Osmý smysl

(festivalový název) (seriál)
  • USA Sense8
Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2015–2018), 24 h 57 min (Minutáž: 46–152 min)

..Lucas..

Jasně, Sense8 není naprosto dokonalý seriál, ale už jen za těch několik vydařených scén, za to dokonalé obsazení a výborné postavy si zaslouží plné hodnocení. Nejvíce mě zaujala postava Nomi, kterou Jamie Clayton navíc hraje tak přirozeně, že by si možná i zasloužila nominaci na Emmy. Ale ony jsou nakonec zajímavé všechny hlavní postavy, každá má něco do sebe. Jsem rád, že zas někde vidím Maxe Riemelta a Doonu Bae, které znám už delší dobu. Dvanáct dílů jsem zkoukl během dvou dnů a teď už jen budu doufat, že bude i druhá řada a my se dozvíme víc o Angelice a všem ostatním. ()

rockyt

Tohle jako někdo myslí vážně ? Americkej policajt, mentorující dětský gangstery ? Indicka kráska, která je nešťastná, že si musí vzít někoho koho nemiluje? Sebevědomá Japonka, srážená vlastní rodinou? Nepochopená transka, kterou její matka opovrhuje? Precizní německej zloděj ? Chudinka africkej chudaček starající se o nemocnou matku? Taahle sračka má mít přez 80 % ?? Z toho cukrkandlu jsem po prvním díle dostal cukrovku. To už jsou opravdu Wachowski tak zoufalý, že si nedaj se scénářem ani trochu práci a jenom přepíšou charaktery z encyklopedie stereotypů? Děj absolutně o ničem. Sledujeme ubulený tragický osudy nesympatyckejch chudáků. Jediný co stojí za zmínku je hudba. ()

CageDepp

Dal jsem skoro dva díly a vůbec nějak nevim o co tady jde. Takže tenhle seriál u mě konečná. Někteří jsou z toho nadšení, ale já nenašel nic co by mě zaujalo. Třeba mi to někdo v hospodě vysvětlí. ()

lucifrid

Nečekaná bomba roku. Od úžasných úvodních titulků (hlavně jejich první polovina s pohledem na světové metropole), skvělého nápadu provázanosti postav a následné interakce, po výborné herecké výkony a brilantní scénář i režii, jež vás nutí shlédnout seriál během jednoho či dvou dnů. Dokonalou třešničkou na dortu je hudební scéna z konce čtvrtého dílu a začátek pátého, kde Lito zažívá "změny nálad". ()

fmash

Ne že bych se nějak klepal nadšením při představě sdíleného vědomí, rád si svého démona hýčkám v koutku o samotě, ale Wachovští se po nějaké době ukázali v lepším světle. Aniž bych si lebedil v queer tématech, konečně se ukázal seriál, který není falešně prudérní (uříznout hlavu, ale ať není vidět bradavka), přes všechny případné apely se nevnucuje se svojí představou morálky, je akční, aniž dětinský a nechal mě na gauči usnout za celou dobu jenom jednou, a to jsem se hned po probuzení rychle vracel na místo, kde jsem ztratil nit. Navíc, a to nepovažuji za nepodstatné, tam hrají neokoukané, ale nikoli ošklivé tváře. ()

M.i.k.e

původně jsem Sense8 neměl vůbec v plánu,ale nakonec mě jména režisérů přesvědčily a to co jsem dostal je naprosto nekompromisní,strhující a hlavně vtahující seriál,který jsem zhltnul na první dobrou a snesl bych ještě nášup.Některé díly možná trošku slabší,ale zbytek a hlavně některé scény to maximálně vynahrazují.Pro mě zcela určitě nejlepší seriálová novinka a to dost jednoznačně...100% ()

joker.george

1. série Tohle jednoduše nemůže být pseudointelektuální projekt a podobně jako u Atlasu mraků v tom vidím přesah. Seriál sice má pomalejší a chaotičtější rozjezd, ale za zhlédnutí stojí minimálně každá čtvrtá epizoda, protože přináší něco ojedinělého a posunuje seriálovou tvorbu dál. Samotnou kapitolou jsou propracované postavy. Každá má dostatek prostoru i využití, abyste ji mohli poznat a chápat ji, i když vám každá nemusí přirůst k srdci. A rozhodně jen tak nezapomenu na úvodní koláž. (Netflix) --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 2. série Rozšiřování fiktivního světa mi zpočátku nesedělo, nemusím všechno vidět explicitně a některé zvraty trochu drhly. Vypsat všechna negativa bylo rychlejší a snazší, než vypisovat to, co se mi líbí, obdivuji a schraňuji. Jsem rád, že mé obavy byly nesprávné, a to natolik že druhou sérii řadím na stejnou úroveň jako první. A pokud bych měl nějakému zrušenému seriálu dopřát obnovení a další řadu, byl by to tento. (Netflix) ()

Elyssea

První série Sense8 byla zjevením. Originální zápletka, postavy na kterých vám záleželo, velmi různorodá směsice národností a extrémně LGBTQ+ friendly. Byla to emoční jízda, kterou jsem si od té doby dopřála ještě jednou před premiérou druhé sezóny. Využití hudby, zastoupení clusteru, společné scény, to vše vytvořilo jedinečný mix, na který byla absolutní radost se koukat. Druhá série o něco rozšířila příběh, ale jestli jeden dojem zůstal pak ten, že tam mnohdy byla extrémně zbytečná výplň (např. hromada sex scén = nuda). Netflix Sense8 bohužel zařízl, ale naštěstí se fanouškům povedlo vyurgovat 2,5 hodinové finále. A to trpí klasickou cyklovitostí Sense8 - hudební montáž, oslava, orgie. Ugh. Mohlo být více času pro postavy, z nichž na zrychlené rozuzlení nejvíce dojíždí Capheus, Riley a Lito, kteří by tam vlastně ani nemuseli být. Je hrozná škoda, že se nikdy nedočkáme těch plánovaných sezon, docela by mě zajímalo, jak by se ti jinak rozuzlilo. Takhle sice máme alespoň důstojné ukončení (s jedním nebo dvěma WTF momenty - nejsem fanouškem RajaKalaGangu), které ale působí dojmem sestříhání celé sezony na minimum. Přesto je ale Sense8 doteď seriálovým zjevením, za které sestrám Wachovským a Straszynskimu moc a moc děkuji. ()

laik_60

Netflix zase niečo "donetflixoval". :( Prvé diely na mňa pôsobili príliš chaoticky. Ako tak sa to začalo dávať dohromady od štvrtého dielu. Prvú sériu som dopozeral už len zo zvedavosti. Čakal som jednoduchšiu "mystériu" . Seriál pôsobil na mňa príliš individualisticky, liberálne a až zbytočne sexisticky. ()

Gaaron

The Wachowskis a kol. přicházejí se skvělým nápadem a ani špetkou ponětí, jak jej využít. Je to skvěle zahrané, ještě lépe zrežírované a brilantně sestříhané, ale bohužel úplně prázdné - respektive vše je řečeno v prvním díle a pak se to pouze 11x zopakuje. Všech 8 hlavních (a možná ještě více některé vedlejší) postav je dostatečně zajímavých, aby bavily svými jednotlivými příběhy, jakékoli propojení probíhá ale pouze v detailech (z 99 % se postavy navzájem zastupují v boji) a nemá nejmenší vliv na celkový/společný příběh - který vlastně neexistuje. Ano, měl to být radši film. A mělo to mít pointu. Přesto se na ty malé příběhy téhle osmičky podívám docela rád i ve druhé sérii. PS: Je nesmírně zábavné sledovat, jak Wachowskis podrážejí nohy sami/y sobě v zarputilé snaze udělat z příběhu (kterému je to tak trochu jedno) jednu velkou LBGT pride. Pokud už to mají zapotřebí, proč ten aspekt nevezmou vážně, přemýšlivě a do hloubky? Proč se naopak dopouštějí ještě hrubějších zjednodušení a stereotypizací než jacíkoli názoroví soupeři, s nimiž se snaží polemizovat? A proč v celém tom jejich úžasném multipohlavním ráji nakonec vítězí archetypální role patriarchálního systému (namátkou: muž - otec / ochránce / mstitel, žena - matka a ošetřovatelka) a do centra všeho dění je postaven čistě "klasický" heterosexuální pár? PPS: Podepisuji se též pod komentář Davies182. ()

dr.fish

Pokud má někdo v životě tolik času, aby mohl trávit čas u seriálů, kde se nic neděje, nemám proti tomu námitek. Já ten čas nemám. Strávil jsem pět dílů svého života s tímto seriálem, abych stále čekal na něco, co se nakonec nestalo. Pak jsem si pustil naslepo pro jistotu jedenáctý díl, abych o něco náhodou nepřišel. Nepřišel jsem. Obávám se, že větší zvraty a zajímavější děj má i Doktorka Quinnová. Ta má zde na csfd 50% a stejně hodnotím i tento spektákl. Tímto seriálem a Jupiterem vycházejícím jsem definitivně s Wachowskými skončil.... ()

flyboyeda

Pusobive a znacne psychedelicke, svezi vitr v serialove tvorbe. Kez by se Wachowski tandemu jeste nekdy podaril nejaky film tak jako tato serie. ()

sator

Mysl je ta věc která nám brání stát se tím čím sme...Jakoby něco slibovali a hovno hovno...nakonec to dopadne jako Ztraceni kdy se v ději přestali orientovat sami scenáristé... ()

filmmovier

Hodnoceno po osmi dílech: zmlsaný Daredevilem jsem se vrhnul na další Netflix, neboť Sense8 skýtal velmi zajímavý námět. Důvodů k obavám nebylo zrovna málo, ale hlavní byli dva: bratrosestři Wachovští, jejichž poslední Matrix a Jupiter vychází byly zatracené úlety. A tahle série dopadla - no, dejme tomu obstojně. Po celkem šokantních a velmi, velmi neobvyklých titulích se rozjel příběh se sakra velkým rozpočtem, všemi druhy sexuální orientace, všemi druhy národnosti, všemi světadíly světa, Marthou Jonesovou a zatraceně pomalým tempem - a to je ten největší problém. Tempo je opravdu ucajdané, příběh se posouvá pomalu (pokud vůbec) a hlavní důraz je kladen na ty zatraceně dobře (důležité sdělení) napsané a zahrané postavy a kupodivu to vůbec není špatné a nudí to jen někdy (zhruba tak 15 minut ze stopáže každého dílu). Seriál se nebojí ničeho, všichní spí se všemi, všichni ukazují všechno, místa děje jsou vybraná nejlépe jak mohou a výběr hudby je naprosto, naprosto geniální!! Prostě vizuální a hudební maso, základní myšlenka dobře nahozená, jen by nebylo na škodu, kdyby se s ní hejbalo trochu víc. Další kvalita od Netflixu, ale záležitost, která asi nesedne úplně každému (což bude častější). Na druhou sérii se nejspíš taky podívám, ale pravděpodobně si jí opět nechám do zálohy. Ach jo, já s těmi Wachowskými nevím a tenhle zatracenej komentář si sakra přeberte, jak chcete. 80%. ()

Sell

Sledovala som tento seriál z pozadia dlhší čas, dokonca som si pozrela aj prvý diel ale vypla som ho uprostred, pretože ma nezaujal. Našťastie som sa k nemu vrátila asi o rok a potom som mala opačný problém. Každí charakter je tak krásne prepracovaný a všetky do seba zapadajú ako jeden celok ktorým vlastne aj sú. Nehovoriac o akčných scénach ktoré perfektne podčiarkuje správne zvolený soundtrack. Jediné mínus je zrejme len to, že nie je viac sérií. Čo je škoda, pretože práve tento seriál by si zaslúžil viac dielov. Je to jeden z tých typov seriálov s originálnym námetom a súrodencom Wachiwskim sa podarilo niečo neskutočné! Najobľúbenejšie postavy: Sun, Wolfgang, Will ()

TomStall

Seriál s vizí, který tu ještě nebyl. Nejednou jsem měl stejný pocit, jako když se Neo v metru zvednul z prachu a oklepal pláštík. Navíc je to odvážné, sexy, vtipné a vlastně ani neřeším, proč jak a kdo komu. O to tady nejde. Celé je to o prožitku. ()

fabecc1222

Atlas mraků rozvinutý do seriálové podoby, a místo několika časových linek tu je rozmístění postav v jednom čase po celém světě. Bratři Wachowští, teda sourozenci, vlastně sestry... přidají nezbytnou dávku LGBT propagandy, která tu ale oproti mnoha jiným seriálům nepůsobí nijak rušivě. Velmi podmanivá hudba od Johnnyho Klimeka je také velkým plus, stejně tak i sympaticky napsané postavy a originální hlavní příběh, který nenechá diváka chladným a podaří se mu ho udržet u obrazovky po celé dvě série. ()

noriaki

Toho že jde natočit seriál bez děje mnohokrát využily nejrůznější telenovely, soap opery, Ulice a další hrůzy. Ale proč na tom proboha svezli Wachowští, to mi hlava nebere. Abych nekřivdil. On tam nějaký vývoj událostí snad i je. Ale reálně vede odnikud nikam a podobně jako u Jupiter Ascending se jedná spíše o výmluvu proč točit dál, než o stěžejní prvek kvůli kterému tohle všechno vzniklo. Kdo měl tu smůlu a protrpěl propadák sourozenecké dvojice, tak si u Sense8 zažije repete. Monotónní scénář a opájení se vlastní výjimečností znovu podráží nohy velice slibnému projektu. Jediná změna k lepšímu jsou postavy. Prakticky všichni jsou zajímaví a slušně zahraní, přesto bohužel vesměs necharismatičtí. U sledování mě drží jen těch několik vynikajících scén, kterých každý díl pár nabídne. ()

geklon

Wachanda s bráškou se také chtěl( no a tady mi to někdo vysvětlete, jak pravopis zohledňuje transky ....jestli jako trvrdý nebo vyměklý)přiživí na seriálové revoluci. Lubrikantem zajebanej robertek dobrej seriál nedělá. Je to zdlouhavý a neskutečně zamotaný, tak až vás to sere. Tohle je letošní druhej extrémně přehodnocenej Netflixu projekt roku. Dardebila jsem vydřel, alespoň tři díly. Tady mě krom Doo-ny neoslovil ani scénář, ani soundtrack. A ta uprchlická angličtina je vážně trapas. ()

hroubek

S01 - Sense8 je jeden z nejzajímavějších seriálů tohoto roku a nutno také dodat, že rozhodně bude patřit i k těm nejkvalitnějším. Seriál vytvořili sourozenci Wachowski, jejich geniální mysl nám dala filmy jako Matrix, Speed Racer nebo adaptaci Atlasu mraků(na které se podílel i Tom Tykwer, který i zde natočili nějakou epizodu), a převážně komiksový scénárista J. Michael Straczynski, který v komiksovém světě nakopl příběhy se Spider-manem. Tato trojice pak vytvořila příběhy, které mě dostaly v tom nejlepším možném smyslu slova a jejich "originalita" mě přikovala doslova k obrazovce, že mě bylo doslova líto, že už je konec. Tolikrát jsem viděl, že se příběh odehrává ve více zemí, ale snad nikdy nebyl takhle kvalitně udělaný. Ta cosmopolitní roztříštěnost v seriálu funguje na maximu a přináší skvělé scény, které se zarývají pod kůži a vyvolávají velké mrazení v zádech, jelikož to co funguje ve vyspělém světě nemusí fungovat v zemích třetího světa a naopak. Je vidět, že si tvůrci dali velmi záležet, aby se natáčelo v přesně v těch lokací, kde se odehrává příběh a proto taky ty záběry vypadají fantasticky a podíváme se od USA přes Island po Indii s Keňou. Dále je vidět, že se nebojí tnout do živého a ukazovat ne moc příjemné věci, násilí, nebo prostě věci, které by mohly působit dost kontroverzně(detailní záběry na porod, zabíjení v Africe, chudobu, korupci). Další věc, která se mě hodně moc líbila je ta, že to vyžaduje od diváka pozornost, jelikož se snadno může ztratit v tom co se zrovna děje a jaký význam má to co se děje a jak je to propojené s tím co se děje třeba na druhé straně světa. Největší kladem celého seriálu, krom perfektní řemeslné práce od hudby, výpravy, kamery, akce a samozřejmě režie, jsou postavy. Postavy, se kterými budeme prožívat každou jejich situaci, postavy o které se budeme bát, fandit jim a taky se s nimi radovat či jako oni zamilovat se. I přes všechny klady má seriál dost chyb, jako pomalejší tah hlavní zápletky, propojování segmentů, které působí dosti nahodile a že v celém seriálu jsou až moc velké náhody. Sense8 nemůžu každému doporučit, ale rozhodně by to měl každý zkusit. S02 - Co k tomu dodat, snad jen, že je to v mnoha ohledech lepší a napínavější, než první řada. Krásně se nám to rozrostlo, mnohem více se cestuje a propracovává mytologie. A já jako fanoušek slintám blahem, jelikož je to skvělý. Občas se objeví okamžiky, kde se malinko tlačí na pilu, a některé věci by se dali udělat lépe, ale to jsou prostě drobné výhrady k celé druhé řadě, ze které mám velmi pozitivní zážitky. PS: Nejvíce mě ale udělalo radost to, že jsme si jako fanoušci vybrečeli zakončení seriálu, protože kdyby k tomu nedošlo bylo by to smutné. Poslední díl není dokonalý, ale to ani nešlo, když se děj musel ořezat z deseti epizod na jednou dlouhou dvou a půl hodinovou epizodu. Přesto jsem měl z celé epizody ohromnou radost a poslední minuty, mě jasně přesvědčily, že tenhle projekt se dělal od srdce a pro fanoušky. A za to velké uznání a respekt. () (méně) (více)