Reklama

Reklama

Je rok 1985. Saljut 7 je sovětská orbitální stanice, která obíhá Zemi v bezpilotním režimu. Náhle však přestane reagovat na signály pozemního řízení. Pád této stanice, pýchy sovětské vědy a vesmírného průmyslu, by nejenom poškodil obraz země, ale také způsobil tragédii, stejně jako ztráty na životech. Na stanici proto musí být vysláni astronauti, aby zjistili, co způsobilo poruchu a zabránili katastrofě. Nikomu se však dosud ještě nepodařilo spojit s neovladatelným objektem ve vesmíru. Dodnes se jedná o technicky nejsložitější misi v historii vesmírné navigace. (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (190)

klukluka 

všechny recenze uživatele

Bavilo mě to, ale pak jsem si o tom něco přečetl... V dějepisu bych tím možná raději nikoho neomračoval (viz Zajímavosti k filmu). Hlavně mi nejde do hlavy ta závěrečná scéna s americkým raketoplánem. Ta je na hranici parodie a celý to shazuje o třídu níž. Jinak z filmu se to nedozvíte, ale to teplý oblečení, co mu vnutila manželka, se jim nakonec zatraceně hodilo. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Ruská kinematografie už nejednou překvapila a trvá to i nadále. Jejich snímek ´Saljut-7´ se může s přehledem svojí kvalitou zařadit mezi ty hollywoodské. Svým zaměřením, atmosférou a dramatizací vlastně velice silně konkuruje právě hollywoodskému snímku ´Gravitace´. Je tu jen jeden jediný rozdíl. Děj ´Gravitace´ je smyšlený, Rusové sáhli po skutečné události. No, alespoň to tvrdí. Hollywoodem se však inspirovali velice striktně a tak zlí jazykové mohou mluvit dokonce i o vykrádání. Vesmírné scény na začátku dějství skutečně po technické stránce a atmosférou připomínají zmiňovaný snímek ´Gravitace´. Máme tu třeba i citovou scénu z řídícího vesmírného centra loučení manželky s astronautem. No jasně, ´Armageddon´ a loučení dcery s otcem. A když jsme v tom řídícím centru a události v něm, co snímek ´Apollo 13´? A takto by se dalo pokračovat dál. Příběh se odehrává za studené války a tak se podle toho odvíjí dramatizace. O to více překvapí konec, který se právě na tu dobu stává nepochopitelným. Týká se to samozřejmě americké posádky v raketoplánu a vzájemné reakce obou stran. Nebo je vtom myšlenka, že jsme jen lidi a v těžké situaci by jsme si měli všichni pomáhat? Tak či onak, po delší době tu máme ruský vesmírný snímek velice povedený, který rozhodně stojící za úvahu. ()

Reklama

Flego 

všechny recenze uživatele

Ruská varianta na sci-fi filmy obstála na výbornú. Peripetie sovietskej družice Салют-7 ( Saljut-7 ), ktorá stratila spojenie s ústredím a hrozilo, že nekontrolovateľne padne na Zem. To sa pochopiteľne nemohlo stať, a dôvody neboli v prvom rade ohrozenie ľudí, ale politický boj s američanmi o nadvládu vesmíru... Ruská kinematografia ide v posledných rokoch míľovými krokmi dopredu a tento film je toho dôkazom. Triky, družica, otvorený vesmír... technicky dokonalé a potešil aj samotný príbeh, ktorý má v sebe humor, vypäté scény aj dramatickosť počas celého filmu. ()

Davies182 

všechny recenze uživatele

To je legrační! Tam, kde má skvěle vygradovaná Gravitace ty zdaleka nejvypjatější finální scény se Shenzhou, mrtě akčního napětí a tuny parádních digitálních efektů, tam má Saljut-7... mlácení kladivem do ocelový trubky? To chce odvahu. Zbývá nám tak jen sice dost utahané, ale pořád koukatelné vesmírné drama s několika napínavějšími momenty. ()

Enceladus 

všechny recenze uživatele

Som rád, že žijeme v dobe rusko-amerických propagandistických filmov, kedy môžme zažiť studenú vojnu z vesmíru na obrazovke v pohodlí domova. Oceňujem, že sa rusi chytili príbehu, ktorý sa opieral o reálne udalosti zo sovietskeho vesmírneho programu. Rovnako ako americké filmy, tak aj tento sa nevyhol štýlu "amerického", teda sovietskeho hrdinu, pričom na rovnako obsahoval v dnešnej dobe neospravedlniteľné chyby. Filmári by mohli konečne pochopiť, že vo vesmíre je vákuum, čiže zvuk sa tu nešíri ako v Star Wars. Na palube nikdy nevznikol požiar, čím len zbytočne a klamlivo zdramatizovali dejovú líniu, nehovoriac o množstve ďalších detailov, ktoré sa buď stali inak, alebo sa nestali vôbec. Dej sa zdá veľmi monotónny, pretože filmári zanedbávali kľúčové momenty, ktoré sa následne stratili medzi ďalšími úkonmi naťahujúcimi dĺžku filmu. Ale na pomery ruskej kinematografie treba film hodnotiť kladne a každý fanúšik letov do vesmíru si v ňom užije svoje. ()

Galerie (44)

Zajímavosti (21)

  • Stanica Saljut-7 neobsahovala žiadne utajované vojenské zariadenia, ako sa spomína vo viacerých scénach. Takýmito zariadeniami disponovali iba stanice vojenského programu Almaz. (Enceladus)
  • Do filmu bola pridaná zápletka o požiari na palube Sojuzu T-13 a možnom návrate len so Savinychom (Pavel Derevyanko) na palube. V skutočnosti k ničomu takémuto nedošlo, lebo posádka si dala veľký pozor na to, aby sa všetka voda vyparila pred zapnutím akýchkoľvek elektrických systémov. (Raccoon.city)
  • Raketoplán Challenger obsahoval insígnie, ktoré sa na raketoplánoch začali používať až v polovici deväťdesiatych rokov. Posledný let raketoplánu sa odohral v roku 1986. (Enceladus)

Související novinky

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate

07.02.2018

Pátý ročník festivalu science fiction filmů zavítá do pěti měst. Jako každý rok představí časem prověřené klasiky i filmové novinky, a nově i dokumenty, workshopy, velkolepý koncert nebo diskuse se… (více)

Reklama

Reklama