Temný rytíř povstal

• USA The Dark Knight Rises (více)
USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Předloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Hudba:

Hans Zimmer

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul (více)

Zdánlivě bezstarostný život města je vykoupen obří lží o neposkvrněném hrdinovi, o němž není veřejnosti známo, že přešel na temnou stranu síly. Tím, kdo na sebe vzal hříchy Harveyho Denta a přijal vinu za jeho smrt, je Batman.  Všechno se ale změní s příchodem prohnané zlodějky, která přijde k Bruceovi domů ukrást otisky jeho prstů. Jejím prostřednictvím se Batman dostává na stopu podzemního hnutí, v jehož čele stojí terorista Bane. Díky zradě je však Wayne uvězněn v kobce, o níž kolují pověsti, že se v ní Bane narodil. Ten mezitím dostává prostor k realizaci svého megalomanského plánu totálního ochromení Gothamu. Donutí to Batmana znovu nasadit svou masku a temnou kápi? (TV Nova)

besik

Další výborný počin Christophera Nolana, film má velmi svižné tempo, které končí hezkým vyvrcholením a uzavřením trilogie. Nolan vybral opět perfektního záporáka, Hardy se role zhostil na výbornou, ale překonat Ledgera prakticky nešlo. 90% ()

666Carnage

Na Banea jsem se opravdu těšil! Hardy je neuvětelně velká nasraná hora svalů, co dá Batmanovi fakt zabrat jak fyzicky tak psychycky. Jeho hlas je neuvěřitelně líbovej mému uchu. Jen prosim vás nikdo nekoukejte na tento film v češtině!!! Zprznili to jak mohli! Je fakt, že spousta scén byla naprosto zbytečná, jako dlouhý záběr na odnášení bomby a našlo by se toho i víc. Ale jako zakončení trilogiie je to perfektní a film sem si užil:) Jo a škoda, že tam nebylo víc záběru s Kočkou na motorce :) Moc pěkný uplý obleček :D ()

YoZo8

Tak ako ohodnotiť tento Nolanov veľkofilm ? Tak ako Návrat temného rytiera neprekonal Temného rytiera, tak ani Bane nepreskočil kolegu zloducha Jokera. Najprv by som povedal čo sa mi nepáčilo. Anne Hathaway a jej catwoman bola podľa môjho názoru úplne zbytočná postava a film by sa v pohode zaobišiel aj bez nej. Okrem toho, svoju mačaciu krásku Anne nehrala nejak presvedčivo a aj tie jej bitky boli strohé. Tak isto sa dá polemizovať aj o postave Josepha Gordona-Levitta. Ďalšia vec ktorá mi vadila bola, že Batman všetko prežil namiesto toho, aby svojou smrťou spečatil koniec trilógie. Bojové scény medzi Batmanom a Baneom boli na moje gusto slabé a nič extra. Smrť Banea mohla byť tiež trošku viac vznešenejšia ako len pouhe odpálenie. Dalo by sa povedať ešte veľa nedostatkov, ktoré mi vadili, ale tiež by som rád pár veci vyzdvihol. A to napríklad herecké výkony Marion Cotillard a Toma Hardyho s polkou tváre. Týchto dvoch hercoch už sledujem dlhšiu dobu a ich hranie sa mi nesmierne páči. Dej a jeho spletitosť sa mi tiež pozdávala. Bale, Morgan, Oldman a Caine zahrali svoj štandard z predošlých časti, čo bohate stačilo. Réžia Ch. Nolana a hudba H. Zimmera je kapitola sama o sebe. Čiže vynikajúca. Ako dôstojne ukončenie tejto Batmanskej trilógie to rozhodne stálo za to, no ku grandióznosti jej ešte veľa chýbalo. ()

BlackTom

"Myslíš, že tma je tvůj spojenec... Ale jen jsi se na ni adaptoval. Já se ve tmě narodil. Vychovala mě... Světlo jsem nespatřil, dokud jsem nebyl dospělý muž. A to už mě pouze oslepovalo... Stíny tě zrazují, protože patří mně." Monštruózne, asi tak nejak by sa dalo jednoslovne charakterizovať, aký tento film je. Tyler Durden sa vymanil zo svojej podivnej schizofrenickej existencie a ožil, aby predviedol, čo v skutočnosti zamýšľa. Rok 2012 bol masakrálne plodný a okrem dokonalých Avengers, ktorí síce operovali z úplne iného súdka a s väčšími možnosťami, priviedol na svet aj záver Nolanovej über ságy o Temnom rytierovi. A kto sa odosobní a hodnotí objektívne, teda kto neočakáva nový Dark Knight (ten je len jeden a ehm, bez Heatha Ledgera by len ťažko fungoval), ale uskromní sa a očakáva "len" posledné slová padlého hrdinu, či jednoducho ďalší film brilantného režiséra novej vlny, určite nebude sklamaný. Nolanovi sa totiž podaril majstrovský kúsok, dať priestor všetkým postavám a neurobiť z nich len plytkých sekundantov Batmanovi a Baneovi, ale tiež pohrať sa s charaktermi postáv (Banea mi v konečnom dôsledku prišlo ľúto), či rovno zmeniť im od základov identitu a na vrchol toho všetkého urobiť z najnenávidenejšej postavy batmanovského univerza sympaťáka a zaklincovať to dokonale krásnym koncom, ktorý mi po všetkých tých dejových WTF?! zvratoch vyčaroval na chrbte aj príjemné zimomriavky. Navrch, silná anarchistická metafora o prevziatí vlády nad mestom a vložení moci naspäť do rúk ľudu. Nie, s Dark Knight sa to porovnávať nedá a ani nesmie, pretože toto je úplne iný príbeh. A tak sa mi to páči. ()

Kuny27

Velice zajímavé. Parádní zápletka a děj, super efekty. Úžasný konec. Bohužel mě to zas tolik nepohltilo a to je u takovéhoto filmu obrovsky potřeba. Takže co se týče filmu 5*, ale celkové mé hodnocení zůstává na vysokých 4. Tom Hardy byl fakt dost dobrý! Film ve mě vyvolal velmi smíšené pocity, až jsem si říkal, co vlastně chci dát za hodnocení. Rozhodně stojí za zhlédnutí! ()

Dr. Wolfenstein

Před premiérou tohoto dílu jsem počítal s tím, že Nolan nám v každém případě předvede precizní filmařinu, což se nakonec stalo, ale zaroveň jsem měl i na paměti, že předchozí film byl zkrátka vyjímečným dílem a překonat jej bude obtížné ba dokonce nemožné. Ve spoustě věcí trojka dvojku nepřekonala a podle mě to byl hlavně děj. Zatímco Temný rytíř byl šílenou jízdou nasebe se vršících dějových zvratů, jež na Batmana, jeho spolupracovníky, blízké a časem i jeho nepřátele přichystal psychopatický Joker. Můj první dojem z Temný rytíř povstal byl poněkud rozpačitý a navíc postavy Banea a Catwoman narozdíl od Jokera a Two-Face, nejsou pávě moje nejoblíbenější. Rozdíl mezi druhým a třetím dílem je hlavně v povaze hlavního záporaka, která určuje tempo příběhu. Joker je šílený psychopat což se promítlo do chaotického pekla jenž kolem sebe rozpoutal, zatímco Bane je postupně se blížící hrozba, která se pomalu krade k vašim dveřím a v momentě kdy ji jej spatříte je již pozdě. Okamžitě vás srazí na kolena a vychutná si vaši agónii než vám definitivně zlomí vaz. Tak nějak by se dal popsat i děj třetího pokračovíní netopýřího muže, který se po dlouhém odpočinku musí vrátit opět do boje v mocným nepřítelem. Nolan mě při volbě herců pro všechny záporáky šťastnou ruku, ale největším esem se podle mě nakonec stal Tom Hardy coby Bane. Když se poprvé utkal s Batmanem, bylo to poprvé v celé trilogii, kdy jsem měl o zdraví svého oblíbeného komksového hrdiny vážně obavy. Bane v jeho podání je neuvěřilně sebejistou a charismatickou postavou (vdechnout své postavě tolik emocí i s makou skoro přes celý ksicht, je vážně hodné obdivu). Anne Hathaway v roli Catwoman byla nakonec rovněž perfektní. Nakonec si mě více získalo pomalé drcení nepřítelé než chaotické šílenství a Bane se ukázal býl tím dokonalým nepřítelem pro uzavření tohoto příběhu i celé trilogie. Hlavní hrdina tu dostal protivníka, kterého aby porazil, musel nejdříve překonat sám sebe. ()

bari68

Dynamické, akčné a znovu Nolanovsky vybrúsené do takmer posledného detailu. K tým pár nedokonalostiam radím ten typicky americký záverečný sentiment, či niektoré nelogické ťahy. Inak, ale veľká poklona ,,The Dark Knight Rises,, za priblíženie sa kvalitou k jeho výbornému staršiemu bratovi. ()

joora1

Batman od Nolana je prostě extratřída. Klenot mezi komiksy. Špinavý a prohnilý Gotham s čirým zlem v podání Banea je dechberoucí. Vývoj Bruce Waynea od začátku do konce se mi hodně líbil. Musel s vypětím všech sil čelit všemu a všem, neměl to opravdu jednoduché. K tomu zde výborně dělala (nejen) roznožky Catwoman a Alfred předvedl opět své brilantní herecké umění. Co také jiného čekat od Michaela Caina. V tom je síla novodobého Batmana. I vedlejší postavy jsou tak skvělé, že prostě není místa, které by bylo slabé ani na vteřinu. Policista JGL , kladný hrdina, který se nebojí nikoho a ničeho nebo nezničitelný detektiv Gary Oldman, či nestárnoucí Morgan Freeman. Jedna skvělá postava vedle druhé. Prostě po Temném rytíři s Jokerem to už jednoduše nemohlo být lepší, jenže tak nějak se ukázalo, že mohlo. Nolan překonává laťku jako Sergej Bubka v nejlepších letech a navíc s takovou dávkou emocí, že si člověk po odchodu z kina řekne jediné slovo. Nářez. ()

HiddenDragon

Posledni dil Nolanovy trilogie (odehravajici se osm let po "Dark Knightovi" [2008]) jsem videl v IMAXu, ale ani doma na blurayi neztraci sve omamne kouzlo. Monumentalni hudebne samansky motiv "rise" utvari atmosferu celeho filmu a nuti divaka podupavat bojovne do rytmu :) Par dejovych momentu je rek bych prevzato z Millerova komiksu "Dark Knight Returns" (1986, jako animak 2012/2013), i kdyz postavy jsou jine. Catwoman je prijemnym zpestrenim jiz znameho hereckeho seskupeni Bale/Caine/Freeman. Bane jako padouch je zajimava volba, i kdyz mu Nolan upravil vizaz, aby pusobil realneji. Toma Hardyho alias mladickeho zaporaka ze "Star Treku X Nemesis" (2002) bych v nem ale nepoznal. Holt deset let, kila navic, fitko a maska udelaji divy. I tema jakehosi socialniho prevratu je velmi aktualni - v dobe nataceni (aniz by to melo souvislost s filmem) lide blokovali Wall Street, a socialni pnuti nejen v US ale celosvetove si myslim upadat nebude, spise naopak. A muzeme jen doufat, ze bude aspon stagnovat. I kdyz anarchie ma v historii sve nezastupitelne misto - kde by dnes byla Francie bez cervence 1789, nebo Cesko bez cervence 1419, a nakonec i Rusko bez sveho rijna (spravneji listopadu) 1917. Presto jak vime, revoluce v dusledku pozira sve deti, a jsou i mnohem mirumilovnejsi prostredky, jak usilovat o pokrok. Treba Batmanovo vznasedlo :) aneb jak by rekl Nicholson "kde on jen bere ty uzasne hracky" :) "Dark Knight Rises" ma ale i vybornou pointu, kdyz ho vidite poprve. Ovsem dojemny zaver si uzijete i podesate ;) Hozena rukavice, Robin a otevreny konec...ceka na dalsiho "Nolana". Jsem zvedav, jestli to nejak propoji, anebo "Batflecka" napasuji do uplne jineho kontextu... Kazdopadne jiz zmineny Milleruv komiks tezi v druhe pulce prave ze souboje se Supermanem, takze se nechme prekvapit... ()

iXtr3m3

Fenomenálne zakončenie fenomenálnej trilógie. Tam, kde sa Marvel opája efektami a audiovizuálnymi orgiami, tam ho DC drví atmosférou, dramatickosťou a temnotou... ()

Han22

Komentář obsahuje SPOILERY! Poslední z Nolanových Batmanů se mnou bojoval. Naladěn na notu Marvelovek je těžké přeorientovat se na Nolanův způsob vyprávění. Ten totiž nikam nespěchá, rozehrává své realistické drama na téma Batman na šíři dvou a půl hodin bez titulků a to se bez nudy neobejde. První půlku se tak nic extra neděje. Máme tu spoustu postav, jejich motivací, často dlouhé monology, ale bez akce, napětí či vzrušení. Batman či spíše Bruce Wayne je zlomený stárnoucí muž, komisař Gordon nosí hrozné tajemství, je tu Catwoman která nevěří v nový začátek, protože minulost ji v digitální době dožene a je tu jasný sociální podtext - boháči s luxusními večírky vs. děti z ulice, které nemají jinou možnost, než práci v kanálech. Záporák je celkem trapná gorila s maskou (ne ani v kresleném seriálu jsem Bana moc rád neměl) a jeho plán netušíme. Občas dojde k slušné scéně, ale nic co by fandu Avengers zvedlo ze židle. A pak přijde druhá půlka, kdy se Bane se svou armádou žoldáků zmocní města v záloze s neutrinovou bombou a začne desetihvězdičková jízda. Vláda lidu, lidové soudy, "volba" smrti, armáda ochotná střílet do prchajících, partyzánský odboj... je to tak reálné, až z toho mrazí. Každá postava nakonec dojde svého naplnění, včetně jednoho brutálního zvratu a jednoho nejasně smutného finále. Když si do toho promítnu dnešní situaci tak si říkám takhle nějak to bude vypadat? Až vypukne buď občanská válka s islámem, nebo na návštěvu přijde armáda "dobrovolníků" Vladimíra Iljiče Putina? Každopádně ač předchozí film byl jednozačně lepší díky famóznímu Jokerovi, dávám i trojce těžce vydřených pět hvězdiček. ()

Zagros

Po naprosto geniální dvojce byla očekávání všech přímo neúměrná. Dle mě především díky tomu má většinu lidí výhrady, ale i tak je film hodnocen skvěle. Podobné je to i u mě. Ani nevím, co jsem vlastně čekal. Film je sám o sobě skvělý, jen už to nebyl ten wow efekt. Na dobré se zkrátka zvyká rychle. Výtky by sice byly, ale pro mě bude třetí Nolanův Batman především velmi důstojné zakončení celé série s výtečnou hudbou, která patřila mezi mé nejposlouchanější soundtracky. Když budu mít někdy čas, velmi rád si celou sérii dám ještě jednou a to nejlépe najednou. ()

Loki_Six

"Home, where I learned the truth about despair, as will you. There's a reason why this prison is the worst hell on earth... Hope. Every man who has ventured here over the centuries has looked up to the light and imagined climbing to freedom. So easy... So simple... And like shipwrecked men turning to sea water from uncontrollable thirst, many have died trying. I learned here that there can be no true despair without hope. So, as I terrorize Gotham, I will feed its people hope to poison their souls. I will let them believe they can survive so that you can watch them clamoring over each other to "stay in the sun." You can watch me torture an entire city and when you have truly understood the depth of your failure, we will fulfill Ra's al Ghul's destiny... We will destroy Gotham and then, when it is done and Gotham is ashes, then you have my permission to die." ()

Milano33

Ohromujúce zakončenie The Dark Knight trilógie. Vskutku išlo o odvážne nalozenie s postavou Batmana. Nové postavy boli úžasné, hviezdné posili nesklamali. Napätie sa dalo priam až krájať, naozaj nedalo ani chvíľu vydýchnuť, príbeh ma naprosto pohltil a nechal som sa len unášať neustále stúpajúcou sa gradáciou. Bolo vážne pôsobivé sledovať rozklad ľudskej spoločnosti, to, čo dokáže spraviť strach s morálkou a hodnotami bežných ľudí. Nádej na spásu síce stále je, ale je čoraz viacej upozadená. Témy su skutočne silné a myšlienkami, ktorá sa týkala posilňovania ľudského ducha, bolo ozaj silná. ()

sQelle

Završení komiksové trilogie o temném detektivovi, který chce jen ochránit své město, je bravurní. Uzavírá se tu několik linek a celé to krásně sepne. Jsem rád, že někdo jako Nolan se rozhodl přiblížit komiks světu, tak jak jsme si ho před tím asi nepředstavovali. Doby kdy si hrdinu člověk představil v elasťácích a přes ně navlíklé svítivě zářící slipy je právě i díky Nolanovi tabu. Škoda, že jsme se nedočkali čtvrtého pokračování s Robinem a nevytasil se ještě nějaký ikonický záporák pro Gottham. ()

Gogo333

Pro mě rozhodně nejslabší díl triologie. Příběh jsem už někde viděl jen nevim zda v nějakým jiným filmu nebo četl v komixu. Marion mi byla jasná hned od začátku a ostatní zvraty taky. Nejvíc mi vadil hlas Banea, vůbec mi k němu neseděl, rozhodně měli nechat ten původní, který byl slyšet v prvním traileru. Docela trapný a umělý mi přišli i souboje mezi Batmanem a Banem. O tom, že Batman dostane výprask, pak 80 dní dělá kliky a dostane radu od slepce ala Yoda a hned je z něj ten největší borec, který zvládne vše a podobný trapárny, který jsou vidět skoro v každým filmu nebudu ani zmiňovat. A co se mi líbilo? Hudba byla výborná (už několik dní prakticky nonstop poslouchám), vzhledově to taky nebylo špatný, Bane je drsňák a sluší mu to víc než v Batman a Robin a Anne Hathaway jako zlodějka Selina mě hodně bavila a pěkně se na ní koukalo, jen nechápu proč se o ní před filmem všude mluvilo jako Catwoman, když s ní neměla nic společnýho. Ale tipuji, že v dalším díle se na ni v této roli můžem těšit a jak napověděl konec tak i na Robina. Hodnocení: docela uvažuji o 3*, ale zatim to nechám takle a časem třeba ještě změnim po dalším zhlédnutí. A menší spoiler na závěr pro neznalé komixu - Batman si s Marion zadělal na synka Damiena. ()

Janega

Chcel som napísať dlhú recenziu, no tento film vo mne zanechal taký zážitok, že vlastne ani neviem, ako to riadne vyjadriť. Monumentálne epické finále so všetkým, čo k tomu patrí, zmysluplný dej, dych berúca akcia, prekvapivé zvraty, skvelé herecké výkony, pompézna hudba, technická stránka dokonalá, ale i odpustiteľné nedostatky a nakoniec neočakávaný záver, ktorý asi nik nečakal. Áno, Temný rytier povstal v plnej sile (hlavne na konci filmu). Toto nie je koniec, toto je začiatok. A ak si myslíte, že na základe môjho komentáru som nenáročný divák, tak nech. Aspoň som si film riadne užil. ()

Nový Batman bude rekordně dlouhý

10.11.2019

Joker bude lámat rekordy

Joker bude lámat rekordy

05.10.2019

Podle posledních čísel serveru Deadline to vypadá, že z komiksového Jokera, jenž tento víkend vstoupil do kin v USA a dalších 74 zemích po celém světě, bude pořádný hit. Rkový snímek pojednávající o… (více)