Temný případ

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (více)

Toto drama s Matthewem McConaugheym a Woodym Harrelsonem v hlavních rolích se soustředí na dva detektivy státní policie z Louisiany. Sleduje jejich osobní i profesionální vztah během sedmnáctiletého pátrání po děsivém rituálním vrahovi. Čím déle pátrání trvá, tím více se mění jejich životy a jejich partnerství dostává zabrat - každý z nich musí sám zjistit cenu odplaty a projít si ztrátou iluzí. V roce 2012 je znovu otevřen případ vraždy z roku 1995, na němž pracovali detektivové Rust Cohle a Martin Hart, kteří se mají znovu pustit do vyšetřování. Vše probíhá v současnosti prostřednictvím samostatných výslechů. Oba detektivové vyprávějí příběh svého vyšetřování, přičemž znovu otevírají nezhojené rány a začínají pochybovat o tom, že se jim podaří vyřešit případ bizarní rituální vraždy z roku 1995. Jednotlivé časové linie se rozcházejí a znovu sbíhají v roce 2012 a oba muži jsou opětovně vtaženi do světa, o kterém si oba mysleli, že je dávno pohřbený v minulosti. Ve chvíli, kdy poznají sami sebe i vraha, je jasné, že temnota je přítomna na obou stranách zákona. (HBO Europe)

nervana

První série: slušný...80-90% Momentálně sleduju druhou řadu a ikdyž první 4 díly to byl pro mě pomalejší rozjezd,tak po dalších třech dílech které jsem hltal minutu po minutě už teď dávám 100%, protože to jak to graduje je neskutečný a pro mě to jasně trumflo první řadu,o čemž sem původně dosti pochyboval. A soundtrack ten je naprosto luxusní.... Závěrečný díl už bude jen třešnička na dortu Už teď se těším na další sérii ()

jizvoun

Začátek mi přišel zdlouhavě nudnej a retrospektiva prezentovaná výslechem v kanclu mě vyloženě otravovala, ale potom to dostává grády a závěr byl perfektní. Jsem zvědavej na druhou sérii. ()

Sweepy

K první sérii musím dodat, že to nebyl můj šálek kávy, ale i tak musím uznat velmi dobrou atmosféru, intro i ústřední dvojici. I přes snad první 4 epizody, kde jsem měl problém neusnout (jednou se to nepodařilo) se to pořádně rozjelo a byl jsem se seriálem celkem spokojen. Po první sérii přišla druhá a tím pádem jsem očekával, že bude horší (jsou samozřejmě výjimky), ale že bude až tak hrozná, to jsem nečekal. Dialogy nudné, charakteristika postav je, oproti první sérii, otřesná (promiskuitní bisexuál, rozvedený opilec a ??znásilněná?? policistka... Promiňte mi, ale to ne...), scénárista jako kdyby pozvracel kus papíru a vydával to za seriál. A to nemluvím o člověku, kterého napadlo obsadit Vince Vaughna do role Franka. Tuto roli by chtěl snad každý a každý by se snažil využít tuto příležitost, zatímco Vince byl něco jako "Ať už to mám za sebou a dejte mi prachy." Jediný, kdo za něco stál, byl Colin Farrell. A jako třešnička na dortu poslední díl se stopáží 86minut, ve který se skoro hodinu nic neděje. První série - 75%, Druhá série - 30% ()

Nellie Lovett

2. série Zatím jsem neviděla první sérii, tudíž jsem osvobozena od toho nekonečného srovnávání. Za mě to tudíž byl velmi dobrý seriál, počínaje úvodní znělkou, přes zápletku, postavy (tolik trosek pohromadě už jsem dlouho neviděla) i herce. Vince Vaughn předvedl výtečný herecký výkon - Frank byl nebezpečný i lidský zároveň. ()

lola10

Po shlédnutí 1.série můžu říci jen- Páni ! Od perfektního scénáře, skvělého temného prostředí (velmi vhodně vybrané lokace), precizní kamery, až po bravůrní herecké výkony 100 %- především pak Matthew McConaughey a jeho Rust Cohle- postava, která mi sedla každým činem, každým slovem, precizně promyšlený charakter s vnitřní filozofií básníka a zarputilostí toho největšího dříče, obohacen o černočerné myšlenky, které mě leckdy rozesmály. Jeho vztah s Martym- Woody Harrelsonem byl netypický a přesto jsem z nich cítila naprostý soulad. Děj je pozvolný a ukazuje nám i ten nejmenší krůček, který musí detektiv ujít, aby byl blíže k dopadení pachatele. Přesto je to svižné a nenechá Vás vydechnout. Úvodní intro spolu s písní je perfektní a do seriálu jako je True Detective Vás uvede s uctihodnou vážností, zvědavostí a nadšením. 2.série ? Coline, Vinci, pojďte do mě, těšim se na Vás :) ()

Anorak

První díly tohoto seriálu slibovaly pomalý a přehledný vývoj případu i postav, což myslet si bylo vzhledem k počtu dílů v první sérii značně naivní. Na takové libůstky tu máme Perníkového tátu. Tento vlažný seriál vychladl přesně v okamžiku, kdy praví detektivové odvyprávěli svůj příběh a šli si po svém. Divňous Rust Cohle ovšem nabízí svou životní filosofii tak přesvědčivě, že jsem se málem přestal bát smrti. Tyhle filosofický frky mají svůj význam, pokud ovšem na jednotlivé díly nekoukáte v pěti kusech naporcovaných posranou plenou vašeho potomka. Frekvence posírání se během sledování Temného případu ztrojnásobila a zdaleka to nebyla výsada pouze všech nezletilých členů v domácnosti.(Poznámka recenzenta). Těšil jsem se na závěrečný díl, protože v těch předchozích jsem se nic moc nedověděl, kromě toho, že Marty bude asi pěknej kurevník a že si nemůže pomoci. Všimněte si prosím, že se samotným případem nemá toto zjištění nic společného. Poslední díl pak završil marast včerejšího večera, když malá řvala dvě hodiny v kuse, přítelkyně mrštila jednou polovinou zapékací mísy o podlahu a tu druhou polovinu s obsahem experimentální moussaky jsme o půl hodiny později spláchli do záchodu. Mám pocit, že videokazeta, kterou detektivové objevili v trezoru, obsahovala některý z dílů Temného případu, protože jinak bych expresivně vyjádřenému hnusu, projevovanému nad jejím obsahem, prostě neuvěřil. Jsem ale taky jenom člověk a když vidím to vysoké hodnocení, přecením svůj zážitek a dám alespoň dvě hvězdy. ()

TerribleTale

Co dodat když vám Rust Cohle o lidském pokolení na této zemi tak trochu mluví z duše? ...První série mnohem propracovanější a případ mnohem temnější a těžší na rozluštění než v sérii číslo 2. Postavy v "jedničce" se vám více zažerou do srdce než u druhého případu, ve kterém Colin Farrell exceluje a Vince Vaughn hraje mafiána výborně. Tak jako tak se těším na případnou třetí sérii... ()

Margay

Upřímně nechápu, co na tom všichni vidí. Nuda, nuda, nuda! Temnou atmosféru aby člověk pohledal, nějak ji tomu propůjčují snad jen blata, kolem kterých se to odehrává a rádoby filozofický depresivní kecy, který v jednom kuse vypouští ó úžasný detektiv Rust. Temný případ se navíc řadí k jedněm z mála počinů, kde je originální zvuk absolutně strašný. Hudba ještě ujde, oba hrdinové ale mluví naprosto stejně iritujícím, huhňavým hlasem, cezeným přes protáhlou drž... výraz, ženské postavy mají pouze jakože sexy chraplák, nebo uplakaný chraplák. Chápu snahu tvůrců držet se, abych tak řekla, tradic původních detektivních příběhů a hlavně jejich hrdinů, ale tohle fakt ne. Zoufalá nuda, táhnoucí se jak hnijící řasy z řečených blat. ()

micud

Nic moc jsem od toho nečekala a bylo to příjemné překvapení, hlavne McCounaghey jako vyžilá polotroska byl opravdu výbornej, k němu kupodivu přirozeně doplňující dvojici Harrelson. Nemohla jsem se odtrhnout, i když i tak jsou tam místy trochu zdlouhavé pasáže. Přesto dávám plný počet. ()

Robbie

1. séria: Naozaj temný, tajomný prípad. Pomalší rozbeh zachránili sem-tam nejaké kozy a vlastne v porovnaní s 2. sériou som ho prežil úplne bezbolestne. Hlavné postavy sú dvaja mne veľmi sympatickí herci, hrali mne veľmi sympatické úlohy a bola radosť sledovať spojenie ich rozdielnych charakterov. A Rustove zamyslenia boli niekedy vážne na nezaplatenie. Koniec, presnejšie rozuzlenie ma mierne sklamalo, čakal som epickejšie finále a hlavne charizmatického záporáka. Škoda. Inak skvelý zážitok a bolo mi aj trochu ľúto, že tých dvoch už pokope asi neuvidím.. 2. séria: Ešte pomalší rozbeh ako jednotka! Len tu som sa teda už vážne nudil. Viac postáv, viac osudov, zložitejšia zápletka. Až tak zložitá, že som sa v tom úplne stratil. Ak by tvorcovia stavili na minimalistickosť ako v jednotke, mal by divák za tých pár dielov aspoň šancu nájsť si k postavám cestu a vžiť sa do nich. V tomto prípade to však bolo aspoň pre mňa nemožné. V druhej polovici sa seriál rozbehol, bola tam dosť drsná a hutná atmosféra a veľa dobrej akcie, avšak na konci som aj tak mal pocit, že scenár bol pozliepaný všelijak a snažil sa pôsobiť nasilu komplikovane a prepracovane. Celkovo dávam 4 hviezdy hlavne za 1. sériu, ktorá je naozaj klenot medzi dnešnými detektívnymi seriálmi a za celkovú drsnosť. ()

skrob

První série: 5 hvězdiček - mezi US seriály špička. Druhá série: 3 hvězdičky. Vince Vaughn - jeho postava a celá příběhová linka - výborné. Ale samotný případ a všechny ostatní hlavní postavy bohužel mají především slabý a ne moc uvěřitelný nebo napínavý scénář. ()

frahor

První série byla boží. Dvojka je vlastně taky skvělá, ale není to nic na dobou noc... teda pokud si neujíždíte na pocitu krvelačné beznaděje na pomezí Chobotnice a Her o trůny. ()

SpeckMcBig

1.Série je uhrančivý až hypnotický zážitek...McConaughey je vyloženě geniální a pátrání po sériovém vrahovi je patřičně napínavé,temné a drsné .. bez rozmýšlení plná palba ***** 2.série má pomalejší rozjezd a déle jsem si hledal cestu k hlavním hrdinům ale čtvrtým dílem se to změnilo a já hltal atmosféru špinavého Vinci a drsné a tvrdé hrdiny.. takže za **** ()

zpek

Po zhliadnutí 2. série (páčila sa mi znamenite viac ako prvá) dúfam, že Nic Pizzolatto a Denis Villeneuve (Sicario) niečo spoločné spáchajú. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (více)