Dark Was the Night

Záhadná síla ukrytá v lesích za malým izolovaným městečkem Maiden Woods vzbuzuje strach v jeho obyvatelích, zatímco se šerif Paul Shields (Kevin Durand) snaží ochránit své milované a zároveň porazit démony ze své minulosti. (oficiální text distributora)

POMO

Dvaja známi hereckí vedľajšáci posilňujú vyznenie béčkového hororu za pár šupov. Psychologizácia traumatizovanej hlavnej postavy sa cení, v podaní Kevina Duranda je uveriteľná. Atmosféra malého podzimného amerického mestečka taktiež dobrá, jeho prostí obyvatelia sú pre netvora ľahkou potenciálnou obeťou. A smutný, pochmurný tón, ladedý temnou hudbou a chladnými kamerovými filtrami tomu dodáva pôsobivú identitu. Len nesmiete čakať prevratné dejové nápady či prďácke monštrum. To sa objaví iba na chvíľu a art-konceptom i digitálnym prevedením je čírim sklamaním. Tri hviezdy s odretými ušami. ()

Marceloo

Paul je sheriffom v malom mestečku a všetci ludia mu tu dôverujú. Jedného rána sa po celom meste objavia stopy neznámeho tvora. Sheriff je presvedčený o tom, že to majú na svedomí výtržníci. Potom začnú miznúť domáce zvieratá a Sheriff zistí, že sa nejedná o vtip. Mestom kolovala už dlhé roky historka o monštre, ktoré sa skrýva v lese, ale nikto tomu neveril. Mesto sa ale tentokrát presvedčí, že sa nejedná len o historku. - Na začiatku si film buduje parádnu atmosféru. Nádherná dedinka, pochmúrne počasie, hustý les a v ňom tajomné monštrum. Postupne ale všetko upadá a do popredia prichádzajú rodinné problémy a iné komplikácie. Mohlo to byť ovela lepšie, keby v tých 95 minútach dostala príšera viac ako len tú minútku ktorú dostala. Príšera ani nevyzerala nejak dobre. Záverečná scéna s malým prekvapením poteší. + herec z Late Phases ()

EvilPhoEniX

Sluchátka + tma mi vykouzlili vskutku solidní atmosférický zážitek. Obstojný vizuál, slušný Kevin Durand, dusná atmosféra i prostředí. Co mě překvapilo, že se nakonec nejedná o vlkodlačí, nýbrž monster horor s hezky vypadající potvorou v závěru ( Po čas filmu je ukazována pouze v náznacích). Film je sice doprovázen pomalejším až depresivním tempem, což já obvykle nesnesu, zde jsem o nudu překvapivě nezavadil.. Finále v kostele rve divákovi adrenalin z těla. 65% ()

Khalesi

Normálne by som hodnotila tromi hviezdičkami, ale ten koniec ma rozsekal. Vlastne veľká časť filmu je o chlapoch so zbraňami, ktorí behajú po lese a hľadajú krvilačnú beštiu. Pobavil ma lovec, ktorý vybehol nariekajúc z lesa a zúfalo líčil, ako beštia zabila jeho kamarátov, tiež lovcov, a aké to bolo strašné všetka tá krv, strach a umieranie...nie že by predtým nevraždili a nesposobovali by presne toto všetko oni nevinným zvieratám. Vždy sa mi páči, keď sa minca obráti a z lovca sa stáva korisť. Aspoň vo filme občas títo zbabelci dostanú to, čo im patrí. ()

AlistairMir

Velmi příjemné překvapení. Kevin Durand pro mě poprvé v hlavní roli a hned mi dokázal, že na to má. Hodně atmosférický horor s hutnou atmosférou, parádním prostředím, znepokojivou hudbou/zvuky a hlavně nejsilnější zbraní - důkazem, že divák se často nejvíce bojí toho, co nevidí. TO, co se celou dobu skrývá v lesích, proniká do města a útočí stále agresivněji, uvidíme až ke konci filmu, ale zkuste mi věřit, že to vůbec nevadí. Ten pocit že někde poblíž číhá COSI, co zaručeně nebude člověkem a hodně parádních scén (synovo tvrzení, že venku NĚCO je, stodola, srna na silnici, stopy ve městě, tři lovci, spatření NĚČEHO z auta a následné pátrání v lese, návštěva v domě atd atd) Vám zajistí mrazení v zádech. Finální odhalení možná zklame vizuálem, ale já na to kašlu. Film to pro mě neshodilo a finále v kostele má opravdu grády. Plná palba a díky za první hutnej horor viděnej v tomto roce. ()

• Film je založen na reálné báji o tajemné bytosti windigo, která je v severoamerických indiánských kmenech tradována ještě z předkolumbovskych dob. Tato bytost se měla vyskytovat na pomezí dnešní Kanady a USA a naposledy ji byla připisovana úmrtí na začátku 20. století. Podoba windiga se liší dle toho kterého kmene, avšak spojuje vždy zásadní věc a tou je vysoká postava cca 3-4 metry s třiprstými pařáty na nohách a drápy na horních pažích, mrtvolným dechem a nadlidskou silou. V některých bájích má mít i rohy a popelavou kůži a hluboko posazené žhnoucí oči. (SsgtJira)
  • Scenár filmu bol zaradený do zoznamu Hollywood Blacklist 2009 (ročný prehľad 100 najlepších nezrealizovaných scenárov). Film je voľne založený na skutočných udalostiach, ktoré sa odohrali v anglickom Topshame v roku 1855 a ktoré sú známe ako "Diablova stopa". Mestečko sa ráno prebudilo a na cestách našlo čerstvo napadnutý sneh a na ňom otlačky divných veľkých rozrezaných kopýt, ktoré sa tiahli až do ďaleka. (Scraffy)