Ip Man 4: The Finale

• Hongkong Jie wen 4: Wan ťie pchien (více)

Ip Man (Donnie Yen) přijíždí na pozvání Bruce Leeho (Kwok-kwan Chan) do San Franciska. Kromě návštěvy turnaje karate, kde Bruce vystupuje, hledá Man vhodnou školu pro svého syna Ťina. Bruce si svými postoji znepřátelil místní čínskou komunitu a Man jako jeho mistr pocítí následky jeho činů. Kromě čínských mistrů se dostane do konfliktu i s rotmistrem Bartonem Geddesem (Scott Adkins), kterému se nelíbí, že by kung-fu mělo být součástí výcvikového programu mariňáků. (LangiJ)

Yoshitsune odpad!

A tak z těch všech Ip Manů s Donnie Yen, je nejlépe na tom trojka, která sice je béčková, ale aspoň si nehraje na něco co není, film se převážně soustředí na Ip Mana a on sám je tam vykreslen nejlépe. Ono se to málo ví, ale jednička, dvojka a tady čtyřka, v určitých věcech lžou divákům a vykreslují Ip Mana, jinak než kým ve skutečnosti byl. Ale hlavně o čtyřce, celá ta cesta pana Ip Mana do té velké a zlé Ameriky, je jedena velká lež, jelikož Ip Man nikdy v Americe nebyl a tak děj tohohle filmu je celý vymyšlený. Což je samo o sobě dost hnusný, ale vrchol hnusu přechází v podobě, kdy je postava Ip Mana využita Čínskými soudruhy, jako nástroj propagandy, což bylo už v jedničce a dvojce, ale tady se s tím už vůbec nesrali a udělali z toho jednu velkou propagandu. Jako jo předsudky, rasisti v té době byli, tak jako všude po světě a dodnes se na tom nic nezměnilo, ale hlavní zlo v podobě Scotta Adkinse, je těžko uvěřitelné, jednak nemá bradku, Adkins bez bradky a zlý, to neni moc přesvědčivé, ale hlavně jeho výkon během filmu, je takový........no né doslova stoprocentní. On tady hraje klasický zelený mozek a nesnáší Čínská bojová umění a žluťáky, ale uznává karate a tím pádem tedy i ty co ho vytvořili, což byli Japonci......ano taky mně to zarazilo, Adkince tohle během filmu několikrát zopakuje a to dost výrazně, asi aby ujistil diváky, že on je ten zlý a že fakt vážně nesnáší Čínská bojová umění. A to je jenom jedna rovina příběhu, druhá rovina příběhu je zlý imigrační úřad, který zase nesnáší Číňany, ale nemá nic proti Čínským a jiným bojovým uměním a pak je tady pan Ip Man, který hledá školu pro svého syna a to místo toho, aby se s ním snažil sblížit a promluvit si sním o jeho problémech a pocitech. Jo a ještě je tady čtvrtá rovina příběhu, ano čtvrtá a to je o tom, že pan Ip je proti Čínským mistrům, co sou v Americe a ti neuznávají Bruce Leeho a chtějí aby pan Ip vypil čaj a nedělal problémy, v tuhle chvíli sem se na chvilku ztratil, jelikož sem si myslel že problém je Bruce Lee a né pan Ip, ale problémem byl pan Ip a ano je to hodně zmatečné. Nemluvě o tom, že mi to přišlo stejné, jako z dvojky, kde zase byli Čínští mistři, co žili v Číně proti Ip Manovi. No když to budete brát jako komedii, což tenhle film je, tak je to i relativně zábavný, ale brát tenhle film vážně, to rozhodně nelze. Co týče akčních scén, tady asi nelze nic vytknout.....tedy počkat, přeci jenom něco by šlo vytknout, při závěrečném souboji, který asi nejlepší na celém filmu, pan Ip kopne Adkinse do rozkroku a vyhraje tak celý souboj a právě v tuhle chvíli, tenhle film ztratil zbytky vážnosti. Byť život Ip Mana je do jisté míry zahalen závojem tajemství, tak by nikdy nekopl svého protivníka nekopl do rozkroku a pokuď by to přesto udělal, tak by se asi hanbou propadl do země a nikdy by už nebojoval. Takže tohle je asi nejhorší film o Ip Manovi vůbec, z toho všeho, co mohli tvůrci udělat, jako třeba nechat tuhle osobnost už na pokoji a nebo se tedy pokusit o serioznější film, tak si vybrali tu nejhorší možnost. A byť sem uvažoval o jedné hvězdičce, aspoň za ty bitky, tak ve výsledku sem tím znechucen natolik, že odpad je tady jediné možné hodnocení. () (méně) (více)

Lacike

Táto séria mi doteraz príliš nesadla. Od začiatku sa brala príliš vážne, ale Ip Manov príbeh nikdy nebol poriadne pútavý a riešili sa v ňom jednoduché zápletky. Od začiatku bol podaný rasisticky voči nepriateľom. V jednotke boli ako prehnané karikatúry vykreslený Japonci, v dvojke Briti, v trojke černoch z USA a tentoraz všetci amíci. Preto nechápem kritiku na prehrávajúceho Adkinsa od ľudí, ktorí dali dvojke vysoké hodnotenie, pričom Darren Shahlavi v nej stvárnil ešte prehnanejšiu a viac od reality odtrhnutú karikatúru, ktorá bola ďaleko za hranicou trápnosti. Pre mňa je Adkinsova postava presne na tej hranici prehnanosti, ktorá mi nevadí, ale pripadá mi zábavná. Zápletka o zmierení sa Ip Mna s jeho synom mi tiež zo všetkých dielov sadla najviac. No a to telenoveloidne naivné pobehovanie po amerických školách s cieľom uprosiť zlých a chamtivých amíkov, aby prijali na školu chudáka šikmoočka, mi spríjemňovala nádherná Vanda Margraf a jej priateľstvo s Ip Manom ma tiež bavilo. Takisto to súperenie s majstrom Tajči. Konečne adekvátny priestor dostal aj Bruce Lee a po jeho strápnení Tarantinom ho v očiach súčasných divákov adekvátne rehabilitovali. Najviac ma ale na filme prekvapili a potešili bitky. Do traileru dali snáď všetky chvaty, ktoré sú zbytočne hnusne predrátované alebo dokonca CGI. Pritom našťastie tvoria maximálne 5% bitiek. Väčšinou sa jedná o nejaký finálny chvat. Paradoxne najviac týmito zbytočnostiami trpia bitky s Adkinsom, ktorému nedovolili predviesť žiadny náročnejší akrobatický kúsok a keď sa sem tam o niečo pokúsi, tak poskakuje na lanách alebo nereálne hádže súperom jak keby bol z papiera. Ale to je len minimum bitiek. Väčšina chvatov je neskutočne rýchla, uveriteľne kontaktná a tvrdá. Najviac sa mi páčil súboj Donnieho s Adkinsovým poskokom Chrisom Collinsom a výprask, ktorý štedrí Bruce Lee bielym tváram. Kwok-Kwan Chan má Brucove chvaty a mimiku dokonale naštudované. Ostatné zložky ako veľkolepá výprava, nádherná hudba, prehľadná kamera je zbytočné spomínať. To je u takýchto filmov samozrejmosť. Záver pekne a celkom dojímavo uzavrie celú sériu, takže tento diel by mal byť pre Donnieho fakt posledným a som rád, že vznikol, lebo po rozpačitej trojke napravil sérii povesť a pre mňa je to najlepší diel. Po prvom pozretí dávam spokojných 8/10 a pri ďalšom pôjdem s hodnotením pravdepodobne vyššie. P.S: Adkins konečne zlomil prekliatie: oholený Adkins = nepodarený film. Ale to trvalo. ()

BarryLyndon

V těchto dnech je potřeba si připomenout, že ne všechno, co přišlo z Číny je uplně na hovno a nemusí nutně zabíjet lidi, ale třeba je jenom mrzačit, jako třeba kung-fu. Tahle fantasy pohádka už došla do 4. dílu a ani teď nevěřím, že tohle už je opravdu, ale opravdu ten poslední. Jako bavilo mne to, ne že ne. Donnie tu má obrovský charisma, až na to že tu má být Jipmanovi asi 69, ale co bych jim neprominul. Taky jim prominu, že to často zase zapne full Jedi mód, jako fakt už jsem čekal, jak tam vytáhnou světelný meče jednou, když se tam začali přetlačovat něčím jako silou. :DFascinuje mne, že tohle může někdo brát vážně. Nebo dokonce věřit že něco jako kungufu nebo cokoliv co zní jako čínská polívka může mít nějakou reálnou fight power a ještě smutnější je, že tohodle Číná zneuživá jako propagandu, což je ve filmu jasně vidět a s tou karikaturou Američanů je to opravdu bolestné sledovat, hlavně teda záporáci jsou těžká šablona, ale zase je potřeba přiznat, že v tomhle ochutnávají vlastní meducínku. Ono by to bylo smutné, kdyby neexistovali lidi jako Xu Xiaodong, který se snaží nesmyslnost kung-fu a jiných rádoby kaskadérských bojových umění mapovat a kterému kvůli tomu vláda snížila sociální kredit, což je v podstatě zákaz cestovat. :-( Velká tématika filmu je kritika protiimigrační politiky USA, což je jako fajn, dokud si člověk neuvědomí, jak se v tomhle chová Čína např. k Ujgurům a jiným etnikům. Ale divný je, že jsem se přes tu kritiku pořád bavil na 7/10 a na další díl se těším, ať tam klidně dají digitálního Ivana Draga, je mi to jedno. :D ()

strikeman

Čtvrtý Ip Man má sice pěkně a přehledně natočené souboje, ale snad kromě rvačky Bruce-Leeho nic, co by v předchozích dílech již nebylo zpracováno nápaditěji a lépe. Příběh je jednoduchý jako vždy a neustálé výzvy k soubojům typu "pojď, já ti ukážu, že mé bojové umění je lepší než tvé" už vyznívají spíš úsměvně. Do toho černobílé vidění světa - zlí bílí Američané vs. hodní Číňané a aby se neřeklo, tak i jeden hodný černoch. Čínská propaganda je završena ve finále, kdy americký mariňák začne prohlašovat něco o nadřazenosti Američanů (skoro v duchu nacistické ideologie) a Ip Man se nakonec rozhodne, že zůstane se synem raději v Číně, než v té ukrutně zlé Americe, kde jsou Číňané jen "ponižováni a šikanováni". No, ale zase to má pěkně vystajlovaného Bruce Leeho a pěkné Kung-Fu, u kterého není nuda, takže 60% se tomu dá dát v pohodě... ()

TheEvilTwin

Kdysi jsem viděl jedničku a další 2 díly šly mimo mě, ze zvědavosti jsem si zapl Yip Mana 4 a určitě to není špatné, i když to pár much má. Donnie Yen je prostě skvělý, ať už ztvárněním jeho postavy, tak bojem, kdy všechny jeho scény jsou tak "clean" a místy až dechberoucí, kdy jsem měl husí kůži. Plusem je celkem rychlý vývoj děje, kdy na 105 minutách je hned několik skvělých fightů, ale i přesto se nemůžu zbavit pocitu, že někdy to působilo tak strašně strojeně a ono jak tam číňani v kápích lítají vzduchem není asi úplně můj šálek, mám raději ty špinavé, drsnější kung-fu akce jako například Raid. Tohle je asi ale obecně problém všech kungfu filmů, čemuž se v tomhle žánru nedá úplně vyhnout. Adkins v jeho typické badass roli záporáka ohebnějšího než gumová tužka tomu taky sedl, i když už mi přijde, že jeho postavy jsou pořád to stejné dokola a dle mého má na větší role. Ve výsledku je to ale pořád hodně svižná a cool podívaná, má to svoje kouzlo, rasistický podtext a celkově myšlenka kung fu vs karate se mi dost líbila. ()

• Chris Collins, ktorý stvárnil postavu karatistu Colina Fratera, je bývalý mariňák a wing chun trénuje aj v reálnom živote. (RigorMortis)