Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

major.warren

Best of Fincher. Vrcholná práce s technikou (střih a zejména zvuk), hudbou, herci, mizanscénou. Může se zdát, že se režisér v kontextu své tvorby dosti opakuje; opět téma sériových vražd, opět mysterie první kategorie. Avšak teprve v Mužích, kteří nenávidí ženy dosáhl jako filmař nejen vyrovnanosti, ale i absolutní preciznosti co se týče jednoty narace a stylu, které tentokrát uměle nepřebijí odbočkou k samoúčelnému strašení (viz. Sedm, Zodiac). Craig jako Mikael Blomkvist je skutečně skvělý, nicméně filmu kraluje nikoliv on, nýbrž hackerka Lisbeth Salanderová, jejíž tvář do paměti diváků neodmyslitelně vtiskla  Rooney Mara. Titulkový "Immigrant Song" nabudí divácké choutky a pak už si Fincher jede svou královskou cestu, skrze níž mi dokázal, že je opravdu velký filmař. ()

salalala

Fincher tohle umí dokonale, o tom žádná. Obávám se však, že problém Mužů, kteří nenávidí ženy bude v tom, že většina lidí očekává něco ve stylu Sedm, dostanou ale spíš něco ve stylu Zodiaca. Určitě to ale není špatně, jen to může někoho zklamat. Fincher naprosto geniálně buduje atmosféru, která vydrží celou dobu. Je až neskutečné, jak dokáže být dvouapůlhodinový film napínavý s minimem akčních scén. Zmiňované zobrazení znásilnění je syrové a přímo fyzické a na diváka přenáší úzkost hlavní hrdinky. Herci jsou bez zbytku vynikající, jak nebondovský Craig, tak Skarsgard, Plummer, hlavně ale Rooney Mara. Je znát, že její postava má obří potenciál a Fincher by snad nejraději rezignoval na detektivní linii a věnoval se pouze jí. Upřímně se mu ani moc nedivím, ale film na to někdy dojíždí. Motivace Lisbeth z něj není úplně jasná, což trošku mrzí. Čtyři dávám hlavně proto, že Fincherův přístup mi připomíná studenta, který si stránku po stránce poctivě přečte knihu (klidně víckrát), aby ji převyprávěl spolužákům, ale ona ho vůbec nezaujala. Mám ale dojem, že další díly nebudou, neb Fincher to elegantně uzavřel. Možná, že pro jeho kariéru je to jen a jen dobře. Rozhodně bych si to ale dal ještě jednou. 80% ()

kovi55

Neustále si musím opakovat, proč v takovém žanru jako je drama, musíme nacházet i pasáže s vtipnou tématikou, které vtipné sice jsou, ale do filmu se prostě nehodí. Dalším faktem, který shazuje hodnocení dolů, je nepříliž rychlý start a hodně nudný konec. Film by tak mohl mít pod 2 hodiny a nikomu by to vůbec nevadilo. Za pozdvihnutí, ale ovšem stojí oba herecké výkony dvou hlavních herců. 65% ()

Tuskík

Není to nejlepší Fincherův film ani nejlepší detektivka, pátrací linie je zde lehce odbytá na úkor neuvěřitelně nabitého příběhu a vykreslení postav. Nicméně jsem se nenudil ani chvíli, vtažen do děje jsem byl maximálně. Velkou měrou je to díky Fincherovu preciznímu promyšlení každé scény. Měl jsem dojem, že vše působí a graduje tak, jak má. Co ale za atmosféru a působení filmu může podle mě nejvíc, je úchvatně depresivní (přesto krásně melodická) a podmanivá hudba pánů z NIN, osobně mi přijde soundtrack k tomuto filmu propracovanější, než ten na Social Network. Však se taky dělal 14 měsíců. Proto nechápu komisi akademie, která dělá, jako by nebyl. Dalším velkým plusem filmu jsou výkony herců, především Rooney Mary, která si díky tomuto filmu vysloužila místo v mé Top 10. Málokdy je k vidění, aby herečka hrála tak, že se nepodobá svým ostatním rolím nejenom vzhledem, ale prostě ničím. Nečetl jsem knihu, neviděl jsem předchozí film, nešel jsem na tento film s žádným očekáváním, a dostal jsem něco, co jsem dosud neviděl. A baví mě to i po několikerém shlédnutí, což se mi u tak dlouhého filmu moc často nestává. ()

FilmFan24

Temný thriller podle už podruhé a v krátkém čase, zfilmované veleúspěšné knižní Larssonovy předlohy. Naznačené tajemství, úžasné úvodní titulky a už to jede! Celek podmalovaný vypiplanou hudbou nebo chceteli psychodelickými zvuky pánů Reznora a Rosse. Pečlivě budovaná atmosféra, jak to snad umí jen Fincher, provází celý tento spletitý kriminální příběh, kde stačí ukázat "jen" pár fotek zavražděných žen a začíná se zvedat žaludek. Takových poctivých kriminálek se rodí velmi málo. Když ještě režisér má talentu na rozdávání a k tomu herce, kteří vdechnou svým postavám život, je vyhráno. V žádném případě se nejedná o remake, ale o další možné převedení knihy na filmové plátno. Osobně se mi líbila jak první švédská verze, ale tahle Fincherova přece jen o něco víc...Už se těším na další setkání s dívkou s dračím tetováním Rooney Marou a investigativní novinářem Craigem... ()

Duotone28

Kvalitný pohľad na knižnú trilógiu z Fincherovej strany, ale aj tak si myslím...že sa mohol radšej pustit do iného projektu, keď toto bolo zfilmované len nedávno svédsko/dánskou stranou...ktorá to navyše zmákla bravúrne. Preto tento movie som už vobec nepotreboval! Ale je zas pravda, že škandinávske movie ani zdaleka nie sú tak komerčné, a obyčajný konzument sa k ním vobec nedostane, lebo je vo vedomí, že movie existuju len tie, ktoré sa premietajú v kine. A preto tento škandinávsky projekt vôbec nepoznal, a Fincherova vecička ho luxusne potešila...lebo kvalitná určite je. Nazdar ()

togaf

Četla jsme knihy, viděla švédskou verzi a přesto jsem si Fincherovu adaptaci náramě užila. Srovnávat tenhle film s tím švédským opravdu nemá smysl. Ač oba vyprávějí totéž, není to srovanatelné. Švédská verze měla ovšem jedno velké plus. Švédštinu. Angličtina prokládaná švédštinou - skol! - mi sem moc neseděle. To je ovšem jediná výtka. A to je u mě, věčného rejpala, opravdu zázrak. Možná po dalším shlédnutí zvednu na pět. ()

K.B.L.

Úvodní titulky - husí kůže po těle, závěr - husí kůže po těle. Předlohu jsem nečetla, takže jsem netušila, co mě čeká, a to, čeho jsem se dočkala, bylo supr. Procítěnost, promotanost, svěží tempo, zvláštnost postav, vygradovanej závěr, člověk musel myslet, aby to pobíral, prostě další parádní Fincherův film, na který se musim podívat znovu (páč nebudu si nic nalhávat, uplně všechno mi napoprvé do sebe nezapadlo). ()

Aleee89

(viděno 30. 1. 2012) Nečetla jsem knihu, neviděla jsem původní švédský film a abych byla upřímná, ani jedno z toho mě neláká. Americká verze Mužů, kteří nenávidí ženy je však povedená. Rooney Mara i Daniel Craig odvedli dobrou práci na poli hereckém, Fincher odvedl dobrou práci na režisérské sesli. Učinil z filmu dílo, které nenudí a dokáže udržet divákovu pozornost, i když má v podstatě předpoklady k tomu, aby nudit mohlo, protože to není látka, která by se na plátně vyjímala sama od sebe. Zkrátka a dobře, Fincher to měl pevně v rukou a na výsledku to je znát. ()

Foma

Srovnávání s originálem je asi logický, ale únavný. Jako samo o sobě to je výborný, Craig se hodně poved´, Robin Wright taky, Lisbeth oproti originálu hodně zjemnila, taková zamilovaná puberťačka z ní je, což je oproti původní Lisbeth trochu šok. Jen si říkám, že snad Fincher spolejhal na to, že všichni viděli původní filom nebo četli knížku, protože si nejsem, jist, že by mi bylo všechno jasný, kdybych to už dopředu nevěděl. ()

Dont

Režijně mi přišlo zručnější Fincherovo zpracování, ale do detailního porovnávání se pouštět nebudu. Abych byl objektivní, musel bych si původní švédský film pustit znova, protože už je to pár let, a hlavně jsem ani nikdy neviděl jeho prodlouženou verzi. Co ale rozhodně můžu říct, že Noomi Rapace mi na Lisbeth seděla mnohem víc, naopak Danielu Craigovi podle mě role Michaela sedla dokonale. Nejlepší je stejně knížka, ale to je celkem normální, není jednoduché nacpat všechno do dvou až tří hodin, aby se nic důležitého nevynechalo. V tomto případě se to myslím podařilo zpracovat úspěšně. ()

Skip

Škoda, že jsem neviděl pouze tuto verzi, protože ta severská byla hodně zprasená. David Fincher je skvělý režisér a povedlo se mu natočit film, který má tu správnou atmosféru, mnohem lépe korespondující s knižní predlohou. Rovněž herecké obsazení bylo mnohem lepší. ()

Reesam

Neliší se moc od švédské verze, ale i tak to má něco do sebe. Scénář se z 90% drží předlohy, což oceňuji. Napínavé, tajemné..Fincher umí. Z filmu by mohl být fajn požitek, kdybych nevěděla, kdo je vrahem a co je s Harriet. A co bych měla pozvednout jsou začáteční titulky. Něco tak dokonalého jsem dlouho neviděla! Herecké obsazení byla správná volba. Rooney mi zpočátku vůbec nesedla, ale zahrála Lisbeth dobře, zatímco Daniel zahrál Mikaela úžasně! Celou dobu mě hypnotizovaly jeho modré oči. ()

Petaxis

Americkou verzi mám radši, než tu švédskou. Věrněji se drží knižní předlohy. Rooney Mara je naprosto skvělá, Daniela Craiga mám taky ráda a David Fincher už je jen třešničkou na dortu. ()

Hamaradža

Trochu (veľmi) previnilo dávam plný počet prakticky zbytočnému poameričtenému remaku, ale perfekcionista Fincher (obzvlášť v spojení s Reznorom) je moja srdcovka a hoci som mu tu spočiatku neveril, zas a znova ma dostal na kolená. ()

Eldrick

Fincher úplně na jinym levelu ve srovnání s původní švédskou adaptací. Manifest inteligentních outsiderů-asociálů, kteří se perou se světem, do kterýho nepatří, což je společný prvek Fincherovy tvorby a tak trochu nepřiznaný autobiografický prvek, protože Fincher ty postavy miluje, protože se v nich sám vidí a právě podle toho si vybírá, který filmy natočí. Vypiplané do detailu. Hlubší a s emocionálním dopadem na diváka narozdíl od originálu. Po SE7EN a FIGHT CLUB, film, který jsem od Finchera viděl nejčastěji právě kvůli těm postavám a celkovýmu vibu. ()

Sheldra

Mám neodbytnej dojem, že se někteří diváci ocitli v klasické pasti očekávání – Fincher točí takový a makový filmy, podle předlohy tam nemělo chybět tohle a tamto, ale zase naopak se nám do filmu nehodí něco jinýho, a bla bla. Já bych měla návrh, co s tím: každý si natočíme svoje vlastní Muže a budeme to porovnávat, jak se komu povedlo naplnit představy ostatních. Kurňa, co čekáte? Že natočí remake scénu po scéně stejný? Že se bude více držet předlohy, nebo naopak jí udělá po svým? Možná by se vůbec mohla napsat celá kniha znovu a celý by se to předělalo do více zfilmovatelný podoby. Sice by to teda byl úplně jinej příběh, ale více by padnul do noty filmových znalců a fajnšmekrů, kterými se to tu jen hemží. Chápu, že se nikdo nezavděčí všem, ale tady je obzvlášť dobře vidět, kolik lidí by mohlo převzít roli Brouka Pytlíka. Seznam rad pro věčný reptaly: je tam moc lidí, takže do kina prosím povinně notýsek; taky by to chtělo přečíst si předlohu, abyste nebyli zmatení, ale na druhou stranu ji nečtěte zase moc podrobně, abyste nepřišli o překvapení. Pak ta znásilňovací scéna: hlavně si ujasněte, jestli jste neposkvrněný katoličky, protože pak si zavažte oči, a pokud naopak ne, tak si naopak přineste nějaký hodně drsný porno, abyste si tuhle chvíli trošku líp vychutnali. Nejlíp i pouta a nějaký to nářadí, aby to byl intenzivnější zážitek. A hlavně si prosím vás nezapomeňte nechat po ruce vypínač mozku – někomu to přijde jako film k zamyšlení, někdo ho zase doporučuje vypnout, a nikdy nevíte, kdy vám osobně může asi tak dojít, kdo je vrah. No není to s tímhle filmem vůbec jednoduchý... Jo a Oscara Fincher nedostane, ani nominaci (Fincher je moc konvenční, Reznor s Rossem zase moc mimo tabulky), tak jestli má vůbec cenu si to pouštět... Tak to bychom měli shrnutí doporučení. Můj názor: Zatím jsem asi žádnej bezchybnej film neviděla a doufám, že ani neuvidím – byla by to skoro stejná nuda, jako potkat dokonalýho chlapa. Kdybych měla srovnat švédskou a americkou verzi; 1. je temnější, civilnější a s jednoduššími postavami, 2. drsnější, lépe natočená a lépe odsejpající, přičemž postavy jsou mnohem zajímavější a mnohovrstevnatější (obzvlášť je to vidět u Lisbeth, kdy Noomina je jenom drsná, zatímco Roonina naopak o něco křehčí a líp zahraná). Craig taky válí. Soundrack je naprosto geniální (podle mě dokonce lepší než Social Network, a ten přitom zbožňuju). Fincher je skvělej řemeslník a vyčítat mu, že se odchýlil od švédského tempa a stylu, je naprosto nesmyslný – když chce někdo udělat remake (obzvlášť dva roky po vzniku předlohy), tak nějak předpokládám, že si ho chce udělat po svým – jinak by asi ani nemělo smysl ze na něj koukat. ()

Lauri

Po zhlédnutí švédské verze musím své hodnocení rapidně změnit. Precizní dílo se v americké verzi samozřejmě schovává, nicméně emoce, jaké jsem cítila ze severského předchůdce se nedají nahradit vůbec ničím. Mrazivá atmosféra nechybí, lepší podkladová hudba se těžko najde, ale jak jsem žasla nad detaily a snadno pochopitelnými dialogy ve švédském příběhu, Fincherova verze se u mě v tu ránu potopila o pár levelů níž. V porovnání je totiž západnější verze strašně plochá, studiová, bez emocí. Největší plus v podobě Rooney Mara zůstává, i když Noomi Rapace slušně špatně na paty. A jelikož je švédská verze o třídu výš než americká, musím snížit z maxima hned o 2 hvězdičky, což mě z pochopitelných důvodů (jako Fincherova velká obdivovatelka) mrzí. A ještě více mě mrzí, že se do tohoto projektu vůbec pouštěl, protože ve finále mi z toho vyšel jeden velký plagiát. Srovnání se bohužel nevyhnu. Snažila jsem se, zde máte výsledek. ()

rastlinka

Napokon som sa rozhodla, že zmením hodnotenie a dám filmu preda len 5*. Zaslúži si to. Noomi Rapace bola čoby Lisbeth Salander v mojich očiach neprekonateľná, ale stala sa zvláštna vec a ja teraz neviem, či sa mi viac nepáči Rooney Mara:) Každopádne, americké spracovanie výslednému efektu neuškodilo a už iba tie úvodné titulky... nie som jediná, čo to spomína, ale nedá mi to - páni, to bolo niečo! ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno