Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1

(série)
USA, 2022, 9 h 17 min (Minutáž: 65–72 min)

Aiax odpad!

Normálně dal hvězdu nebo dvě za výpravu a hudbu, ale tady nemám slitování. Kombinace hollywoodské arogance, samozřejmé necitlivosti k předloze, šokující scénáristické nekompetence, skrz naskrz nemastného obsazení a navrch dětinské reakce tvůrců, kteří na širokou kritiku svého výtvoru na úrovni fanfiction odpovídají, že jde jen o rasisty a troly, mi brání v jakémkoli mhouření očí. Připojuju se k zástupu fandů Tolkiena i "nezúčastněných" pozorovatelů v hodnocení, že tohle je naprostá katastrofa a bezohledná vandalizace Tolkienova odkazu partou škrabalů a diletantů, kteří se navzájem přesvědčili, že dobrou práci odvedli už tím, když dali do scénáře "silné ženy" a obsadili herce a herečky tmavé pleti. Zřejmě dnes v Hollywoodu panuje názor, že nic víc už není potřeba. Talent? Kompetence? Kvalifikace? Přiměřená úcta k předloze? Ok boomer, běž se zahrabat, tohle dnes už neletí. Inu, gratuluji tedy lidem od Amazonu alespoň k přízni hrstky mainstreamových kritiků (jakož i těch místních "čtyřhvězdičkových-a-více" hodnotitelů, obdoby restauračních kritiků, kteří na talíři nepoznají lejno od čevapčiči), protože nadšení veřejnosti, respekt fanoušků ani komerční úspěch si za svou utracenou miliardu nekoupili. ()

tomxxx

Šel jsem do toho s tím, že mi to žádní černí elfové, nepřesné trpaslice atd. neotráví. Po prvních dvou dílech jsem si říkal, co všichni mají, je celkem dobré. Jen tempo nic moc, ale to se určitě rozjede. No, nerozjelo. Pokaždé, když se začalo něco dít, scénář to usekl a zase kecy, kecy, kecy, natahovačky, kecy. Utahané a nudné to bylo až do 5. dílu. Pak přijde Udun, během půl dílu vyřešeno, a pak zase utahané kecy, kecy, kecy.  U sedmého dílu jsem i usnul a o nic jsem nepřišel. Výprava na seriál top, masky top, efekty top, kam se hrabe Witcher, kterého také zrovna nemusím, ale tempo maximální nuda, scénář otřes, postavy nezajímavé. Za mě, kdyby to mělo minimálně poloviční stopáž, možná i méně, bylo by to stravitelné. Postavy většinu času přešlapují, a pak udělají mega skok někdy i "mimo kamery". Není to vyloženě propadák, 50-60% to za mě má, ale prostě mě styl vyprávění hrozně otravoval. Druhou řadu vyhlížet nebudu a dám jí jedině, když to bude opěvované všemi kolem. Dalších 10 hodin už fakt zahodit nechci. ()

filipvrbik

Jako mi se to moc líbilo, alespoň subjektivně... Hlavně technická stránka a efekty jsou na seriál prostě dechberoucí. Ale objektivně? Nesahá to filmovým Pánům prstenů a ni Hobitovi od Petera Jacksona ani po kotníky. Jak říkám, mně se to líbilo (kromě epizody sedm, která je opravdu o ničem) - i když jsem čekal více akce a méně vaty. Objektivně chápu, že se někomu nelíbilo pomalé tempo vyprávění a spousta linek.. Ovšem i tak nechápu odpaďáky, kteří dali odpad aniž to viděli, což je moc smutné, protože odpad si tento (ať už je jakýkoli) rozhodně nezaslouží. A navíc, proč tomu někdo dal osmkrát odpad! To jako masochisticky sledoval všech osm epizod od začátku až do konce? Pochybuju, příště dejte laskavě odpad jen jeden, pokud se vám to nelíbilo, nebo to aspoň hezky zrecenzujte. Takový ten Psychorův odpad bez vysvětlení fakt neberu... Ale ještě k seriálu- první dvě epizody takové poznávací, nic moc se neděje, ale Ok- potom následují víceméně stejné epizody a vrcholí to skvělou epizodou šest, která je i pro místní škarohlídy snad dostatečně akční. Bohužel hned další epizoda je naprosto o ničem, ale poslední epizoda celý seriál zachrání a navnadí na další serií, doufám, že nebude nudná. I tak ale musím vyzdvihnout odvahu natočit seriál Pán Prstenů, a i když to má hluchá místa a někteří herci mi tam neseděli v jejich rolích, tak za mě pět prstenů moci ...95% ()

Malarkey

Dlouho jsem se tomuto seriálu bránil, vedl diskuze s mnohými a přemýšlel, kdy by bylo tak nejlepší si odhodlat a pustit si ho. Nakonec to vyhrálo období největšího klidu a po shlédnutí musím uznat, že jsem to čekal daleko, daleko horší. První díly jsou takové představující. Úchvatný vizuál, hodně solidní hudební podkres, poznávačka s herci, kteří úplně neuchvátí. Někdy v polovině jsem se začal docela exkluzivně nudit a pročítat si jak těžkou řeholi scénáristi měli, když museli pracovat jen s částí Tolkienova díla a ještě hodně omezeně a okleštěně, aby odvyprávěli příběh, který potřebují.  Někteří diváci jim to dávají za to exkluzivně sežrat, ale já naštěstí ve světě Středozemě nejsem tak kovaný, takže jsem se v tom spíš hlavně ztrácel. Pak ale přišel šestý díl - bitva a postupné vrcholení některých příběhových linek. Od té doby jsem se nedokázal od seriálu odtrhnout a po osmém dílu jsem zhodnotil, že ztráta času to rozhodně nebyla. Uvidíme s čím přijde druhá série. Má to teď dobře nahnuté, tak je na ní, jestli to pojme správným směrem a nebo to zase spadne to toho šedivého průměru, který tento seriál také uměl ukázat. ()

tron

Neštvalo ma to, „len“ ma to nudilo. Ak by každý diel mal 47 minút, bol by som nadšenejší, ale pri priemernej minutáži hodina desať som sa fakt chytal za hlavu, nechápal som a kričal som na nebesá: „Prečo, preboha prečo?!“Ale paradoxne vždy, keď som to už začal vzdávať, sa objavilo niečo, čo ma pozitívne nakoplo a zase som dostal chuť dopozerať to do konca. Čiže 3*, ale s oškretými (špicatými) ušami. Keď som pred pár desaťročiami (bože ten čas ale letí!) chodil do kina na Pána prsteňov, boli to natoľko intenzívne zážitky, že už vtedy mi bolo jasné, že sa čosi podobné v mojom živote zopakuje už len párkrát (v lepšom prípade) – a bola to pravda. Následne som si prečítal Tolkienove knihy, aj keď sa priznám, že ma až tak neuchvátili, ale inak to bolo úchvatné dielo (len skúste vytvoriť úplne nový jazyk!). Istým spôsobom sa mi páčila aj Jacksonova prequel trilógia, hoc k dokonalosti mala ďaleko. Čo sa týka seriálu Prstene moci, striedavo ma nebavil a striedavo sa „dal prežiť“. Máte pravdu, nadšením meter dvadsať fakt neskáčem, ale zas videl som aj oveľa slabšie seriály. Ale aj neporovnateľne kvalitnejšie. Ani najlepšiu epizódu nevnímam ako nadpriemernú. Bavili ma odkazy na „neskoršieho“ Pána prsteňov, ako bola návšteva Morie za čias jej najväčšej slávy, zrod Mordoru, alebo výskyt mladších verzií kultových postáv. Tu to nanešťastie padá na kastingu, ktorý žiaľ musím označiť za veľmi nešťastný. Ústredná Morfydd Clark je na jednej strane fajn v zmysle, že filmová Galadriel tiež bola odťažitá, ba až nesympatická osoba... ale strávte 8 epizód s odťažitou, ba až nesympatickou osobou! Isildura, ktorého z Jacksonovho Pána prsteňov poznáme ako démonického, bradatého magora, hrá chlapec z Prázdnin Mr. Beana. A poviem na rovinu, že mladého legendárneho pána Roklinky Elronda som si predstavoval všelijako, ale určite nie ako Roberta Aramayoa. A to sú ešte tí lepší, lebo napr. herci hrajúci elfov vyzerajú ako nábor do pornoparódie. Ešte biednejšie sú na tom scenáre. Prvej sezóne chýba drajv a jasná (resp. aspoň nejaká) zápletka. Len sa bezducho motáme od jednej postave k druhej a od tej k tretej. Tam, kde sa obidve filmové trilógie, mohli pochváliť dynamickým dejom a stále sa niečo dialo, tu sa vlastne nedeje nič a iba sa pripravuje pôda pre budúce udalosti, ktoré možno nastanú, možno nie a možno príde kúzelník. Občas sa tvorcom podarí prísť so zaujímavým nápadom, kvalitnou scénou alebo niečím iným, čo udrží našu pozornosť (kto je tajomný bradatý cudzinec?), ale inak som z tejto série veľmi zmätený. ()

• Název seriálu se objeví až v 17. minutě. (griph)
  • Galadriel (Morfydd Clark) řekne Halbrantovi (Charlie Vickers), že jejich setkání nebyla náhoda, ale důsledek práce vyšší moci. Naráží tím na Eru Iluvatara, nejvyššího boha Ardy a celého Tolkienova vesmíru. Ten opravdu události na Ardě občas ovlivňuje, nejznámnějším příkladem budiž to, když poslal Gandalfa zpět do Středozemě jako Gandalfa Bílého. (spacemaster)