Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Psychologický dramatický příběh zdravotní sestry a těžce nemocného automobilového závodníka a továrního jezdce... Autoři scénáře silně pozměnili předlohu (tam je hrdina novinář a nemá naději na vyléčení), ale hodnoty z výsledného díla to nepozvedlo. (oficiální text distributora)

Recenze (17)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Priaznivci Need for Speed a podobných vtákovín by mohli mať radosť a snáď by neohrnuli nos nad legendárnym rallye autom Škoda 100 Rapid. Možno tej psychológie by sa prejedli, ale zábery na cestu ala F1 alebo zábery od kolesa mohli v roku 73 u mnohých spôsobiť vlhké motoristické sny. Že je konanie postáv nelogické, to je pravda, ale čo býva logické na celom motošporte, kde je jazdec jednou nohou na druhom svete. Tak tu sa poberá na jazdu v trojnásobnom delíriu: z choroby, z injekcie a z tabletiek, ktoré hltá aj za jazdy. Ja som si trochu v delíriu pripadal z českých dabingových hlasov Emílie a Kvietika, to musel byť mozog, čo to takto vymyslel. Záver som očakával trochu premyslenejší, niečo také nemastné-neslané na konci som už dávno nevidel. –––– Jakou to má cenu zachránit člověka jenom kosti a kůži, když ztratí všecho, co má rád? ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Příběh je postaven na výborných výkonech dvou hereckých osobností slovenského umění, Štefana Kvietika a Milky Vašáryové, která se mi poslední dobou líbí herecky i žensky mnohem víc než její mladší sestra. Předloha Marie pujmanové je zajisté jenom velmi volná, neznám originál, ale pochybuji, že by Pujmanová psala ve své době o rallye. Příběh je přesto strhující, velmi dobře zobrazuje postavu umanutého rallye jezdce, jemuž předpovídají kvůli těžké chorobě (nebo předchozí nehodě?) konec kariéry, ale který se nechce své lásky vzdát; na druhou stranu typicky žensky zamilované nemocniční sestry Aleny, která nedokáže zabránit riskantní účasti svého milého v Československé rallye. Film jsem dosud neviděl, a tak to byl skutečný zážitek. ()

Reklama

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Motoristický sportovní snímek o lásce k motorismu a závodu rallye, o vážné nemoci a vztahu zdravotní sestry k takovému závodníkovi. Příběh nejen o vášni k rallye bez ohledu na svůj zdravotní vztah, ale hlavně také především o mezilidských vztazích, které byly vždy nedílnou součástí snad každého filmového dějství. Romantická vložka závodníka a zdravotní sestry se může zdát být zbytečná, ale zase to přímočarý děj vkusně obohatilo. Ono se sice uvádí, že je film především o tomto vztahu, ale není. Ukazuje se tu svět automobilových závodů rallye v celé své perspektivě, jen to celé kazí typická normalizační šeď své doby. Dramatická závodní jízda se vcelku povedla. To už se ale nedá říct o dramatizaci týkající se hlavní postavy, kterého výrazně ovlivnila vážná nemoc. Je to prostě po psychologické stránce poněkud omšelé.  Scénář napsal Václav Šašek dle literární předlohy Marie Pujmanové, která však psala o novináři. Změna profese hlavní postavy pro film bylo však zajímavějším artiklem a dá se říct, že je takový filmový námět na svou dobu, svým způsobem, jedinečný. Zajímavým počinem je jistě také obsazení hlavních rolí slovenskými herci, kteří samozřejmě museli být do češtiny předabovaní. Snímek již zapomenutý a těžko říct proč. Zas tak hrozny taky není. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Velmi se povedl scénář, ocenila bych i to tajemství, kterým je dlouho obestřena choroba hlavního hrdiny. Liškovi se podařila mimořádně hravá hudba. A tak jedinou skvrnou na kráse zůstává naprosto nepochopitelný výběr dabéra pro Kvietika. Emilka Vášáryová mluvící hlasem Libušky Švormové mi přišla celkem přirozená. Ale Jan Tříska kničící za Štefana Kvietika mi trhal uši. Jen si říkám, jak skvěle by to znělo, kdyby ústy Kvietika promlouval třeba Zahajský. Ale co se dá dělat? Nikdo a nic není dokonalé. I když nemám ráda automobilové závody, napjatě jsem sledovala Karlův dojezd do cíle. Za tohle lze snad odpustit i ten nesmyslný dabing. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Zatímco se na filmové přepisy Marie Pujmanové ze 40. let pomalu zapomnělo, autorka předlohy nechvalně proslulého seriálu Lidé na křižovatce, který byl věnován 50. výročí KSČ, byla ještě jednou připomenuta Známostí sestry Aleny. Ať už původní nápad byl jakýkoli, normalizační adaptace posledního dokončeného románu Pujmanové, je jednoduše řečeno slabá. Úsporný text předlohy soudobým filmařům na Barrandově nestačil, změnili prakticky vše a ze zralého ženského románu vytesali patvar plný nemocničních chodeb a sedadel spolujezdce automobilového závodníka... V hlavních rolích dva oblíbení slovenští herci, jejichž výkony sráží nevhodně zvolený dabing. ()

Zajímavosti (2)

Reklama

Reklama