Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1

(série)
USA, 2022, 9 h 17 min (Minutáž: 65–72 min)

gumbo

První série je někde mezi *** a ****. Ze světa Tolkiena si to bere jen ten svět, ale duch a poetika tam zatím moc není (ale k té se nedokázal plně přiblížit ani Peter Jackson). Je to dobře vypadající fantasy s nevyrovnanými charaktery a dějovými dírami, které v první sérii chybí i epičnost. Ale už je asi jasný mustr, kterým se půjde (jaký je plán studia), první tři řady budeme sledovat kování prstenů u tří ras a postupné budování Sauronvi moci, od čtvrté se začne boj o Středozem a pak bude záležet na sledovanosti, na kolik řad se to protáhne. Na druhou řadu se docela těším a nejspíš bude pro úspěch seriálu stěžejní, protože když nepřijde zlepšení, může to také rychle skončit. Pokud zapomenete, že to je Pán prstenů a nebudete nic čekat, tak se můžete celkem obstojně bavit. 70% ()

Sufferer

Odmietam si pripustiť, že sme sa dopracovali k tomu, aby sa k žánrovým klenotom svetového významu pristupovalo s nedostatkom úcty. Je mi absolútne ukradnuté, že z literárnej predlohy sa otrocky neprepisovalo slovo od slova, pretože pre prechod z jedného média do druhého v dobovo aktuálnych spoločenských reáliách budú určité zmeny zakaždým adekvátne. Príťažlivosť sveta pre mňa vždy spočívala v tom, ako v rámci rozprávkovej naivity dokázal dych berúcim spôsobom fascinovať svojou temnosťou a rozpínavosťou zla, stále však emocionálne previazať so širokou škálou zaujímavo štruktúrovaných charakterov, ktoré mu čelia osudovým spôsobom. Práve vďaka nim Stredozem dýcha(la) životom, výtvarným prejavom až naostatok. Prstene moci síce v hrubých obrysoch rozprávajú o zaujímavých udalostiach, ibaže príbeh o nich rozkrývajú skrz necharizmatické postavy bez hĺbky a komplexnosti Tolkienovi vlastnej. Je pre mňa alarmujúce, ako nezúčastnene sa dá civieť na niečo, k čomu apriórne prechovávate neskonalú adoráciu. Prakticky všetko okamžite zarastá machom. Dosť bolo bedákania. Zostáva mi iba veriť, že úvodná sezóna nebude prvým zle zapnutým gombíkom na košeli, na ktorej to pri druhom a treťom už proste nenapravíte. Nič ma zatiaľ ale nepresvedčilo o opaku. ()

Martinius

uf, dopozerane a s maximalnym sebazaprenim. a pri tom som tak velmi chcel, aby sa mi to pacilo, kedze milujem tolkienov svet. pokusim sa zhrnut dojmy co najobjektivnejsie, lebo som si uz davnejsie vsimol, ze sa globalna debata okolo serialu zvrhla na prestrelku medzi kokotmi a nekokotmi. kokoti su ti, ktori pistia, vrieskaju a onanuju, ako su vsetci ti, ktorym sa serial nepaci, rasisti. a nekokoti beznym ludom vysvetluju (pricom kokotov ignoruju, kedze strielat ich je stale zial trestne), preco je serial napicu. od sameho zaciatku bolo pri hodnoteniach drvivej vacsiny sledujucich i skalnych fanusikov tolkiena nad slnko jasne, ze cely rasisticky narativ je jeden neskonaly blud, ktory po socialnych sietach siri amazon a hrstka extremistickych aktivistickych imbecilov (medzi nimi aj nejake tie celebritky). lebo obsadenie do roli disy, sadoka ci arondira moze vadit len zarytym rasistickym hovadam, kedze ide patria do hrstky sympatickych a dobre obsadenych postav, ktore robia serial aspon ciastocne pozeratelnym. problemom prstenov je, ze ide o nebetycny scenaristicky fail, kde nesedi asi vobec nic a ktory sa o tolkiena len velmi volne obtrel bez toho, aby nasal hoc i len zlomok jeho inteligencie a geniality. uz cely samotny plot je strasna kokotina, ktora predstiera dej a dramu nabubralou formou prezentacie, realne sa vsak po cely cas neudeje nic vyznamne. pribeh je plytky, plochy a lacny ako balaton po dovolenkovej sezone a postrada co i len jediny silnejsi moment - o dramatickych zvratoch ani nehovoriac. podaktore dejove linie su priam priserne a volajuce po hrdelnom treste pre scenaristov - nekokoti sa tu jasne zhoduju na katastrofalnom stvarneni protohobitov. priserna je galadriel i jej postava, ktora na divakov priam vrha smece z antipatii a patosu (nie dalsie spomalene cvalanie na koni, nieeee!). pokus zaobalit prazdne frazy ci bohapuste tliachanie do vznesene znejuceho prejavu tak zufalo imitujuceho jacksonovho pana prstenov dava serialu punc nedobrovolnej sebaparodie. dalej si ktorykolvek chytrejsi clovek s IQ nad vyskou berlinskeho muru vsimol extremne casove i priestorove disproporcie. tu plave v oceane galadriel zachranena hned 2x za sebou, tam sa numenorci teleportuju z opacneho konca sveta do mordoru v priebehu par dni, aby so sebou priniesli jeden z mnohych deus ex machina momentov. tieto extremne skoky doslova vrazdia akykolvek cit pre ozivenie stredozeme a jej priblizenie ako tomu bolo v LOTR. tu holt nie sme v indiana jonesovi a bodky na mape stvarnujuce cestovanie skor odzrkadluju lajdactvo a mieru bezradnosti tvorcov. tato pribehova lacnota a prazdnota sa navzdory obriemu rozpoctu manifestuje aj celkovou uzkoprsostou scen, ktore postradaju akukolvek masovost, ci hoc len zaludnenost sveta. tu desat ludi bojuje proti dvadsiatim orkom, tam sa minister prihovara obyvatelom numenoru, co je asi 20 ludi na nejakom malom namesti, hentam vyplavaju tri drobne lodicky na pomoc do juznych krajin, pricom vacsinu vojska, koni a proviantu vezu evidentne v paralelnej dimenzii alebo na USB klucoch. tu by sa dalo doslova listovat scenu po scene, pretoze vsadepritomne diletanstvo nezakamufluje ani potemkinovsky dizajn a rozpocet na CGI. prstene moci su jedno giganticky odflaknute dielo srsiace amaterizmom a nekompetentnostou. je priam dych beruce, ze toto v amazone niekto odklepol a zafinancoval. () (méně) (více)

dO_od

// Poslední díl velkej dojáček, až jsem měl chuť dát pět, ale první půlka a především odhalení čaroděje mi na jazyku zanechalo až příliš velkou pachuť. K celé řadě asi tolik: Vizuální epičnost a dialogová lyričnost Středozemě se tu neustále mísí s plochostí postav i zápletek a měřítkem, které je místy až šokujícím způsobem miniaturní. Což je u takového díla trochu problém, ještě navíc znásobený faktem, že tvůrci měli prakticky neomezený rozpočet. Těžko říct, do jaké míry to je způsobeno absencí práv, talentu za kamerou, nebo jen nápaditosti, rozhodně je to ale znát. Přesto se povedlo na konci završit mnohé linky daleko lépe, než bych čekal, a finále 1. série tak působí jako opravdové finále. Navíc nemůžu říct, že bych se prostě povětšinu série nebavil. Chybami se zkrátka člověk učí, tak snad si z první řady odnesli všichni co nejvíc, a za pár let dorazí o řád lepší pokračování. Věřit můžu, ne? 6,5/10 ()

TostTom

Tak začnu mínusy, je to nuda, hrozná nuda, první 3 díly pro mě byli vyloženě utrpení a přemýšlel jsem, že to ani nedokoukám. Já osobně nejsem žádný fanda Tolkiena a jeho knih, takže je mi úplně jedno jestli to je, nebo není podle předlohy, či jestli to náhodou není zneuctění jeho památky. Takže to hodnotím pouze jako fantasy seriál a nehledám žádnou spojitost s pánem prstenů a předlohou. Další co mi opravdu vadilo byly naprosto nesympatické postavy, což se ke konci naštěstí trochu změnilo, ale i tak například Galadriel a ten kluk Theo, tak s těma jsem sakra bojoval. No a pak jsou tu chluponozi, kteří mě celý seriál vadili tím jak, že když přišli na scénu, tak jsem se neuvěřitelně nudil a lepší to bylo snad jen v posledním díle, kdy jsem si je trochu víc oblíbil. Tak a teď nějaké plusy, kterých teda moc nebylo, ale pro mě to byli například trpaslíci či skřeti, kteří když přišli na scénu tak se na to aspoň dalo koukat a nebyla to taková nuda a jestli tomu teda nemůžu něco upřít, tak to že to celé vypadá sakra dobře a co se vzhledové stránky týče, tak se jim to fakt povedlo. No a na závěr, kdybych to měl shrnout, tak se to celé strašně táhlo a na můj vkus to bylo hrozně pomalé a spoustu epizod bylo za mě až navíc a myslím si že celý příběh, který tu máme v osmi dílech by se dal klidně shrnout do dvou až tří dílů. Každopádně zde bylo i pár dílů, které mě bavily a to obzvlášť ten poslední , takže musím říct že se na pokračování i celkem těším a doufám že to dopadne mnohem líp. ()

• Orci skandují: „Nampat,“ před útokem na Ostirith. „Nampat“ znamená „smrt“ v černé řeči. (spacemaster)