Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

boshke

Něco tak příšerně hrůzostrašného jsem snad ještě neviděl. K vytvoření šílené atmosféry strachu stačí tři herci a prázdný hotel. Není třeba maniaka s maskou honícího puberťáky kolem jezera nebo nějaké podobné voloviny... 90% ()

swamp

Jack Nicholson jako pisálek Jack Torrance (společně se svou milující ženou Wendy a synem Dannym) hledá múzu v osamělém hotelu. Ale je opravdu tak osamělý?! Stanley Kubrick zde předvádí své mistrovské vypravěčství (něco, co právě Torrancovi chybí:) Nicholson zcela přirozeně přechází z reality do podivných stavů své mysli..jeho výkonu opravdu není co vytknout! Nejděsivější scéna pro mě kupodivu není závěrečná “honička“ v zasněženém bludišti, ale Dannyho slovní hříčka..REDRUM..kdo vlastně je oním vrahem?! ()

mil@n.fanatik

Hodně dobrý film, od kterého co jsem slyšel, jak je dobrý a podle hodnocení čekal trochu víc. Což o to, film velmi dobrý, skvělý J. Nicholson, který nezklame. Podobně hrající na blázna/vlkodlaka jak ve filmu vlk či v Přeletu nad kučím hnízdě. Ale čekal jsem víc spíše, že bude více depresivnější, hrozivější, jak film co jsem viděl před časem Ti druzí. Ten mi přišel daleko depresivnější. Ale jinak velmi dobrý film, od první minuty jsem byl přikovaný na sedačce a rozhodně jsem se nenudil. 85% ()

nascendi

Neprečítal som ani jednu knihu od Stephena Kinga, mám vlažný vzťah ku Kubrickovmu dielu a zaobišiel by som sa bez hororov. Napriek tomu som bol aj po opakovanom zhliadnutí Osvietenia fascinovaný tým, ako všetko zapadlo na svoje miesto. Pri dnešnej projekcii som si uvedomil, akú významnú zložku tvorila pri vytváraní tiesnivej atmosféru dokonalá hudba. Kubrickov perfekcionalizmus a skvelé herecké výkony ma opätovne prikovali ku kreslu, kde som bez dychu sledoval narastanie šialenstva v izolovanom prostredí vyľudneného obrovského hotela. Ani mi neprekážalo, že Nicholson sa nemusel nejako zvlášť namáhať, pretože on ako šialenec vyzeral aj na začiatku. A Shelley Duvall bola tak prirodzene nesympatická, že som chvíľami chápal pocity Jacka Torrancea. ()

Slartibarkfast

Naprostá šílenost. V původním znění lahůdka. Zprvu mi Nicholson přišel sympatický, ale posléze se z něj vyloupl jedinečný maniak. Dokonale zahrané dramatické scény, podivné maličkosti a přeludy, které v divákovi vyvolají děs a hrůzu. Specifická esence strachu prostupuje každým záběrem a divák je neustále napnutý jak struna. Pro mě to byl ponurý a děsivý zážitek. Skvělé.. 95% ()

silentname

Kubrickovo "The Shining je už dnes absolútne kultovou záležitosťou. A možno tomu nebudete veriť, ale ja som na tento film nikdy nebol nejako vysoko zvedavý. A najmä za to mohol fakt, že som čítal knihu a pochopil som, že Stanley Kubrick si na túto adaptáciu spracoval trošku iný scenár a mnohé veci sú tu inak. A akosi som nechcel vidieť ako by to vyzeralo bez častí, ktoré som tam chcel. No potom ma na filme naladilo, keď som si pozrel v marci minulého roku "Ready Player One". A potom je tu moja tradícia začať každý nový rok hororom. Tak sa to akosi spojilo k tomu, aby som si konečne túto filmovú adaptáciu pozrel. Aby som však nebol v niektorých aspektoch sklamaný, tak sa pokúsim na film pozrieť ako na samostatné filmové dielo. Nebudem dávať žiadne porovnania s knižnou verziou a jednoducho ohodnotím tento film ako film sám o sebe. A v tom smere ide o skutočne fantastické filmové dielo, ktoré by si mal pozrieť každý fanúšik hororu a thrilleru. Atmosféra filmu je absolútne fantastická. A veľmi to vytvára prostredie, hudba, ale aj reakcie jednotlivých postáv. Jack Nicholson podal vynikajúci výkon a je maximálne strašidelný. A napriek tomu, že som povedal, že nebudem porovnávať, tak jedno je tu predsa len treba povedať. Nicholson podal výkon, že je strašidelný už v scénkach, kde má pôsobiť normálne. A hoci to celé tým pôsobí desivejšie, nie je tá jeho transformácia tak silná a efektná. Pretože už od začiatku pôsobil ako človek, že mu prepne. Bez toho, aby som poznal predlohu. Teraz ale k ostatným. Shelley Duvall bola excelentná. Nie som si istý, či som niekedy vo filme videl niekoho zobraziť strach tak precízne a silno ako ona. Vizuálna stránka hotela je fantastická. Keď nám v úvode ukazujú jednotlivé miestnosti, celé to pôsobí absolútne giganticky a náramne. A je skutočne niečo úžasné. Hudba je takisto skvelá. Miestami dokáže ešte silnejšie umocniť atmosféru z jednotlivých scénok. Najlepšie to asi funguje v časti, keď Wendy pozerá Jackov rukopis. Danny Lloyd je takisto vynikajúci. Veril som mu to absolútne všetko. A ten úžasný labyrint vonku má svoje čaro. Určite je to film, ku ktorému sa ľudia radi vrátia, je skvele natočený, je vysoko uveriteľný a vie akým spôsobom strašiť svojich divákov. Čo mnohé filmy natočené posledné roky nevedia vôbec. Ako fanúšik hororu odporúčam vysoko a je to skvelý štart do nového roka.. Hodnotenie: A+ ()

Zodd

Robin Williams pravděpodobně nikdy nebyl do role zvažován, jde o mýtus podle Leeho Unkricha. Byl ovšem zhruba starý jako Shelley Duvall a zahráli si i spolu v Pepkovi taky z roku 1980. Každopádně tento horor nestárne. Ať jde o “dvojčata”, pokoj 237, samotného Jacka Nicholsona i další věci, které nechci vyzradit. Za zmínku stojí i úplný závěr filmu, který podle Kubricka vlastně ve své době (i nyní) sám od sebe nepochopil snad nikdo. P.S. Profesionální recenze ukazují, jak malý průmysl filmová kritika před internetovým boomem byla, a ty nominace na Maliny, jak tehdy notorická anticena močila do plenek. ()

nash.

Na to jaká to je opěvovaná klasika, to bylo už na poprvé poněkud zklamání, a ani repríza tomu, přes některé opravdu vychytané momenty, příliš nepomohla.. ()

Ratemus

Rozhodně to není nejlepší King ale zdaleka ani ten nejhorší. Určitě bych nejvíce vyzdvihl Jacka Nicholsona, kterýmu jsem tady žral opravu každé slovo a každý pohyb, ta role mu sedla a myslim, že sám od šílenýho neměl daleko. Naopak Shelley Duvall neskutečně přehrávala. Rozhodně dobrý film, nejlepší horor asi ne, ale na svou dobu to šlapalo výborně a dnes? rozhodně se to nemá za co stydět, atmosféru to pořád má a 90% těch dnešních pseudo hororových srágor se na to vůbec nechytá. ()

PetrPan

Vyprázdněný příběh, který tak slouží jen jako vycpávka pro jedno z nejdokonalejších pojetí filmové hrůzy. King je velký vypravěč a s postavami ve svých románech pracuje takovým způsobem, že čtenář má možnost zcela proniknout do jejich osobnosti a sžít se s nimi. To od filmového Osvícení rozhodně nečekejte, jeho hrdinové nejsou nijak složití a jejich zjevné předurčení působí až otravně. Zejména Shelley Duvall se v tomto ohledu režisérovi "povedla". Její ustrašená nána působí natolik nepatřičně, že se skutečně dá věřit příběhu o jejím šikanování Kubrickem, které ji dovedlo až k šílenství. Kinga přiměl tento rušivý element k naprostému odsouzení filmu, nedivím se mu, jeho kniha byla de facto znásilněna. Mě však vede jen ke čtyřem hvězdám. ()

Willy Kufalt

Po víc než 3 letech od premiérového zhlédnutí jsem měl možnost vidět Osvícení na velkém plátně, bohužel však opět v té druhé verzi prodloužené o půl hodinu s rozvláčnějším rozjezdem. První půlhodina mimo sugestivní horské záběry mi připadala jako typické studeně odtažité britské drama, film má však obrovskou výhodu v tom, že s přibývajícími minutami stále více rozehrává a graduje velkolepou atmosféru plnou tísně, napětí a strachu. Jestli bych měl vyzdvihnout konkrétní scény, které vnímám jako zásadní a obzvláště na mě zapůsobily, mimo to nejnapínavější ke konci bych jmenoval obě pasáže z nočního hotelového sálu, poprvé s barmanem, podruhé s celým personálem a mnoha hosty na večírku. Kromě toho, že se zde výrazně mění atmosféra celého filmu a hudební doprovod, mění se náhle i Jackova nálada poté, co se výjimečně setkává (byť jen imaginárně) s jinými lidmi, dostává se mu příležitosti popovídat si s někým a přijít chvíli na jiné myšlenky. Ty scény navrch v kontrastu s ostatním děním totiž ve mě umocnily jedno z možných vnímání příběhu, kde coby klíčový motiv ke zbláznění nemusí dřímat jenom nadpřirozené záhady z dávné historie hotelu, ale především jedna velká lidská samota a cílené odloučení od všech ostatních lidí... a spojí-li se tohle s již dříve problematickou povahou, vypuklé šílenství lze očekávat. Celkem by mě zajímal novější film z 90. let, který se má držet údajné původní představy Stephena Kinga v tom, že hlavní hrdina je na začátku spořádaným a poklidným otcem rodiny a zažívá postupný přerod, zatímco Jack Nicholson vyvolává už od prvních scén dojem narušeného psychopata. Jeho výkon v roli šílence je však v zásadních částech filmu ikonický a nezapomenutelný tím pozitivním způsobem, což třeba nemohu říct o Shelley Duvallové s její podivně vykutáleným výrazem. Celkový dojem určitě pozdvihuje i fascinující výtvarná stránka včetně snímání interiérů hotela. [80%] ()

Slarque

Kingovo Osvícení řadím mezi jeho nejlepší romány, a přestože chápu, proč se mu tahle filmová verze nelíbí, je mi to fuk. Kubrick totiž vytvořil tak zneklidňující atmosféru, že by se dala krájet a Nicholsonova studie postupného psychického rozkladu hlavního hrdiny (i když tím je nejspíš hotel Overlook) dokazuje jeho mistrovství. Osvícení řadím mezi nejlepšími horory pořádně vysoko. ()

Tomco

Famózny Nicholson z ktorého ide strach v takých dávkach, že máte obavu či nevylezie s tou sekerou cez monitor rovno na vás. Práve vďaka takejto práci ostane Kubrick navždy nesmrteľným. ()

eLeR

Ja osobne si myslím, že Stanley Kubrick mal každú jednu sekundu svojho The Shining premyslenú do najmenšieho detailu. Skvelý film s mrazivou atmosférou a fantastickou hudbou. ()

Bachy

Jak jsem potkal legendu. Nejprve jsem ji tedy potkal v knižní podobě a jako každý, kdo nejprve ochutnal knížku, si neodpustím trochu srovnávání. Kubrick udělal milion změn a nebál se. Kubrick vsadil na Nicholsona i přes odpor. A hlavně...Kubrick na to tlačí a rozjíždí psycho hned od počátku. Možná malinko ubral na gradaci, ALE myslím, že všechny změny, které provedl byly přínosnější pro film jako takový. Zvířata jsem sice miloval, ale na plátně by mohla celou atmosféru raz dva zabít. A tak je to se vším. Tudíž můj verdikt je: Dokonalá knížka a dokonalý film. Jděte do obého, stojí to za to. Postavení kultu je u tohoto filmu naprosto oprávněné a i já se k uctívačům milerád připojím. Stejně všichni tušili, že tohle je snímek přesně pro mne. ()

Petrucci

All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy ... ()

classic

Tzv. „nádejný spisovateľ” (alias, bývalý učiteľ) Jack Torrance sa hlási do zamestnania, ako správca Overlook Hotela, zašitého, kdesi v skalistých horách Colorada, odrezaného od civilizácie. Keď ho následne prijímajú na skrátený “TPP” , tak túto „radostnú novinu” ihneď oznamuje prostredníctvom pevnej linky svojej žene Wendy, ktorá je z tejto myšlienky priam nadšená, ale o ich malom synovi Dannym sa to povedať už vôbec nedá, lebo jeho imaginárny kamarát Tony nemá zrovna z toho najlepší pocit, že čochvíľa sa majú ocitnúť úplne izolovaní na mieste s krvavou históriou, ale predovšetkým s nepredvídateľným: „Here's Johnny” ! (hláška, ktorá už dávno zľudovela). Sprvoti i konateľ Stuart Ullman Jacka upozorňuje, aká tragédia sa tu voľakedy odohrala, no po akomsi prvotnom zdesení, už viac neprikladá týmto udalostiam príliš veľkú váhu, a skôr sa začína sústreďovať na kariéru autora budúceho románu... ? Bude relaxovať v areáli (vo veľkom priestranstve), kde by mal mať dostatok kreatívnych inšpirácii, a tak je už iba otázkou času, kedy uzrie svetlo sveta-hotové majstrovské dielo... ? Alebo to tak nakoniec vôbec nebude, že i taký černošský šefkuchár Dick Hallorann varuje Dannyho pred izbou 237... A takýchto všelijakých indícii sa tu nachádza viacero, a to ani nehovoriac o masívnom zelenom labyrinte, ktorý sa v krutej a nehostinnej zime, premieňa na snehovú, ľadovú a nedobytnú pevnosť, teda, samo. , ak v nej natrvalo uviaznete. Všimnite si, ako sa naše spomínané postavy najskôr zoznamujú s Overlook, t.j. prechádzajú si jednotlivé izby a lobby, a práve neskôr sa tu uskutočnia extrémne dôležité sekvencie, ktoré sa len stupňujú, že atmosféra by sa dala doslovne krájať... _ Čo ma najviac zaujalo na Osvietení Stanleyho Kubricka ? DP (Alcott má prehľad) a montáž (Lovejoy by mohol do úmoru rozprávať) sú na vysokej úrovni, hudba je tiež strašne divná. Pokračujem. Trojlístok-Nicholson, Duvall a Lloyd sú naprosto bravúrni, či aj Milenine kostýmy sú ušité priamo na mieru, ale ešte stále som sa nedostal k hlavnému programu dňa... A tou je fascinujúca práca Steadicamu, kedy sa samotný film stáva automaticky viac fyzickejším, až by som normálne povedal, že minimálne z 80. % je z neho aj zložený, a je to neuveriteľne podnetné, keď si uvedomíte, ako blízko sú k vám tieto charaktery, že to všetko nenormálne prežívate s nimi. A za to môžem jedine poďakovať priekopníkovi Garrettovi Brownovi, ktorý tento filmový vylepšovák posunul k čírej dokonalosti, čo nie je nič vhodnejšie pre obávaného perfekcionistu Kubricka. ()

FrodoF

Nesmírně působivý a bezpochyby jeden z nejlepších hororů vůbec s geniálním Nicholsonem v hlavní roli. Kubrick je zkrátka génius a nechápu, co se Kingovi na tom filmu nelíbí, když film je skoro dokonalý (i když je pravda že sem jeho knihu nečetl a asi se mu nelíbí odchylky od knihy). ()

klerik

Kubrickova réžia robí z biedneho scenára unikátne dielo. King sa asi chyta za hlavu, ale diváci sa trasú hrôzou. Réžia, herci, zvuky, kamera = dokonalosť. Prinajhoršom Kubrick mal mať Oscara... ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Herečka Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Největší showman) se v posledních letech těší velké oblibě. Diváky zaujala poprvé v páté Mission: Impossible – Rogue Nation, a od té doby se jí role jenom… (více)