Cobra Kai

• USA Cobra Kai
Akční / Komedie / Drama / Rodinný / Sportovní
USA, (2018–2025), 37 h 29 min (Minutáž: 22–49 min)

Ralph Macchio, William Zabka, Xolo Maridueña, Mary Mouser, Courtney Henggeler, Tanner Buchanan, Peyton List, Jacob Bertrand, Vanessa Rubio, Gianni DeCenzo (více)

Pár desítek let po turnaji, který jim změnil život, na sebe znova narazí soupeři Johnny a Daniel. (Netflix)

Trustme

Motto: Cvičí celá rodina! Unikátní počin uchopit pubertálně-naivní historickou předlohu o mládeži hledající ideály v karate umění za pomoci svých senseiů a aktualizovat filmovou trilogii z pohledu hlavních představitelů, co by se asi mohlo dít, kdyby se z těch kluků stali fotři. Spoustu diváků může odradit fakt, že Karate Kid byl opravdu taková dětská variace na Rockyho a nějakých pořádných fightů jsme se nedočkali. Vzhlíželi jsme spíše ke Karate Tygrům nebo Krvavým sportům. Myšlenka, kdy se z outsidera, šikanovaného stane karatista, bojovník, mstitel a ochránce, co pokoří ty zlí, tak to bude vždy moje oblíbené téma. Na tomhle tématu je také z velké části vystavěno Cobra Kai. Unikátnost tohoto seriálového eposu spočívá ve shromáždění většiny původních herců a tím naprosto emočně - nostalgicky rozsekat diváka pamětníka. Přitom zachovat původní charakteristiku postav (i když k nějakému mentálnímu rozvoji a proměnám dojde) a opět dát i mladým divákům až kultovní dílo s příběhem o zrodu karatisty z utlačovaného školáka. Seriál má tedy linii vhodnou pro mládež a i tu dospěláckou, obě jsou však velmi dobře propojené a nenudící. Postav je opravdu velmi hodně, ale na každou je napsán výtečný charakter. Díky seriálovému principu si tak divák zvyká na všechny a začíná jim fandit, žije s nimi. Mladí postupně jak jde čas a přibývají další série, tak rostou, mají víc svalů, někdo zhubne, jiná přibere a začínáte jim i to karate věřit. Souboje jsou takové americké karate, tedy nelze očekávat nějaké vrcholné kumite, spíše opakující kata sestavy. Což je v pořádku, neboť bylo rozumné ponechat souboje na úrovni uvěřitelné výkonnosti žáka okolo 6. kyu. V páté sérii však dochází k technologické změně (víc peněz od producentů) a souboje i kamera, střih jsou o několik levelů výše. Seriál lze obvinit z naivního neoriginálního příběhu, de facto je to telenovela se vším všudy, ale už dlouho jsem se u žádné televizní tvorby necítil tak na pohodu, mile se usmíval, a těšil se, co zase ti malí i velcí uličníci provedou. Oblíbené/Zajímavé postavy: 1) Johnny Lawrence - vzor všech chlápků, co si posrali život, moderní vymoženosti jim nic neříkají, milují starý věci, filmy a hudbu mládí a vydrží fyzicky víc, než by podle občanky měli. Absolutně dokonale napsaný charakter z kterým se musí ztotožnit každý normální chlap. Mistrovský naturální životní herecký výkon Williama Zabky! 2) John Kreese - bravurní role pro překrásný pěstěný ksicht oblíbeného hajzla, který dozrál do podoby za kterou by se nemusel stydět ani ve společnosti Henryho Silvy. Příchod a hlavně finální scéna páté série, to je díky image Martina Kove velký zážitek! Chlape já tě žeru. 3) Chozen Toguchi - díky němu se roztomile zabavíme, což lze říct i o "Rejnokovi". 4) Tory - líbila se mi její zarputilost. Na seriál jsem si dlouho netroufal a i když v něm došlo k různým obratům, které mě úplně nenadchly, tak výsledek beru jako velkou poctu chlapům mé generace, myšlence pro mladý, že i slabší jedinec se může vypracovat a ubránit a že současná generace má nudný život pokud nemá za tatínka senseie! Oblíbená scéna: Johnny, Daniel a Chozen zpívají v limuzíně Eye of the Tiger. () (méně) (více)

keoma26

Jsem teprve na zacatku, ale ten hype okolo nelhal: nenapada me moc moznosti, jak jinak a lip dneska dustojne, ale pritom zabavne navazat na celou serii filmu Karate Kid a soucasne zachovat jeji originalni poetiku, vcetne tech roztomilych klise. Tady jste hned jako doma, at uz jste teenager (otestovano na vlastnich detech, ktere se samy pridaly ke sledovani, reagovaly otazkama a na chvili odlozily mobily), nebo rodic - boomer, u kteryho se nostalgie a vzpominky misi s pochopenim pro soucasne osudy i myslenkovy pochody hlavnich hrdinu - ty jsou sice ukazany polopate, ale s ironii, jez odkazuje uplne presne na neuralgicky body nejen samotnyho Karate Kid, nybrz cele spolecne generacni zkusenosti konce 80. a zacatku 90. let. ()

vyfuk

1. série: Upřímně řečeno, ze začátku slušná jeba. Seriál, který má základ v kultu a neotřele s elegancí dokázal na svého předchůdce navázat. Samozřejmě se silnou formou nostalgie v zádech. Nicméně hlavním problém někdy zůstane to, že se to točí kolem toho samého problému, a co hůře, moc to připomíná seriály, co jsme tu měli už tisíckrát. Obecně, na YouTube hodně dobrá práce a něco, co si zaslouží nějakou tu sérii navíc i její pozornost. Ale jinak nic extra nového. Bohužel. 2. série: Druhá série se vyznačila jednoduchý okopírování konceptu první série, nicméně nyní už nešlo vyloženě o vtipný a originální pojetí, ale o pubertální vypětí a rozhodnutí hodné dvouciferného IQ. Obecně se to váže na nelogická rozhodnutí, pubescentní éter dodává tomu všemu svou glanc ničeho, kdy se řeší naprosté kraviny, a jelikož jde vlastně o show pro takovou cílovku, tak to i stejně končí v tom, že se podobně chovají i dospělý. Třetí série v tomto úhlu pohledu by mohla být už drásačka nervů, ale kdo ví. Třeba se ještě víc projeví můj masochismus. ()

gegina31

Nikdy by mě nenapadlo, že by mohlo vzniknout nějaké pokračování Karate Kid s původním obsazením a už vůbec by mě nenapadlo, že by se to mohlo tak povést. Na druhou stranu, kdyby pro mě Karate Kid nebyl tak velká srdcová záležitost, asi by mě to tak nechytlo. Proto si myslím, že kdo není opravdový fanoušek původního filmu, pro toho to není. První díl naprosto skvělý. Opravdu jsem se bavila Johnnyho beznadějí a tragickým životem. Měli to strašně dobře a vtipně udělaný. Vůbec nevadilo, že jsem ten film neviděla takových 10 let, protože tam ukazují střípky z minulosti, což divákovi opravdu hodně pomůže dostat se do děje. Postupně ten děj sem tam slábnul, už se to tak netýkalo karate, ale spíš problémů několika puberťáků na střední škole, což by někomu mohlo vadit, ale ne mně, protože já ráda filmy ze středoškolského prostředí. Co mi ale hodně vadilo byl nástup Kreese...já vím, že tam potřebovali nějakého záporáka, aby mohla vzniknout nějaká zápletka, ale ten herec je mi celkově nesympatický. Co ale tenhle seriál stoprocentně dokázal je to, že si poprvé po dvaceti letech přeji, aby ten finální zápas tenkrát vyhrál Johnny. William Zabka je hodně velkej sympaťák a ikdyž jeho herecké výkony a to hlavně ve vážnějších situacích nebyly stoprocentní, tak mě opravdu baví se na něj dívat a hrozně mu fandím. Už se těším na další pokračování. Jen doufám, že tenhle seriál ukončí dřív, než ztratí svoji úroveň, jak se stalo u mnoha jiných seriálů. (doporučeno uživatelem Ellmariachi) ()

Drirr

Nemalý kus hodnocení dělá nostalgie, protože ten seriál prostě není zas tak dobrý a jeho kvalita se s každou řadou snižuje. Nicméně přinejmenším většina první řady je skvělým mixem humoru, 80kových klišé a s nimi spojené nostalgie,, poměrně vážných generačních témat a pěkně napsaných a zahraných postav. V druhé a třetí bohužel začne přibývat logických pitomostí a částečně to sklouzává do hloupoučké telenovely včetně náhlých obratů v jednání postav (celou dobu jsem vám ubližoval, tobě jsem zlomil ruku, ale teď mě něco osvítilo, tak se přidám na vaši stranu a budem kámoši) nebo úsměvných a časem už dost repetitivních bitek na náhodných místech. Vrcholem je moment, kdy někdo skoro umře a nikdo to vlastně neřeší, nevyšetřuje a všechno frčí vesele dál, Edit po čtvrté sérii: Zatím poslední řada přinesla oproti třetí výrazné zlepšení ve scénáři, vývoji postav i choreografii soubojů. Seriál si ponechává svůj humor a osmdesátkové "karatujem se všude možně, lol", ale začíná šlapat i na plyn temnějších témat a dospělejšího děje.   75,55% ()

• Ve scéně, kdy se poprvé ocitáme ve škole a sledujeme ústřední postavy v ní, začne v pozadí hrát píseň „Cruel Summer“ od skupiny Banarama. Tato píseň a scéna samotná vzdává hold totožné scéně (se stejnou písní) v původním Karate Kidovi (1984). (Knowho)

Studio Sony odsouvá plánované premiéry

Studio Sony odsouvá plánované premiéry

27.04.2024

Pokud jste fanoušky komiksových filmů a těšili jste se toto léto na pořádnou porci akční zábavy, máme pro vás špatnou zprávu. Sólovka spider-manovského záporáka ze stránek Marvel Comics, dlouho… (více)

Nový Karate Kid přivítá staré známé

Nový Karate Kid přivítá staré známé

25.11.2023

Legendy z plátna jen tak nemizí, zvlášť když je nostalgie v kurzu. Přibližně za rok a pár dnů, tedy 13. prosince 2024, by měla do kin dorazit nová reimaginace klasiky Karate Kid od studia Sony… (více)

Kdy se vrátí Zaklínač a Stranger Things?

Kdy se vrátí Zaklínač a Stranger Things?

22.04.2021

Šéf Netflixu Ted Sarandos na nedávné konferenci potvrdil kromě rozpočtu, o kterém jsme informovali dříve, kdy se taky diváci mohou těšit na pokračování největších hitů streamovací služby. Druhá řada… (více)