Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Zaměstnanec pohřebního ústavu Pleticha telefonuje svému nadřízenému. Přeslechne, že má koupit svatební dar a dopravit jej šéfově příbuzné. Na udanou adresu se proto vypraví zorganizovat pohřeb. Když se omyl vysvětlí, Pleticha na oplátku za pohoštění předvede svatebním hostům tance a písně různých národů. Jeden z hostů, dědeček Boleslav Hnipírdo, zažil při cestě do Prahy srážku vlaků u Vrňan. Protože se mu nic nestalo, nechce ani žádat bolestné. Pleticha toho využije a se zavázanou nohou se vypraví na ředitelství drah. Vydává se za Hnipírda a je ohledně své cesty podrobně vyslýchán. Díky své užvaněnosti na sebe mimo jiné prozradí, že naskočil do jedoucího vlaku, jel na černo, plival na okno a utrhl záchrannou brzdu... (ČSFD)

(více)

Recenze (102)

Kenneth 

všechny recenze uživatele

Já bych všem, kteří mají rádi Vlastu Buriana tento film vřele doporučil, protože to je přesně on. Vznikl za pár dní díky tomu, že obě hry byly 'vypilovány' přímo při divadelních představeních. Je to film Vlasty Buriana, ale třeba ti dva zaměstnanci inspektorátu drah mi taky pěkně načechrali bránice. A co mě vždycky spolehlivě dostane je, jak Burian dělá Pištěkovi š š š ššš do ucha. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Dvě scény, základ filmu, ale velmi dobrá zábava. V první přichází pan Pleticha (Vlasta Burian) na svatbu myslíc si, že jde vykonat poslední věci zesnulého, vyjde z toho jiná svatba a Pleticha předvádí jiné národy.. Ve druhé se pak pan Pleticha neoprávněně domáhá odškodnění od československých drach a z jeho smyšlené historky vyskočí tolik pokut, že se skutečný pan Boleslav Hnipírdo (Josef Rovenský) nestačí divit. Pro mě je to velmi nečekané kvalitní humorné dílo. Další zajímavé postavy: drážní rada Klapka (Theodor Pištěk), nevěsta Plicová (Růžena Šlemrová), její původní ženich (Čeněk Šlégl), kterého odvedla policie, úplatný drážní kancelista (Lamačův kamarád a také režisér Martin Frič) a nesmlouvavý inspektor drah Jahn (Jan Richter). Příjemně zábavné. ()

Reklama

Pierre 

všechny recenze uživatele

První čásť na svatbě je docela dost nudná a ani Vlasta Burian se v ní nějak moc nepředvede. No jo, tak to předváděni národu možná trošíčku vtipné bylo, ale jinak nic moc. Ta druhá čásť ve které se Burian od drách dožaduje odškodnení naštěstí film trochu vylepšuje a příjdou v ní i nějáké poměrně vtipné diialogy. Ale můj dojem z Funebráka je takový nějáký. Já vím že v roce 1932 musel bejt pro všechny děsná bžunda když si Vlasta Burian například neustále plete telofoní číslo, ale dneska už je na tom vidět ten zub času. Některé Vlastovy komedie jsou určitě výbornou zábavou ještě dnes (jako třeba Antoním Špelec ostrostřelec) ale na tadytu za pár dní určitě zapomenu. A upřímně docela rád. Komentář který mi mluví z duše: N.Strauber ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Film vlastně není filmem s jasně daným dějem. Nejlepší část je ta, ve které Burian naplno uplatní komediální a bavičský talent a doslova se předvádí. A pak na ředitelství drah. Tvůrci ale skvěle parodují úřednického šimla a co je nejsmutnější/nejzábavnější (nehodící se škrtněte) v tomto ohledu je nadčasový a platný dodnes. Snímek více připomíná soubor scének než ucelený film a stojí a padá jen a pouze na Burianovi. Na komplexní dílo je to málo, ale sám pan komik se blýskne hned několikrát. ()

duklak2 

všechny recenze uživatele

Není moc filmů s panem Burianem, které jsem viděl. Některé jen "kousek", protože mě nebavily. Tento snímek je výjimka. Komedie Funebrák mě v některých pasážích dokázala pobavit. Pamatuju si na dobu, kdy jsem film viděl. Problémy ve studiu na škole mě doslova "padaly" na hlavu a já nevěděl co mám dělat. Byla neděle a zrovna tento film vysílali. Jsem rád, že mě alespoň na chvíli zabavil a já si ze snímku "odnes" i nějaké to ponaučení:) Tento snímek chci v budoucnu vidět ještě jednou. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (17)

  • Výrobu filmu začala pripravovať spoločnosť Fortunafilm. Elektafilm sa ale rozhodol jeho výrobu prevziať a vyplatil Fortunafilmu odstupné vo výške 10 000 korún. [Zdroj] (Raccoon.city)
  • Keď Plaeticha (Vlasta Burian) popisuje po latinsky, čo mu v zranenej nohe zistili, povie: "Solar plexus silicium carbidum." V skutočnosti toto slovné spojenie nedáva zmysel. Solar plexus je sídlom emócií. Je to oblasť, v ktorej sa nachádza ego a súvisí so silou osobnosti alebo tiež vedomím vlastnej ceny. Silicium carbidum v preklade znamená karbid kremíka. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama