Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Llano Estacado jako by bylo nejméně pohostinným místem na slunci. Přes tuto vyprahlou poušť musí projet kryté vozy přistěhovalců směřujících na Západ. Čeká je tu nejedna útrapa – nejen žhavá výheň, ale i Supové. Tak si říkají bandité, kteří přepadávají vysílené osadníky, aby se zákeřnou lstí zmocnili jejich majetku. Vinu pak svalují na hrdý indiánský kmen Šošonů. Mladý syn lovce medvědů Baumanna, Martin, společně s Vinnetouem a Old Surehandem chtějí toto místo zbavit jeho věčného prokletí. Je to však úkol nad jiné obtížný... Film Mezi supy vznikal jen několik týdnů po dokončení předchozí mayovky v produkci společnosti Rialto Film, druhého dílu centrální trilogie Vinnetou – Rudý gentleman. Původně měl ve vyprávění po boku indiánského náčelníka figurovat jeho chrabrý přítel Old Shatterhand v podání Lexe Barkera, ale pak se producentovi Horstovi Wendlandtovi podařilo angažovat Stewarta Grangera, hollywoodskou hvězdu předchozího desetiletí proslavenou snímky jako Doly krále Šalamouna a Scaramouche. Již hotový scénář byl následně přepracován, aby se druhou hlavní postavou vedle Vinnetoua stal doposud opomíjený hrdina z Mayových knih Old Surehand. Také štáb doznal změn, když se Wendlandtovi naskytla možnost spolupracovat s Alfredem Vohrerem, jenž byl do té doby smluvně vázaný s firmou Constantin, pro kterou točil veleúspěšnou sérii adaptací kriminálek Edgara Wallace. Postavu ústřední krásky tentokrát ztvárnila mezinárodně známá hvězda Elke Sommerová a part rozhodného a odvážného mladého muže si zopakoval Götz George. Vedlejší part náčelníka Šošonů Vokadeha zase představuje první větší indiánskou roli Gojka Mitiće, jenž v předchozích vinnetouovkách figuroval povětšinou jako kaskadér a o dva roky později si získal popularitu ústřední rolí v indiánce Synové Velké medvědice. Mezi supy se stejně jako předchozí mayovky stalo hitem, navzdory faktu, že skalní fandové série na film již v době jeho premiéry koukali skrze prsty. Vedle absence Lexe Barkera, je také popouzel fakt, že Stewart Granger k mayovskému mýtu přistupoval s legrací a nadhledem, neboť coby herec, jenž prošel řadou béčkových hollywoodských produkcí, neměl vůči německo-jugoslávským produkcím iluze. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (148)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Moc si tenhle film nepamatuji, ale jsem si jistý, že jsem ho viděl. Docela mě zaujal, hlavně ty akční scény ve druhé části jsou dobré, a to jak díky celkem dobrému nasnímání, akčnosti, tak i díky prostředí. Götz George ještě v době, kdy nebyl Shimanski je výborný a rozesmátý Surehand je skvělý protiklad k Vinnetouovi, který je přece jen chladnější. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Budem úprimný a asi aj za hlupáka, no netušil som, že existujú ešte nejaké iné May-ovky okrem tých, ktoré lámali rekordy popularity. A mrzí ma to, no toto je solídny prepad mimo nastaveného, vysokého rangu, kedy nie len príbeh, no najmä charizma postáv, či už kladných, no najmä záporných, ide úplne do kokota. Nebavilo, nemalo prečo, druhá z úcty. ()

Reklama

Tosim 

všechny recenze uživatele

Asi to bude kacířská myšlenka, ale první dvě mayovky s Grangerem nejsou zase až tak špatné. Z hlediska románové věrohodnosti i lepší než třeba Vinnetou II. Výpravností jsou stejné jak "zlatá čtyřka", film má drajv, i pátrání po vrazích pí Baumannové není špatné, ovšem některé dějové lapsy (Old Surehand učil Vinnetoua střílet??), či zbytečně komická figurka Old Wabblea jsou za trest. Je dobře, že scénáristický tandem Keindorff & Sibelius napsali mayovku jen jednu. (Teda podle internetu jo, Old Surehanda, ale v titulcích uvedeni nejsou, možná je tenhle film důvod). 70%. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Ačkoliv machrující Granger jako Old Surehand je dost nesnesitelný, patří tato mayovka (podle literární předlohy "Syn lovce medvědů") mezi ty lepší, které netočil Harald Reinl. Režisér Alfred Vorher vyprodukoval barvitý příběh s výraznými postavami, v romantickém prostředí a s dějovým spádem. Hudba Martina Böttchera je vynikající. Tohle má ještě půvab těch vinnetouovských filmů 60. let, takže 4 a půl (pět nelze dát, protože ty patří jen tzv. zlaté pětce). Pokud bych to srovnával s ostatnímu západoněmeckými westerny 60. let (ovšem mimo tvorby Haralda Reinla), pak tento by dostal i pět hvězdiček. ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Mezi supy jsou hodně slabým odvarem oproti slavným čtyřem filmům s Vinnetouem. Jediné, co je tu pěkné, tak to jsou už klasicky chorvatské národní parky, jenže ty můžeme sledovat i v již zmíněných filmech. Děj je tu oproti nim o hodně slabší, takový průměrný. Bělošská banda Supů se vydává za indiány Šošony, pozabíjí Baumanovu rodinu a vypálí mu celou farmu. K tomu všemu se připlete svědek misionář, který vůbec nevypadá a nechová se jako misionář. Nejezdí na koni, přitom má kalhoty na koně. Oblečení má čisté jakoby si je zrovna koupil, přitom už cestuje týdny... Hledání pravých vrahů je takové slabé, chybí tu Lex Barker coby Old Shatterheand. Stewart Granger neboli Old Surehand jej nemůže nahradit. A Vinnetou je tam jen tak do počtu. Asi jen pro to, aby nalákal diváky, jinak jeho učinkování v tomto filmu vůbec nechápu. [3604. hodnocení, 113. komentář, 58%] ()

Galerie (24)

Zajímavosti (29)

  • Pierre Brice byl trochu zastíněn americkou hvězdou Stewartem Grangerem a mezi oběma panovala vzájemná nevraživost. Granger dokonce jednou Briceovi řekl, že je mizerný herec. Ten však pohotově odvětil: "Já mám ještě čas se něco naučit, ty ne." Od té doby spolu nepromluvili ani slovo. (hippyman)
  • Snímek získal ocenění Zlaté plátno za více než 3 miliony návštěvníků v průběhu dvanácti měsíců. Uděleno bylo 16. prosince 1965 v Düsseldorfu při příležitosti premiéry filmu Old Surehand. (hippyman)
  • Jiné názvy filmu:
    Belgie: PARMI LES VAUTOURS / DE GANG DER AASGIEREN. Brazílie: O GRANDE ATIRADOR. SR: MEDZI SUPMI. Dánsko: WINNETOU OG VESTENS SJAKALER. Francie: PARMI LES VAUTOURS. Velká Británie: AMONG VULTURES. Holandsko: WINNETOU IN DE DODENVALLEI. Itálie: LA DOVE SCENDE IL SOLE. Jugoslávie: MEDJU JASTREBOVIMA. Rakousko: UNTER GEIERN. Polsko: WINNETOU WSROD SEPOW. Portugalsko: O GRANDE ATIRADOR. Švédsko: VÄSTERNS GAMAR. Španělsko: LOS BUITRES. USA: FRONTIER HELLCAT. (hippyman)

Reklama

Reklama