Reklama

Reklama

Pearl Harbor

  • USA Pearl Harbor
Trailer 1
USA, 2001, 175 min (Director's Cut: 184 min)

Režie:

Michael Bay

Scénář:

Randall Wallace

Hrají:

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Nerozluční kamarádi Danny a Rafe prodělávají letecký výcvik. Rafe je přijat jako dobrovolník k elitní britské Orlí peruti. Danny považuje jeho odjezd za zradu a ještě hůře nese zprávu Rafova přítelkyně Evelyn. Zatímco Rafe odjíždí na výcvik do Anglie, situace ve světě se vyostřuje. Americký prezident Roosevelt žádá více pomoci bojujícím spojencům, japonský admirál Jamamoto zase přesvědčuje vládu, aby zasadila Američanům drtivý úder. Při jednom z bojových letů je Rafe zasažen a zřítí se do moře. Je považován za mrtvého a Danny podle slibu, který kamarádovi dal, oznámí smutnou zprávu Evelyn. Postupem času se s Evelyn sbližuje a nakonec se z nich stanou milenci. Jenže pak se náhle objeví Rafe. Pochopí, co se mezi nimi stalo, a v baru se pak s Dannym popere. Je 5. prosince 1941. O dva dny později stovky japonských letadel smetou nepřipravené Američany v přístavu, druhá vlna zničí letiště. Rafovi a Dannymu se podaří vzlétnout a zničit několik japonských stíhaček. Je však pozdě - japonský útok je u konce a flotila v Pearl Harbor je zničena. Danny a Rafe se vzápětí dozví, že byli zařazeni do přísně tajné operace, jejímž cílem je riskantní nálet na Tokio. Těsně před odletem prozradí Evelyn Rafovi, že je s Dannym těhotná. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (993)

Shakers 

všechny recenze uživatele

Prvý krát som to videl ešte v kine a už vtedy som bol s tých akcii pekne odpáleny. Herecké Trio sympatické, zábavné a presvedčujúce.Romantika mi tu prekvapivo sedí. Hudba od Zimmera je tiež dobrá, či už romantická alebo akčná. Akcie typicko-Bayovsko výborné (hlavne tie výbuchy). Po technickej a vizuálnej stránke fakt nádherný kúsok. Dokonca mi až mraz behal po chrbte po niektorých náletoch lietadiel. Typicko-americká-Bayovina, pri ktorej sa vždy bavím. Oblúbené soudtracky: Tennesee, Brothers, Attack, December 7th. 90% - 5* ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Především bombardování Pearl Harboru je neuvěřitelně realistické. Válečná apokalypsa pro filmové plátno. Jeden si přitom říká, zda kompars přežil ve zdraví. Kamera je výtvarná, poetické...i patetická. Některé obrazy nadchnou svojí lyrickou atmosférou, jiné přibijí k zemi nekompromisní syrovostí. Vlastenectví odkapavá z plátna na zem, tolik se ho občas nahromadí. No a? Po několikáté si opakuji, že Američanům až příliš vytýkáme to, co nám samotným chybí. Válečné filmy příliš nevyhledávám, tento mě v kině nezklamal. Zato Tmavomodrý svět vedle něj vypadá jako ušmudlaná Popelka. Jistě, Američani mají více peněz, skvělé technické zázemí a tak. Není však pro nás přece nutné, hrnout se do rádoby velkofilmů. Nebeští jezdci jasně ukázali, jak vypadá nejlepší válečný letecký film o Češích a počesku. A dramatický obraz války najdeme ve vynikajícím Kočáru do Vídně stejně, jako v úžasných Démantech noci... ()

Reklama

Lavran 

všechny recenze uživatele

Nevycházím z údivu nad tím, že jsem tuhle Bayovu vizuálně přesycenou, pro oko a na efekt navoskovanou, nezastíraně amerikanistickou a sentimentem čpící rozmáchlost opomenul ohodnotit! Vždyť ji mám tak rád! Pokaždé si tu do prsou se bijící milostnou zápletku nadsazenou do nebetyčných výšin "červenoknihovního" sentimentu, která připomíná načančanost a kašírovanost starých dobrých hollywoodských melodramů, rád přetrpím jen kvůli čisté rozkoši z výstavby, provedení, epičnosti a kolosálnosti napadení Pearl Harboru. To je vskutku maxi-sekvence hodná nesmrtelnosti. ()

Arachneuss 

všechny recenze uživatele

Možná jednou příjde den, kdy se Michael Bay vyhrabe z filmů typu: "Hej Michaeli, mám tady docela dobrej nápad a ucházející scénář. Oskara za to sice nedostanem, ale s tim velkym rozpočtem se z toho udělá kasovní hit a my všici budem v balíku. Co ty na to? - Ok, beru Jerry." Uznávam že většina jeho filmů (až na tupé Mizery, Armaggedon, ...) jsou hezčí průměr a docela dobré akčňáky plné odvahy a bla bla bla, ale taky by už mohl natočit něco pořádného, co MÁ alespoň ucházející příběh. Jinak ty dvě jsou za kvalitní bojové scény (u Baye rozumně efekty), blbého Ben Aflecka (jak již bylo řečeno v Team America) a fůru nelogických paskvilů (rejža asi místo hodin dějepisu klátil spolužačky na záchodcích). ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Jedna hvězda za nálet Japonských letadel na námořní základnu v Pearl Harboru a dvě hvězdy za zpracování Doolitleova náletu na Tokyo. Útok na námořní základnu s kotvící flotilou byl proveden zdatně a překonal staršího filmového bratra Tora Tora (jen díky počítačovým efektům). Odvetný úder letky bombardérů B25 Mitchell pod vedením generála Doolitla, které po speciálním výcviku odvezla letadlová loď USS Hornet na dosah Japonska mne z filmu potěšil nejvíc a ani jsem jej tam nečekal. Myslím, že je to poprvé co tuto akci někdo zfilmoval a je to dobře. Střední bombardér B25 totiž vůbec nebyl konstruován pro starty z letadlové lodi a už jen tento úkon je hodný obdivu. Mé druhé smeknutí je všem členům osádek a pilotům, protože se všichni na akci přihlásili dobrovolně a všem bylo jasné, že se s největší pravděpodobností nevrátí. V nejlepším případě je čekalo nouzové přistání kdesi v Číně, v horším zajetí Japonců. Řadu těchto letců také Japonci brutálně popravili. Doolitle měl štěstí, že nálet přežil, dostal se ke spřáteleným silám na Čínském území a posléze zpět do USA, kde byl povýšen na generála (ve filmu jej ztvárnil Alec Baldwin). Traduje se , že Japonci pak při následné okupaci jako pomstu za pomoc americkým letcům zabili až 250 000 lidí... U Doolitla a jeho chlapců je patos a patriotismus zcela na místě a pro Yankees je odvetný nálet na Tokio něco, čím je pro Brita Bitva o Anglii.. Ohledně love omáčky táhnoucí se filmem nemám moc co dodat. Je to zkrátka nutné pojivo pro dnešního diváka k historickým událostem. Vše samozřejmě vrchovatou měrou završuje všudypřítomný americký patriotismus, který my moc nechápeme. Oni jsou ale jiní. Každopádně Pearl Harbor byl pro Američany stejné trauma jako 11.září. Nedivme se jim, že stále je tu potřeba se k těmto tématům vyjadřovat. ()

Galerie (89)

Zajímavosti (106)

  • Japonští kritici byli velmi pobouřeni faktem, že japonští velitelé ve filmu zasedají pod otevřeným nebem. Toto je v Japonsku považováno za necivilizované a barbarské. (HellFire)
  • 12sekundová scéna výbuchov lodí stála 5 500 000 amerických dolárov, vďaka čomu patrí medzi najdrahšie scény v histórii filmu. (Bruce0659)
  • Ve scéně, kdy je Rafe McCawley (Ben Affleck) přibližně ve čtvrtině filmu sestřelen, je jasný den. Když však poté vypráví, jak přežil a nořil se z potopeného letounu, je tma. (dusa77)

Související novinky

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Z kalifornského Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku jednašedesáti let totiž odešel americký herec Tom Sizemore. Zprávu o skonu médiím potvrdil hercův zástupce Charles Lago. Sizemore byl v… (více)

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?

05.09.2008

Že by hollywoodský hitmaker chystal předělávku Marhoulova válečného filmu? To ne, ale v adaptaci románu Stevena Pressfielda Killing Rommel se rovněž staneme svědky bojů mezi spojeneckými vojsky a… (více)

Manželství Beckinsale & Rockwell

Manželství Beckinsale & Rockwell

19.12.2005

Ne, nejedná se o bulvární výkřik, nýbrž o vztah, který spolu herci Kate Beckinsale a Sam Rockwell prožijí ve filmu SNOW ANGELS. V tomto dramatu režiséra Davida Gordona Greena si Kate zahraje… (více)

Reklama

Reklama