Reklama

Reklama

Africká Královna

  • Velká Británie The African Queen (více)
Trailer 2

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (247)

sud 

všechny recenze uživatele

Jeden z filmů, které jsem si už dávno přál vidět. A nezklamal mne. Velice příjemný romanticko - dobrodružný film s famózním hereckým duetem Humphreyho Bogarta a Katherine Hepburnové. Zatímco Katherine hraje svoji klasickou roli (stará panna), Humphreyho jsem zpočátku skoro nepoznal. Na druhou stranu jsem čekal něco víc. Když se jedná o takovou klasiku, myslel jsem si, že bude příběh více propracovaný a ne jen muž a žena na lodi po většinu filmové stopáže. Nakonec se z toho vyklubala komorní konverzačka z atraktivního prostředí, kterou stejně mohu bez výhrad doporučit. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

"Miláčku a jaké je vlastně tvé křestní jméno?"__Romantika jak má bejt, stvořená ve filmařsky obtížných exteriérech, v lihovém oparu věčně ožralých Bogarta s Hustonem. Chemie mezi Hepburn a Bogartem je neuvěřitelná, jejich vtipné slovní půtky, plné půvabných hlášek, jsou skvostně napsány a celosvětový úspěch filmu je více než zasloužený. Filmová klasika, kterou je třeba vidět. ()

Reklama

Tomco 

všechny recenze uživatele

velmi sympaticke herecke vykony ustrednej dvojice bogart - hepburnova, priatelna stopaz, dobry scenar, avsak mna osobne velmi rusili dobove atelierove efekty, ktore mi stale davali najavo, ze nie som v realnom prostredi, ale vo filme. tak ale samozrejme pisal sa rok 1951, uvedomuejm si to. inak nemam vyhrady. oldschool dobrodruzna romantika na jedno zhliadnutie moze byt. /časom zvyšujem o hviezdičku nahor/. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Můj soukromý problém s dobdružnými snínmky je v tom, že se chci okamžitě ocitnout stůj co stůj na místě hlavního mužského hrdiny a poznávat, bojovat, bát se, rvát se, radovat se, objevovat, zachraňovat, ale především prožívat na vlastní kůži, nejkrásnější, nejromantičtější a nejintenzivnější chvíle života, které jsou skryté ve slově DOBRODRUŽSTVÍ . ()

kinej 

všechny recenze uživatele

Jeden z těch filmů co sice stárne hlavně po technické stránce, ale i přesto neztrácí nic ze svého kouzla. Kde jsou ty časy, kdy filmaři uměli dělat klasické dobrodružné snímky, které nejsou blbé. Vždyť stačí celkem nenáročný příběh, který by všam měl být alepoň trochu uvěřitelný. Trumfem filmu je především Bogart, jež tento lehký film povyšuje na umění, protože jeho Allnutt je jeden z těch nadčasových hereckých výkonů, které bude vždy radost sledovat. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (27)

  • Na MFF v Berlíně proti filmu protestovali zástupci německých distributorů kvůli jeho "protiněmeckým tendencím". (M.B)
  • Celý štáb během natáčení onemocněl, kromě Bogarta (Charlie Allnutt) a Hustona, kteří tvrdili, že se nemoci vyhnuli neustálým popíjením skotské. Bogart později řekl: „Jedl jsem pouze fazole, konzervovaný chřest a pil skotskou. Kdykoliv mě chtěl vysát komár, ihned odpadl.“ (HellFire)

Reklama

Reklama