Losangeleští policisté Martin Riggs a Roger Murtaugh jsou na stopě pašeráků drog. Sledování účetního Lea Getze, který zpronevěřil mafiánské peníze, je přivádí k jihoafrickému diplomatovi Ruddovi. Oba detektivové mají dostatek důkazů, ale Rudd a jeho zabijáci pod rouškou diplomatické imunity nerušeně pracují dál. Riggs, přezdívaný "Smrtonosná zbraň", se uchyluje k nevybíravým metodám. Využije proti Ruddovi i jeho přitažlivou sekretářku. Mezi gangstery a oběma policisty vypukne nevyhlášená válka… Seržant Roger Murtaugh a seržant Martin Riggs z oddělení vražd se zapojili do pronásledování podezřelého vozu. Když pronásledované auto dostihnou, jeho osádka uteče, ale z kufru se vysypou zlaté mince – krugerandy z Jihoafrické republiky, které je zakázáno do USA dovážet. V Jihoafrické republice jsou černoši stále utiskováni, je uznávaná jen bílá rasa. Arjenovi Ruddovi, velvyslanci Jihoafrické republiky v USA, se nelíbí, že přišel o své mince kvůli černému Murtaughovi. V noci se pak k Murtaughovým vloupají maskovaní muži a Rogera a jeho manželku Trish pro výstrahu svážou. Roger si všimne, že muži mluví podobným jazykem jako ti stíhaní z auta... Druhý den rozhodne kapitán Ed Murphy, že Murtaugh s Riggsem budou ochraňovat korunního svědka Lea Getze. Sotva se s Leem seznámí, objeví se zabiják a Murtaugh s Riggsem musejí z hotelu odejít domů k Murtaughovi. Tam jim Leo vysvětlí, že pral peníze z drog. Neví pro koho, ale pamatuje si dům, kde měl jednou schůzku, a Murtaugha s Riggsem tam zavede. Riggs se jde podívat dovnitř a tam se strhne se přestřelka. Jeden z mužů uteče a Murtaugh s Riggsem ho pronásledují, což skončí bouračkou a smrtí pronásledovaného. Pakl se vrátí do domu s posilami a zjistí, že se jedná o dům s diplomatickou imunitou, v němž sídlí Arjen Rudd... Další den Murtaugh zjistí, že má pod záchodovou mísou bombu a musí čekat na pyrotechniky. Murtaugh i Riggs jsou naštvaní a jdou provokovat na konzulát Jihoafrické republiky. Riggs se tam seznámí s Ruddovou sekretářkou Rikou, která přijme jeho pozvání k němu domů. Stráví spolu noc, ale ještě než se rozední, jsou vyhnáni z postele vrtulníky a střelbou. Riggs doprovodí Riku domů, tam je omráčen a probere se až svázaný na molu v přístavu. Pieter mu začne vyprávět, že to on je zodpovědný za smrt jeho manželky a pak ho další dva muži hodí do vody. Riggsovi se podaří se z pout dostat, pod vodou však uvidí i mrtvou Riku. Vydá se mstít... (TV Prima)

MM_Ramone

Z tohto filmu som si zobral rovnaké ponaučenie ako Homer Simpson. Vždy keď idem doma na záchod, tak sa pre istotu kuknem pod misu, či mi tam niekto nenastražil výbušné zariadenie. No ale nie len preto mám rád tento americký akčný krimi thriller. Je to výborné pokračovanie, ktoré ďalej rozvíja osudy dvoch skúsených detektívov z Los Angeles, starého ostrieľaného Rogera Murtaugha (Danny Glover) a jeho divokého kolegu Martina Riggsa (Mel Gibson). V tejto časti sa ku nim pripojil aj potrhnutý mafiánsky účtovník Leo Getz (Joe Pesci). "Smrtonostná zbraň 2" - Zábavná akčná klasika. **** ()

kinej

To co bylo v první „zbrani“, tak dobře načrtnuto, je zde dokonale rozvinuto. Postavy Riggse a Murtaugha jsou tak dobře vymyšlené a kompatibilní, že je možné prodrat je řadami zápletek a pořád to bude fungovat. Riggs, sympatický a občas šílený polda je životní role Mela Gibsona, protože obsahuje přesně ty herecké polohy, které mu nejvíce sednou - šílený vztek a šílená komika. To stejné platí pro usedlého Murtaugha Dannyho Glovera, jehož postavu navíc skvěle doplňují scény rodinného života, které jsou tak dobře napsaném že by divák skoro věřil, že se v rámci nějaké reality show dívá k někomu domů. Chemie herců zde funguje naprosto dokonale, což je tedy zásluhou tady zásluhou geniálního castingu, scénáře ,ať již jej napsal Shane Black, nebo kdo, a režiséra pro kterého je série zbraní jeho životním počinem. ()

sniper18

O žiadnom diely z tejto série nemôžem povedať, že by bol zlý, všetky sú vo svojom žánri nadpriemerom, ale jedine o tomto druhom pokračovaní môžem povedať, že ho mám aj skutočne rád a zatiaľ čo tie ostatné pozerám len v rámci série raz za pár rokov, tento si nemám problém pozrieť kedykoľvek samostatne. Zatiaľ čo prvý diel bol taký temnejší a umiernenejší a tie neskoršie zase úplne odľahčené a dynamické, tak jedine táto dvojka plnohodnotne skombinovala klady všetkých týchto štýlov. A tak je tu poriadne svižná žánrová zábava bez jediného hluchého miesta, ktorá má v rámci série nielen najatraktívnejšiu zápletku, problémy s diplomatmi, ktorí sa nezastavia pred ničím a tak im musí hlavné duo ukázať, že ich nedotknuteľnosť je len zdanlivá, ale aj najvýraznejšie akčné, humorné, ale aj dramatické momenty. A tak tu som mal skutočne pocit, že jedna vydarená scéna strieda druhú a úroveň filmu sa neustále len zvyšuje, až vygraduje v záverečnej tretine a toto je už nielen vrchol série, ale čistá akčná klasika, túto časť jednoducho milujem. Vylepšili sa aj postavy, hlavne Mel Gibson, ktorý je tu už prakticky dokonalý, nielen, že je s ním často zábava, ale keď sa nahnevá, tak je to prvotriedny blázon a mašina na vraždenie, z ktorej ide strach, Danny Glover si drží svoj štandard, pričom chémia medzi nimi je už tentoraz výborná, opäť plno sympatických vedľajších postáv, či už staré, ale aj nové, hlavne Gibsonova nová láska a výborní záporáci, ktorí už síce nie sú obsadení tak známymi hercami, ako predtým, výnimkou je jedine charizmatický Joss Ackland ako ich šéf, ale inak ma bavili ešte viac, v priebehu filmu sú strety medzi kladnou a zápornou stranou tak dobre vyhrotené, že sa nedá netešiť na ich konfrontáciu. Rozporuplne na mňa pôsobí jedine Joe Pesci, určite tu má niečo do seba a plno jeho replík sa mi páčilo, len jednoducho celkovo takéto postavy moc nemusím a hlavne v akčnom žánri. Akcie je už tentoraz plno, je veľkolepá, rozmanitá, samozrejme perfektne natočená a aj ideálne drsná. Dlhší čas ju tvoria hlavne samé naháňačky, ale posledná tretina ponúkne aj pár skvelých prestreliek a drsných likvidácií a toto ma už veľmi bavilo. Rovnako humor ponúkne najlepšie scény z celej série, na časti ako bomba na toalete, televízna reklama alebo odlákanie pozornosti rozhovorom o odchode do juhoafrickej republiky sa len tak nezabúda. A režijne je to opäť prvotriedna práca. Takže po všetkých stránkach rozhodne najlepší diel série, zápletka, akcia, humor, atmosféra a postavy už nikdy neboli tak vydarené. 78% ()

Lateef

Stejně dobře jako napoprvé. Nadprůměrně zábavné. Úvod zalitý odlesky zlatých krugrrandů, pak skvělá rošáda s automobily zakončená letícím surfovým prknem, pravé vyhazovací rameno, zaminovaná záchodová mísa... K Murtaughovi s Riggsem se přidala vyloženě komická postava Lea Getze, která ačkoliv malá vzrůstem Joea Pesciho, ani náhodou nedřepí někde vzadu, spíš je právě zdrojem všemožných akčních nebo vtipných situací. Chudák Riggs, na ženský zatím kliku neměl, a ti bastardi mu je likvidují skoro před očima. Závěr se plní vystřílenými náboji, hroby zase členy jihoafrického konzulátu. Zrušení diplomatické imunity luxusní! Celkově pestré, zábavné, hláškoidní i pomstychtivé. Když jsem si to nedávno půjčoval na dvd, sakra dobře jsem se ve videopůjčovně rozhlížel, jestli nestojím náhodou na igelitu... 228 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

Frajer42

Tak tento díl kráčí ve šlápějích výborné jedničky a dokoce si troufám tvrdit, že kráčí před ní. Ve srovnání s prvním dílem se rozrostl komediální prvek, a to dost značně. Kdopak se může pochlubit, že má doma šprcgumovník. Naprosto precizní dialogy. Vtip prakticky v každém okamžiku, i když byste to nejméně čekali. Mě se tohle prostě líbí. Lepší * * * *. ()

• V přístavu Riggs (Mel Gibson) vystřílí celý zásobník do jednoho z protivníků. Když k němu však poté přijde blíž, nejsou v jeho těle vidět žádné střelné rány. (CrownThomas)
  • Ve scéně, kdy Leo Getz (Joe Pesci) uklízí Riggsův dům, můžete slyšet píseň „I'm Not Scared“ britské skupiny Eighth Wonder. Jako zpěvačka v ní působila Patsy Kensit, která ve filmu hraje Riku vand den Haas, asistentku Arjena Rudda (Joss Ackland) (HellFire)