Smrtihlav

• Francie HHhH (více)

Snímek Smrtihlav se od většiny předešlých filmových zpracování s tímto tématem liší. Z výrazné části se totiž zaměřuje také na opačnou stranu barikády na samotného Heydricha. Ten zde není pouhým předmětem atentátu, ale důležitou aktivní postavou. Vedle příběhu Československých parašutistů sleduje film Smrtihlav i jeho život, vzestup a kariéru, kterou ukončil jako jeden z největších prominentů Třetí říše. Nejnovější verze atentátu na Heydricha tak ukazuje nejen hrdinství, ale i nelítostné zlo, proti kterému je namířené. Právě k tomuto pojetí odkazuje český název stejně jako na fakt, že Heydrich byl jedním z inženýrů takzvaného Konečného řešení židovské otázky. (Bontonfilm)

Diskuze

Blackey.

Blackey. (hodnocení, recenze)

Podle traileru to vypadá, že film bude dobře natočený, že bude zajímavý a asi mě bude bavit... co se týče toho, jak moc bude historicky autentický, toho se poměrně obávám, stejně jako u většiny historických filmů v dnešní době... a už jen z té scény z kostela, jak tu ostatně i hodně lidi řeší, to vypadá, že bude kvůli divákovi přidáno pár víc strhujících prvků, které se ale ve skutečnosti nestaly. Otázkou je, zda půjde jen o malé ne tak podstatné detaily, nebo vyloženě o nesmysly, na to si počkám... A docela vítám to, že se nesnaží mít v angličtině německý přízvuk, z toho vždycky rostu, jakoby nebylo jasný, že v tý reálný situaci nemluvili anglicky, ale německy...

na příspěvěk reagoval Ištván87

vBaker

Film Stará puška jsem bohužel neviděl čili nemůžu posoudit. Jinak nemám samozřejmě nic proti bojovým akcím v odbojových filmech obecně  - jen jsem zmínil, že řada žánrových filmů se obejde bez velkých akčních scén, aniž by to mělo negativní vliv na jejich kvalitu. Osobně se mi z akčních scén v partyzánských a odbojových filmech zamlouvají např. scény z filmu Smrt si říká Engelchen a některé z filmu Odpor (2008).

Kakho-oto (hodnocení, recenze)

Ve válce jsem nebyl, proto nevím, jak vypadají "realistické boje" či reálně ztvárněné boje. Jen jsem zmínil přemrštěnost ve ztvárnění přestřelky v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze, poněvadž je historicky doloženo, že parašutisté měli pouze pistole a revolvery, žádné samopaly či dokonce kulomet. Ano, pro většinu diváků by takové ztvárnění bojů (s pistolemi v rukou parašutistů a bez mrtvých Němců) nebylo atraktivní. Pro mě by to naopak bylo plus. Filmy jako Vyšší princip či Operace Silver A (komorní, téměř bez akcí) jsou kvalitnější a hodnotnější než Atentát, Anthropoid i Operace Daybreak.

na příspěvěk reagoval vBaker

Longin (hodnocení, recenze)

Kakho-oto

Operaci Daybreak jsem neviděl a ani nehodlám, pač tuším, že to bude ještě větší konina jak Anthropoid. Smutný je, že v zahraničních diskuzích k tomuto filmu jsou právě tyto filmy zmíněny, ale většinou ani jedno slovo o Sequensovu Atentátu, který považuju za zatím jediný dobrý film s tímto tématem.

Co se týče zobrazování bojů, tak ač jsem magor do válečné tématiky, tak si nedokážu vybavit ani jediný film, který by na mě zapůsobil ztvárněním boje, který aspoň podle mě odpovídal tehdejší realitě - záměrně jsem nepoužil typické spojení jako jsou "realistické boje" apod zdejších přispěvovatelů. Silně pochybuju, že je tu někdo kompetentní něco takového tvrdit.

Typické scény vypadají tak, že Německé hordy nabíhají do linií kulek hrdinů, kteří málokdy umírají a když jo, tak je velká událost.

Nicméně znovu musím podoknout, že snažit se natočit skutečné ztvárnění boje, se filmařům prostě nevyplatí. Proč? Protože to je prostě nuda. :D

Zkuste si ještě najít záběry bojů s islámisty v některých městech.. Uznáte, že většina bojů vypadá zkrátka stejně.

Longin

A to je právě to - filmaři vychází vstříc většinovému publiku, které chce vidět akci plnou mrtvých nacistů. Stejně je tomu v řadě jiných filmů s odbojářskou tématikou (Max Manus, Černá kniha aj.). Potom se lidé strašně diví, když si přečtou, jak naši hrdinní parašutisté (nemíněno ironicky!) padli v kostele, aniž by nějakého Němce zabili. Vzhledem k tomu, že měli k dispozici jen pistole a revolvery, se tomu ani moc nelze divit. Na HHhH se těším, nicméně asi ani v tomto případě nebude překonán Sequensův Atentát (ten se krotil i ve ztvárnění boje v kostele - na rozdíl od filmů Operace Daybreak a Anthropoid).

na příspěvěk reagoval Longin

Longin (hodnocení, recenze)

Kakho-oto

když ono scéna, kdy parašutisté zuby nechty brání kostel jenom pistolema proti po zuby ozbrojeným SS-manů a ani jednoho se jim nepodaří sejmout, tak to nevypadá moc akčně...

na příspěvěk reagoval Kakho-oto

Ludus

Těch historických nesrovnalostí bylo dost i v Atentátu od Sequense, i tam byly samopaly v rukou parašutistů a mrtví Němci. Nekritizuji, pouze uvádím, že je to mimo historickou realitu. Jako téměř všechny historické filmy. Ano, nejsou to dokumenty, jenže té "scénáristické licence" je v těchto filmech často přespříliš - viz třeba aktuální Masaryk.

na příspěvěk reagoval Longin

Pítrs85

Pítrs85 (hodnocení, recenze)

Tak z traileru jsem nadšenej, srovnání s (výtečným) Anthropoidem se to asi nevyhne, ale jinak to vypadá hodně dobře, plus to výborné herecké obsazení. Těším se.

Ludus

Ludus (hodnocení, recenze)

Zas bych nebyl tak kritický k těm historickým nesrovnalostem. I Sean Ellis přiznal, že Anthropoid není historicky přesný a že netočí dokument (tam taky měly v kostele samopal). Asi se na to díváme trochu jinak, když je to z naší historie ...

na příspěvěk reagoval Kakho-oto

Kakho-oto (hodnocení, recenze)

Podle traileru je boj v kostele znázorněn ještě krvavěji než ve filmu Anthropoid. Parašutisté mají tentokrát dokonce i kulomet. Filmařské tedy umělecké ztvárnění historických událostí se stále více vzdaluje od reality. Zlatý snímek Operace Silver A od J. Stracha.

Uživatel Kakho-oto smazal svůj příspěvek.

Yoshitsune

Yoshitsune (hodnocení, recenze)

ono tohle spíš osloví jen Evropu, tak uvidíme jaký, to bude i když taky pochybuji že se to vyrovná Anthropoidu

DaViD´82

DaViD´82 (hodnocení, recenze)

flanker.27

jj, i pokud si z toho vzali jen tu historickou linku, tak jí mohli zpracovat trochu podvratně. I když... Tohle podvratné také je, jakkoli v přesně opačném stylu ,-) Každopádně přechod Alp apod., myslím že zábava to bude.

na příspěvěk reagoval flanker.27

Esgalnor

Esgalnor (hodnocení, recenze)

Škoda, že to mimo Čechy a Slováky (a možná Francouze) nikoho zajímat nebude - propagace stojí za nic, takže v zámoří to uvidí pět a půl lidí. Francouzi docela hojně chodili i na Anthropoid, ty asi toto téma zajímá, takže se podvědomí o operaci asi moc nerozšíří - a přitom velká jména to zase má!

na příspěvěk reagoval Baxt

Wacoslav1

Wacoslav1 (hodnocení, recenze)

Nevypadá to zle. Clarke jako Heydrich? proč ne docela mu to sedne. Dalšího Anthropoida (ač byl dobrý) bych fakt nechtěl. tohle přeci jenom vypadá, že by mohlo být něco trochu jiného.

flanker.27 (hodnocení, recenze)

Dadel

A to jsem se smál Anthropoidu za tu výslovnost českých jmen. Teď jsem Ellisovi vděčný tím víc, když vidím, jak to taky mohlo dopadnout.

flanker.27 (hodnocení, recenze)

Tak moje reakce na trailer je zhruba tato:

SIDĚLAJPRDEL?

Zdá se, že Binet vlastně neví, co napsal, a dozví se to teprve až uvidí film. Jestli to ovšem přežije.

na příspěvěk reagoval DaViD´82

DaViD´82

DaViD´82 (hodnocení, recenze)

Tak z předlohy si to vzalo vskutku jen ten název, ale špatně to rozhodně nevypadá.

movieband

movieband (hodnocení, recenze)

ambron

Vypadá to působivěj, než Anthropoid. Snad se to povede. A je fakt, že.. nikdy sem si neuvědomil, že Clarke má vcelku heydrichovský nos.

Rosamund Pike a válečná dramata

Rosamund Pike a válečná dramata