Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V jednom malém království mají panovníka, kterého máloco udrží doma. Král Vilém (J. Čenský) s královnou Olivií (T. Kostková) jsou stále na cestách a s velkorysostí sobě vlastní přenechávají vládu nad říší královské radě, ve které mají hlavní slovo rádcové Ferenc (M. Vladyka) a Lorenc (J. Lábus). Jejich hlavním zájmem je vypisovat čím dál častěji nové daně, jejichž prostřednictvím získávají stále větší příjmy do vlastní kapsy. Práva obyčejných lidí chrání jen loupežník Karaba (O. Vetchý), který přepadá výběrčí daní a nespravedlivě vybrané peníze zase vrací původním majitelům. Když se mu narodí dcera Anička (K. Janovičová), uloží své loupežnické „nádobíčko“ včetně staré bambitky hluboko na dno velké truhly a vrátí se ke svému původnímu hrnčířskému řemeslu. Ve stejnou dobu se královským manželům narodí syn Jakub (T. Klus). Obě děti se později, na prahu dospělosti, setkají a ke slovu se znovu dostane loupežníkova bambitka, která napravuje zlodějinu královských rádců… (Česká televize)

(více)

Videa (2)

TV spot 2

Recenze (695)

Adam Bernau odpad!

všechny recenze uživatele

Aby bylo vidět, že jsem vlastenec, zkoušel jsem dát aspoň hvězdičku za příspěvek k národně-politické geografii "z Bruntálu až do Ementálu". Marně, hvězdička ne a ne držet. Vydřidušských ministrů, jak se mi zdá, je v současných pohádkách víc než za celou éru káesčé. No prosím, dobová angažovanost, proč ne. Ale Bambitka „barvy shnilého banánu“ je aktuální víc, než zamýšlí, jsouc výpotkem dnešního stavu masmédii a zábavním průmyslem určované kulturnosti české veřejnosti, která tak konečně nalezla svou artikulaci i v tomto žánru. Něco tak zoufalého, že jsem si s dosud nepoznanou sympatií vzpomněl na ideologii v pohádkách z 50. let – tam to aspoň uměli podat. Ba zastesklo se mi i po Troškově Z pekla štěstí, protože to byl aspoň pořádný opruz. Tohle je jen marná snaha, hra se zpěvy. Jednodílná pohádková telenovela, v níž jedno wtf překrývá druhé. O tom, že lze současné české poměry zobrazit i zajímavě, svědčí Čert ví proč. Podobné téma (zlý zlodějský správce) je i v miniatuře Císař a tambor, kterou Bambitka v lecčems připomíná, ale ač i ona je poněkud slabé kafe, přece jen stála za vidění a dlí vysoko nad touto. Bambitka je úplně nový level. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Vetchý hlinomaz Karaba, Zrzkudla Anička, k tomu princ Klus a ještě Štěpánka s Cibulkovou kus. I úřad vlády, jenž kuje zrady. To rádci Vladyka a Lábus jistě dostanou spravedlivě přes tubus. Nakonec jim bambitka převrátí korýtka a za 86 minut vrátíme se od nich zpátky k nám, kde taky daň ze vzduchu vymýšlí pán. Avšak dost nejapného rýmování, přijde i trocha vyčítání - humorného sice víc než dost, a dívenky líbezné záběrů akorát, z některých záběrů však čouhá rozpočtová kost a i kolem nejbohatších postaviček se vine obnošený kabát. Ale to by k špatnému stačilo - sice je vidět, že se tu i tam šetřilo, a v písničkových záběrech krásné Aničky rozevlávají její kadeře jasně motorové větříčky, však kdo by se zlobil, když scénárista svou práci rozhodně neodbyl, ba naopak ji trefnou satirou přizdobil. Ptáček Ivo Macharáček zaslouží si tak konečně i čestný odznáček. A teď opravdu lidskou řečí - výsledek je sice 70%, což dostalo i Dvanáct Měsíčků, ale Bambitka je takhle nízko jen kvůli té skromné technické stránce a nevyladěnosti, i přílišné příběhové naivitě a předvídatelnosti. Svým projevem, humorem a mezilidským jiskřením - nemluvě o těch společenských apelech - je tahle nenápadná loňská novinka daleko před Janákovým monstrúčesovým válcem, datovaným rokem 2012. ()

Reklama

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Myslím, že téhle pohádce škodily ty věčné songy. Jo, chápu, že když prince hraje Klus, je asi nutné to pořádně prodat. Ale tady jich bylo moc a nebyly příliš zdařilé. Potěšila mě ale hrnčířovic zrzka - i když není klasicky krásná, je sympaticky přirozená - a to se v novodobých pohádkách vidí, bohužel, zřídkakdy. /29. 12. 12./ ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Abych parafrázoval Míru Bosáka: „Ono to půjde a né že né!“ Spousta uživatelů má evidentně pohádkami posledních dvou dekád poněkud zkudlený vkus a už těžko dokážou rozpoznat, když se objeví nějaká nepodbízivá a hlavně vtipná. Televizní kašírování lze odpustit a za úchvatný part ne zrovna 2x heterosexuálního vymahače daní Lábuse a tu alegorii na současnou daňovou politiku přihazuji jednu nekritickou hvězdu navrch. Je jen škoda, že naši na systému parazitující šibalové z vyšších kruhů taky neskončí v oranžových vestách, ale holt, mi v pohádce nežijeme.. A mimochodem, až se devadesátiletý a stále sexuálně aktivní Enšpígl rozhodne pro sepsání memoárů, nechť si vzpomene na titul Macharáčkova filmu a bude už vědět, jak je pojmenovat.. ()

Mia... 

všechny recenze uživatele

Naprosto krásná a vtipná pohádka, překvapená nejsem, věřila jsem, že to bude zdařené. Náznaky moderna obyčejně v pohádkách nemám ráda, ale tady vše proběhlo ve vtipné verzi, hodně jsem se bavila a byl to příjemný zážitek. Nádherné písničky zpívané dvěma skvělými zpěváky. Každopádně se budu opakovat, ale nejvíce chci vyzdvihnout podařený humor. ()

Galerie (156)

Zajímavosti (11)

  • „Nejtěžší pro mě byl jeden den natáčení na zámku Lemberk. Celý den byl nějaký divný, prostě se nedařilo. Musela jsem se vypořádat se scénou, kdy Anička sedí s princem Jakubem (Tomáš Klus) v zahradě a řeší to, že jí tatínka zavřeli do hladomorny. Zároveň však cítí, že má ráda Jakuba a ještě má vztek na rádce Ference (Miroslav Vladyka) a Lorence (Jiří Lábus). Byla to nejvíce emotivní scéna v celé pohádce, prostě se proti sobě bilo mnoho citů,“ uvedla Kamila Janovičová, která ztvárnila roli Aničky. (SONY_)
  • Ve scéně, kdy Anička (Kamila Janovičová) zpívá píseň „Holka nebo kluk“ a otevírá truhlu s kostýmem loupežníka Karaby (Ondřej Vetchý), tak na vnitřní straně víka je nakreslený symbol, takzvaný „Unikursální hexagram“, který má v řecké a indické mytologii hlubší význam. (Nick321)
  • Pohádka se natáčela na přelomu července a srpna roku 2011 na Státním hradě Bítov, v Muzeu lidových staveb v Kouřimi, na Státním zámku Lemberk a ve Skanzenu lidové architektury v Přerově nad Labem. Filmovalo se také na pískovcových skalách Bilé kameny, též Sloní kameny či Beran na Liberecku u Jítravy. (milaneg)

Reklama

Reklama