Lovci zločinců

Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2011–2016), 75 h 1 min (Minutáž: 42–45 min)

Jonathan Nolan

Ramin Djawadi

James Caviezel, Michael Emerson, Kevin Chapman, Amy Acker, Sarah Shahi, Taraji P. Henson, John Nolan, Enrico Colantoni, Robert John Burke, Al Sapienza (více)

Příběh bývalého agenta CIA, o kterém se myslelo, že je mrtev. Krátce poté, co se vrátí zpět do New Yorku, jej kontaktuje záhadný muž, který si říká Finch. Ten disponuje značným společenským postavením a zdá se, že ví víc, než říká.
Na vzniku seriálu spolupracoval J. J. Abrams a na scénáři minimálně několika úvodních dílů se významně podílel Jonathan Nolan, jenž sepsal kompletně scénář k Mementu. Roli bývalého agenta ztvárnil James Caviezel (Vězeň, Umučení Krista) a tajemného Finche si zahrál Michael Emerson (Ztraceni, Saw: Hra o přežití). (Bajsf)

DaViD´82

V roce 2008 bratři Nolanové v roli scénáristů stroj "který vidí a slyší vše" v Gothamu zničili. O tři roky později se jeden z nich rozhodl na území New Yorku vyzkoušet, jaké by to bylo, kdyby přeci jen zničen nebyl... Začíná to jako suché Martini. Na poprvé vám takřka určitě nesedne. Otázka zda u toho jednoho nezdařeného pokusu skončíte či tomu přijdete časem na chuť. A ve vlastním zájmu lépe tomu na chuť přijít, protože akčnější, napínavější, aktuálnější, hravější, sebeironičtější a sebejistější oddychovku aby pohledal. Vážný (okud není zrovna nevážný) a navzdory sci-fi premise (i když ono je to spíše skvělé pohrávání si s "post 9/11" paranoií; jak Nolan trefně prohlásil: Neodehrává se to v budoucnosti, ale ve světě "za pět minut") i překvapivě atmosférou a akcí thrilleroidní suchý akčňák, který by nedělal z diváka hlupce, tu citelně chyběl. Začíná to ovšem tuctově a nemá cenu si nalhávat cokoli jiného. Sympatický koncept je spíše nevyužit, duo hlavních postav je k pláči jednorozměrné a zápletky jsou z ranku ohraných a již viděných... Jenže tvůrci jdou velmi záhy do sebe a to způsobem málokdy vídaným. Zdánlivě jasné zápletky začnou mít nečekané zvraty či aspoň průběh a nápaditě si pohrávají nejen s konceptem vrah/oběť, ale i formátem, žánrem apod. Ač co díl to (zdánlivě) samostatný uzavřený případ, tak zároveň co díl to i cca polovina jeho stopáže věnovaná hlavní dějové linii. Počínaje závěrem desáté epizody je pak podíl scenáristicky vymazlených dílů až zarážející a někdy hraničí přímo s genialitou. Postavám je věnován dostatečný prostor, aby dlouho nezůstali v počátečním ranku „nemluvná náhražka Liama Neelsona a kulhající dvojče Bena ze Ztracených“. Caviezel se do toho dostane a jeho šepot rozhodně budí respekt, Emerson se pro role charismatických tajuplných chlápků snad narodil a Chapman si to rovnou celé krade pro sebe. Navíc mají tvůrci i výtečné a charismatické padouchy; zvláště Root je postava s neskonalým potenciálem, který sice má evidentní předobraz v Nolanově Jokerovi (ostatně... sám si ho napsal, že) a Moriartym z moderního Sherlocka, ale to jí pranic na zajímavosti neubírá; ba spíše naopak. A tak pouze (ne)herečka Hensonová je zcela mimo svoji hereckou ligu a zamrzí to dvojnásob, protože její postava nezajímavá není ani trochu. I ta původně otravná propojující dějová linka začne získávat na dramatičnosti a stává se jasným tahounem, který nemá na poli aktuálně vysílaných "odpočinkových" seriálů příliš konkurenci. A i nadále to konstantně graduje (adrenalinem) a graduje (kvalitou); což ostatně platí i o celé druhé sérii, která není lepší, ale je rozmanitější. Způsob jakým se v každém díle kolotá mezi sebrankou záporáků a vytváří se mytologie, je tak neuvěřitelně hravý (již jen ty díly vzdávající hold filmovým klasikám), že při zpětném pohledu na úplný začátek nezbývá než se podivovat, že za tím stojí stejný tým. Navíc od dob pozdějších sérií Akt X tu nebyl seriál, který by si byl tak dobře vědom svých chyb i klišé a nebál se do nich uvědoměle, často a se sebeironickou nadsázkou tak často trefovat. A to navíc vezměme v potaz, že dosavadní vrchol seriálu přichází "až" během třetí série, kdy tvůrci nejprve v první polovině stylově a nekompromisně dořeší "policejně korupční" linii z předchozích sezón, aby následně přišli se "špionážně hackerskou" linií v druhé polovině, která skvěle (v mezích oddechovky samozřejmě) pracuje s aktuálními tématy demokracie a svobody v moderním věku. A právě suverenita s jakou se tu mění žánry i styly (mafiánské hrátky, techno/konspirační thriller, akce a navíc od dob pozdějších sérií Akt X tu nebyl seriál, který by si byl tak dobře vědom svých chyb i klišé a nebál se do nich s takovým gustem sebeironicky trefovat) z epizody na epizodu, aniž by to působilo rozháraně, je na tom všem stejnou měrou překvapující jako fascinující. S1: 4/5 S2: 4/5 S3: 5/5 S4: 3/5 () (méně) (více)

Madsbender

Nič prelomové, zato celkom slušný nadpriemerný akčný seriál so zaujímavým korením v podobe takto doteraz nespracovanej tematiky "Veľkého brata". To všetko pod taktovkou Christopherovho brata so scenáristickým talentom, Jonathana Nolana, a výborným obsadením, ktorému kraľujú charizmatický James Caviezel a tajomný Michael Emerson. 1. séria: 80% ()

Ydrosten

Na tento seriál, jsem si našel čas až později, protože jsem nestíhal sledovat všechny díly ( njn, to je tak když máte smněnný provoz a navíc Vás ženou do práce i Soboty a Neděle ) :: Využil jsem situace, kdy jsem byl na nemocenské a zkoukl všechny 3 ( prozatím ) dostupné série. ~~~ .Ze začátku tento zajímavý seriál moc nezaujme, ale zhruba od 9 dílu první série, se celkem slušně zozjede a nespustí nohu z plynu. Stane se moc dějových zvratů, hodně lidí přijde k úrazu a hlavně se tady zas až tak moc nezabíjí, ale spíše mrzačí ( velmi oblíbené bebíčko je prostřelená noha ) Postavy jsou mi sympatické a až na pár vyjímek - hlavně role policistů z LZ - mi nijak nevadí. Když se v seriálu oběvila Rooth ( Amy Acker ) tak mi byla protivná až to bolí, ale její postupný vývoj a začlenění do seriálu a děje, je další výborná věc. Teď ji přímo hltám v každém díle a ukazuje se že přece jen není jen vyšinutý magor, ale má to chytře vykoumaný. Detektiv Fuscoo ( Kevin Chapman ) jako by sem ani nezapadl, ale to je jen mýlka a v dalších dílech jen potvrzuje známé " jsem malej, ale šikovnej. Bouchačka Shaw/ová ( Sarah Shahi ) je takovej ten typ člověka, který by všem nejraději ubližoval, ale hodně se drží - podle mého hlavně kvůli tomu aby kvůli ní nebyl Finch smutný ( " proč ji nemůžu střelit do hlavy ? " # " Protože ji potřebujeme živou " # " Aha. Ale nohu ji ustřelit můžu ne ? Zůstane přece naživu " ) Shaw/ová, mi hodně připomíná " zlodějku " z Dokonalého podrazu v podání Beth Riesgraf. Tydle holky by si asi rozumněly ( navíc potkat tydle 2 holky pohromadě v nějaké akci, asi bych si udělal vlhko v trenclích ) |||||||||||||||||||||| S příchodem 3 série a začlenění " SAMARITÁNA " do děje, začíná ůplně nový rozměr celého děje. Konec 3 série, tak hodně navnadil na sérii 4. U mně to má seriál za - prozatím - 4 hvězdy. Tu 5 hvězdu, si nechám až jak se to celé bude dál vyvýjet ( i když zatím nemám žádný strach že by to někam spadlo a už se nedokázalo zvednout ) Dodatek : je zvláštní že houpačkový efekt, dobrých a špatných dílů, se tady moc nevyskytuje. Čímpak to může být ? Zajímavý seriál. PS : ZMNĚNA DABINGU VE 3 SÉRII JE PRO MNĚ NEPOCHOPITELNÁ. ()

boshke

Hned zkraje smeknutí a obrovský respekt. Uznávám, že nejsem až takový seriálový maniak, neviděl jsem všechno, ale viděl jsem toho dost. A POI je jediný americký seriál, který skončil dobrovolně a na vrcholu. A za to má můj nehynoucí obdiv... Ano, začíná to snad až příliš tuctově a nikdy se to objektivně na úroveň áčkového seriálu nedostane. Jednu dobu mne štvala i ta přehnaná konspirativnost, kdy jednu dobu proti sobě šlo asi tisíc tajných společností / organizací a já se místy ztrácel. Na stranu druhou jsou tu dvě nepřekonatelné devízy seriálu. Zaprvé myšlenka. Myšlenka, že si nějací lidé ve volném čase hrají na hrdiny a "jen tak" zachraňují obyčejné lidi. Protože věří, že je to správné. To je prostě super a ač je to smyšlená utopie, prostě to tak nějak hřeje u srdíčka. A princip toho, že Harold s Johnem vždy dostanou jen číslo a nevědí, zda je daná osoba "victim or perpetrator", je perfektní a hned od začátku tomu seriálu strašně přidává. No a zadruhé devíza, bez které seriál dělat nelze - postavy. Harold, John, Shaw, Fusco, Elias, Root, Greer, Carter a další, epizodnější postavy. Bezvadný. Na závěr samozřejmě happy end, ale poměrně realistický a drsný... 90% (1. série - 80%, 2. série - 90%, 3.-5. série - 100%) ()

ywo666

Veľmi zaujímavý seriál. Ktorý navyše časom ešte pridá na guliach. James je super sympatický chladnokrvný zabiják. Bojové domáce úlohy si splnil celkom dobre a väčšinou si v akcií vedie obstojne. Jasne vidím množstvo techník z krav maga a to ma vždy poteší. A Chamés Caviezel baví aj mimo akciu. Čo je dôležité. Michael Emerson asi používa pleťové masky z kozieho trusu alebo odvar z genitálií amazonského makaka. Prípadne iný tajný recept na zachovanie mladosti. Lebo vek (61) fakt nesedí s tým čo vidím na obrazovke. Scénar píše malý Nolan, čo je zárukou kvality a dobrej atmosféry. Hlavne postavy sú dosť dobré. Čiastočne sa vyvýjajú a bavia v rôznych polohách. Vedlajšie postavy tiež väčšinou slušné. V druhej sérií nabehne na scénu Sarah Shahi, ktorá je tak sexi, že jej odpustím aj občasnú nedôverihodnú prehnanú drsnosť. Slabou stránkou seriálu je, že má príliš veľa dielov. Potom sa niektoré veci opakujú. A nutne musia prísť slabšie pasáže. A celá tá ich tajná činnosť mi príde nenápadná ako kopa hovna na zemi. Do 4 dielov mali byť chytení a zabásnutí. A ten akože super vládny zabiják vyzerá chaseň zo staničného bufetu s fyzičkou stereotypného ajťáka. Čo ma ale sralo najviac je zbytočné tlačenie prvkov americkej morálky. Keď už sa to tvári ako niečo viac, mohli na tie sračky typu: dobrý manžel, dobrý policajt, čisté deti, rodina, multikulturalizmus, každému čo mu patrí, polepšie, žije prácou... . Nebije to do očí tak ako v bežnej holywoodskej tvorbe, ale pôsobí to zbytočne rušivo. Aj tak nadpriemerný seriál. 80-85% ()

• Hlavné postavy John Reese (James Caviezel) a Harold Finch (Michael Emerson) používajú množstvo krycích mien. Vždy sa ale jedná len o rozdielne priezvisko a krstné meno si ponechávajú svoje. (ywo666)
  • Sarah Shahi musela v štvrtej sérii odstúpiť z natáčania kvôli tehotenstvu. Prvého marca 2015 porodila dve dcéry - dvojičky. (ywo666)
  • V 8. epizóde 4. série rozoberajú hlavní predstavitelia muža menom Marko Jevtic, ktorý zomrel vo väzbe v Prahe. V pozadí na počítači môžeme skutočne vidieť novinový článok v češtine, ktorý opisuje udalosť. Spravodajský server aj novinárka Kateřina Dobková sú ale vymyslené. (ywo666)

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Ve věku třiaosmdesáti let zemřel ve čtvrtek v nemocnici Mount Sinai v New York City po krátké nemoci americký herec Mark Margolis, mnoha divákům známý především jako zlověstný don Hector Salamanca ze… (více)

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (více)

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (více)

Singer, Abrams, Ayer rozjíždí nové TV seriály

Singer, Abrams, Ayer rozjíždí nové TV seriály

07.02.2012

Účast špičkových filmových tvůrců v televizních projektech už dnes není ničím výjimečným. Z těch posledních jmenujme třeba drama HBO Luck, na kterém Michael Mann spolupracuje s Dustinem Hoffmanem.… (více)