Nelítostný souboj

• USA Heat (více)

Jsou stejně schopní a stejně posedlí. A stojí proti sobě... Lupič Neil McCauley se specializuje na akce, při kterých jde o velké peníze. Ať už připravuje přepadení pancéřového vozu nebo vyloupení banky, vždy se může opřít o spolehlivé spolupracovníky. Každý jeho zločin je pečlivě naplánovaný a provedený s dokonalou profesionalitou. Když McCauley připravuje svou poslední velkou loupež, po které se chystá na odpočinek, je mu už v patách policejní detektiv Vincent Hanna. Potíž je v tom, že Hanna je stejně schopný a stejně posedlý svou prací jako McCauley. Oba muži toho mají společného víc, než se na první pohled zdá: ani jednomu z nich to například v soukromí neklape. Vincentu Hannovi se hroutí už třetí manželství, McCauley pro jistotu nikdy s nikým nenavázal trvalý vztah. Oba by si vlastně mohli skvěle rozumět. Jenže stojí na opačných stranách zákona a jejich setkání nemůže skončit nijak jinak, než soubojem na život a na smrt… Režisér Michael Mann (Miami Vice, Lovec lidí, Poslední Mohykán) natočil strhující kriminální příběh, ve kterém se vedle akčních scén soustředil na podrobný popis toho, jak jeho hrdinové žijí v soukromí a jak své činy připravují. Při uvedení do kin se reklamní slogany zmiňovaly o tom, že se zde poprvé na plátně setkali dva z největších amerických herců Al Pacino a Robert De Niro. Pravda je, že oba předtím hráli ve filmu Kmotr II (1974), kde však neměli žádnou společnou scénu. (Česká televize)

LexBarker

Strhující příběh o geniálním gangsterovi a fanatickém poldovi v podání vynikajících herců.Krom Pacina a De Nira tady hraje spousta známých tváří.Jedno z nejlepších filmových přepadení banky, krásná hudba a mnoho v té době neprofláklých tváří dělá z filmu absolutní zážitek, který je třeba si vychutnat vcelku, bez rušení ze strany dětí, či na chlapský příběh nepřipravených drahých poloviček... ()

cyberhawk

Film s vybornym koncem a nejlepsi prestrelkou v ulicich mesta, jakou jsem kdy videl. Skoda jen, ze ta stopaz je umorne dlouha... ()

ranp

Dokonalá záležitost. Z plejády výborných herců ale vyčnívají jednoznačně Al Pacino a Robert De Niro. Kéž by se tito dva potkávali na filmovém plátně co nejčastěji! Z lupiče McCauleyho a policajta Hanny by klidně mohli být přátelé (rozhodně si měli při setkání v restauraci o čem povídat), stojí však přímo proti sobě. Film jsem viděl v angličtině s českými titulky a o to větší dojem na mě udělal Al Pacino svým výkonem. Ta verva, s jakou vyslýchá podezřelé na policejní stanici je úžasná. Výslech byl tak přesvědčivý, že jsem si fakt říkal, že bych měl strach být vyslýchaným. ()

lskala

Dvě ikony gangsterek se tentokrát setkali tváří v tvář a výsledkem je jejich herecký koncert a jedna hodně podařená (a taky dlouhá) akční scéna. K dokonalosti mi prostě ještě kousek chyběl. 65% - 3*** ()

mohamedsfinger

Tridiční téma zpracované celkem tradičním (ale naprosto bezchybným) způsobem, které si v tomto snímku udržuje po celou dobu divákovu pozornost. A to je při délce film, který opravdu mohl být trošku kratší, velké plus. De Niro jako mafián je prostě sympaťák, kterému jsem celou dobu přál úspěch, ale ani Al Pacino herecky nezaostává, jen ta postava je opakem té De Nirovy. Střihač si tady taky celkem pohrál, ale ani to nedodalo filmu to pověstné "něco navíc". ()

cachina

Tak tohle je šálek mýho kafé..To já můžu... Al Pacino, Robert De Niro a především Michael Mann rozehrávají hru, ve které nikdo z nich nemůže udělat ani jednu chybu. Jen nevím komu z nich fandit a držet palce, snad všem třem! Film s vynikajícím hereckém obsazením patří k tomu nejlepšímu, co nám může daný žánr poskytnout. ()

insurgentes

Pro mne jeden z nejlepších filmů všech dob. Obzvlášť na tu scénu, co následuje po finální bankovní loupeži, si vzpomenu vždycky, když mi měšťáci nakládaj auto na jeřáb. Je to velká útěcha, vidět, že je možný se prostřílet ještě z mnohem větších sraček! A že je ten film se svou bezmála tříhodinovou stopáží příliš dlouhý?Omyl! Krátký je! Nemůžu se ho nabažit! ()

Arius

Bezpochýb geniálne so skvelými hereckými výkonmi správnou dávkou uveritelnej akcie napätie a množstvo iných ďalších predností Neľútostný súboj mal no pre mňa je to stále štvorhviezdičkový film, nezanechal to vo mne taký hlboký dojem. ()

vanderbart

Vážně paráda. Řekl bych, že po druhém shlédnutí je film snad ještě lepší. I když člověk ví, jak se věci vyvinou, stějně se ani na chviličku nenudí. A to moc filmů nedokáže. ()

OughJay

170 minut... Tohohle čísla jsem se bál a vyšlo najevo, že oprávněně. Snad celou první hodinu se to vleče jak zástup důchodců, objevujou se pořád nový a nový postavy, který jsou pro film absolutně nepodstatný, a celý se to tim až nesmyslně komplikuje. Vrchol byla nějaká snobská párty, která byla taky úplně k hovnu, ale trvala snad věčnost. Proč? Díky tomu je tenhle film na 49. místě? Já neřikám, že je špatnej, ale krom špičkovejch hereckejch výkonů nenabízí nic extra. Jediný, co ten film odlišuje, je, že je to tady zamýchaný všechno do jednoho - loupež, skomírající manželskej život, samota... 4 hvězdy dávám za geniální vykreslení postav a za to, že se ten film dobelhal aspoň ke slušnýmu a ve výsledku i kvalitnímu konci. Taky zvukový efekty byly perfektní, ale jak řikám - ten film by šel tak o třetinu zkrátit. Nezaslouží si bejt v TOP 50 na csfd. ()

Maynard.

K tomuhle snad nemá ani cenu něco dodávat... Nejpromakanější Mannův film, který už bohužel nejde překonat. Souboj dvou nejcharakternějších herců poslední dekády (De Niro, Al Pacino). Mann se nezaměřuje pouze na dějovou linku, ale i na charaktery téměř všech postav, což je nevídaný. Sice bych měl fandit "dobru", ale tady to prostě mělo dopadnout obráceně, páč mi De niro byl celou dobu mnohem víc sympatičtější, než-li jeho policajtský protějšek. Perfektně rejža zmáknul vyloupení banky, něco mi říká, že se tímhle nechalo inspirovat mnoho režisérských velikánů a to včetně božského Nolana. Val Kilmer vůbec nezaostává za hlavní dvojicí a i jeho příběh je velmi působivý a zajímavý. Co mě hodně vzalo, tak De Nirova touha po pomstě... Už si vlastně mohl v klidu se svou "holkou" letět do teplejch krajin, ale to von né. To von se prostě musel vrátit a pomstít se tomu největšímu grázlovi, za což mu patří můj obdiv, no ale za jakou cenu? Za tu nejvyšší. Podobných filmů je strašně málo, ale naštěstí jsou. Klobouk dolů před všemi aktéry včetně Manna... Jinak mě teda 30 vteřin nestačilo :o)) ()

Sdoom

Tak jsem se konečně dostal k tomu, zhlédnout film, ve kterém se setkávají pro mě dva nej nej nej herci všech dob. A já jen napíši jedno - děkuji ti Michaele Manne, že jsem tu možnost vidět je spolu měl. (HD, orig. + CZ tit.) Edit 24.3.2021: Heat je masterpiece snad bez jediné chybičky. Prokreslené postavy, fantastická akce, technicky na té nejvyšší úrovni a k tomu samozřejmě Pacino s DeNirem se zdatnými sekundaty Valem Kilmerem a Tomem Sizemorem. Ještě jedno zhlédnutí a mám pocit, že Heat začne klepat na brány mé Top 10. (Apple TV 4k, orig.) ()

sedm.1

Tak v případě Nelítostného souboje je téměř až nemožné jít do méně než nadprůměrného hodnocení, neboť jak Michael Mann, tak především ústřední herecké duo z tohoto filmu skutečně dokázali udělat klasiku žánru a to i přesto, že z mého pohledu jim to příliš neusnadnila vcelku slabší dějová linie. Možná o to je to ale vlastně ještě větší kumšt, když z poměrně průměrné, nikterak orignální, či jinak výrazné zápletky dokázali stvořit tak dechberoucí a napínavou podívanou, jakou právě tento film nakonec je. Tvůrci si totiž byli asi sami vědomi nepříliš silného scénáře, a tak se neorientovali pouze na klasické odvyprávění souboje ,,hodného a zlého", ale zabývali se nejen okrajově i charaktery, pohnutky a myšlenkami jednotlivých postava a k tomu úspěchu jim samozřejmě pak dopomohlo i právě ono skvostné obsazení dvou velikánů, kteří zde plně dokazují, jak moc důležitý je herec pro výsledný dojem z filmu. A tak krom výborné akce (útěk z přepadené banky a následnou přestřelku považuji za jeden z vrcholů akčních pasáží filmových dějin vůbec) se zde dočkáme i skutečně silných a fungujících emocí a strhujícím způsobem popsané práce a soukromého života jak policie, tak zločinců. Opomenout pak nemohu ani opravdu výborně vygradované jak jednotlivé sccény, tak vlastně i celý příběh. Co musím bohužel vytknout, je dost nevýrazný hudební doprovod a především pak úplné finále na letišti, kdy si nemohu pomoci, ale to vyrcholení mi s ohledem na předešlé skvostné dění přišlo zkrátka vážně nepovedené, snad až hloupé a silně odfláknuté. Nelítostný souboj je každopádně ale skutečná krimi klasika, kdy sice trochu straší téměř tříhodinová stopáž, nicméně šance na nudu tu absolutně nemá nárok a především díky Pacinovi a ještě o trochu dokonalejšímu De Nirovi se jedná o vskutku brilantní filmový zážitek! ()

gutshoter

Dialog v restauraci dvou hlavních aktérů a dokonale autentická přestřelka ve městě - to jsou dva vrcholy filmu. Konec byl pro mě absolutně neočekávaný a nečitelný, což je plus. Velice slušná podívaná. ()

Forsberg11

Jeden z najlepších filmov deväťdesiatych rokov a skvelý herecký koncert De Nira a Al Pacina. Zábavný a napínavý kriminálny thriller od začiatku do konca. A aj napriek takmer trojhodinovej stopáži sa nie je kedy nudiť. Ani na sekundu. Masterpiece!! 100 %! ()

Kejdlo

Takový ten staromódní akční thriller, jenž určitě stojí za zhlédnutí, ať už kvůli skvělým hercům, atmosféře či velmi realistické akci. Každým zhlédnutím lepší a lepší. 10/10 ()

Jello Biafra

Al Pacino ako policajný detektív Vincent Hanna sa vydáva po skupine profesionálnych zlodejov vedených Neilom McCauleym v podaní Roberta De Nira. Obaja sú profesionáli a robia svoju prácu najlepšie ako vedia. McCauley a jeho banda majú v pláne prepadnúť banku v centre Los Angeles a následne zdrhnúť za kopečky. Zabudli však na to, že horlivý detektív Hanna ich nenechá len tak odísť. Hlavnou silou celého filmu je jednak ultrahviezdne obsadenie, ale v prvej rade je to ústredná dvojica, ktorá stojí proti sebe, navzájom si šlape na päty ale zároveň sa rešpektujú. Film má veľmi dusnú atmosféru z ktorej neskôr čerpal Christopher Nolan pri tvorbe filmu The Dark Knight. Zároveň je vo filme veľké množstvo nezabudnuteľných scén ako napríklad 10 minútová efektná prestrelka medzi gangstermi a políciou v centre mesta či dialóg oboch ústredných postáv o zmysle života a o tom, že sa človek nemá upínať k ničomu, čo by nedokázal za 30 sekúnd opustiť. Pre mňa osobne je splnený sen vidieť dvoch mojich najobľúbenejších hercov v súboji, pri ktorom je divákovi tejto geniálnej kriminálky fakt horko. A rovnako skvelo ich dopĺňajú herci ako Jon Voight, Val Kilmer, Tom Sizemore, Ted Levine, William Fichtner, Danny Trejo, Wes Studi, Henry Rollins či dokonca aj mladá Natalie Portman. Zo všetkých filmov, ktoré kedy Michael Mann natočil, je tento jeho najlepší. ()

kenkaku

Všichni mluví o dvou (možná třech) legendárních momentech tohoto filmu. Přepadení obrněného vozu a přepadení banky (pak někdo i o "setkání na kafe"). Jinak nic. Proč asi? No je to pro to, že mimo tyto epické momenty je film spíš komorní ukecaná nuda. Ano, možná přeháním, ale DVĚ HODINY + ČTYŘICET MINUT? Na co? Je sice fajn vidět pozadí všech postav a cestu odkud to hovno ve finále spadlo. Na mě to ale bylo až moc detailní a až moc rozvláčné. Takže celé to beru jako dva kousky dokonalého uzeného mořského úhoře (nejúžasnější jídlo na světě) zapatlané do kýble bramborové kaše (když už toho musí být kýbl, proč to alespoň nebyla rýže? hodila by se víc) ()

Michael Mann plánuje remake korejského hitu

Michael Mann plánuje remake korejského hitu