky. Takže jo, líbilo se mi to." 🙃. Co na to říct? Asi to, že pokud takto smýšlí všichni, co film hodnotí pozitivně, tak se styďte, protože hodnotit film na základě kamery, hudby a hezkých herců a hereček, ale s*át na děj a akci a zvraty, to je úplně padlé na hlavu. Fakt, se*e mě to. Protože já vím, že takhle se kouká na film většina mých vrstevníků, a je to otřesný. Vždyť v tom filmu se za celých 155 minut NIC NESTALO!!! Plakát s titulkem Začínáme je výstižný natolik, až je to směšné. Proboha, celou tu dobu sledujeme jen nějaký rozjezd nějaké nudné, příliš nadhodnocené ságy!!! Já se celou dobu vrtěl, kontroloval čas na mobilu, zíval, hrál si s prsty, dělal cokoli, abych přežil to dvou a půl hodinové peklo!!! Chci svůj drahocenný čas zpět!... Ale jo, hlavně, že tam máme hezkou kameru, hudbu, herce a herečky, ti to určitě zachrání, určitě. A to ani nemusím myslet ironicky, protože podle procent to stačí. K čemu děj? K ničemu očividně. Stačí mít vše ostatní řemeslně ve špičkové kvalitě a lidi to opominou. Jsem vytočený, že si toto vysloužilo na ČSFD 82% a 25 000 hodnocení. Ve srovnání s tím jsem viděl den předtím 5⭐ slast pro oči jménem Rodinná oslava, která byla ve všem úplně na té nejprofesionálnější a nejkvalitnější úrovni ve srovnání s touto ko*otskou rádoby velkolepou ptákovinou. A víte vy co? Má to jen 6 000 hodnocení a o 3% víc. Je to fér? Není. Tato sra*ka by totiž měla letět daleko níž. Takže vám doporučuji, abyste opravdu pečlivě zvážili, zda si tento film opravdu zasluhuje takové procentuální hodnocení, jaké nyní má. Vyhodnocení: Objektivně bych dal jednu (za řemeslo), ale jelikož je film ztělesněním všeho, co mě nanejvýš u sci-fi filmů a filmů obecně se*e, dávám drtivý odpad! I pozlacené hovno, je stále hovno! ()

GOREGASM

V současnosti byste jen ztěží hledali režiséra, kterému by přídomek "velkolepý" patřil jednoznačněji než Denisi Villeneuvovi. A když se podíváte na jeho poslední pětiletku, tak si klade čím dál odvážnější cíle. Dunu bych mohl zrecenzovat téměř přes kopírák s jeho Blade Runnerem. Obrazový skvost doprovázený jedinečným Zimmerem, za kterým vidíte nejenom trikové kejkle, ale zejména neskutečně autentickou výpravu a bez výjimky odhodlané herce. Všichni jsou do toho ponořeni až po uši. Je to z toho setsakrametsky cítit, až někdy mrazí. Nicméně stejně jako u Blade Runnera tomu chybí vygradované emoce, které by diváka nenechaly jen esteticky vykostěného, ale vybílily by mu mozkovnu pocitově. Klimax to postrádá, a pokud ho Denis nedosáhne ve druhém partu, budu přes veškerou kvalitu nucen redukovat hodnocení o hvězdu dolů. 89% ()

NorseSword24

Jeden z najlepších zážitkov v kine ( a to som tam bol aj s koronou :D). Neskutočný audiovizuál. Jediná vec čo mi vadí je len že príbeh je často pomalí a ťahaví. Ale to množstvo zapamätateľných scén, tie dialógy, tie myšlienky, ta hudba, ta kamera.... Neviem čo tomu vytknúť. Pre mňa je tento film ako Spoločenstvo prsteňa, úvod do niečoho veľkého. ()

panvasik

Za prvé, nikdy jsem nic z tohoto světa nečetl. Za druhé, nikdy jsem z toho světa nic neviděli a za třetí, nevěděl jsem vůbec nic a já šel do toho bez jakéhokoliv očekávání. Vlastně jsem si to pustil jenom, kvůli tomu, že už bylo na čase, protože dvojka už začíná klepat na dveře. Já to sledoval a 150 minut jsem nevěděl co se děje a vůbec ničemu nerozuměl, jenom jsem hltal každý záběr a fakt to bylo bravurní! Musím si o tom nejspíš něco zjistit, protože mi připadá, že si mohu tu dvojku spíš pustit později sám z pohodlí domova, což bych nerad. 7,5/10 ()

SkyCaptain

Krásný vizuál i docela zajímavý příběh, který ovšem v druhé polovině trochu ztrácí. Na ostatní puberťácký digibordel který zaplavuje kina každopádně kouká hezky z patra. ()

FeriusParfax

Nepochybně se jedná o jedinečný sci-fi zážitek. Nevím ale, jak by na mě film zapůsobil, kdyby tu nehrála geniální hudba geniálního génia Hanse Zimmra. Film jsem sledovala v poněkud halucinogenním stavu, a tak byl můj zážitek o to epičtější. Chvílemi jsem zavřela oči a nechala vyprávět hudbu. Smrt umělců a známých lidí se mnou nikdy nic nedělá. Až se ale odebere na věčnost tento génius, tak to bude obrovská rána. Pokud jde o samotný film, tak mě zaujaly nejen úžasné herecké výkony, ale i kostýmy, scénář a prostředí. Všechno bylo do detailu promyšlené, přesně se vědělo, kam všechno směřuje, mělo to hlavu a patu. Myslím ale, že filmu samotnému bych dala 3 hvězdy (nejsem úplný fanda echt sci-fi snímků). Díky krásné hudbě se ale hodnocení povýšilo na krásné 4*. Těším se na pokračování. Jen mě trošku mrzí, že jsem si nepočkala ještě alespoň 2 roky, abych se mohla podívat na všechny 3 díly zaráz. ()

AloeB

Je děsivé si uvědomit, jak ten čas letí, protože ta Duna, která byla nedávno v kinech, je již skoro tři roky stará a teď v kinech jede pokračování. Přiznám se, že jsem původními knihami ani původními adaptacemi nepolíbený, tudíž mohu o Duně mluvit jen jako o filmu. A k němu nelze říct nic než slova chvály, které tu jiní uživatelé celkem pravidelně opakují a s nimiž povětšinou souzním. Úplně očividně je totiž Duna poctivá filmařina, která vypráví děj filmovou páskou, zvukem a obrazem, zas ne až tolik scénářem. Toto je krok tou správnou cestou, protože příběh mocného a ušlechtilého rodu, který byl po spiknutí vyhlazen a zůstal pouze jediný dědic, není moc objevný příběh. Líbivé a ozvláštňující je ovšem jeho zasazení na nemilosrdnou pouštní planetu, jejíž důležitost tkví v cenné droze a kterou obývá quasi arabský národ pouštních lidí. Líbivosti a zvláštnosti pak přidává nezaměnitelná vizuální stránka, která fikční svět jednoduše identifikuje a přidává mu na přitažlivosti - namátkou všechny ty sci-fi designy, kostýmy, technologie, zbraně, vystupování hraběte a fremenské modré oči. Ikoničtí červi jsou kapitola sama o sobě. Další vrstvy, které se podílí na výjimečnosti filmu, tvoří filmová stránka, režie a hlavně střih, a potom samozřejmě špičkové herecké obsazení - výčtem vyčnívajících herců včetně působivého Timothéeho Chalameta bych jen opsal obsazení, proto zmíním jen tři, které jsem si i přes jejich nevelký screentime užíval nejvíce, pochopitelně je to Javier Bardem, jehož zvláštní charisma je na pouštní planetě velmi výrazné; Zendaya, která ze mě dělá Spasitele Duny, protože se mi o ní také zdá ve snech; a překvapivě i Jason Momoa, jehož oholená tvář má vskutku něco do sebe. Řekněme, že jsem teď vypsal důvody, proč je ten film i přes ohraný námět skutečně výborný, proč je i přes pomalé tempo kvalitní a proč se zítra v Yelmu těším na pokračování. Na závěr ještě dodám k mým poznámkách o schematičnosti děje, film nás totiž možná navádí k tomu, že jde o klasický příběh ušlechtilého dědice, který si jde vzít zpět své království, ale jak tu zmiňuje jedna z mých oblíbených uživatelek: "Paul nebude Luke Skywalker ale spíš Michael Corleone", což je něco, k čemuž tichý Villeneuvův narativ tiše směřuje, díky čemuž působí závěr, v němž dojde k souboji a k první krvi, skutečně jako závěr jedné kapitoly. Z toho důvodu nepovažuji konec první části Duny za uťatou první půlku jednoho filmu, ale skutečně za film. ()

domirovec

Denis Villeneuve. Co o tomhle chlapíkovi jenom napsat? Například, že je vynikající rejža? Jo, třeba to. Jeho prostě neskutečný Blade Runner 2049 mě ohromil nehorázně velkým způsobem, takže když teď vyšla ta druhá část jeho Duny, což je nejen kritiky velmi milovaný film, tak jsem se konečně rozhodl podívat na první díl. Stálo to za to? Ano. Bavilo mě to? Ano, i přesto, že pomalejší tempo mi někdy lehce dávalo zabrat, abych se pořád držel v ,,divácké kondici'' (??) a pořádně se soustředil (?!). Přičemž když už jsme u pomalejšího tempa, které mi mimochodem nijak zvlášť hodně nevadilo, tak co takhle příběh, líbil se ti, Domčo (to jsem já, mimochodem) - tak ano, líbil, velmi! Celé je to neskutečně promyšlené, fakt až na kost (?). Je to silně opulentně působící dílo, chvílemi působící až jako naprosté veledílo. Plný počet ale nedám, přece jenom jsem očekával něco.. no, lehounce jiného, ovšem vizuál, hudba, režie - top. Doufám, že druhá část bude na plný počet. Silnější 4/5. ()

maaan

„I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration. I will face my fear. I will permit it to pass over me and through me. And when it has gone past I will turn the inner eye to see its path. Where the fear has gone there will be nothing. Only I will remain.“ ()

gazogazo

Je to epic. Míček letí a druhá polovina rozhodně, jak dopadne celek. Hudba - top. Vizuál a kamera - top. Herci - hodně dobrý. Budování světa taky top. Tak uvidíme dále! ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

17.03.2024

Epickému science fiction v režii Denise Villeneuvea se po osmnácti dnech v kinech velmi slušně daří. V neděli 17. března dosáhl snímek Duna: Část druhá celosvětových tržeb téměř 495 milionů dolarů (z… (více)

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

Duna 2 zdvojnásobuje víkendové tržby jedničky

04.03.2024

První Duna při svém nástupu do kin měla poměrně náročnou pozici. Jednalo se sice o očekávaný blockbuster s nabušenou hereckou sestavou a režijním matadorem za kamerou, do široké distribuce však… (více)

Druhá Duna dorazí o něco dřív

Druhá Duna dorazí o něco dřív

18.11.2023

Premiéra napjatě očekávaného pokračování úspěšné sci-fi Duna z roku 2021 se opět posouvá. Fanoušci se ovšem v tomto případě nemusí vůbec chytat za hlavu, tenhle přesun je pro ně dobrou zprávou.… (více)

Dočkáme se třetí Duny?

Dočkáme se třetí Duny?

29.08.2023

Jedna by byla málo, dvě jsou fajn, ale co takhle tři? Ačkoliv vizionářský režisér Denis Villeneuve (Sicario, Blade Runner 2049) původně zamýšlel zadaptovat velkolepou sci-fi Duna spisovatele Franka… (více)