Na hraně zítřka

• USA Edge of Tomorrow (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti. Mimikové, mimozemská rasa připomínající včelí kolonii, vytrvale útočí na Zemi, obracejí velká města v hromadu trosek a zanechávají za sebou miliony lidských obětí. Podplukovník Bill Cage (Tom Cruise), který nikdy nebyl v žádné bitvě, je bez cirátů degradován a s nulovým výcvikem a mizernou výzbrojí poslán splnit úkol, který není ničím jiným než sebevražednou misí. Během několika minut je zabit, předtím se mu však podaří zneškodnit Alphu. Ač se to zdá nemožné, procitne opět na začátku toho samého pekelného dne a je nucen znovu bojovat a zemřít... a tak stále dokola. Přímý fyzický kontakt s mimozemšťanem způsobil, že se dostal do časové smyčky a je tak odsouzen prožívat nelítostnou bitvu znovu a znovu. S každým dalším pokusem se však zvyšuje jeho odolnost a pohotovost a své rostoucí schopnosti dokáže v boji s Mimiky lépe využívat. Po jeho boku bojuje členka speciálních jednotek Rita Vrataski (Emily Blunt), která zlikvidovala víc Mimiků než kterýkoliv jiný bojovník na Zemi. Každá další bitva je pro Cagea a Ritu příležitostí najít způsob, jak mimozemské vetřelce porazit a Zemi zachránit. (Warner Bros. CZ)

Ištván87

Je teprve červen, nicméně nepředpokládám, že bych letos viděl ještě nějaký lepší film (dobře, nebudeme říkat hop, dokud neuvidíme Interstellar). V této sezóně mě zatím hodně potěšil Lego příběh, X-men: Budoucí minulost a teď tohle, ale to i geniální Lego příběh strčí do kapsy. Kdybych si mohl vybrat, jak se budou dělat blockbustery, asi bych použil příměr ohledně tohoto filmu. Jak to ještě popsat, krucinál? Ten film zkrátka v kině stojí za každou korunu. Takovou dětinskou radost z každé další scény jsem už nějaký ten pátek neměl. Radost mě provázela celým filmem. Smial som sa ako malý chalán, plieskal sa do kolien, no do piče. :D Vynikající záležitost, kterou chci vidět znovu a znovu. Ne že bych ten film nechápal, ale zkrátka pro ten zážitek. Jděte na to do kina všichni a povinně. A pak ještě jednou. Kdybych byl dneska nějak nasranej, tohle by mi zaručeně zlepšilo náladu. ()

luka4615

Naprosto geniální letní blockbuster s Tomem Cruisem v hlavní roli, jenž se bezprostředně po projekci posunul výrazně do popředí v seznamu mých oblíbených herců. Obdivuji jeho cit pro výběr filmů v nichž účinkuje, skoro vždy udeří na tu správnou strunu. A teď něco málo k filmu samotnému. Děj filmu Vás do dění vtáhne bez sebemenších zaškobrtnutí, v nastálé situaci a mentalitě postav se krásně zorientujete během pár minut, a poté si už můžete užívat popcornovou sci-fi jízdu. Mě osobně některé scény silně připomínali film Hvězdná Pěchota, ale ani tento fakt mi nezabránil v nadšeném sledování filmu s pootevřenou pusou a neskrývaném nadšení. Prostě povedený sci-fi film se skvělým příběhem a myšlenkou. ()

JASON_X

Hodně se mi líbí příběh s motivem časové smyčky ve filmu Groundhog Day, ale vždycky mě mrzelo, že je tak zajímavá pointa "vyplácána" "jen" na takový trochu nasládlý a růžovobrýlový fantasy romanťák. Jsem tedy rád, že tenhle přitažlivý námět někdo zapracoval i do akčního scífka, které ho zužitkovalo ještě vhodněji, respektive z mého hlediska atraktivněji. A i když je boj s nehumanoidními, "hmyzoidními" emzáky látka dost provařená, celkově na mě film působí jako příjemná a relaxační oddechovka. Nestárnoucí thetan Cruise podává dobrý a na tělo padnoucí výkon (hlavně v odlehčeném začátku je fajn), no a na krásnou valkýru Emily Blunt je celou dobu radost pohledět. 3D efekty jsou sice pro film úplně zbytečné, ale určitě ne na škodu, ovšem skákající ruční kamera už škodná je, ve spoustě scén je totiž nejen zbytečná, ale přímo rušivá; no ale to není nic nového pod Sluncem. Chvilku jsem si i říkal, že bych téhle pohledné kombinaci sci-fi, akčňáku a komedie dal plný počet, no ale jak řekla kamarádka - "byl jsi tím filmem fakt tolik nadšený a unešený?" Pravda, nebyl, ale spokojený ano. Ovšem je možné, že až ho někdy v budoucnu zkouknu znovu, jednu hvězdu uberu, konec byl totiž na můj vkus až příliš klišoidní a středoproudový. Slabší čtyři. ()

mm13

Šťavnaté, výživné sci-fi, ktoré okamžite zaujme a nepustí. Pútavé a zábavné od prvej po poslednú minútu. Réžia Doug Liman? To sa asi opakovane vracal v čase, a prestrihával a prestrihával a prestrihával a prestrihával... Výsledok za to stojí, tak nech! ()

vypravěč

Asi nejzdařileji vyprávěný snímek vystavěný časové smyčce, jaký jsem dosud viděl, a to nejen pro svěžest a eliptičnost sdělovaného, která nutká diváka domýšlet všechna ta bílá místa. Nad ně mě zvláště oslovilo, jak se v něm zpřítomňuje amor fati a že jej pointuje myšlenka, že sebeobětování přináší člověku nesmrtelnost. ()

Will_X

Naprosto geniální. Akční sci-fi a ještě v takovéhle podobě..Prostě parádička a Tom Cruise si zase vybral výbornou roli. 95% ()

MáŠa

pěkně udělané. Oproti kupě dalších sci-fi z posledních let i celkem originální. A taky ty hrátky s filmem oproti spoustě jiných filmů jsem schopný nějak skousnout. ()

Lucasion

Sci-fi invaze začíná a je jak vystřižená ze Zachraňte vojína Ryana. Paradoxně je to tady ve Francii. Nicméně vizuál je jedním slovem ohromný. Samotná akční pasáž s vyloděním se tak může pochlubit parádními výbuchy a skvělou akcí. Jestli jste viděli trailer tak víte, co vás čeká a tak samotnou invazi zažijete ještě několikrát a pokaždé je to radost pohledět. Možná by se zdálo, že neustále opakování skutečností je už v dnešní době taky klišé. Jenže omyl, Na hraně zítřka umí s tímto nápadem velmi dobře pracovat. Naopak se i najdou vtipné a chytré momenty, které jenom dokazují důvtip scénáře. Nejvíce asi pak pobaví věta typu: „…..takhle daleko jsem se zatím nedostal.“ Ve srovnání třeba s podobně laděným sci-fi Source code, kde se neustále opakoval jeden a tentýž příběh, by v Edge of Tomorrow nevadilo, kdyby se několik momentů trošku sestříhalo. Není to vysloveně rušící element, nicméně v některých scénách už to někomu může připadat lehce iritující. Další výtky se neubrání soundtrack. Samozřejmě že ve filmu hraje hudba, nicméně příliš v pozadí. Nejvíce se má hudba projevovat v akčních pasážích, ale tady je velmi utlumena a v příliš velkém pozadí. Takže ve výsledku se žádného zapamatovatelného nebo epického soundtracku nedočkáme. Když se vrátíme k vizuálu, tak ten skutečně zaslouží pochvalu. Již dlouho jsem neviděl tak dobře vypadající sci-fi. Oblek, který vojáci používají je nejen cool, ale i zároveň plně multifukční a je skvost vidět jak ho vojáci využívají. V čem tedy tento film vyniká? Je to prosté, dokázal spojit sci-fi prostředí, akci a chytrý nápad do jednoho velkofilmu, který ví jak zaujmout, pobavit i rozesmát. Je těžké v dnešní době najít všechny tyto aspekty v jednom filmu. Edge of Tomorrow se to povedlo na jedničku. Tom Cruise stále ukazuje, že charisma má na rozdávaní. Emily Blunt mu v tomto skvěle sekunduje. Svojí roli „Full metal bitch“ zahrála s přehledem. Jistěže zamrzí méně zvučný soundtrack nebo místy přehnané „opakování“. Na druhou stranu jsou zde velmi trefné a chytré hlášky. Skvěle zvládnutý příběh a v neposlední řadě taky přehledné akční pasáže. Za závěr pouze podotknu, že spousty diváků si může stěžovat na příliš americký konec. Mě ve výsledku nijak nerušil a užil jsem si film, jak se patří. / / Edge of Tomorrow si bere to nejlepší z vylodění Zachraňte vojína Ryana, vizuálně se vyrovná nejlepším filmů z poslední doby a svým nápadem podobným Source codu si najde fanoušky bez problémů. Příběh se sice nevyhne romantickým klišé, ale na druhou stranu to ve výsledku nijak neruší. Bez zvučného soundtracku převedl parádní přehlednou akci, kterou v poslední době taky nevidíte leckde. Zároveň umí film příjemně překvapit, skvěle zaujmout i slušně pobavit. Za mě je tedy Na hraně zítřka parádním filmem a nejlepším sci-fi za poslední dobu. Letos to je pro mě zatím zlatá medaile. Film jsem si totiž užil na maximální možnou míru. *Jedná se o útržky z celé recenze* (97 %) ()

matestlust

Netřeba zdlouhavého komentáře, tohle prostě chybičku nemělo. Ačkoliv je toto téma tisíckrát ošoupané, mistr Liman a jeho team dokázali vymyslet naprosto originální a opravdu zábavnou zápletku, spojit jí s geniálním Tomem Cruisem, nadupat akcí od začátku do konce,...bla bla bla...a máme tu sci-fi roku ! 5 * podtržených ! ()

Earl_23

Úchvatná, dynamická, dechberoucí, úchvatná, na efekty vyšperkovaná a ještě jednou úchvatná podívaná! Na hraně zítřka mě doslova posadilo na zadek, protože takhle skvělé sci-fi jsem ještě neviděl. Škoda toho konce, opravdu veliká škoda... ale snížit kvůli tomu hodnocení, to by mě hanba fackovala... jinak Edge of Tomorrow nemá chybu a už se moc těším, až si film pustím znovu. HD kvalita u tohoto snímku nutná! ()

Morholt

Chybami se člověk učí a tady je to dotaženo takřka do dokonalého extrému. Nápad s neustále se opakujícím dnem tu sice již byl, ale pokud si pamatuji, tak nikdy se nejednalo o takhle zábavnou a hlavně vtipnou formu. Opravdu jsem nečekal, že se tady zasměju, ale stalo se a to navíc hned několikrát. Dokonce mi ani moc nevadil Cruise, ačkoliv i tady byl jeho projev hodný medvěda po mrtvici. Ale film nezkazil. Navíc jeho "schopnosti" skvěle vyvažovala Emily Blunt, které to seklo i v tom postroji. Plnému počtu procentních bodů tak brání až pasáž,- možný spoiler- která se věnovala chytání hlavní potvory. Ne že by to bylo špatně natočené, ale namlsán přechozími opakovačkami jsem tuhle sekvenci musel ohodnotit jen jako tuctové sci-fi. Ale i tak jsem si Edge Of Tomorrow parádně užil. Jen víc podobných scifáren. A třeba i s Cruisem. 85% ()

Sawy

Dobré akční sci-fi. Nic víc, ale ani nic míň od Na hraně zítřka čekat nelze. Film má na hollywoodský blockbuster až překvapivě inteligentní scénář (v rámci práce s daným schématem, nikoliv co se týče logiky a vnitřní soudržnosti, to pořád trochu hapruje), který už trochu ohraný, ale stále vděčný námět s opakováním stejného dne zvládá vytěžit na maximum a znovu trochu jiným způsobem, než jak to dělaly dřívější filmy. Příběh si tak drží ten správný drajv a nešlape po úplně běžných cestičkách, naopak zvládá svého diváka i překvapovat. A řemeslný standart filmu si Liman jako zkušený režisér-řemeslník bez problémů pohlídal. Nějaká skutečně originální nádstavba mi tady ale chyběla. Je to krásná esence toho nejlepšího z hollywoodského řemesla, která si hodně bere ze Světové invaze, Zdrojového kódu či Zachraňte vojína Ryana. Technicky parádní, všechno tady funguje přesně tak, jak by mělo, ovšem že by mě film uzemnil nějakým skutečně originálním nápadem nebo dechberoucí scénou, to říct nemůžu. Ale jako čistá žánrovka je to pořád hodně fajn. Navíc bezvadně obsazená a s radostí točená, to je evidentní. Pořád říkám, že jakmile někam obsadíte Emily Blunt, máte s chemií v romantické linii vystaráno. A Cruise opět potvrdil, že ve velkofilmech je sázkou na prověřenou jistotu. Nečtěte přehnaně nadšené reakce, nepočítejte s žánrovou (r)evolucí jako já, a asi budete ještě nadšenější. 75 % ()

Vanilla77

Nevím, jestli to je náhoda, že byl film uveden skoro souběžně s výročím vylodění v Normandii, ale působí to na mně díky tomu velice dobrým dojmem. Tom Cruise je stále skvělý a tyhle role mu prostě sedí. Emily Blunt je drsně roztomilá. Jen na konci filmu mi chybělo pár vteřin, aby se ti dva konečně objali. ()

Handle

Když jsem viděl plakát a přečetl si, že je to něco o mimozemšťanech, tak už jsem se o to nezajímal, protože takové filmy většinou předem povrchně odepisuji. Když jsem potom zjistil, že se jedná o cestování v čase, tak jsem přeci jen do kina šel, ovšem stejně jsem tomu moc nevěřil. No, musím říct, že to byla pecka. Výborná režie, scénář, herecké výkony. A jak píše POMO - ten film je špička v dynamice a v práci s divákem. A nemělo by to být přesně o tom? Opět se můžeme hrabat v logice, ale mnohem lepší podle mě je, užít si tuhle jízdu s vypnutým mozkem (říká ten, kdo podobné fantasmagorie nemá moc v lásce!) a vůbec, zas tak vyplý mozek vlastně nepotřebujete, protože mi přišlo, že snímek ze mě blbce nedělá (minimálně se dost snaží) a psychologie postav je na sci-fi celkem fajn. Ve filmech mám také hodně rád nadhled, ale co říct o tomhle, když po výborné napínavé akční scéně přijde vtip, kterému se směju jako malej? Neříkám, že je to nějakých čistých 5*, ale v rámci žánru tomu podle mě nechybělo nic. ()

jerry12

90%. Po vizuální stránce jedno z nejlepších a nejzajímavějších děl posledních let. Špičkové novátorské efekty, režie naprosto úchvatná, bezchybný střih a v neposlední řadě - ač bych se klidně obešel bez toho znovu typicky hollywoodsky překážejícího romantického podtextu - taktéž geniální scénář, díky němuž bylo možné zpracovat relativně náročnou tématiku jednoduše a srozumitelně i pro mainstreamového diváka. A mnou tolik nenáviděný Cruise byl koukatelný, a to si řekněme, že je velký úspěch. Jeden z TOP sci-fi blockbusterů poslední dekády s velmi inspirativním řemeslným zpracováním, které je radost sledovat. Taková lepší, promyšlenější a efektivnější Válka světů, která myslím částečně určí směr příští sci-fi generaci. Skvělý zážitek. ()

Coleator

Škoda, že film neudržel vysoko nasazenou laťku, kterou nastavil v první polovině filmu - závěr byl pro mě zklamáním a tak nakonec jen 4 hvězdy... ()

ScarPoul

Veľmi príjemná oddychovka. Cruise ako obvykle perfektný a Blunt neprevyšuje a ani neruší. Je to super sci-fi, ktoré sa nesnaží byť tak prekonštruované ako Oblivion, ale zároveň sa snaží posúvať ústrednú myšlienku ďalej. Problém je, že aj keď je cestovanie v čase motív aký funguje takmer vždy a všade, tu sa stáva príliš utápajúci sa vo svojej logike. Niektoré veci nútia zastaviť myseľ a povedať si " WTF", ale brutálne tempo filmu vám nedovolí venovať tomu zastaveniu dlhšie ako sekundu. Stále sa tam totiž niečo deje, stále sa to posúva na nové lokácie, k novým smrtiam, k novým objaveniam. A aj keď je to celé pekombinované, má to veľmi príjemný humor a akčné scény a s veľkým nadhľadom to pracuje s diváckymi očakávaniami. Možno to nie je to najúžasnejšie sci-fi aké ste mohli vidieť, ale je spravené poctivo a keď vypnete mozog, o čom by inak letný blokbaster mal byť, budete sa kráľovsky zabávať. Veľmi príjemná záležitosť, ktorú si chcem určite pozrieť viac krát. A Brendan Gleeson vždy bol a bude šéf. ()

Lacike

Na prvy pohlad je to skvely film, ktory obsahuje aj štipku originality, co sa dnes cení. Technicka stranka je fantasticka, triky bezchybne a akcne sceny pôsobive. Ale ja mam s tymto filmom 3 problemy. 1. Repetivny koncept ma vo filmoch nikdy prilis nebavil. Pokial sa nejedna o komediu, tak mi pripada otravne viackrat sledovat tu istu scenu, ktora obsahuje minimum rozdielov. Vdaka tomu som sa hlavne v prvej tretine dost nudil. 2. Nedokazal som sa zžiť s postavami. Cruise si znova zahral toho svojho klasickeho nesympatickeho hrdinu a postava Emily Bluntovej si po cely film k telu nikoho nepripusti, vratane divaka. Ocenujem aspon uveritelny prerod zbabelca Cruisa na otupeleho nekompromisneho akcneho hrdinu. Bohuzial vdaka zvolenemu konceptu funguje romanticka linia len z Cruisovej strany a Bluntová ostane do konca chladna full metal bitch. 3. Najväcsi problem mam ale s násilným happyendom, ktory je podla mna nelogický a definitivne v mojich ociach zrazil film na 3 hviezdicky. Vysledkom je klasicky velkolepy blockbuster s kvalitnymi akcnymi scenami ale s hlupym dejom nad ktorym nie je dobre sa zamyslat, inak dôjdete k poznaniu, ze tento akoze inteligentny blockbuster sa prilis nelisi od ostatnej tupej konkurencie. 6/10. edit 2020: na druhý pokus ma to bavilo viac. Najviac sa mi páčil videoherný koncept, ktorý vystihuje hranie videohier viac ako mnoho filmov natočených podľa videohernej predlohy. Dokonca hrdina pred finále stratí svoje schopnosti, aby bol súboj s hlavným bossom ešte napínavejší. Tentokrát už mi tá repetívnosť tak nevadila. o že tu hrá Cruise na začiatku zbabelca a nie neohrozeného Ethana Hunta sa mi tiež páčilo. Emily Blunt je síce stále príliš chladná, ale aspoň sa na ňu dobre pozerá a vzťah medzi ňou a Cruiseovou postavou snáď dostane väčší priestor v pokračovaní, ktoré nakoniec asi vznikne. No a ten happyend je síce nasilu vycucaný z prstu, ale už mi tak nezmyselný nepripadal. Čo sa stále mrzí je, že takýto military akčniak je natočený v bezzubom PG-13 ratingu, pričom práve tie akčné scény doslova kričia po poriadnej krvi. A finále je stále príliš tmavé a prakticky hovno v ňom vidno. Takisto tí mimozemšťania mohli byť trochu originálenejší. Až príliš pripomínajú sentinely z Matrixu, kde predvádzali oveľa pôsobivejšie kúsky. Ale celkovo je to solídne military sci-fi. Ak dvojka po každej stránke bude veľkolepejšia, tak by to mohla byť pecka. 7/10. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

27.06.2021

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

01.03.2019

Po nedávném oznámení plánu natočit hned dva nové díly do série Mission: Impossible současně to zdánlivě vypadalo, že veškeré ostatní rozdělané projekty Toma Cruise půjdou k ledu. Server Heat Vision… (více)