X-Men 2

• USA X-Men 2 (více)

X-Meni. Narodili se s jedinečnou genetickou mutací, která jim umožňuje vládnout nadpřirozenými schopnostmi. Pod vlivem profesora Charlese Xaviera (Patrick Stewart) slouží lidstvu. Chrání svět. Ten jim však nedůvěřuje a bojí se jich. Po nesmyslném pokusu o atentát na prezidenta Spojených států, který údajně spáchal neznámý mutant, se veřejnost dovolává zákona, který má mutanty dostat pod kontrolu. V čele militantně anti-mutantniho hnuti stojí armádní velitel a vědec William Stryker (Brian Cox), o němž se tvrdí, že na mutantech prováděl pokusy. Mutanty nenávidí a hodlá je totálně zlikvidovat. Když zjistí, že jeho vlastní syn je mutant, bez milosti ho zabije. Stryker měl v minulosti co do činění také s Wolverinem (Hugh Jackman) a zná tajemství jeho minulosti. Když Wolverine pátrá po svém původu, uvede Stryker do pohybu svůj anti-mutantní program. Jsou však i mutanti, kteří se proti lidské civilizaci postavili. Jeden z nich, Magento (Ian McKellen), právě unikl z vězení. Je nepřítelem X-Menů. V situaci, kdy se všichni mutanti stali štvanci, navrhne X-Menům spojenectví proti společnému nepříteli - Strykerovi. X-Meni i jejich spojenci se spolu vydávají na nejnebezpečnější misi v životě... Režisér Bryan Singer natočil tentokrát víc než tradiční pokračování. Ponořil se hlouběji do mytologie X-Menů, do jejich schopností a vztahů. Vedle již známých postav se na pozici dobra přidává atletický Nightcrawler a zlo posiluje - nejen svými diamantovými drápy - Deathstrike. Ve filmu se tak představuje nová generace X-Menů. Patrick Stewart se vrátil do role profesora Charlese Xaviera, světově uznávaného telepata. I promodralá metamorfická Mystique (Rebecca Romijn-Stamos - viděli jsme ji jako Femme Fatale ve stejnojmenném filmu) předvede své svody. Větší prostor má také postava Storm (oscarová Halle Berry), která prochází vývojovými změnami. Režisér Bryan Singer po natáčení druhého dílu X-Menů prohlásil: Točit první X-Meny byla úžasná zkušenost a divácká reakce byla mimořádně příznivá. Ale po natočení filmu X-Men 2 mi natáčení prvního dílu připadá skoro jen jako úvod. Kultovní záležitost, natočená, jak je to v poslední době velice časté, podle komiksu, má všechny předpoklady upoutat diváky vizuálně i napínavým dějem. (oficiální text distributora)

Lima

X-Men 2 je spolu s THE CROW a ´dvojkou´BATMANA nejlepší comicsová adaptace, jaká kdy byla natočena. Nadmíru zručný mix psychologie a akce, zajímavý a chytrý příběh, dialogy, které netahají za uši, skvělé triky a v neposlední řadě výborní herci. Singerovi jsem to zbaštil i s navijákem, doufám, že ho to ještě baví a že nás čeká dlouhá, příjemná série. Jen tak dál. ()

Kaka

Lepší než první díl nakonec asi přecejen ano, avšak pořád to na plný počet není. Stopáž narostla a s ní stejně tak rádoby hluboké řeči, které přece jen v rychlém závěru vyšumějí tak trochu do prázdna. Vnitřní nevyrovnanost Wolverina je však pořád stejně poutavá a i ostatní postavy jsou vcelku zajímavé. Singer bohudík i napodruhé natočil inteligentní komiksovku a dokáže více než slušně zkloubit efektní popkornovou akci a relativně poutavý děj. Vizuální efekty patří k tomu nejlepšímu, co lze v současné době vidět a nebýt (již zmiňované) trochu přemrštěné délky, byl bych velice spokojen. Takhle je to jen solidní nadprůměr s několika drobnými mouchami, ale i tak stojí tenhle snímek za podívání. V porovnání s Daredevilem, či Spidermanem má jasně navrch. ()

Gimli

Dvojka je ve vsech ohledech lepsi nez jednicka. Vypada to, jako by si herci v jednicce sve postavy jen otukavali a teprve v pokracovani se do nich naplno vcitili a opravu si to uzili. Scenar vice vyuziva schopnosti jednotlivych mutantu a vhodne davkuje ty spravne hlasky, hudba je mnohem propracovanejsi (konecne maji X-Men svuj hlavni a pekne zapamatovatelny motiv), vsak ji taky delal Singeruv dvorni skladatel John Ottman (behem jednicky byl nejpsis zaneprazdnen jinym projektem), a triky samozrejme taky pokrocily. A moc me potesil opet relativne otevreny konec, takze doufam, ze se trojky dockame driv nez za tri roky. ()

DaViD´82

Brian Singer dokazuje, že i film na motivy komiksu může obsahovat psychologický přesah. Přičtěte si k tomu jeho precizní režii, podařené obsazení, spoustu nápadů a nápadité akční sekvence. Ty mají navíc tu výhodu, že film, jako jeden z mála popcornů poslední doby, fungoval i bez nich. Po delší době opět snímek, který potvrzuje pravidlo, že pokračování může být podstatně lepší svého předchůdce. ()

Tom Hardy

Singer se překvapivě nenechal unést úspěchem prvního dílu a stvořil pokračování, které si ze svého předchůdce vzalo to nejlepší. Druhý díl působí ucelenějším a lepším dojmem, mnohem lépe využívá vlastností jednotlivých mutantů (využití je tentokrát skutečně vychytané - třeba scéna s granáty) a i akční scény vypadají lépe (i když je pravda, že první akční je bohužel nejlepší). Druhý díl X-menů dosáhl na svého předchůdce a předčil ho. Ne o mnoho, ale předčil a to u pokračování hodně kvalitních filmů tak obvyklé není. PS: Málem bych se zapoměl zmínit o výtečném obsazení. Ze starých známých jsem měl největší radost z Jackmana, jehož Wolverin je tentokrát skutečnej drsoň a jeho řež s mariňáky nemá chybu. Z noých mě příjemně překvapil především Alan Cumming, jehož kreace je vskutku nezapomenutená! ()

• Na konci filmu, když je prezident (Cotter Smith) ve své pracovně, má zelenou složku. Potom se kamera otočí... a v následujícím záběru zpět na prezidenta je složka modrá. O chvíli později je před ním na stole jen hromádka papírů, kterou záhy znovu vystřídá složka, papíry jsou ale pryč. (Čiban)
  • Boty, které jsou vidět na Pyrovi (Aaron Stanford) v 98. minutě, jsou Vans Classic Slip-on - Black & White Checkerboard. (stepan_s)

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

Bryan Singer, režisér X-Men, X-Men 2 a X-Men: Budoucí minulost, nám příští rok představí X-Men: Apocalypse. Ano, čtyři z jeho (brzy) devíti filmů jsou z mutantí série, není tedy divu, že Singer… (více)

X-Men ztratili Rogue, Apocalypse bez staré party

X-Men ztratili Rogue, Apocalypse bez staré party

29.12.2013

Bryan Singer se v X-Men: Budoucí minulost snažil vrátit na plátna co nejvíce herců z původní trilogie i První třídy. Jednou z nich byla i Anna Paquin alias Roque. Ta na placu strávila pouhý týden… (více)

SoundtraCon na Festivalu fantazie

SoundtraCon na Festivalu fantazie

02.05.2011

V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent… (více)