Reklama

Reklama

Z této cesty se nikdo nevrátí takový, jaký na ni vyšel... Osadník Thomas Dunson spolu s nalezencem Matthewem vybuduje v Texasu vlastní dobytkářské impérium. Půda, na které se usadil, je pro chov skotu ideální, avšak stádo více než devíti tisíc kusů dobytka je třeba jednoho dne dopravit k obchodníkům. Nejbližší známá železniční stanice se nachází v Missouri. Cesta trvá několik měsíců a je plná nástrah. Dunson a jeho muži bojují s Indiány, se suchem, s deštěm, s obtížným terénem i s vlastní únavou. Z Dunsona se postupem času stane ješitný tyran, který nepřipustí jiný názor než svůj. Právě díky své paličatosti dosáhl všech úspěchů. Teď však chce zastřelit každého kovboje, který je proti jeho rozhodnutí. A tak přichází čas, kdy se mu postaví i jeho nejbližší přítel, Matthew… Film Howarda Hawkse patří v žánru westernu k těm nejlepším. Velkolepé scenérie s dobytčím stádem tvoří pozadí příběhu o rivalství dvou mužů (ztvárnili je John Wayne a Montgomery Clift), z nichž každý prosazuje svou vůli jiným způsobem. Scénář filmu vznikl na základě článku v časopise Saturday Evening Post. (Česká televize)

(více)

Recenze (109)

swed 

všechny recenze uživatele

Stovky krav (na ty údajné tisíce jsem neskočil), desítky kovbojů a nemálo westernových stereotypů. "Červená řeka" se nijak nevymyká z ostatní různorodé tvorby Howarda Hawkse - je to spolehlivě natočená žánrová podívaná, ve které mi chybí výraznější režisérský rukopis či nějaká geniální scéna. Tím se Hawks liší od ostatních režisérských mistrů, jakými byli Hitchcock, Wilder nebo například podobně žánrově rozptýlený Wyler, jejichž filmy budou v mých očích vždy stát o něco výše. 8/10 ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Využil som možnosť pozrieť si slávny western, ale moja spokojnosť je iba vlažná. Je to taká zdĺhavá dobytkárska road movie, v ktorej divák obdivuje viac valiace sa stádo dobytka, než klasické atribúty westernu. John Wayne bol ešte pomerne zachovalý, Montgomery Clift mu celkom úspešne sekundoval, Dimitri Tiomkinovi sa podarilo vsadiť do filmu známu pesničku. Potiaľ všetko dobré. Ale kam čert nemôže, tam režisér pošle ženu. Čím zmaril akúkoľvek šancu, aby som tento western mohol považovať za mimoriadny. ()

Reklama

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Těžko by se našel lepší film o honácích dobytka a realističtější zobrazení cesty s opravdu velkým stádem. Wayne i Clift jsou vynikající a hlavně uvěřitelní v rámci psychologie svých postav - člověk chápe jak Dunsona, tak Gartha ( i když sympatie budou asi spíš na Garthově straně). Ani dost násilný happyend snímku příliš neubírá na jeho kvalitách. ()

MikO_NR_1909 

všechny recenze uživatele

Mám radšej drsné westerny než zábavné a úplne najradšej, keď sarkazmus či bezprostrednosť dotvára(jú) silné scény. Červená rieka je masterpiece, v ktorej sa riešia vlastnícke práva, chov zvierat, neustále konflikty, ľudské sebectvo, či rozsah existenciálnych otázok. Psychologické načasovanie agresívnej Wayneovej postavy a jeho rozvážnejšieho protipólneho súpera Montgomeryho Clifta je maximálne intenzívnym zážitkom, ktorý v závere vyvrcholí ako časovaná bomba. Najlepší film Howarda Hawksa. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Red River je film o tom, ako prehnat stado dobytka napriec preriami USA za ucelom predaja. Chvalim reziu Howarda Hawksa, k tomu vyborny a drsny Wayne, ktory tu nema az taku kladnu rolu. Velmi dobre je prepracovana psychologia, k tomu krasne scenerie prerii, prestrelky a kvalitne dialogy. Aj ked Hawks ako reziser natocil ovela lepsie kovbojky : roku 1959 napriklad natocil Rio Bravo a roku 1966 El Dorado. Tato kovbojka sice nema na spominane dva snimky, ale stale je to kvalitna podivana : 89 % ()

Galerie (112)

Zajímavosti (20)

  • Snímek byl natočen na motivy románu "The Chsiholm Trail", který napsal Borden Chase. (Hans.)
  • Po dokončení filmu dal Howard Hawks Johnu Waynovi přezku k opasku s logem Červené řeky a Wayne tuto přezku nosí později ve filmu El Dorado. (facojurka)
  • Film se dotočil v roce 1946, ale premiéra přišla až za dva roky, z části kvůli právním problémům s Howardem Hughesem, který tvrdil, že je snímek stejný jako film Psanec (1943). (facojurka)

Reklama

Reklama