Osvícení

• Česko Záření (více)

Opuštěný horský hotel, odříznutý od světa, to je vhodné místo k zešílení... Neúspěšný spisovatel Jack Torrance přijme práci správce v luxusním, ale odlehlém horském hotelu Overlook, který je přes zimu zcela odříznutý od světa. Pro muže je to vítaná příležitost najít klid na práci. Jenže od první chvíle, kdy Jack s manželkou Wendy a synkem Dannym do hotelu dorazí, se zdá být něco v nepořádku. Jack začíná být na své nejbližší neurvalý, nemůže se soustředit a objevují se u něj děsivé sny. Je to právě „osvícený“ Danny, kdo díky své zvláštní schopnosti pochopí, že v hotelu Overlook žijí duchové a ti jeho otce začínají ovládat. Ostatně chlapec je v dlouhých hotelových chodbách sám potkává… Film Stanleyho Kubricka vznikl podle románu známého spisovatele Stephena Kinga. Kubrick podle něj vytvořil nejen klasické dílo moderního filmového hororu, ale také mistrovskou studii postupného psychického rozpadu lidské osobnosti. Některé výjevy, jako zjevení nahé mrtvé ženy v koupelně, hektolitry krve, valící se z výtahové kabiny či finální sekvence v parkovém bludišti patří mezi ty nejděsivější okamžiky, jakých se filmařům podařilo dosáhnout. Snímek se zapsal do historie také dosud největším počtem klapek, které padly při natáčení jednoho záběru pro zvukový film. Stanley Kubrick, posedlý perfekcionismem, nechal Shelley Duvallovou opakovat jednu akci celkem 127krát, než byl se záběrem spokojen. Osvícení se tak dostalo do Guinnessovy knihy rekordů. (Česká televize)

Lyli

Nevím, jestli to dělá Jack, ten mrňous nebo hudba, ale nervy na pochodu jsem měla celou dobu. Dokonalé, ale znovu se už raději nepodívám, moje srdce by to nemuselo vydržet. ()

Seabeast

No dobře, musel jsem provést přepsání komentáře. Proč? Protože jsem před nedávnem dočetl Kingovu knihu. Výsledek? Musím s hodnocením dolů a to hned z několika důvodů. Tohle filmové Osvícení zkrátka nemá moc s knihou, co do činění. Kubrick ji pojal hodně svojsky a musím říct, že bohužel ne úplně šťastně. Defacto ji vykastroval, překopal a překroutil. Strach z nadpřirozena a atmosféru zahodil a zfilmoval "Rodinná pouta na psycho způsob". Jak bylo kritizováno několikrát, Jack Nicholson sice podává výbornej výkon, ale je to magor už od začátku. V knize je jeho charakter vykreslen mnohem uvěřitelněji, skoro jakobyste vůbec nečekali, co má později přijít. Wendy není taková bezmocná puťka a Danny zase šáhnutej skřehotající prstíčkomil. Kingovi se popravdě nedivím, že nemá Kubrickovu adaptaci rád. Uznávám ale, že pro ty, co nečetli, se možná film bude zdát vydařený. Možná se najdou i tací, kterým se film bude líbit víc než kniha. Ale za mě teda rozhodně ne, kniha je mistrovskej kousek a svoji hrůzu nejlépe vystihuje na papíře. Co mi ovšem přijde maximálně k popukání je to, že by Kubrickovo Osvícení mohlo fungovat i jako romantická komedie! :-) ()

JohnCZ

Na mě asi už moc retro. Film je roztahaný, na horor strááášně dlouhý, i když příběhově nikterak objevný a hlavně tam každý úplně strašlivě přehrává (a to mě třeba to Nicholsonovo xichtění v Přeletu naopak děsně bavilo). A do toho otravně uřvaná hudba, kvůli které jsem film neustále ztišoval. Těžká psycho atmosféra se tomu upřít nedá a některé výjevy jsou vskutku výživné (pani v kópelce). Ale jako celek mě to neoslovilo. Leckterý béčkový horor se stupidními kravkami mě bavil víc. Judge me! ()

M.Macho

Mistrovské dílo strachu a napětí. Je spousta geniálních filmů tohoto žánru, nicméně v Shiningu jsou obrazy, které se nezapomínají. Ďábelský Jack se skleničkou drahého pití, dvojice děvčátek (která si chtějí hrát), žena ve vaně... Je to bláznivé a strašidelné... ()

corpsy

Spomínam si ako som ten film prvýkrát zhliadol asi pred 17-18timi rokmi na jednej nemenovanej satelitnej stanici. Bol som malý chlapec a bolo dosť neskoro večer. Na moje počudovanie ma však nevystrašil tak ako som si myslel ( možno ešte tá holá stará pani ), a to sa mu už duplom nedarí ani dnes. Budem sa asi musieť poohliadnuť po dlhšej verzii. Aj tak však nadpriemerná ukážka mysteriózneho žánru s vynikajúcim hereckým výkonom Jacka Nicholsona. ()

Marek1991

Filmová tvorba v priebehu rokov dospievala najmä vďaka veľkým osobnostiam, ktoré sa ne jaj rozvoji podieľali, boli tvoriví a neopakovali po iných dielach a ani sa nesnažili byť komerčné za každú cenu. Musím sa priznať, že film som videl dvojnásobne zrýchlený, pretože dĺžka bola dosť veľká a dá sa polemizovať nad tým, či prehnaná alebo naopak pôsobí reálne ako ukazovateľ pomätenia, ktorého vývoj sa väčšinou deje v dlhšom období. Je to problém najmä kvôli úvodu, ktorý akoby nemal náboj. Nie je to tak desivý film ako napríklad starší film Exorcista, ale najmä vďaka nápaditosti je v ňom mnoho bodov, ktoré sú samé o sebe desivé. Pomätenie, vnútorné hlasy a akési bytosti prebývajúce vo vás, duchovia, telepatia a akýsi časopriestorový rozpor, no to urobilo tento film kultovým, vlastne kultovým ho urobila fantastická strašidelná hudba, ktorá snáď vždy trafila klinec po hlavičke, fantastická kamera, výborné prostredie, zaujímavý nápad a taktiež zaujímavé obsadenie. Taká Shelley Duvall na mňa sama o sebe pôsobí desivo, navyše v tomto filme bola spolu s ostatnými veľmi dobre vybraná. Problémom je samotný Jack Nicholson, ktorého mimika a gestá sú veľmi výrazné, až to pôsobí nerealisticky, v niektorých momentoch som mu to správanie neveril. Geniálny film to je napriek chybám v náboji, starším filmom však viem, čo to odpustiť a keď porovnám síce desivejší film Exorcista s týmto, ktorý na prvý pohľad nepôsobí ako celok, najmä aj ako novší film lepšie než spomínaný starší horor, ak sa pozrieme do umeleckej hĺbky je podľa mňa lepší, dokonca si myslím, že sú tieto filmy určitými rodičmi dnešných hororov, aj keď popravde aj film Vertigo bol pre mňa strašidelný, len ho v závere veľmi pokazili. Osvietenie u mňa už prekročilo hranicu a je pre mňa príkladným filmom, akurát ma mrzí, že nemôžem filmy hodnotiť napríklad 10 bodovou stupnicou ako na medzinárodnej stránke imdb.com alebo nejakým vlastným hodnotením, pretože by som tomu udelil takých 8,5 boda z 10. Chápem tých, ktorým sa nepáčil, chápem aj tých, ktorým sa páčil, no treba sa naň pozrieť trocha s nadhľadom, možno raz hodnotenie aj znížim, možno pridám ešte nejaké pochvalné ódy, ale teraz si ho vysoko cením aj keď viem, že nie je z veľkej časti dokonalý. ()

liquido26

Horor s velkým H. Tento skvělý film mi přivodil mrazení v zádech i během dne. Knížku jsem četl kdysi a bavila mě hodně a filmové zpracování se předloze minimálně vyrovná. Neuvěřitelná atmosféra, neuvěřitelné herecké výkony a skvělá mrazivá hudba, která se vrývá doslova pod kůži. ()

Ajinka126

Perfektní knižní předloha a vynikající filmové zpracování. Jack Nicholson ve své vrcholové podobě. To jsem snad ani neočekávala, že se do té role tolik ponoří a nezcvokne se z toho. Jediné, co mě celou dobu štvalo byl výběr hlavní hrdinky. Co to mělo být? To si bájný Stanley Kubrick nezkoušel, jestli umí hrát? Nebo se ani nepodíval, že si nevšiml, jak velmi je tato herečka nevzhledná? PS: herečka to zpětně také nechápe. Byla ze Stanleyho tak vystresovaná během natáčení, až jí začaly padat vlasy :/. ()

Torision

Nejsem si úplně jistej, jak bych to žánrově zařadil, ale byla to fakt perfektní podívaná. Nicholson je standardně velice psycho a depresivní atmosféru si to drželo celou stopáž. Ale jestli si to skutečně za něco zaslouží pět hvězd, tak hlavně za poslední půlhodinu, u který jsem skoro ani nedejchal, a hlavně za HUDBU, protože takhle dobře hudebně podkreslenej film jsem snad ještě neviděl a bez ní by bylo Shining poloviční. ()

El Pistolero

Bez debat nejlepší hororový film, jaký kdy byl natočen. Tak podmanivý, s tak perfektní hudbou, kamerou, lokacemi a Nicholsonem. Má to jedinou vadu na kráse a tou je Duvall. Jinak je to čistoskvoucí esence Kubrickovy geniality. ()

curunir

Kubrick sa opäť raz predviedol a dokázal, že vie nakrúcať aj horory. Prvá polovica sa mi viacej páčila. Bola v nej skvelo vykreslená atmosféra vzdialeného horského hotela a stiesnenia, ktoré z neho vychádza. Druhá až bola len v podstate akousi sériou lakačiek a unikania pred šialeným Nicholsonom, ktorý síce podal už aj lepšie výkony, ale tu je opäť hviezdou číslo 1. Postava jeho syna Dannyho je veľmi svojská a najlepšia scéna filmu mi prišla práve s ním, keď sa hrá na koberci a zrazu sa k nemu s prázdnej chodby prikotúľa loptička. Musím povedať, že pri mnohých scénach som bol naozaj veľmi nepokojný (nehovorím, že som sa bál), avšak koniec už zodpovedá štandardu tohoto žánru, takže plné hodnotenie tu odomňa nebude. Ešte ma tu zaujala jedna vec. Rozhodne film (teda aspoň teraz) všeobecne nemožno pokladať za nijak zlý, pritom v roku svojho vzniku bol nominovaní na 2 Zlaté maliny, z toho mal jednu nomináciu Kubrick za najhoršiu réžiu. Čiže film by v podstate mal byť béčkovým produktom, no pritom na IMDb sa umiestnil na 54. a tu dokonca na 41. mieste v rebríčku najlepších filmov. Je teda naozaj veľmi zaujímavé, aký je s odstupom času pohľad na mnohé snímky. Myslím si, že je to zaujímavá téma do diskusie. ()

PauloZ

Je to dobré velice, ale určitě to není Jackova nejlepší role. Je to temné a strašné psycho a Tony mě naháněl strach, ale nemám pocit, že by to bylo něco extra. Díval jsem se na to v letní podvečer a nebál jsem se. Možná by to chtělo ještě jedno shlédnutí a pozměním tu něco. ()

F.man

Abych se přiznal - horor a F.man jde sobě asi jako Oscar a Boll. Jako cynikovi mi prostě všechny ty bubákoviny příjdou spíše směšné než strašidelné. Ale pozor. I v tomto žánru se najde pár světlých (tmavých) vyjímek, které mi dokáží tep příjemně zvednout. Jedním z takových filmů je právě Shining. Precizně natočený snímek, kde má každý snímek svůj přesně vykalkulovaný smysl. Ostatně jako v kterýkoliv jiném Kubrickovi filmu. Každý scéna, každý rozhovor, každý pohyb má své místo. Ještě aby ne, když se některé scény prý točily i 120krát. pak příjde spouštěcí moment a vy jen hledíte, co všechno se dá při filmu cítit. Tady nejde o nějaké laciné lekačky či vyhřezlá střeva. Tady jde o atmosférickou depku. O holé šílenství, které skvělému Nicholsonovi nejde nevěřit. Ta posedlost mu čiší z očí, vlasů, potu. Z každého pohybu jeho figury. Ti vše navíc podbarvuje jednoduchý hudební doprovod (všimli jste si že má hodně blízko k Psychu?). Tohle je vážně horor hororů. All work and no play makes Jack a dull boy. ()

salisbury

The Shining s úžasným Jackem Nicholsonem mě pevně přibouchl do křesla a začal jsem vyťukávat chorobně do psacího stroje neustále dokola opakující se sebemrskačská slova "ano chci ještě". Filmy Stanleyho Kubricka mě vždy umějí probudit z všední reality do světa netradiční bizarnosti a rád se jimi procházím pln vzácné netrpělivosti z každé úžasně prožité minuty. Tento film nebyl vyjímkou ba naopak nechal jsem se jím ochotně strhnout ze skalního útesu do rozbouřených mořských vod Stanleyho filmového oceánu. ()

Astaroth12

Nádherná príroda,hotel ktorý je zo všetkých strán obklopený majestátnymi horami.Tak izolácia je priam ukážková,traja ľudia v tak veľkom hotelovom komplexe to je depresívna predstava.Veľmi dobre spracovanie,totálne depresívna atmosféra a bravúrny J.Nicholson.Nicholson bol hrôzostrašný a bola to jeho najlepšia rola.Neskutočné dusné až frustrujúce napätie a atmosféra tu bola dokonale mrazivá.Príbeh bol prepracovaný a mal za sebou vynikajúcu kameru.A hudba sa tiež vydarila a bola kvalitnou súčasťou v tomto filme.Ale dve veci mi vadili a to strašná uhladenosť postáv ako napr.rozhovor Jacka z čašníkom v tej chvíli mi to pripadalo ako nepodarená reklama na lacný burbon.A dlha stopáž tiež nemusela byť,niektoré scénky tam boli zbytočné.Bolo by to oveľa dramatickejšie,keby bol film kratší o 20-30 minút pomohlo by mu to. ()

Krt.Ek

Může dát snad něco jiného než 5* filmu za jehož námětem - stejnojmennou knihou, jenž je mimochodem jedna z čtenářský nejúspěšnějších knih 20. století, stojí Stephen King (podle mnohých král hororu či dokonce nejlepší spisovatel naší doby) a filmu, který zároveň režíroval Stanley Kubrick (což je zase jeden z nejoceňovanějších filmařů všech dob)? Myslím, že ne. Ale samozřejmě, nehodnotím podle jmen, které za filmem stojí, ale jenom podle filmových kvalit, které jsou opravdu velké. 90% ()

Adasin

K Osvícení mě přivedla řada parodií a teď můžu s potěšením napsat, že velmi povedených. Ano, na začátku je to natahované (ano, speciální edice), takže jsem říkala "jo, nějak to překlepu," ale ve výsledku to nepůsobí tak hrozně, tady to aspoň za něco stojí. Ještě se musím pozastavit nad hudbou, která odvádí značnou část práce při budování napětí, i když někdy bylo třeba na chvíli ubrat hlasitost, jinak by člověk začal šílet spolu s hlavními hrdiny. 8/10 ()

Cimr

Osvícení aneb jak to dopadá, když se spojí dva velkomožní S.K. :) Když se člověk dívá na The Shining, říká si, že natočit horor přece musí být tak snadné! Stačí výborná hudba, tajemství nevykecnuté hned na začátku, pár šílených pohledů bezchybného Nicholsona a Duvallové, nějaké to osvícené dítě, strašidelné prostředí a horor je hotov. Jenomže tak lehké to asi nebude, když nikdo děsivější film nenatočil... Kubrick se tímto filmem snažil být co nejpřístupnější publiku a je jednoznačné, že se mu to povedlo (třeba už jenom proto, že je to spolu s Olověnou vestou jeho jediný film na čsfd, který se dostal do TOP 200). Pustil jsem si to sám v noci a vážně to stálo za to! Přiznávám, že jsem se od začátku do konce bál a byl to jeden z nejúžasnějších zážitků v mém životě. I když se teď trochu vyhýbám tátovi... ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (více)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

06.09.2018

Herečka Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Největší showman) se v posledních letech těší velké oblibě. Diváky zaujala poprvé v páté Mission: Impossible – Rogue Nation, a od té doby se jí role jenom… (více)