Vynikající kriminální komedie rozehrává mistrovskou šachovou hru mezi šarmantním milionářem Thomasem Crownem (Steve McQueen) a mazanou vyšetřovatelkou pojišťovny Vicki Andersonovou (Faye Dunawayová). Znuděný Thomas se z životního rozmaru rozhodne, že uskuteční velkou bankovní loupež. Najme pět lupičů, kteří se vzájemně nikdy nepotkají, a zosnuje puntičkářský plán, jenž vyjde bez sebemenšího zádrhelu. Thomas zlodějíčky vyplatí, zbytek nehorázné sumy uloží na švýcarské konto, aby začal nový život, daleko od Bostonu a zdejší korporace. Zádrhel se však objeví v neméně půvabné a inteligentní Vicky, která je pojišťovnou vyloupené národní banky pověřena, aby celý případ prozkoumala. Teprve tím začne pro všechny zúčastněné to pravé dobrodružství, v němž nebude nouze o napětí, lásku …a falešnou hru. Kdo ale nakonec zakončí partii šach matem? Ačkoli slavná kriminální romance dosáhla na Cenu Akademie i Zlaté glóby za hudbu (Michel Legrand, Alan a Marilyn Bergmanovi), snímek proslul strhujícím způsobem vyprávění, na němž se výrazně podepsala jak rozvážná režie zkušeného Normana Jewisona (V žáru noci, Šumař na střeše, …a spravedlnost pro všechny, Jesus Christ Superstar), tak promyšlená prvotina právníka a scenáristy Alana Trustmana, jenž dále proslul scénářem k akčnímu thrilleru Bullittův případ (kde si taktéž zahrál Steve McQueen). Dynamiku příběhu posiluje na hollywoodský styl dobově netradiční práce se zmnoženým rozděleným obrazem, souběžně uvádějícím hned několik akcí současně (split screen). Tvůrci se inspirovali avantgardní montážní technikou Christophera Chapmana, která byla uvedena v Montrealu na mezinárodní výstavě Expo 67. A byl to právě Chapman, jenž ve spolupráci s pronikavou kamerou velikána Haskella Wexlera (Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Rozhovor, Přelet nad kukaččím hnízdem) a hned trojicí pohotových střihačů (Hal Ashby, „Buzz“ Brandt a Ralph E. Winters) umocnil takřka jazzovou obrazovou jízdu, dodnes oslňující svou nápaditostí. (Česká televize)

Nightlysin

Za film jako takový čisté 4 hvězdičky. Ovšem 1 čestná navíc za můj nejoblíbenější soundtrack vůbec. Tohle není film s hudbou, tohle je film se zvuky a pak samostatné album geniálního pařížského pianisty a skladatele Michela Legranda. Třešničkou na dortu je nezapomenutelný rošťácký škleb McQueena v momentě, kdy si uvědomí, že mu Faye podlehla. ()

slunicko2

Pomalá a nudná krimikomedie. 1) Takhle nějak se představuji staromódní film. Od kamery přes klopýtavý děj, herecké výkony, režii a "experimentální" střih. 2) Ovšem, aby si toto dílko zasloužilo označení thriller, muselo by být spíchnuté alespoň o padesát let dříve, než skutečně bylo. 3) Třicetiosmiletý McQueen pro mě rovněž nepředstavuje žádnou sexuální výzvu (promiň, Steve). Na to, abych řádně docenil nespornou erotickou přitažlivost Faye Dunawayové, mám zase moc málo procent heterosexuality v krvi. 3) Možná jsem měl smůlu, že jsem nejdřív viděl podstatně dynamičtější remake s Brosnanem z roku 1999. 4) Pomalu a líně se vleče čas před obrazovkou a ani gentlemanská pointa žádný impuls do toho pomalého umírání nevnese. Ale uznejte, přátelé. Není krásné, když žena dostane od milence vzkaz: Left early. Please come with the money... or, you keep the car. All my love, Tommy. ()

Šakal

Když se člověku sejdou v jednom snímku dva herci, patřící mezi jeho NEJoblíbenější, navíc podpořeno faktem, že se jedná o opačné pohlaví, je o zážitek postaráno. Člověk potom i snáze odpustí absenci silnějšího příběhu a pouze se kochá tímto volně plynoucím snímkem. Pro ještě příjemnější zážitek doporučuji otevřít lahvinku kvalitního ( bílého ) vína, k tomu zauzenou panenskou svíčkovou, bagetu (nenutím, každý může sáhnout po svojí oblíbené kombinaci :o) ), mozkové závity tu nemusí příliš namáhat a jentak se nechat lehce unášet volně plynoucí režií Normana Jewisona. Člověk se sice chvílemi neubrání dojmu, že tento snímek si dal Steve za odměnu, aby se mohl proletět větroněm, ukojit své závodnické choutky a prohnat čtyřkolku po písečné pláži, či se procházet uličkami s krásnou Faye Dunaway, ale budiž mu to přáno. Zvlášť, když to diváka ani na chvíli nenudí. Přiznávám ( bez mučení ) pro tyto starší ( volně plynoucí snímky ) s " pravými chlapi, nikoliv práškama vyhoněnými, nagelovanými slečinkami " jsem měl vždy slabost. Tento patří rozhodně k těm povedenějším - 80% p.s. jestliže nejpůsobivější výklad šachů jsem slyšel zde http://www.csfd.cz/film/70594-the-wire-spina-baltimoru/ , potom v tomto snímku jsme svědky bezesporu té nejjiskřivější šachové partie, která se kdy na filmovém plátně objevila. Že byl Steve předurčen k porážce již od samotného začátku, zvlášť když Faye nehrála tak úplně fér, to je každému jasné již po prvních tazích. Ještěže existujou i jiné hry, že Steve :o) ()

kagemush

Prvních cca deset minut se skoro nemluví , pak se to celý rozkecá a kecá a kecá se celý film. Během kecání pan Crown podruhý vykrade banku (použije stejný postup jako poprvé, protože je frajer) by jeho diva dostala tu odměnu ... . A mělo by to vlastně letět celý do kýble, jenže já se už zase nechal okouzlit takovým tím nepopsatelným co filmy zrobené nyní prostě již nemají. ()

Boss321

Poctivá kriminálka ze staré školy, na které nejvíce zaujme sledovat vztah mezi McQueenem a Dunawayovou, která byla ve svých nejlepších letech přenádherná. Bohužel jsem ve filmu postrádal více akce a nějakou vtipnou hlášku, která by mi utkvěla v paměti. Určitě jeden z těch snímků, který neurazí a za zkouknutí rozhodně stojí, ale nemůžu se zbavit pocitu, že jsem čekal více......Tři a půl hvězdičky. ()

• Ve filmu je Ferrari, které řídí Faye Dunaway, označeno za "jednu z těch italských červených věcí". V reálu se jednalo o jedno z pouhých deseti Ferrari 275 GTS Spyder NART, sériové číslo 09437. Toto konkrétní auto skončilo druhé ve své třídě v 12 hodinovém závodě v Sebring, před tím, než bylo přemalováno a použito ve filmu. Stevu McQueenovi se tak zalíbilo, že si po natáčení jedno pořídil. Jeho sériové číslo bylo 10453. Tento exemplář se momentálně nachází u sběratele Anthony Wanga v New Yorku. (Caszidy)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v meste Boston. (dyfur)
  • Kluzák N9860E, který Steve McQueen pilotuje na začátku filmu, je Schweizer SGS 1-23H-15 a v New Yorku se stále používá. (Caszidy)

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison

23.01.2024

V požehnaném věku sedmadevadesáti let v sobotu 20. ledna opustil filmový svět kanadsko-americký na sedm Oscarů nominovaný režisér a producent Norman Jewison, tvůrce legendárních a oblíbených snímků… (více)

Zemřel skladatel Michel Legrand

Zemřel skladatel Michel Legrand

27.01.2019

Oscarový skladatel Michel Legrand zemřel v 86 letech. Francouzský skladatel, pianista a dirigent kromě tří Oscarů držel také pět cen Grammy. Ve Francii pak vyhrál za svou hudbu třikrát cenu César.… (více)