Reklama

Reklama

Africká Královna

  • Velká Británie The African Queen (více)
Trailer 1

Katharine HepburnováHumphrey Bogart v úsměvném příběhu anglické misionářky a kanadského dobrodruha... Píše se rok 1914. V Evropě se rozhořívá první světová válka, ale sem, hluboko do nitra afrického kontinentu, doléhají její ohlasy ještě jen velmi vzdáleně. První zprávu o ní přinese dvěma bílým misionářům, sourozencům Samuelovi a Róze Sayerovým do malé domorodé vesnice Charlie Allnut, majitel a kapitán rozhrkaného zrezivělého parníčku s poněkud nepatřičným jménem Africká královna. Plaví se na něm od jedné domorodé osady ke druhé, rozváží poštu, zásoby, výbušniny pro místní doly a vůbec funguje jako jakési – byť velmi vágní – spojení s civilizací. V jeho podání je ovšem válka v Evropě něco dosti nejasného, něco, co se místních příliš netýká. Záhy se však ukáže, že ani Afrika nezůstane ušetřena. A tak se – řízením osudu a shodou neblahých okolností – brzo ocitne na palubě Africké královny značně nerovná dvojice: puritánská, upjatá misionářka Róza a vagabunda připomínající Charlie Allnut,jehož největším životním štěstím je plná láhev ginu. Charlie vzal Rózu na palubu v záchvatu přirozeného lidského soucitu a zbytků gentlemanství, které se v jeho hrudi při pohledu na opuštěnou ženu ozvalo. To však ještě netušil, jaký nápad se v hlavě té bláznivé staropanenské misionářky vylíhne a co všechno po něm bude chtít. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (247)

Lima 

všechny recenze uživatele

"Miláčku a jaké je vlastně tvé křestní jméno?"__Romantika jak má bejt, stvořená ve filmařsky obtížných exteriérech, v lihovém oparu věčně ožralých Bogarta s Hustonem. Chemie mezi Hepburn a Bogartem je neuvěřitelná, jejich vtipné slovní půtky, plné půvabných hlášek, jsou skvostně napsány a celosvětový úspěch filmu je více než zasloužený. Filmová klasika, kterou je třeba vidět. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Já vím, že je to klasika, ale nemůžu si pomoct, nebavilo mě to. Ani té chemii mezi těmi dvěma jsem moc nevěřil. Makety lodi a figurky postaviček plus zadní projekce moc na zážitku nepřidaly. Vlastně nejlepší je to v tom rákosí či travinách, kdy uvíznou, tam konečně jsem o ně měl nějaký strach a vyznívalo to tím správným zoufalstvím. Na druhou stranu nejtrapnější je scéna, kde Humphrey Bogart imituje zvířata, Konec na německé lodi mi přišel už příliš neuvěřitelný a dokonce chvílemi směšný. Jinak oba herci samozřejmě se snaží, co to jde, ale možná měl být film kratší, aby byl údernější a zajímavější. Btw, by mě zajímalo, jak se jim do lodě vešlo tolik věcí, které zrovna aktuálně potřebovali cestou? ()

Reklama

Rocky62 

všechny recenze uživatele

African Queen je bohužel z dnešního pohledu filmem, který zub času ohlodal až na kost. Nicméně mám takový pocit, že ani tehdy se nejednalo o žádný průlom v romantickém či protiválečném žánru. Překypuje naivitou a u scén se samotnou lodí je až moc poznat, že nám tvůrci pouštěli po řece zchátralý model lodičky pro děti. Skvělá Katharine Hepburn a za mě slabší Humbhrey, který se ve scéně, kdy imituje hrochy až nebezpečně příbližil k "babovřeskoidní" trapnosti. Zestárlý snímek, v jehož případě nelze mluvit o nějaké nadčasovosti. 45% ()

Faye 

všechny recenze uživatele

Tenhle film miluju. Zdánlivě nesourodá dvojice, která se ocitnula uprostřed války a Afriky na kocábce se vzletným jménem African Queen „ Máme hromady jídla, 2000 cigaret, dva soudky ginu. Můžeme tu zůstat měsíce, jestli budeme chtít. Veškeré pohodlí domova včetně tekoucí vody.“ Pro mě je, ale Africká královna nezapomenutelná především díky roli Katharine Hepburn. „ Nikdy jsem nepomyslela, že by pouhá fyzická zkušenost mohla být tak stimulující! Zažila jsem takové vzrušení dříve jen několikrát, v kázáních mého bratra“. V každém případě jsem ráda, že někoho napadlo tuhle konverzační nádheru vydat na DVD. Tak snad abychom si dali čaj o páté pane Allnute nebo vlastně drahý. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Forester nenapsal pouze Hornblowera - i Arická královna je příběh hrdiny nehrdiny, plynulého děje a svižné zápletky. Huston tak měl k ruce materiál, podle nějž natočil nestárnoucí líbeznou podívanou, která spolehlivě zaujme i dnešního diváka. O hlavní dvojce netřeba mluvit - neoholený Bogart má také cosi do sebe. Docela povedené jsou i trikové záběry, např. roztomilé zpracování útoku nebezpečných komárů. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (27)

  • Robert Morley (reverend Samuel Sayer) odehrál celou svou roli v ateliéru. (M.B)

Reklama

Reklama