Reklama

Reklama

MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Série 1

(série)
USA, 2017, 8 h 19 min (Minutáž: 34–60 min)

Tvůrci:

Joe Penhall

Předloha:

Mark Olshaker (kniha), John Douglas (kniha)

Hudba:

Jason Hill

Hrají:

Jonathan Groff, Holt McCallany, Hannah Gross, Anna Torv, Cotter Smith, Cameron Britton, Alex Morf, Joe Tuttle, Peter Murnik, Joseph Cross, Jesse C. Boyd (více)
(další profese)

VOD (1)

Epizody(10)

Obsahy(1)

Dva agenti FBI se na konci 70. let ve snaze pomoci rozvoji kriminalistiky odhodlali ponořit do psychologie vraždy a přiblížit se znepokojivě blízko skutečným netvorům. (Netflix)

Recenze (98)

Spiker01 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Dal jsem si načas, ale konečně mám další netflixovskou pecku za sebou. Produkci jsem příliš nesledoval, viděl jsem sice nějaký ten trailer a seriál mě vlastně začal pořádně zajímat až po prvních nadšených ohlasech. A David Fincher je samozřejmě pořád jeden z nejlepších režisérů současnosti, takže jako jeho velký fanoušek jsem si Mindhuntera logicky nemohl nechat ujít. A rozhodně jsem nelitoval. Atmosféra se nese přesně ve stylu mistrových starších kousků, tedy hlavně Zodiaca a je to jedna velká paráda, ovšem fanoušci něčeho vyhrocenějšího by mohli být zklamaní. Mindhunter je v podstatě jedna velká osmihodinová konverzačka, která se vyplatí dávkovat po dvou dílech (dle složení režisérů) a nepozorného diváka dokáže v klidu uspat. Ti ostatní si však budou užívat neuvěřitelnou chemii a respekt dvou hlavních postav ztvárněnými budoucí hvězdou Jonathanem Groffem a zkušeným harcovníkem Holtem McCallanym. Jejich špičkování patří vůbec mezi to nejlepší, na co lze v seriálové tvorbě koukat a v kombinaci s výborným tempem prakticky všech dílů, správně melancholickou hudbou a vynikajícím soundtrackem podkreslujícím konce jednotlivých dílů se vskutku jedná o strhující dílo, jež můžu s klidem doporučit všem, co to s kinematografií myslí alespoň trošku vážně. Možná mě jen malinko zklamal závěr, který je patrně záměrně zbytečně nevyhrocený a jasně vybaluje karty na další série, přecejen jsem ale čekal tu pomyslnou třešničku na jinak velice lahodném dortu. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Krajně temný téma, nad kterým jsem strávil (x) poslední fázi dětství a pořád beru za jedno z nejvíc fascinujících - příběhy, činy a psychologie sériových vrahů. Tady je sice přední fokus na agentech FBI a zrození jejich útvaru, ale když pominu řadu šedých chvil z jejich soukromí, je to zajímavá, dobře filmovaná, 1970s retro napříč Amerikou, dějově poutavá "zákulisní" podívaná se svoji atmosférou. I ten samolibý štěněčí ksicht Holden (Groff, reálnou předlohou John E. Douglas) si mě nakonec získal, skvělá byla účast vrahů Brudose a Specka, ale tím pravým králem sezóny jednoznačně Ed Kemper 👑 (Britton), jehož každé vystoupení patří k těžkým vrcholům, včetně umocňujícího závěru E10. I přes otravnější -byť asi nezbytné- chvíle velmi dobrá práce, těším se na Mansona, Bundyho, Gacyho, Geina a další. 80% ()

Reklama

geklon 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Okamžitý miláček. Desítky lidí mi říkalo, že to budu milovat, ale pořád jsem z nějakého důvodu otálel. Až se startem druhé série, jsem si na svátky vzpomněl, že bych to mohl zkusit a ejhle. Hned jakmile McCallany projevil svůj eastwooďácký šarm, jsem hotovej. Geniální mix retro reálu v konfrontaci s nejmodernější možnou produkcí. Bromance jako svině. Hej hou. Jedem. Nedá se od toho odtrhnou. ()

movieband 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

První série Mindhuntera přichází na poli thrilleru s originálním pojetím vyšetřování, a přibližuje divákovi vznik pojmu sériový vrah. Chemie mezi Groffem a McCallanym je výborná, a byť na Groffa jsem si musel zvyknout, tak McCallany si mě získal okamžitě. Každý díl je napínavý, atmosférický, a i když se občas najdou hluché místa, tak vzápětí člověk zjistí, že měli své opodstatnění. Děj je skládán velice zvláštním způsobem, kdy na jedné straně člověk sleduje +/- chronologický děj, a na straně druhé divák sleduje fragmenty, které se přesouvají pravděpodobně do další série. Závěr seriálu dokonale gradoval a měl téměř hororovou atmosféru. To ovšem neplatí jen pro závěrečnou scénu s Edem, podobně zpracovaných pasáží má série víc. Překvapilo mě a moc se mi líbilo, že tvůrci nevsadili na velkou vlnu explicitního násilí, ale zaujali více popisnou pozici a v závěru člověk z daného činu neviděl prakticky nic, ale pro představu měl maximální paletu vodítek, jak to mohlo být bizarní a děsivé. Děj, který pojednává o psychologickém rozebírání profilů sériových vrahů, a vede k jejich zakomponování do oficiálních cest při vyšetřování má rozhodně co nabídnout, a trpělivého diváka odvděčí velice kvalitním zážitkem. Náročné, originální, temné, ale vysoce precizní. 90% ()

Kaka 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

OK, avšak očekával bych větší rodeo. Jednička vyniká v až dokumentaristickém ztvárnění studie chování masových vrahů, tedy téma, které David Fincher opravdu umí. Tématicky je Mindhunter ohromně bohatý a zajímavý. Filmařsky však místy opakující se, ukecaný, přespříliš intelektuální i v momentech, kdy to není úplně potřeba. Nemá však žádné vyloženě slabé misto. Druhá polovina byla lepší ve chvíli, kdy se kromě výslechu vězňů začly řesit i osobní vazby a vzájemné konfrontace hlavních hrdinů. Stejně tak přerod hlavního hrdiny z nováčka na protřelého mazáka je impozantní, protože je tak nenásilná a přirozená. Pokud dvojka bude trochu svižnější, má tahle minisérie potenciál být skvělá. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (9)

  • Agent Holden Ford (Jonathan Groff) jezdí Chevroletem Nova z roku 1976. Debbie Mitford (Hannah Gross) má Volkswagen Super Beetle ročník 1974, který byl o něco větší než standardní model a měl více prostoru na zavazadla. (J.F.B.)
  • Finále 1. série pojednává o případu Darrella Gena Deviera (Adam Zastrow), který Holden Ford (Jonathan Groff) a Bill Tench (Holt McCallany) řeší metodami vytvořenými na základě jejich rozhovorů se sériovými vrahy. Seriál byl inspirován knihou "Mindhunter: Lovci myšlenek" bývalého agenta FBI Johna E. Douglase. Devier ve skutečnosti žil v Georgii, ořezával stromy v sousedství, kde byla znásilněna a zabita 12letá Marie Francese Stonerová. Douglas během výslechu skutečně použil vyšetřovací taktiky jako detektivové v seriálu. Tedy falešnou složka papírů, která působí dojmem, že má hodně usvědčujících důkazů, naznačování, že oběť si o to říkala, a krvavý kus kamene položený před ní. (Macik1982)
  • V epizodě zazní při časové montáži píseň „Fly Like an Eagle“ od Steve Miller Band (verze z roku 1976). (J.F.B.)

Reklama

Reklama