Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

Scénář:

Steven Zaillian

Kamera:

Jeff Cronenweth

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Steven Berkoff, Robin Wright, Yorick van Wageningen, Joely Richardson, Geraldine James (více)

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

Terva

Při úvodních titulcích jsem myslel, že koukám na Terminátora. Natočeno podle stejnojmenné knihy Stiega Larssona. Naomi Rapace byla v roli Elizabeth ošklivější, milejší a později i krásnější než Rooney Mara. Daniela Craiga snad ani nebudu komentovat - nemám ho moc v oblibě. Navíc si myslím, že američané natočili Stockholm i Hedestad ošklivější a že ve skutečnosti vypadají tato místa hezčejc. CITÁT - V zimě je tu hezky....... Ve filmu je slyšet Orinoko flow od Enyi. ()

kepiash

Když přečtu vynikající knihu, film natočený podle ní bývá často zklamáním. Něco podobného jsem čekal i v tomto případě a proto jsem se filmu dlouho vyhýbal. Nyní musím přiznat, že jsem příjemně překvapen a že jsem se mýlil. Možná hraje roli i právě ona uplynuvší delší doba od přečtení knihy, kdy už si nepamatuji úplně všechny detaily, nevím. V každém případě to Fincher vzal za správný konec a já se skvěle bavil. ()

Chermy

Další z nekonečných Fincherovek. Pokud jste nepropadli Zodiacovi a přišel vám dlouhý, pravděpodobně si moc neužijete ani Muže, kteří nenávidí ženy. Oproti Zodiacovi jsou ale Muži trochu filmovější a překvapivě se ve scénáři našlo hodně míst pro vtípkování, což oceňuji. Přestože jsem se docela bavil, nemá film takový spád jako Sedm a jde divákovi daleko méně naproti. Přiznám se, že jsem nepochopil zdaleka všechny zvraty a pointy, takže si to asi budu muset pustit víckrát. Osobně to jako vadu na kráse nevidím... ()

MrCreosote

V rámci konvenčních kriminálních thrillerů špička. Chápu výtky směrem Fincherovi, že to není "film od srdce", ale ta péče, jakou Mužům věnoval, se musí ocenit. V důsledku totiž nejde o vyšetřování starých zločinů a odhalování vraha se vším, co k tomu patří, ale o obě hlavní postavy vyděděnců (Blomkvist je persona non grata ve veřejném životě a Lisbeth nejdříve opatrně zkoumáme, než si k ní vytvoříme vztah). V první půli je pozornost jasně směřována k hlavní hrdince, ač má zpočátku paradoxně méně prostoru než Blomkvistovo vyšetřování, které působí jako nedůležitá maličkost. Teprve po spojení obou protagonistů se dosud zaseknuté vyšetřování rozjede a i my začneme postavám přicházet na kloub. Fincher zde odvedl podobnou práci jako v Zodiacovi nebo The Social Network - zhušťuje čas i prostor, nedopřává oddech a film je tak řádově o desítky minut kratší, než by byl v rukou jiného režiséra. K ruce má osvědčené spolupracovníky od kameramana Cronenwetha až po skladatelskou dvojici Trent Reznor & Atticus Ross, jejichž soundtrack je mistrovským dílem sám o sobě - splývá a prolíná se s prostředím a dotváří atmosféru nejistoty. Z téhle adaptace vychází vítězně jednoznačně Rooney Mara, jejíž Lisbeth je i přes počáteční diváckou nepřístupnost a neuchopitelnost skvělou postavou, která mě v závěru dojala až k slzám. P.S. Doznívání filmu byl snad ještě větší zážitek, než projekce samotná. ()

moviesfan

Neviděl jsem původní film, ale s tímto jsem byl velmi spokojen snad po všech stránkách. I přes dlouhou délku mi film poměrně utíkal a Fincherův styl mi opět sedl. Mám nutkání se podívat znovu. ()

JayZak

Chirurgicky přesná adaptace, která je občas chladnější než by bylo záhodno. V okamžicích, kdy máme možnost nahlédnout pod kůži hlavních hrdinů, je film silný, ale v rychlém sledu předvádění různých detektivních faktů a rodinných kliček takové okamžiky občas zanikají - jsou tak rychlé, že se nemáme čas plně ztotožnit. Přesto mi přišla psychologická motivace postav poměrně jasná a zejména za Lisbeth dávám body nahoru - abych oponoval Tetsuovi, její osobní zájem jsem z příslušných scén neměl problém poznat. Výborné je i herecké ztvárnění, Rooney Mara je svým divným způsobem zajímavá a přitažlivá a Daniel Craig přesvědčivě vyvrátil předešlá skeptická očekávání. Trochu mě zklamalo vyvrcholení detektivní zápletky, kdy jsem při odhalení vraha necítil ten správný "wow" efekt, prostě se to stalo. Využití Enyi bylo nicméně výborné. Protahovaný závěr kompaktnosti filmu nepřispěl, zejména zvláštní sekvence letů tam a zpátky Mrs. M: I Lisbeth Hunt. Jak už jsem však naznačil v úvodu, řemeslná stránka byla chirurgicky přesná, Fincher využil maximálních možností scénáře, ať už to byla kamera, střih či zvuk. U něj byla výborná provázanost s hudbou a dějem na plátně, kdy např. ve scéně Lisbeth se sociálním pracovníkem byl slyšet nepříjemný zvuk, u nějž aspoň mně osobně nebylo zpočátku jasné, jestli je to ve filmu nebo ne, a výborně pomáhal stupňovat nervozitu scény. Stejně tak i u jiných scén hudba Reznora s Rossem úspěšně slouží jako nervózní podklad, nenápadně proudící pod probíhajícími obrázky na plátně. (Mj. švédskou verzi jsem neviděl, tak nemohu srovnávat.) ()

JohnCZ

Průměrný krimi příběh natažený o hodinu navíc skrze flashbacky a ohromně zdlouhavý epilog. Ačkoli je film po formální stránce takřka bezchybný, chyběla mu tak nějak duše či náboj, díky čemuž jsem druhou polovinu spíše protrpěl. Předloha, hádám, bude mnohem drsnější a co víc, mnohem komplexnější. Fincher umí, ale umí lépe. ()

svik

Film mi v celkovém pohledu vyšel jako průměrný. Do plusu bych vychválil jednotlivé momentky v podání Rooney, které dávali filmu trochu dynamiky. Z pohledu dramatu musím vychválit promyšlený příběh, nicméně jako mínus vidím zbytečně dlouhé filozofické scény. ()

corpsy

Špičková kriminálka, ktorá svojou komplexnosťou sadne naozaj len majstrovi typu David Fincher. Občas je to až príliš rýchle, komplikované a nekonzistentné, ale skvelý scenár to stále drží rozumne nad hladinou. Fincher sa opäť vizuálne vybláznil, nie síce s takou erekciou ako napr. pri FIGHT CLUB, ale v rámci žánru je to určite nadštandardné. K hercom poviem len jedno - Rooney Mara. Tá pri našom sledovaní jej stvárnenia postavy, resp. jej postava dodáva človeku silu a nádeje do lepších začiatkov, alebo aspoň koncov a stáva sa tak nepriamo hrdinkou odcudzenej generácie, ktorá stratila svoje postavenie v tomto svete. A pre niektorých mladých ( mužských ) divákov sa možno stane akýmsi Thomasom Andersonom 21. storočia. ()

tomeš

Tak toto není film pro mě. Zbytečné, prvoplánové, příliš dlouhé. Míra násilí mi přišla zhůvěřile samoúčelná, příběh byl poslepovaný ze všeho možného, jen aby to bylo trendy (vraždy, sex, výstřední vyšetřovatelka, účty na Kajmanských ostrovech) a nakonec to bylo tak překombinované, až z toho jde hlava kolem. Povedlo se to pěkně nasmínat - za to jedna hvězda - a Trent Reznor se na hudbě vyřádil, nicméně s filmem souvisela pramálo. Pokud jste nečetli knižní předlohu (což byl zjevně případ poloviny osazenstva kina) nebo nechcete film srovnat s nedávným švédským originálem, návštěvu kina si ušetřete. ()

Skrk

No nic moc Davide. Po filmařské stránce nemám co vytknout, scénář mi přišel celkem inteligentní, ústřední dvojice (Craig a Mara) dobří a Trent Reznor a Atticus Ross složili opět dechberoucí hudbu. Co ale naplat, když film jako celek vypadá až příliš "zakázkově" a z Fincherova stylu tu příliš nevidím? Nejdepresivnějším zážitkem roku, čímž se chlubí v traileru bych trochu nepřeháněl, jelikož jediné, co tu tak nějak vyvolává mírnou depresi je právě Reznorova hudba. Nominace na Oscara na nejlepší kameru mi přijde celkem zcestná, jelikož zase tolik dobrá není. Úvodní titulky jsou sice pěkné až bondovské, ale nějak nechápu spojitost s filmem. A abych nezapomněl, během filmu jsem se místy pěkně nudil. ()

Bubble74

Moje skepse o zbytečnosti Fincherova remaku se mi potvrdila. Bylo jasné, že technicky to bude vymakanější, jak by ne, když zacinkala tučnější sumička. Jenže ten hollywoodský, velkopanský styl se nezapře a já postrádala onu mrazivou, syrovou atmosféru originálu. Navíc mi vůbec nesedla hlavní představitelka. Rooney Mara vypadala jak zapšklá smažka a ne jak geniální hackerka s temnou minulostí. Ani jsem vůbec nepobrala smysl jejich prazvláštních přízvuků. ()

villon17

Ukradenej švédskej bestseller, jenom aby měli amíci vlastní hollywoodskou verzi. Zpracovaný by to jinak bylo parádně, ale myslela jsem, že filmaři jsou aspoň trochu kolegové, a tohle se prostě nedělá. Švédská verze neni o nic horší, tady měli čas poučit se z chyb, který byly vytýkaný PRVNÍ verzi. Navíc začátek mi přišel jako další bondovka s Craigem. ()

joehot

Co do zpracování takřka bezchybný film (protože je však Fincher známý detailista, tak i po zaměření se na detaily pár chybek objevíte), který se však nemůže zbavit pachutě zbytečnosti - na své si tedy nejvíce přijdou ti diváci, kteří nepřišli do kontaktu s původní švédskou verzí, která je ve Fincherově verzi až na drobné rozdíly v pointě vyšetřování scénu po scéně přepapouškována. Úvodní intro je doopravdy geniální ve svém spojení hudby a obrazu, jak tvrdí spousta nadšených komentářů, ale tímto způsobem je takový i každý dobrý videoklip. ()

Marek1991

Väčšina Fincherových filmov doteraz bola v podstate skvelá. Vadil mi len jeho film o Votrelcovi, no teraz opäť nezahral na moju nôtu. Zdá sa, že niečo okopíroval, no tak hrozne to dopadlo, že raz to pre mňa stačilo. Skoro tri hodiny šedivého nudného filmu, plného sexu, násilia, odplaty a otrasnej Rooney Mara plus pre mňa neherca Daniela Craiga, ktorý akoby vedel len jeden výraz tváre, tak to mi túto detektívku ohromne znepríjemnilo. Finchera som doteraz považoval za jedného z mojich 10 obľúbených režisérov, no po tomto diele budem uvažovať, či som robil dobre. Je to snáď pre vás nejak náučné, že nad tým niektorí žasnete? Je to tak zábavné, či tak akčné? Alebo sa bojíte filmu, ktorý mal obrovskú reklamu, natočil ho známy režisér a sú v ňom zaujímaví herci a herečky, dať nižšie hodnotenie? Ale dobre, ak vás to tak zaujalo, tak je to vaša vec, pre mňa to bola strata času. ()

Padme_Anakin

Dnes znovu odkoukáno. Ze všeho nejdřív bych chtěla napsat, že hrubost a násilí mě na poprvé odradilo. Chvílema se mě zmocňoval pocit, že odejdu a že to fakt nedám. Za druhé - hudba, kterou nedokážu nazvat "hudbou", mě celý film rušila. Neumím si vychutnat napětí a užít si strachování s takhle rušivým elementem. Každopádně jednu hvězdičku ode mne dostává Rooney Mara. Byla skvělá. Naprosto "očarujúca". Pokud by neměla opatrovníka, hned se hlásím. To srdce, které jí bušilo v hrudi - po spravedlnosti, po lásce, po uznání - stojí za ohodnocení. Druhou hvězdičku dávám za kameru. Naprosto skvostná. Záběry dokonalé. Když je tam Rooney Mara po tom šíleném ataku nového opatrovníka vzhůru nohama - fakt bez dechu. A třetí hvězdičku dávám za střih. Výstižný. Precizní. Prostě - v tuto chvíli "za tři". Víc nedám. ()

Hoyt

Strhující a mistrovský kousek. Všichni co se podíleli na tomto filmu odvedli výbornou práci, jak režie, scénář, střih, kamera, hudba a herci hlavně Mara a Skarsgard excelují. K tomu skvělá zimní atmosféra a dost šokující scény. Můj nejlepší kino-zážitek v životě + asi nejlepší trailer co jsem kdy viděl. Kéž by každý „zakázkový" film vypadal takto. ()

liquido26

Tvůrci se sice snažili, ale původní švédskou trilogii překonat nelze, takže i když se nejedná o špatný film, je tento remake (anebo jiná adaptace románu) poměrně zbytečný. ()

ConanVJ

Tento krimi/triller je hodně zajímavý. Příběh je skvělý a herecké obsazení také. Celý filmek má takovou ponurou atmosféru, a plyne pomalu jak u Lisbeth, tak i u Mikaela. Když se pak tito dva rozdílní lidé spojí, aby vyřešili záhadné vraždy, tak se tempo filmu celkem rozjede. Jednotlivé osudy hlavních postav jsou zajímavé a u Lisbeth je to navíc i hodně drsný. Celkově se mi filmek a jeho rozuzlení hodně líbil a dívám mu 80% :). (Zatím jsem ani nečetl knihu a ani neviděl původní trilogii, tak hodnotím film z toho jak ho vidím bez přesudků.) ()

khedy

Američanům se povedlo velmi důstojné zpracování skvělé knižní předlohy. Bohužel mám takový pocit, že divákům neposkvrněným Larssonovou knihou nemohly dojít všechny okolnosti a spletitosti příběhu, zejména pak jednotlivé myšlenkové pochody postav z Vangerova koncertu. Já jsem měl to štěstí si Larssonovu vynikajíci předlohu přečíst, tudíž mi přirozeně plno událostí, které režisér divákovi "zatajil" nedělalo problém pochopit. Filmové zpracování je takový výřez toho nejpodstatnějšího z knihy a plno (mnohdy důležitých) věcí bylo úplně vypuštěno, což mi až tak nevadilo. Co mi na filmu vadilo je to, že některé věci byly nelogicky pozměněny. Scénaristům se dostala do rukou tak dobrá předloha, že toto bylo naprosto zbytečné a mě jako člověka, který četl předlohu to dost rušilo. Jinak je vše bezchybné a povedené a postavy vypadají skoro přesně tak, jak jsem si je při čtení knihy představoval. Za zmínku stojí také výborný soundtrack a velmi dobré intro. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno