Reklama

Reklama

Z mořské vědecké laboratoře Aquatica unikne velký žralok a napadne loď s mladými milenci. Farmaceutická firma, která sponzoruje práci laboratoře, se po tomto incidentu rozhodne, že pokud jim vedoucí projektu, doktorka Susan McAlesterová, do osmačtyřiceti hodin nepředloží výsledky své práce, žádné další peníze nedostane. Susan, pracující na možnosti získávat ze žraločích mozků protein, který by zastavoval a léčil Alzheimerovu chorobu, doprovází na základnu zástupce společnosti Russella Franklina. Ten se seznámí s dalšími členy výzkumného týmu a netají se antipatiemi k lovci žraloků Carteru Blakeovi, který se zase pro změnu netají antipatiemi k práci Susan a jejího týmu. Aby získala dostatek proteinu, musela vytvořit tři obrovské žraloky, kterým s pomocí genetických manipulací až pětkrát zvětšila objem mozkové hmoty. Geneticky upravení žraloci útočí koordinovaně, jsou schopni plavat dozadu a dokáží vyřadit z provozu kamerový systém, který je hlídá. Během večerního experimentu se žralok probere a ukousne ruku jednomu z vědců. Žraloci, jejichž inteligence se genetickým zvětšením mozkové hmoty nečekaně zvýšila, způsobí explozi vrtulníku. Pak s pomocí kovových nosítek rozbijí pozorovací sklo pod hladinou. Stanice je okamžitě zaplavena vodou. Susan, Carterovi, Franklinovi a několika dalším se podaří uniknout do nezatopených částí. Začíná boj s časem, stoupající hladinou vody a inteligentními, krvelačnými žraloky. (TV Nova)

(více)

Recenze (409)

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

úvod na mně působil nějak amatérsky, některé scény podivně televizní (aspon se to tak zdálo) a herci nevýrazní, ale když se vše dostalo do těch pravých otáček, motivace a povahy byly odhaleny a krvavý koktejl poprvé rozmíchán, vše už fungovalo parádně. S odvahou mohu tvrdit, že nebýt toho, že Čelisti byly první, točil je Spielberg a hlavně se díky parádně propracovanému napětí, hudbě, výkonům i ději staly otcem monster movie a kultem, Deep Blue Sea by je mohl i překonat. Protože i když samotný námět a zápletka je banální a klasická, jenom umístěná do zajimavého uzavřeného prostoru, vyprávění děje a osudy postav už takové nejsou. A když se první postava dostane do spárů... ehm čelistí nasraného sakra inteligentního žraloka, kterým očividně došla trpělivost nechat se kuchat nějakou rádoby motivovanou vědkyní, začne to mít opravdové grády. Od té chvíle se rozjede kolotoč těch nejpřekvapivějších, nejcyničtějších a nejvtipnějších úmrtí, jaké jsem kdy v takovémto filmu viděl. Když zařvala jistá postava, od které by to opravdu nikdo nečekal a ještě v naprosto absurdním a sakra neklasickém stylu, byl jsem tak překvapený, že jsem radnou chvíli čekal, jestli to nebyla jenom nějaká iluze či představa (vím směšné, ale....). A takovéto úmrtí se ještě opakovalo. Postavy umírají tak, že nemůžete vůbec předvídat kdo a kdy, kuchař hrozně hláškuje (scéna s troubou wtf paráda) a vše je nadsazené, jak jen může být. Škoda, že v posledním záběru nebyla ještě něco, doslova jsem to vyhlížel. Hudba, hlavně hlavní motiv, je vcelku fajn, a hlavně taky hraje zcela proti pravidlům a nemůžete ji věřit. Klišé jsou zcela anulována a tak jediné co mi vadilo, byla hnusná digitálnost žraloků při scénách z dálky. Za to, za úvod a otravnou doktorku pouze 4. Ale v tomto žánru jsem se snad ještě takhle nebavil a Harlin prokázal, že když chce, tak je fajn ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Spoileruju. No, je to celkem sympatický béčko, ale přeci jen je v něm až moc klišé a hloupostí. Třeba proč měli tak obrovskou základnu pro pár žraloků, kteří to klidně mohli zkusit v akváriu. Proč vůbec dělali ty genetický pokusy, když jediný efekt byl vytažení injekcí z mozku několik kubíků mozkomíšní tekutiny (nebylo-li by jednodušší a levnější chovat pár stovek žraloků). Proč Stellan vypadal, jako že má dvě a půl ruky (po ukousnutí samozřejmě) a jaktože na tak důležitej okamžik, jako je předvedení několikaletého výzkumu sponzorovi všichni zaměstnanci odjeli domů a na základně zůstalo jen asi osm lidí. No, pro začátek by to mohlo stačit. Jinak tempo je rychlý, za půl hodiny už je akce rozjetá na plný obrátky a skvělý je, že člověk vůbec netuší, koho žraloci zabijí tentokrát. A ani není jistý, kdo nakonec přežije. Ne, kecám, je překvapení, že z konečné očekávané trojky dostavších se na svobodu přežijí jen dva. Ale když si tu trojku srovnáte s přeživšími z třeba Chobotnice, nezůstanete na pochybách, že je to jen další klišé. Ale jinak se to celkem dá, přestože žralokovi, natož vůbec žralokovi s lidskou inteligencí, utéct prostě nelze. Žralok má v hlavě určitý orgán, kterým cítí život (živého tvora) na vzdálenost několika metrů a proto nikdy nemine cíl ani v kalné vodě. Ovšem ta doktorka si to zasloužila a Samuel "Já už něco podobnýho zažil" Jackson taky. ()

Reklama

Kaka 

všechny recenze uživatele

Škoda dosti těžkopádných a okatých počítačových efektů, které strhávají celý projekt do čistokrevně béčkových vod. Jinak má tento snímek velké množství kladů. Nepředvídatelností děje začínaje, solidně navrhnutou podmořskou laboratoří konče. Odborné kecání o protiléku na alzheimera uvěřitelné věru není, ale samozřejmě zde nějaké to poslání být musí. Žraloci překvapivě nic moc a snad až na pár záběrů není o co stát. Mnohem lepší je lidský žralok Thomas Jane a kněz LL Cool J, jehož coolovost by se mohla rozlévat do kýblů. Potěší několik krvavých sekvencí a ukouslých končetin, zamrzí přílišná přímočarost a spousta kiksů v ději. ()

Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

Výhodou tohohle filmu je ta sktečnost, že Harlin vzal všechno dost nekompromisně. Žádné výhody pro nikoho, žádné klasické konce (schematičnost je zde opravdu silně nabourána). Syrovost - v tom tkví síla Útoku z hlubin a právě díky ní (a svižné režii tradičně akčního Harlina) se dají překounost i ti trapně animovaní žraloci... ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Áno, príroda VIE zabíjať. Ale človeku sa nevyrovná.“ Po rokoch musím zmeniť hodnotenie z "len" 3* až na 4*. Prvý raz som Zradnú hlbočinu videl v kine v r. 1999 a páčila sa mi. Lenže CGI mi už vtedy pripadali tragické a tak som odmietal dať 4*. No odvtedy ubehlo veľa rokov (desaťročí), veľa extra mizerných žraločích trilerov a hlavne veľmi veľa repríz. Musím s prekvapením skonštatovať, že ma Zradná hlbočina fakt baví. Dokonca by som sa možno nebál označiť ju svojím spôsobom za kultovú. Scény a hlášky poznám naspamäť a aj to je jeden z poznávacích znakov kultu. Triky sú isteže stále otrasné. A lepšie to už nebude.  A žraloky tak úžasne menia veľkosť, apetít a silu, až by si to zaslúžilo detailne rozpísať na tri A4  (v jednej chvíli sa zmestia do vody, ktorej hladina dospelému chlapovi siaha ledva po pás, inokedy by ste ich nenapratali do kamióna). No kasting je natoľko mohutný, atmosféra natoľko temná, výprava parádnej podmorskej stanice natoľko geniálna a scenár natoľko nečakaný a osviežujúci (absolútna nepredvídateľnosť, čo sa týka bodycountu), že MUSÍM dať 4*. Vyznením Zradná hlbočina pripomína Jurský park (vedecký experiment s obrovskými živočíchmi idúci proti matke prírode, luxusný areál odtrhnutý od zvyšku sveta oceánom, ktorého personál na víkend odchádza domov a zostáva len nevyhnutne potrebná základná zostava, všetko sa vplyvom počasia, ľudskej nezodpovednosti a technických problémov, vymkne spod kontroly a nastáva boj o holý život). A samozrejme Čeľuste. Hollywoodom koluje legenda, že scenár skutočne pôvodne niesol názov Čeľuste 5 a až potom sa to prepísalo na Zradnú hlbočinu. Dokonca nechýba dlhý a mrazivý monológ v podaní Samuela L. Jacksona, ktorý až priveľmi evokuje nezabudnuteľný monológ Shawa z kultových Spielbergových Čeľustí. Hoc je to môj obľúbený film, režisérovi nepomohol, skôr naopak: pri rozpočte 60 miliónov ich na celom svete zarobil 91, čo fakt nebol žiadny dôvod k oslavám. Kino Považan NMnV 1999 ()

Galerie (70)

Zajímavosti (15)

  • Režisér Renny Harlin prohlásil, že tohle byl nejtěžší snímek, na kterém kdy pracoval. (slatkac)
  • Samotní herci museli před natáčením absolvovat kurz hloubkového potápění. (Karlos80)

Reklama

Reklama