X-Men: První třída

• USA X-Men: First Class (více)
USA, 2011, 126 min

Režie:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (více)

Malému Erikovi, který se s matkou dostal do koncentračního tábora, zastřelí Sebastian Shaw, jenž zde působí jako vyšetřovatel, jeho maminku přímo před očima, aby ho donutil pohybovat s předměty. Erik totiž při svém příchodu do tábora dokázal otevřít silou vůle bránu v okamžiku, kdy ho oddělovali od jeho matky. Ve stejné době malý Charles v bytě svých rodičů v Londýně nachytá v kuchyni ženu, která se vydává za jeho matku, ale když ji obviní, že je zlodějka, žena se změní v malou modrou mutantku Raven. Je po válce a Charles se uchází o místo na univerzitě a doprovází ho krásná žena, jeho kamarádka Raven. Raven také dospěla a umí na sebe brát jakoukoliv podobu. V té době Erik hledá po světě Shawa, aby se mu pomstil. Zároveň agentka americké tajné služby MacTaggertová zjistí, že Shaw je nebezpečný zločinec, který se snaží rozpoutat světovou válku mezi USA a Sovětským svazem. MacTaggertová přijde také na to, že Shaw není jen tak nějaký zločinec; je obklopen podivnými mutanty, které za sebe nechává dělat špinavou práci a kteří disponují schopnostmi, jež obyčejný člověk nemá. MacTaggertová se proto rozhodne najít na univerzitě vědce Charlese Xaviera, aby jí pomohl Shawa dopadnout. Tím není nikdo jiný než onen malý Charles... Charles Xavier díky svým telepatickým schopnostem přesvědčí šéfy ze CIA a je společně s MacTaggertovou do špionáže zapojen. Ve chvíli, kdy se Charlesovi a MacTaggertové podaří Shawa najít, zrovna bojuje s Erikem, jenž ho konečně našel. Shawovi se ale ze souboje podaří uniknout a Charles jentaktak Erika zachrání. MacTaggertová, Charles a Erik se dají dohromady, aby porazili Shawa, o němž teď vědí, že pracuje pro Sovětský svaz... Charles a Erik se rozhodnou najít po světě dostatek mutantů, kteří by jim vedle Raven pomohli v boji proti Shawovi. Několik mutantů se jim podaří objevit a získat pro spolupráci se CIA. Následně se Charles a Erik vydávají do Ruska, aby chytili Shawa. Shaw však vymyslel úskok – do Ruska poslal pouze svou mutantskou pomocnici Emmu a sám připravil s několika dalšími mutanty útok na centrálu CIA. Útok se mu podaří, centrálu dobude a lidské agenty zabije. Následně nabízí mutantům, kteří dosud byli s Charlesem a Erikem, aby se k němu přidali a spolu s ním zničili lidstvo... Na místě také zabije mutanta Darwina, který se nechce vzdát. Na jeho stranu se přidává mutantka Angel a další mutant. Po návratu na základnu jsou Erik a Charles rozhodnuti zbylé mutanty proti Shawovi a jeho poskokům vyškolit. Shaw v Rusku zatím zmanipuluje ruské generály, aby rozmístili rakety na Kubu jako odpověď na americké rakety, které vydíráním amerického generála nechal Shaw rozmístit v Turecku. Zdá se, že USA a Sovětský svaz směřují k jaderné válce... (TV Prima)

moviesfan

Pro mě nejlepší film z této série. Naprosto skvělý děj, herci a o akci ani nemluvím. Tohle se zkrátka hodně povedlo. ()

joehot

X-menovské univerzum mám moc rád. Filmy Matthew Vaughna žeru. Mohlo z tohohle vyjít něco špatného? A věřte mi, i moje (doopravdy) velká očekávání byla splněna. Dechberoucí akce, žvanící stránka vůbec nevadí, skvělý Fassbender a slza v oku při jedné scéně. Perfektní. Oscara pro Hugha Jackmana. ()

Zeebonk

Komentář se mi nedopatřením smazal, ale byl vážně dobrý, nacpal jsem do něj vše mého názoru na sérii až po prcání zdravotních sestřiček, teď je každopádně v tahu, tak použijte fantazii. ()

M.Macho

First class dělá radost v mnoha ohledech. Prvně asi v tom, že navázala na Singera a dala Xmenům opět chytrou a depresivní šíři. Zároveň jejich příjemné tempo a skvělé obsazení rozeznívá ty nejjemější genomy. Žádný detail, žádná pozdější mutace i motivace postav nezůstala nevyužita. Zároveň si myslím, že příjemně propojuje skvělé první dva díly, ne tak dobrou ale stále snesitelnou trojku i ten podivuhodný pokus s Wolverinem. Což mi připomíná, že mezi tou vší nádherou se do příběhu vloudily i dějiny a důležité postavy (opravdu "Wolfi" v hospodě neměl chybu). Skvělé, důstojné "předpokračování". ()

liquido26

X Men nejsou žádná moje srdcovka, ale ze všech pěti filmů, které byli o těchto hrdinech zatím vyprodukovány, mě tento bavil nejvíc, a proto jej také hodnotím pěti hvězdičkama, oproti čtyřem, které jsem udělil těm ostatním. Nicméně to by samo o sobě bylo na plný počet ještě málo. Tito noví X Meni nemají jediné hluché místo, které by nudilo. S akcí se celý film šetří, ale závěr je opravdu skvostný a působivý. Také se mi líbilo zasazení do skutečných politických událostí 40. a 60. let. A navíc byli pro hlavní role vybráni skvělí představitelé. Obzvláště mě bavil Magneto. ()

zablaga

Skvelé komixové spracovanie, zaujímavý a výborne natočený príbeh. Fassbender samozrejme dominuje, ale ani iným hercom nemám čo vytknúť:)) "Go fuck yourself!".. ()

Marek1991

Podľa mňa jednoznačne najlepší film z X-Men ságy. Ohľadom kubánskej krízy je tu dosť chýb a je prerobená, ale na druhej strane sa jedná o vedecko fantastický film, ktorý tieto udalosti priblížil najmä mladšej generácii. Film je veľmi efektný, skvelá kamera, neobyčajné scénky, výborná hudba a kamera, presvedčiví hlavní herci a najmä rozumné reči. Taktiež poukazuje na nepochopenie sa v zásadných veciach, veci ktoré nás robia dobrými a zlými, na ohavnosť pomsty a mnohé iné psychologické záležitosti. Tento film skvelo nadviazal na predošlé filmy, priam brilantne sa vrátil do minulosti. Bol som veľmi milo prekvapený, moderný vedecko fantastický film, ktorý podľa mňa spĺňa mnohé kritériá aj čo sa týka akčnosti, poukazuje na rozdiely medzi mladosťou a pokročilou dospelosťou, najmä čo sa týka psychiky. Je zábavný, má mnohé zaujímavé hlášky, vlastne mu nemám veľmi čo vyčítať, okrem vecí spomínaných na začiatku môjho komentára. Mutácia je vývoj, všetci postupne dospievame a v určitom zmysle sa to nebije ani s mojou vierou, ak je to správne pochopené. Mrzela ma akurát nenaplnená láska profesora X. Ak ste tento film ešte nevideli, zaobstarajte si príjemné prostredie a želám vám, aby ste si ho užili aspoň tak ako ja. ()

Crazer

Asi si tu každý najde vše, od napětí přes vtip až kapku romantiky. Bavily mě zajímavé prostřihy při zaškolování nováčků a díky těmto novodobým kouskům mě nepřetržitě udržely v pohotovosti. Film výborný, další noví originální mutanti. Docela mě pobavila scénka s Hughem Jackmanem, který si zahrál dvacet sekund ve filmu. Vynikající Michael Fassbender, prostě každý by chtěl být Magnetem :) ()

Torision

Nejvděčnější, nejpromyšlenější a asi i nejzábavnější dosavadní díl X-Menů, kterej využívá všechen potenciál. Převážná část filmu se točí kolem Xaviera, Magneta a jejich záporáka o ideologii o začlenění mutantů do společnosti resp. jejich nadvládě. Ještě o drobet líp se tu pracuje s charaktery postav, které jsou tu výborně zpracované a každá s vlastním vývojem (největším asi Beast a Mistique). Nic tu není zbytečně naaranžované a jen na efekt, takže jsem si každou akční scénu dokázal vychutnat, i když se tu s nimi celkem šetří. A obsazení filmu považuju za obří EIPIC WIN, protože jak na McAvoye s Fassbenderem, tak i na všechny mladý herce byla radost pohledět. Vlastně jediný, co se mi na tom filmu nelíbilo, byl ten mutant Azazel. ()

PauloZ

Je to skvělé, perfektně to odekrývá dění a situaci před úvodním filmem x-menů a původní vztah Profesora X s Magnetem. Určitě to každému rozšíří x-menovský obzor a pro milovníky to bude slast. Velice dobře se na to dívá, postavy a efekty cool (Bacon a Fassbender jsou moc dobří), scénář s tématikou 3. světové je velmi kvalitní a řežie Vaughna nemohla dopadnout zle. Z mé strany to má ale rezervy co se megalomanosti a epičnosti týče a částmi mohl být děj rozvedenější. 4* si to určitě zaslouží, ale na pět tomu chybí větší pompéznost. ()

FFilipCZ

No, popravdě jsem od toho čekal víc. Hlavně od slibného začátku. Někdo tady filmové efekty vychvaluje, mě přijdou spíše přitažené za uši a připálené. Stejně jako dost prazvláštní superschopnosti, to mi tam snad vadilo uplně nejvíc! Už aby vyšel další díl, abych si spravil chuť na tuhle sérii. Dále už snad nebudu nic psát, jen že souhlasím s komentáři IQ Tiqe a Mallinaliho. ()

Astaroth12

Kde začala jednotka, tam začala aj táto časť a dozvedáme sa dalšie skutočnosti a podrobnosti o x-menoch a to hlavne o tých najdôležitejších. Branie nových x-menov bolo zaujímavé, ale nemalo to žiadny dostatočný efekt, lebo motýlia víla, žiabromen alebo velká noha, tak na x-menoch sa teraz šetrilo a v spracovaný tiež neboli na takej úrovni akú som očakával. Vadili mi aj herci, vobec som sa s nimi nevedel stotožniť, neboli najlepšie vybratý. Triky stále vynikajúce, príbeh prepracovaný, ale má aj viacero chybičiek, ale 4* si zaslúži. ()

Džany

"Go fuck yourself!" Upřímně, čekal jsem více. Více akce, střelby, mutantů, akce, mutantů a střelby. Vizuálně je Vaughnovo dílo perfektní a nepostrádá ani svižné tempo, ale stejně mi tu něco jaksi chybí, to něco čeho i Bryan Singer dosáhl až v X - Men 2. Navíc většina děje a takzvaných zvratů (většinou pro ty, kteří komiksy moc neznají) se provařilo už v traileru. Naopak potěšil Azazel (Flemynga jsem vůbec nepoznal), scéna v Argentinském baru, herecký výkon Michaela Fassbendera a samozřejmě několika sekundová cameo rolička Hugha Jackmana, která mě na celém filmu pobavila určitě nejvíce. Sečteno a podtrženo, letní blockbuster, který se určitě vyplatí vidět v kině. Znalost předchozích (respektive 'budoucích') dílů vřele vítána. ()

Kryton

X-Men: First Class přesně sedí k prvním dvěma X-menům. Naprosto perfektně zapadne! Dokonce (a možná to bude rouhání) je Vaughn místy lepší než Singer (o tom, že je lepší než Ratner není pochyb). Po excelentním KICK-ASS jsem neměl pochyb, že by si neporadil s daleko slavnější předlohou. Namíchal skvělý koktejl z psychologické sondáže postav s skvělými akčními scénami a také umí odlehčit zábavnou vsuvkou jako je výcvik či hledání mutantů. Rozhodně se budete chytře bavit a klidně bych zvládl i o hodinu více materiálu. Z ústřední dvojice sice více ční Magneto (elektrizující Michael Fassbender) ale Profesor X alias James McAvaoy nebyl jen do počtu. Však právě on je vždy jen za ramenem každé z postav a říká jim co by měli lépe udělat. Já vám tedy vsunu do hlavy myšlenku: "Jděte do kina na X-men: First Class! Nebudete litovat!". Doufám, že film slušně vydělá (tolik pochvalných recenzí se dlouho nevidí) a bude tu zakrátko další díl. Neměnit však režiséra, protože už v minulosti se to nevyplatilo a naopak to kvalitu série srazilo na úroveň zručně natočené akční komiksové trojky, ale bez myšlení. Pro mě jeden z TOP filmů roku a nebojím se to říct. P.S.: cameo (spoiler) Wolverine pobavilo P.S.S.: Na konci není žádná speciální scéna - každopádně vzdejte úctu tvůrcům a počkejte do konce (nejsou tak dlouhé titulky nebojte se)! ()

ledzepfan

Moc jsem tomu nevěřil ale je to nakonec fakt dobrý, zábavný a svižný x-menovský biják...Jen je tam docela dost-pro mě-rušivých prvků a detailů a tak zůstanu-tak trochu-při zemi se čtyřma hvězdama(převedeno do čísel cca 75%) :) ()

draggo

Po dvou ne-zcela zdařilých pokračováních se xmenovská série vrací opět na výsluní. Pod vedením Matthewa Vaughna se zrodil téměř perfektní prequel, kterýu mě zabodoval na všech frontách. Příběh dokáže překvapit i dojmout a zároveň je skvěle pospojovaný s dřívějšími díly a osvětluje mnohé jejich části. Měl jsem lehké obavy, jak zvládnou všichni herečtí nováčci odehrát mladší verze ostřílených veteránů, ale ty vzaly po pár minutách za své. Všichni byli výteční, a hlavně, do série se nám opět vrátila ona propracovanost každé jednotlivé postavy. Ano, i když je zde spousta skvělých akčních scén a výtečných efektů, film opět staví hlavně na takových věcech jako příběh, scénář a postavy. Nemám si nač stěžovat, X-meni jsou ve výborných rukou, těším se na další díl. /90% a 5*/ ()

Adasin

Za mě nejlepší X-Meni, a film, který pro mě znamená opravdu hodně. Nejenže mi představil režiséra Matthewa Vaughna, výborné herce Jamese McAvoye, Michaela Fassbendera a zajímavého skladatele Henryho Jackmana - všichni jsou stále mými oblíbenými tvůrci, ale hlavně je to film, který se mi dostal pod kůži tak, že jsem byla ochotná sledovat jej i ve velmi nuzných podmínkách (třeba na miniaturní obrazovce starého mobilu od Samsungu... prostě jsem tyhle X-Meny musela vidět znova). Tím spíš nikdy nepřestanu litovat, že jsem na X-Men: První třída nešla do kina, protože kdybych se k tomu tehdy donutila (já na ten plakát zírala na Zličíně v Cinema City!), tak bych šla nejméně pětkrát. Proč mě tenhle film tak pohltil? Samozřejmě je tu skvělá akce skvěle využívající schopností všech mutantů, snad nikdo nepřišel zkrátka - i když se třeba na plátně moc neohřál, i jeho schopnost měla v ději filmu své opodstatnění. I speciální triky se povedly (až na Azazelův ocas absentující v jedné scéně, ale to jsem ochotná odpustit). Zejména ti, co nadávají na přeplácané CGI, by zde měli ocenit bohaté využití prostetik a praktických efektů. CGI vůbec je tu přehledné, nikdy není znát, že by do filmu něco "nepatřilo." Tohle má ale hodně filmů. Ne, to, proč jsem tímhle filmem byla jeden čas posedlá, jsou postavy a příběh - příběh dvou přátel na pozadí Kubánské krize (úžasný retro feeling). K vyhrocené situaci se nakonec každý z přátel postaví jinak (ne to není spoiler, přecejenom to, že se rozejdou víme už dávno). Největším potěšením je pro mě ovšem sledovat, jak se setkali, a jak se jejich vztah vyvíjel. Nemalý podíl na tom jistě má i perfektní casting, kdy oba hlavní představitelé jsou takoví borci, že pak válcují všechny ostatní ještě ve třech dalších filmech, a i svoje předchůdce z filmů předchozích. Tady to naštěstí není, že by ostatní byli úplně mimo. Naopak, casting je vyšperkovaný i pro nejmenší role (fandy jistě potěší např. Michael Ironside). Speciální pochvalu si ode mě zaslouží Jennifer Lawrence, protože zde se jedná o její doposavaď nejlepší výkon, kdy nepřehrává a jako nerozhodná postava funguje skvěle. I její vzhled se povedl, oceňuji, že Vaughn držel vzhledu ze Singeorvých filmů (zvláštní, že sám Singer se v dalších dílech toho vzhledu nedržel a Mystique s každým filmem víc a víc bledla, podobně to bylo s Beastem). Film dobře pracuje i s otázkou, jak by to vypadalo, kdyby na Zemi existovali mutanti. To samozřejmě šlo už Singerovi, ale Vaughn okolo vystavěl ještě lepší příběh a ještě lepší herce a i díky fyzickému kontaktu (všimněte si, že v Singerových původních filmech se Magneto s Profesorem sotva dotknou) jsou zde emoce intenzivnější. Můj prožitek z filmu ještě umocnilo několik drobností: skvěle napsaný motiv pomsty a ztráty rodičů, Beastova linie nebo nejlepší vizualizace Charlesových schopností. Nejlepší soundtrack, jaký Henry Jackman dosud vytvořil, je tak už jen třešničkou na lahodném dortu. P.S.: Wolverinovo cameo je jedno z nejlepších ve filmech vůbec. 10/10 () (méně) (více)

Krt.Ek

Vrátilo mě to do dětství. Jako náctiletý jsem X-Meny miloval (žádný Batman, žádný Superman; kultovní komiksovou adaptací pro mě byla dvojice Singerových filmů), a tenhle film mně potvrdil, že to nikam nezmizelo. Dobrou zprávu je, že jsou tu nějaké filmy této série, které jsem ještě neviděl. Mám tedy pořád co dělat. 85% ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku